ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2010
SEP-2009
2 AD. + 2 COPII

Viena vazuta de noi

Voltaj - Si Ce

In 2007 si 2009 am avut placerea sa vizitez Viena in circuitele din Franta si Italia iar acest oras m-a fascinat atat pe mine cat si pe fetele mele, dar fiecare pentru alt motiv.

Pe mine pentru minunatele palate, arhitectura, parcuri si restaurante, pe sotia mea pentru numeroasele magazine in care intra si nu mai dorea sa iasa, de fapt o pierdeam inauntru, iar pe pustoaicele mele pentru plimbarile cu ponei din Stadpark, dar si pentru faptul ca acolo am fost convins de catre toate cele trei fete sa ne luam un caine, cea pe care o avem acum Daisy, mascota familiei.

Din pacate niciodata n-am stat mai mult de doua zile si practic m-am minunat citind pe site cate obiective de interes major au fost vizitate in doua sau trei zile de sejur, eu sincer n-as fi reusit sa vad atat de multe, mai ales pentru ca fetele mele se plictisesc foarte repede si nu merg pe jos foarte mult timp.

Am sa povestesc ce am vazut in cele doua zile, prea putin pentru a fi povestit cu eleganta pe site, insa este calatoria mea si a familiei mele in Viena si sunt convins ca asemenea mie sunt foarte multi care n-au avut timpul necesar sa vada cate prezinta frumosul oras.

Am fost cazati la Hotelul Ibis Mariahilf (atat in 2007 cat si in 2009) despre care am povestit aici, deci n-am sa dezvolt subiectul prea mult, multumindu-ma sa vi-l recomand din toata inima, raportul calitate pret este excelent iar faptul ca este in plin centrul Vienei in vecinatatea celei mai importante artere comerciale Mariahilfstrasse, il recomanda ca pe unul dintre principalele hoteluri pentru cei care ajung la Viena pentru shopping.

Asa cum v-am povestit n-am reusit sa admiram foarte multe obiective in interior, le-am admirat din exterior cu promisiunea ca vom reveni atunci cand fetele vor mai creste si vor prinde drag de lucrurile de valoare care exista in aceasta lume, care merita descoperite si intelese.

Am facut rost de o harta a principalelor obiective turistice din Viena, pusa la dispozitie gratuit de catre o frumoasa receptionera care nu stiu de ce am impresia nu-i era total necunoscuta limba noastra, m-am inarmat cu foarte multa rabdare si putere de convingere, mi-am luat fetele de mana promitandu-le toate minciunile care mi-au trecut prin cap si am pornit catre primul mare obiectiv pe care doream neaparat sa-l vizitez.

Palatul Hofburg una dintre cladirile emblematice pentru batrana capitala vieneza, a fost resedinta Casei de Habsurg timp de mai multe secole, astazi fiind resedinta Presedintiei austriece si unul dintre cele mai bine pazite locuri din toata Viena.

N-am sa detaliez foarte mult despre constructia si istoria acestui palat, s-a scris mai mult decat suficient pe site, doresc sa va povestesc despre ce cuprinde acest palat numit pe drept cuvant punctul 0 al Vienei atat pentru manifestarile care se organizeaza aici cat mai ales pentru faptul ca de aici se pleaca in vizita la celelalte mari obiective din zona (de) numita Museumquartier.

Palatul cuprinde mai multe aripi si incaperi care adapostesc foarte multe picturi, statuete, multe dintre ele suflate in aur, o colectie impresionanta de portelanuri si argintarii, muzeul dedicat sotiei lui Franz Ioseph, Imparateasa Elisabeta (Sissi) de numele careia s-au legat mai multe legende unele de incest, altele de „menage a trois” altele chiar de concubinaj cu unul dintre ofiterii de incredere ai Imparatului. Cert este ca viata printesei a fost foarte trista mai ales catre ultimii ani de viata, iar acest subiect merita dezvoltat fiind pe cat de incitant pe atat de interesant. Dar nu aici.

In palat se mai pot vizita dormitoarele Imparatului Franz Ioseph si ale lui Sissi, colectia de argint din aceeasi aripa, dar si colectia de mobila din perioada lui Franz Ioseph, foarte bine conservata si foarte admirata.

Se mai pot vizita o camera de arme vanatoresti, flinte din acelea cu teava foarte groasa si lunga cum se vad in filmele de epoca, exista numeroase colectii de instrumente muzicale, la loc de cinste fiind o harpa suflata in aur, se mai poate vizita camera comorilor, acolo unde exista cele mai de pret bijuterii ale Imparatilor, printre care si coroana imperiala, din aur si smaralde frumos prelucrate.

Tot aici se gaseste si o foarte apreciata scoala de echitatie, insa in ciuda pliantelor informative nu am reusit sa o bunghim, fetelor le-ar fi placut sa admire caii pur sange arabi care sunt reprezentativi pentru aceasta scoala.

Biletele sunt destul de piperate, sau asa mi s-au parut mie, cel mai scump este de 20 de euro si asigura accesul in aproape toate obiectivele din palat, iar cel mai ieftin este de 3 euro si se poate vizita doar colectia de portelan si argintarie.

Exista audioghid-uri pentru turisti, din pacate limba romana nu este inclusa desi foarte multi dintre vizitatori erau romani.

In fata palatului cu ocazia unor diferite manifestari, au loc foarte multe evenimente artistice si targuri, noi am prins o astfel de manifestare „Ziua spicului” sau cam asa ceva, cu muzica, voie buna, produse de panificatie dar si foarte multi carnati si bere.

Catedrala Sf. Stefan, am fost fascinat de arhitectura constructiei in stil gotic si mai ales de istoria care o inconjoara.

A fost construita in urma cu mai bine de opt secole! Si a ramas in picioare in tot acest rastimp chiar daca uneori parti din ea au mai fost distruse sau incendiate. Urmele se vad si astazi, insa ea ramane un pilon important al libertatii, prin clopotul ei masiv fiind anuntate cele mai importante momente ale vietii de zi cu zi, fie ca este vorba de Sarbatorile orasului fie ca vorbim de trecerea intr-un nou an.

Intrarea in catedrala este libera, este foarte aglomerat, inauntru spatiul este delimitat printr-un grilaj de fier, se poate intra pentru a te ruga in tihna sau doar se pot aprinde lumanari si rostatita in gand o rugaciune. Din pacate am putut observa tineri romani care radeau si vorbeau tare, cu sepci pe cap si maini in buzunar, care nu aveau respect pentru cei aflati la rugaciune, din pacate confundau acest loc de liniste si contemplare sufleteasca cu o berarie vieneza sau un parc de distractii. Am ramas indignat mai ales cand am descoperit limba pe care o vorbeau.

Inauntru exista explicatii despre istoria Catedralei in mai multe limbi de circulatie mondiala, dar nu si romana. Ceea ce mi-a placut foarte mult, la fel ca la Manastirile noastre, lumanarile se puteau procura lasand bani intr-o cutie si puteai lua in limita banilor depusi, adica nu era nimeni sa-ti imparta cate lumanari vrei, totul era la liber si am observat ca toata lumea depunea bani, mai putini tinerii nostri care n-au aprins nici o lumanare.

Se poate admira Viena din turnul aflat in partea de sud, se urca ceva in spirala, deci conditia fizica trebuie sa fie excelenta, pretul nu stiu exact cat este, insa stiu ca sigur se plateste pentru a admira Viena, privelistea este nemaipomenita cred, eu n-am putut urca din cauza copiilor si apoi din cauza cozii care era destul de maricica, de fapt in toata Catedrala existau foarte multi turisti.

In fata Catedralei, lume foarte multa, foarte multe statui oameni in diverse personaje, taxa era de 1 euro pentru a te fotogtafia cu ei/ele si noi am facut poze, adica fetele care au fost foarte incantate.

Opera din Viena a fost una din dorintele noastre, an de an urmarim Concertul de la Viena si suntem uluiti de maretia si istoria constructiei cu nenumarate loje si balcoane, in centru fiind loja imperiala unde stagiune de stagiune capetele incoronate asistau la premierele vremii, dar este si un foarte apreciat teatru de balet, majoritatea premierelor mondiale au loc aici, tocmai datorita prestigiului de care se bucura aceasta opera alaturi de cea din Milano.

In fata Oprerei, langa gura de metrou stau in fiecare zi angajati ai teatrului care ofera spre vanzare bilete pentru spectacolele din seara respectiva, costumati traditional, ceea ce atrage foarte multi turisti, atat pentru cumpararea de bilete cat si pentru a face poze...

Am dorit sa vizitam teatrul, singurul lucru care se putea vizita era Muzeul Operei, deschis in fiecare zi, mai putin luni. Daca in ziua respectiva ar fi avut loc repetitii, ne-ar fi permis accesul in sala de spectacole, insa noi n-am avut aceasta sansa desi eu personal mi-am dorit foarte mult acest lucru.

Parcul Prater un alt obiectiv dorit mai ales pentru copii. Desi am gasit cu foarte mare usurinta parcul, deceptia a fost pe masura dorintei, adica cand am ajuns era inchis, programul incepea undeva in timpul pranzului, iar noi am ajuns dimineata, in ultima zi de plecare. Ne-ar fi placut sa-l vizitam fie si in viteza, iar eu imi doream sa ne dam in roata aceea imensa atat de apreciata de catre toti cei care ajung aici, de unde se poate admira intreaga capitala. Am fost informati ca pretul este destul de mare insa satisfactia este pe masura. Din pacate ar mai fi trebuit sa stam in parcarea goala timp de aproape doua ore si dupa un calcul simplu mi-am dat seama ca la ora deschiderii puteam ajunge deja la Budapesta, asa ca ne-am imbarcat cu promisiunea sa revenim, pentru ca in afara de roata gigantica, asemanatoare celei din Londra, mai exista o sumedenie de atractii atat pentru copii cat si pentru cei mari. Am cateva pliante de la hotel si-mi vor fi de folos pentru cand voi ajunge din nou, de aceasta data cu fetele mai mari si poate cu dorinte suplimentare.

Shopping-ul este elementul de baza al sotiei mele si binenteles al pustoaicelor care nu pierd nici o secunda pentru a ma santaja. Eu le intreb: ”Vreti in parc? ” Ele imi raspund; „Da, dar la mall! ” pentru ca stiu ca trebuie sa trecem prin mall, adica pe langa magazinele cu hainute si jucarii. Asa sunt toti copii smecheri?

In fine, nici in Viena nu am scapat, daca o pacaleam pe iubirea mea sa nu intre intr-un magazin aceeasi figura imi era imposibil sa o aplic si pustoaicelor, si invers, dupa scurt timp am abandonat lupta si le-am lasat sa-si faca de cap prin magazinele prezentate impecabil de pe principalele artere comerciale.

Muller este unul dintre magazinele care mi-au dat cel mai mult de furca si unde am lasat banii cei mai multi pentru pustoaice. Structurat pe doua nivele, jos cu produse cosmetice si parfumerie, sus pentru copii, intr-o parte pentru fete si cealalta pentru baieti, aranjate produsele pe grupe de varsta si pe categorii. Iar ceea ce m-a facut sa le bucur pe fete au fost produsele cu discount, uneori trecand peste 50%. In ultima seara mi-am luat si eu de acolo o masina de formula 1 Ferrari, era la promotie, destul de maricica cu telecomanda. Am probat-o acolo si mergea foarte rapid, astfel ca am cumparat-o pentru un pret de numai 35 de euro, chilipir mi-am spus eu. In Italia, la Roma am gasit una asemanatoare la un pret aproape triplu.

Un alt magazin deosebit de solicitat din partea noastra a fost Intersport-ul amplasat pe Mariahilfstrasse de unde ne-am cumparat cateva produse de asemenea la promotii. Ca fapt divers, in fiecare saptamana in acest magazin una dintre zile este cu promotii pentru cate o categorie de produse, daca astazi de exemplu este promotie la bluzoane, maine este promotie la treninguri si asa mai departe. In perioada reducerilor de sezon promotii sunt la toate produsele dar numai atunci.

Joka este un magazin de pielarii de unde iubirea mea si-a cumparat o pereche de cizmulite la un pret avantajos. Nu erau promotie insa preturile nu ni s-au parut foarte mari, ceva in jur la 50 de euro. De la Deichman mi-am cumparat eu o pereche de pantofi (15 euro) la promotie si papuci pentru intreaga familie. Era promotie 5 euro perechea, auzisem noi undeva ca daca toti ne innoim cu papuci poate Anul Nou ne gaseste intr-o alta casa. Da' de unde. Tot acolo stam. L

Sunt extraordinar de multe magazine in care am intrat mai mult nevoit J majoritatea de firma, insa am gasit si foarte multe magazine ieftine cu produse chinezesti de unde cumpara foarte multa lume. Viena este renumita pentru shopping, nu cred ca trebuie sa conving pe cineva pentru preturi si pentru calitatea produselor de acolo. Acolo exista patru sesiuni de shopping care atrag foarte multi turisti din toata Europa si mai ales din tara noastra.

Magazinul de prezentare Ferrari de pe Schuberting a fost unul dintre reperele mele pentru cumparaturi atat in 2007 cat si in 2009 l-am vizitat si mi-am cumparat diferite produse. Este un magazin destul de scump, insa dragostea pentru Ferrari se plateste, ca exemplu o sapca Ferrari costa de la 35 de euro, iar o geaca de iarna mi-am luat-o la un pret de 190 de euro.

Restaurante Sunt extraordinar de multe restaurante in Viena, cu preturi pentru toate buzunarele, noi am decis sa servim acolo unde ne prindea orele de masa, fie la un KFC local, fie la un restaurant traditional vienez.

In 2007 stiu ca fetele doreau un piept de pui cu cartofi prajiti si nu gaseam pe nicaieri. In acelasi timp eu doream un snitel vienez cu o bere autohtona. Am gasit aceasta combinatie de oferte la un restaurant de langa Biserica lui Charles, (Karlschirche), un alt obiectiv turistic care nu trebuie ratat datorita tablourilor deosebit de valoroase si mai ales a statuetelor si ornamentelor suflate in aur din interior. Restaurantul se numeste Gubhaus si aici se gasesc cele mai gustoase meniuri, dar si cea mai buna bere.

Ambianta foarte placuta, pe pereti se puteau observa tablouri cu Viena de la inceput de secol, dar si cateva reclame de beri celebre, restaurantul era structurat in doua parti, noi am ales latura pentru nefumatori, insa surpriza a venit cand patronii si-au dat seama ca suntem romani si la un moment dat ne-au pus Voltaj. Da, Voltaj si a lor piesa „Si ce” care noua ne place foarte mult. De atunci de fiecare data cand ascultam aceasta piesa ne gandim la acel frumos restaurant. Masa nu a costat mai mult de 30 de euro, aici intrand si berea mea vieneza.

In Viena nu ai timp sa te plictisesti deloc, iar doua – trei zile de sejur sunt insuficiente, practic n-ai timp sa vezi tot ceea ce ofera acest mare oras turistic.

Ne-am plimbat admirand impresionantele palate in stil gotic a caror frumusete atrage o gama variata de artisti unii pictori, altii fotografi care incearca pe masura talentului lor sa reliefeze cat mai bine elementele spectaculoase care dau valoare acestor palate.

Rathaus este unul dintre cele mai spectaculoase, fiind in acelasi timp si emblema orasului, de inteles daca ne gandim ca este sediul Primariei vieneze. Atat in 2007 cat si in 2009 in fata Primariei erau amplasate tarabe cu diferite suveniruri, aici se organizeaza si foarte multe concerte iar parcul din fata palatului abunda in aranjamente florale de exceptie si statui ale oamenilor de cultura care au trait in acest oras.

Burgtheather sau Teatrul National din Viena este vis-a-vis de palatul Primariei si aici au loc unele dintre cele mai renumite premiere mondiale.

Pasii ne-au mai purtat pe langa Parlamentul austriac, pe langa Muzeul de istorie a artei si Muzeul de stiinte ale Naturii doua constructii relativ asemanatoare amplasate fata in fata in piata Maria Tereza, vis-a-vis de Palatul Hofburg.

Muzeul de istorie a artei este unul dintre cele mai renumite muzee din lume, din pacate noi n-am reusit sa-l vizitam dar este pe lista noastra pentru viitoarea vacanta la Viena, asa cum este si Palatul Schonbrunn sau Palatul Belvedere pe langa care totusi am trecut dar nu am intrat. Avem multe de vazut si admirat in Viena, speram sa gasim timpul necesar pentru a pune in practica toate dorintele noastre.

Pana una alta mai citim impresii despre obiectivele turistice, luam notite constiincios si visam cu ochii deschisi.

In final vreau sa va atrag atentia asupra parcarii, noi am parcat intr-o parcare de langa Opera din Viena si am platit amenda. Practic nu era nici un indicator care specifica ceva in legatura cu parcarea sau nu am vazut noi, cert este ca la intoarcere am gasit in geam o amenda de 35 euro, in folie de tipla, scoasa la calculator cu numarul masinii, tara si alte elemente de recunoastere. Am platit amenda la o posta din apropierea hotelului, acea amenda trebuia platita in 24 de ore. In 2009 am lasat masina in parcarea hotelului si ne-am plimbat pe jos, cu metroul sau cu taxiul cand fetele mele au facut greva.

Oricum se circula foarte bine in Viena si este o adevarata placere sa conduci. Pe de alta parte sunt si foarte multe piste de biciclisti, noi cum nu suntem obisnuiti cu ele, ni se atragea atentia ca stationam in zona lor, iar biciclistii treceau in viteza. Dar nu numai ei, erau si scutere din acelea gen trotineta, electrice care se plimbau pe acolo.

Un oras minunat unde abia astept sa revin de aceasta data pentru mai multe zile.

Vacante frumoase oriunde va veti afla!

Trimis de pepsi70ro in 23.10.10 20:41:45

VIZUALIZĂRI: 7650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In fata Palatului Hofburg ( latura de sud )

sandu.53
[23.10.10 20:56:58]

pentru excursiile mai scurte doar de cateva zile in Viena review-ul tau este un adevarat ghid! felicitari si ma bucur ca ai revenit!

[23.10.10 21:39:02]

Offffffffffff, pepsi, ca mult ti-a trebuit sa-ti revii, prietene! Bravo, da-i inainte si scrie in continuare. Viena vazuta de tine este ca cea vazuta si de mine, o splendoare austriaca. Felicitari atat pt frumusetea randurilor, pentru utilitatea lor cat si pentru pozele reusite. Dar aici toata lumea stie ca tu esti maestrul AFA

Nu mai am rabdarea de a astepta SB.

magdalena
[23.10.10 21:42:28]

Ce-i drept, daca esti cu copiii dupa tine, nu prea poti face multe... Noi am reusit sa vizitam foarte multe obiective, nu numai sa trecem pe langa ele, desi, intr-adevar, ne-au secat la buzunar, dar nu putem stii cand mai revenim aici!

Insa ceea ce n-ati ratat voi, am ratat noi: shoppingul! In afara de cateva amintiri necesare si obligatorii, nu am cumparat nimic! Banii au fost destinati in exclusivitate vizitarii obiectivelor turistice...

Si daca tot veni vorba de cumparaturi, cam ce preturi sunt? Eu am ochit ceva numai la pantofi, bijuterii si ceasuri si erau uriase, asa ca nu m-am obosit sa mai intru prin alta parte...

Data viitoare, vom merge si cu copiii, asa ca...

Si mie mi-a placut cladirea din P19!

Alina Morar
[23.10.10 21:48:46]

Asa am vizitat si eu multe obiective... doar pe dinafara... in treacat pe langa ele.

La SCS am stat cel mai mult...cred ca vreo 4 ore...dar a si meritat.

A venit si SB!

magdalena
[23.10.10 21:51:28]

@alina, poate imi spui si mie ce preturi sunt pe acolo...

creivean
[23.10.10 22:03:51]

Ovidiu, felicitările mele şi pentru acest review.

@magdalena

La SCS sunt aceleaşi preţuri ca pe Mariahilferstrasse, doar că sunt mai multe magazine, cafenele, locuri de mâncat ceva pe fugă, şi chiar şi Billa şi Inter Spar, McDonalds şi Burger King. Şi eu AmFostAcolo, de 3 ori (de fiecare dată când am fost la Vienna).

Alina Morar
[23.10.10 22:04:11]

Fiind in iulie, erau mari reduceri, mai mari ca si la noi. E u atunci ma pregateam de bebe, asa ca eram in cautarea lucrurilor celor mai frumoase. Sotul si-a luat multe haine, iar pe o pereche de adidasi a dat 39 de euro, erau redusi de la 120 euro. La IKEA am stat vreo 2 ore.

Atunci nu erau in Cluj atatea firme. Acum si la noi le gasesti. Doar IKEA nu s-a facut.

Pe mine Parndorf-ul nu ma incanta, eu nu-mi gasesc nimic acolo. Ca si la M3 Outlet Polgar, de pe autostrada dintre Debrecen si Budapesta. Sau nu am nimerit eu cand trebuia.

valimi
[23.10.10 22:06:43]

Review ce respecta brand-ul "pepsi70ro", util, complet, placut citirii.

A propos de brand-uri, un logo "valimi": Puncte de la mine!

[23.10.10 22:29:24]

Daca se poate atasarea melodiei ascultata in restaurantul Gubhaus, cred ca se potriveste acum, multumesc.

De asemenea o daruiesc tuturor celor care au fost si sunt alaturi de mine, aici, in marea familie AFA.

orange
[24.10.10 00:14:24]

Super review, pentru cineva care ajunge la Viena e foarte util.

[24.10.10 00:16:44]

Am atasat clipul audio propus. Auditie placuta.

biancuta
[24.10.10 00:32:34]

Un ghid foarte util pentru cei ce viziteaza Viena! Felicitari pentru frumoasa prezentare!

dandana
[24.10.10 00:49:53]

@pepsi70ro

inainte de a-ti citi post-ul am vazut oferta de intilnire AFA la viena... si incercam sa concep un plan sa-mi atrag sotul in aventura respectiva, mai ales ca as merge cu masina noastra... acuma dupa ce am citit post-ul tau... mi s-a insurubat si mai mult ideea piei, satana

Andox
[24.10.10 00:51:12]

Keep walking!

[24.10.10 11:51:14]

Completa descrierea facuta, cu multe informatii utile. Multumim, @pepsi!

georgiana
[24.10.10 12:08:45]

Mie mi-ar place la Viena cu ghid in limba romana. Si nu iarna, pentru ca am prins data trecuta un ger napraznic.

Imi pare rau ca ai platit amenda pentru parcare.

Despre circulatie, eu pot spune ca se circula bine, dar daca prinzi o ora aglomerata, stai si de 3 ori la acelasi semafor.

Dar Viena este cuceritoare,plina de magie si frumusete, te invaluie cu farmecul sau, trebuie numai sa stii s-o descoperi.

Micul tau ghid despre Viena poate fi de folos multor turisti insetati de cunoastete.

Multumim pentru el, dar si pentru melodie, este foarte sugestiva.

[24.10.10 18:59:02]

Multumesc tuturor pentru aprecieri, Viena este un oras pe care nu-l poti vizita intr-un timp atat de scurt asa cum am facut noi, insa intotdeuna mai exista ceva de vazut pentru a exista si dorinta de revenire, nu?

ninaa
[24.10.10 21:15:29]

Frumos scris ca de obicei! Te-ai lasat asteptat cam mult dar a meritat!

celeste
[25.10.10 08:29:31]

Un review util pentru cei care inca nu au ajuns pe acolo (inclusiv eu)... felicitari pentru prezentare.

[27.10.10 12:16:34]

Aș avea și eu o întrebare pentru cine știe să-mi răspundă: între ce date Viena este împodobită de Crăciun? Cumva 25 noiembrie-25 decembrie? Mulțumesc anticipat! Aș vrea să merg în acea perioadă, dar nu știu exact cum să mă încadrez, căci deja e destul de târziu și vreau să fac rezervare pe booking, dar trebuie să o corelez și cu rezervarea biletelor ieftine de avion.

[27.10.10 18:36:51]

@mirelopodu ce mi-ar fi placut sa particip la un asemenea Targ de Craciun, este unul dintre cele mai vestite din Europa iar traditiile sunt contopite cu cele mai bune produse la preturi de promotie.

Are loc in fiecare an intre 15 noiemmrie si Ajunul Craciunului, adica pana pe 25.12 la ora 00.00 cand Craciunul este intampinat cu mult vin fiert, colinde traditionale si multa voie buna.

Exista in jur de 10 piete amplasate in centrul Vienei, cea mai importanta fiind cea din fata Primariei, de altfel locul unde se organizeaza cam toate marile Sarbatori ale orasului.

Am avut o propunere pentru acest an in timpul targului de la buni prieteni care au fost si anul trecut, daca cadea azi Guvernul, poate plecam asa...

[27.10.10 19:00:11]

Multumesc mult @pepsi, mi-ai fost de mare ajutor, intrucat maine trebuia sa fac rezervarile si la avion si la hotel si nu eram foarte sigura daca perioada dorita de mine se incadreaza in feeria de lumini a Vienei. Sa stii ca sunt preturi faine la zboruri si la hoteluri in perioada 29.11.10- pana prin preajma Craciunului. Va doresc tuturor sa vedeti basmul numit Viena, in ajunul sarbatorilor!

[27.10.10 19:14:17]

Sa fiu iertata ca intervin. Dar eu mi-am petrecut la Viena cel mai frumos Craciun din viata mea. Chiar daca nu am prins zapada, cu toate ca a nins exact in seara de ajun, s-a asternut doar un prospai de nea, care s-a topit repede, totusi atmosfera a fost unica.

Si Targul de Craciun nu se incheie pe 25 dec. la ora 12 noaptea ci el mai dureaza pana in ajunul Anului Nou. Cel putin asa a fost in iarna lui 2007. Am scris si eu impresii si am atasat poze despre Craciunul la Viena click aici

Se organizeaza piata de Craciun si in fata Palatului Schonnbrun. Este ceva de vis, asa ca, petrecere minunata la Viena, in orice anotimp, dar de Craciun este o feerie.

[27.10.10 19:32:25]

Ileanaxperta, stii cum? eu acuma sunt exact ca un copil din ala care asteapta sa vina Mosu cu darurile stralucitoare. Pur si simplu, nu mai sunt eu! E o efervescenta in casa noastra... numai cu gandul plecarii stam. Sper sa ma lase Dumnezeu sa-mi implinesc si visul asta. Mu; tumesc de urari si informatii! Vacante placute tuturor!

Cristian_h*
[27.10.10 19:32:45]

asa este Ileana, eu tin minte ca pe 31 Decembrie m-am cam ametit de la n punchuri gustate si in fata primariei si in fata palatului Shonnbrun si in alte 4/5 mini targuri presarate prin tot centrul istoric al orasului!

[27.10.10 19:38:43]

Dragii mei, luati-o usurel ca mai este pana atunci... nu mult dar mai este. Taman destul sa-l pacalim pe Mosu ca ne facem... si mai cuminti (sau cu minti? !... hmmm. Asta ramane de vazut )

@mirelopodu, nu mai sta si fa-ti deja bagajele dar ai grija sa-ti lasi loc in valiza si de suveniruri, ca, hohoho!!! vei avea de unde si ce alege. Bani sa ai, ceea ce-ti doresc si tie si tuturor, pe langa sarbatori fericite acolo si oriunde!!!

[27.10.10 19:50:27]

Prietenii mei care au fost anul trecut mi-au spus ca se incheie in noaptea de ajun. Daca mint ei mint si eu

motaneata
[27.11.10 23:23:54]

@ileanaxperta, @cristian_h, @pepsi70ro,

Ma vad nevoit sa intervin in disputa dintre voi (este adevarat, cu intarziere) cu privire la targul de Craciun de la Viena, dar mai ales pentru a-i raspunde lui @mirelopodu.

De multe ori se face confuzie intre Targul de Craciun si Sarbatorirea venirii Domnului (Advent).

Targul de Craciun se organizeaza, de regula, in perioada Adventului. Adventul (la catolici) este perioada in care se vesteste venirea Domnului (adventus=venire). Maine, 28 nov. este prima duminica de Advent. In total sunt 4 duminici de Advent (duminicile dinaintea Craciunului). Cu alte cuvinte, Adventul se sarbatoreste in cele 4 saptamani dinaintea Craciunului, respectiv de azi si pana in ajunul Craciunului.

Targul de Craciun poate dura mai mult decat Adventul, si difera de la oras la oras.

La Viena, de exemplu, in acest an targul de Craciun se desfasoara in perioada 13 Noiembrie-24 Decembrie click aici

Bineinteles, orasul ramane impodobit si dupa Craciun, se poate bea un vin fiert, dar targul este considerat inchis dupa 25 Decembrie (este si normal, daca tinem cont ca la targ se vand in primul rand cadouri de Craciun, ornamente, decoratiuni traditionale).

La Nurnberg/Germania targul de Craciun are loc (in acest an) in perioada 26 Noiembrie-24 Decembrie.

La targurile de Craciun cel mai frumos este in cele 4 weekenduri de Advent, cand toti se imbraca frumos si ies cu familiile la cumparaturi si la un vin fiert. Este o placere sa simti adevarata atmosfera de Craciun in Austria (Viena, Graz, Salzburg, etc) sau in orasele din Germania.

Printre bucuriile pe care mi le pot permite aproape in fiecare an (pentru mine si sotia mea), este o saptamana in Austria sau in Germania, in decembrie, inaintea Craciunului. Anul acesta merg la Viena, Graz si Mariazell (abia astept!), dar cel mai frumos targ de Craciun este cel de la Nurnberg.

V-am spus toate acestea pentru ca AmFostAcolo!

mirelaviolet
[11.12.10 00:25:44]

Da, un review destul de bogat in impresii pentru o excursie de numai doua zile, pe care l-am citit si eu acum...

De curand am trait bucuria apropierii sarbatorilor Craciunului in Viena si am cutreierat Targul de Craciun din Rathausplatz, am scris ceva impresii in acest sens in Minivacanta la Viena

Acum imi suna in urechi acorduri de colind romanesc... E bine si asa, eu zic- sanatosi sa fim, Mos Craciun sa ne caute pe toti si sa avem parte de cat mai multe vacante frumoase!

Alina Morar, biancuta, celeste, dandana, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mirelaviolet, mirelopodu*, motaneata, orange, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: