ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.01.10
AUG-2010

Raport servicii-pret ok

Cand mi-am planificat vacanta in Marmaris singurele review-uri despre acest hotel le-am gasit pe tripadvisor, insa le-am considerat irelevante deoarece erau scrise majoritatea de britanici cu pretentii de hotel de 5 stele pentru unul de 3.

Insa va pot spune ca pentru un hotel de 3 stele conditiile au fost ok, iar raportul calitate-pret unul ok.

Am ales cazare cu AI, 7 nopti, 8 zile, transport individual cu masina proprie. Biletul a fost 336 Euro pentru 7nopti/8zile, AI, pentru 2 persoane in camera dubla.

Am ales transport individual pentru a putea vizita cat mai multe obiective turistice: Troia, Pamukkale, Istanbul.

Sa revenim la hotel:

Puncte forte:

-hotelul este bine ingrijit, curat

-camerele spatioase dotate cu aer conditionat, tv, baie proprie, balcon mare

-are piscina pentru adulti de dimensiune medie, apa 1,65 adancime si una mica pentru copii cu adancime aprox 0.5 m, sezlongurile se ocupa dis de dimineata 6.30-7.00 am

-se face curatenie in camera o data la 2 zile, cel putin o data pe saptamana iti orneaza patul din camera cu petale de trandafiri si prosoape aranjate in forma de inima, lebada, etc

-programe de divertisment in fiecare seara: seara turceasca, dans, programe artistice, karaoke, etc intre 8-12 pm

-mancare buna si destula, insa destul de repetitiva (mai ales micul dejun: oua, 2 feluri de salam/sunca, telemea, dulceata, cereale cu lapte)

-bauturile locale free la bar intre 10 am-22 pm

-personalul foarte amabil, pus mereu pe glume si asta pentru a satisface clientul si a crea o atmosfera cat mai relaxata, toti angajatii vorbesc fluent engleza

-supermarketuri, baruri si agentii de turism locale foarte aproape (peste strada)

-dolmusul (maxi taxi) trece prin fata hotelului

-locuri de parcare pe straduta de pe laterala stanga a hotelului, este putin circulata iar masinile se vad de la receptie, deci este sigura.

Puncte slabe:

-distanta destul de mare pana la plaja 900 m pe strada, insa dupa 2 zile invatasem scurtaturi pe alei printre hoteluri si ai cam 600 m (10 min de mers pe jos), insa daca vrei poti lua si dolmusul din fata hotelului pana la plaja pentru 1,5TL.

-bauturile servite in pahare de plastic (dar nu de unica folosinta, ci le spala si le refolosesc)

-berea cam apuita

-hotelul este frecventat de englezi, uneori cam galagiosi si nesimtiti

Una peste alta consider acest hotel o buna optiune de cazare in Marmaris, raport servicii/stele/pret ok. Il recomand!

Trimis de iulian.chiper in 24.10.10 12:14:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulian.chiper); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Club Dorado
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

balasa violeta
[24.10.10 14:37:12]

Bine ai venit!

Ai fost cam scump in descrieri. Ma asteptam sa spui mai multe despre Marmaris, care mie mi-a placut enorm de mult, despre viata de noapte care era diversa si bogata mai ales spre Icmeler.

Astept completari.

[24.10.10 14:40:09]

@iulian. chiper, in fisa tehnica ai trecut 800 fara transport iar in review ai spus ca te-a costat 336 Euro/2 pers.

Care este pana la urma costul cazarii?

iulian.chiperAUTOR REVIEW
[24.10.10 21:18:59]

Costul cazarii la Club Dorado a fost 336 E/2 pers in dubla /AI/fara transport. Costul total al vacantei pt 2 pers care include cazare, transport cu masina proprie 3450 km consum 4.8 %/100km (2 pers in masina), bani de buzunar a fost 800 E. In cei 800 E au fost incluse si 2 cazari intermediare (Troia- 25E/camera dubla/1 noapte si Pamukkale 20E/camera dubla/1 noapte) si bilete de intrare Troia si Pamukkale pt 2 persoane.

iulian.chiperAUTOR REVIEW
[24.10.10 21:34:11]

@balasa violeta... de 1 luna si jumatate de cand m-am intors din concediu abia mi-am facut timp sa scriu cateva randuri despre Hotel Club Dorado. Avand in vedere subiectul "Hotel Club Dorado" am vrut sa fac o descriere strict a hotelului deoarece inainte de a pleca in concediu am gasit impresii neelocvente, vagi si contradictorii despre acest hotel pe anumite forumuri si am considerat ca vor fi de folos turistilor care vor dori cazare la acest hotel. Consider ca am postat clar/concis/strict la subiect pentru a fi de folos postarea mea.

Intr-adevar despre Marmaris (si in general despre Turcia) sunt multe, multe, multe de spus... cand o sa am ceva timp liber promit ca mai postez impresii.

Vacante superbe va doresc!

[26.10.10 20:26:45]

Am trecut in fisa tehnica pretul cazarii fara transport, deoarece in cazul transportului propriu restul costurilor difera in functie de consumul masinii, tipul cazarilor intermediare, etc, asa ca este mai bine sa fie trecut doar costul hotelului.

balasa violeta, iulian.chiper