ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2010
ÎNSCRIS: 13.07.10
MAR-2008
team-building

Foarte clar! RZESZOW!!!

Unde naiba e Rzeszow, cum se pronunta Rzeszow, ce bani se folosesc in Rzeszow, ce limba se vorbeste la Rzeszow!?!? Sunt doar cateva intrebari (firesti zic eu) pe care si le-ar pune oricine atunci cand afla ca va ajunge la un stagiu de intruire in Rzeszow.

Asa am patit si eu in martie 2008 cand a trebui sa ajung in acest oras din sud-estul Poloniei. Primele informatii le-am aflat cu "Sfantul Gugal" (la vremea aceea FOARTE putine) si-am mai aflat ca Tzeszow este si localitate infratita cu Satu Mare din Romania si ca este al 5-lea oras ca marime din Polonia. In Rzeszow exista un aeroport international (Jasnioka) dar NU pentru cursele aeriene din Romania, asa ca in drumul (a se citi zborul) catre Rzeszow am facut escala in Varsovia. Aha si de pronuntat se pronunta ceva de genul: Zeşuv cu un "V" foarte absorbit, iar banii atunci (cred ca si acum) erau zlotii polonezi.

Am ajuns seara asa ca nu am vizitat nimic in acea zi, doar ne-am instalat la Hotel Iskra de aici din oras. (mai multe detalii, facand click aici) A doua zi insa dupa cursuri am plecat la pas prin Rzeszow un oras FOARTE curat si cu cladiri istorice FOARTE bine conservate am mers la Castelul Familiei Lubomirski si am mers (la recomandarea colegilor polonezi) la restaurant SPHINX de aici din Rzeszow. WOW! Am mancat in Romania, Italia, Spania si Portugalia dar si acum dupa 2 ani spun ca CEA MAI BUNA MANCARE a fost aici la Restaurant Sphinx din Rzesow.

In Rzeszow "nu faci" mare lucru cu limba engleza, aici rusa, germana si poloneza sunt la putere. M-am plimbat pe ulitele (ulica= strada in poloneza) din Rzeszow admirand splendoarea acestui oras. Pentru decontarea diurnei trebuia sa avem bonurile fiscale asa ca am invatat ca paragon inseamna chitanta sau bon fiscal.

Cat despre Hotel Iskra pot sa spun ca am fost FOARTE incantat o cladire foarte cocheta, pozitionare relativ centrala, curatenie foarte multa, personal receptiv (chiar daca limba engleza cum am zis NU e la putere) si chiar si mancare de aici FOARTE buna (dar nu ca la SPHINX). In oras este si-un stadion chiar daca echipa locala nu exceleaza nici macar in liga secunda unde evolua, in schimb echipa masculina de volei din Rzeszow facea furori in cupele europene atunci in 2008!

Pot sa spun ca polonezi (sau cei din Rzeszow macar) au un mare respect pentru valorile lor, ma refer aici ca in ciuda fatului ca trecusera 3 ani de la moarte papei Ioan Paul al 2-lea (de origine poloneza) se vorbea despre el cu asemenea insistenta si respect incat nici nu ziceai ca decedase de mult!

In anul urmator in 2009 am fost selectat sa sustin (impreuna cu un bun prieten) un training aici in Rzeszow!!! Bineinteles ca am acceptat imediat chiar daca era vorba DOAR de 3 zile!!! Deja vocabularul meu de cuvinte poloneze se ridicase la vreo 20-25 de cuvinte!

RZESZOW a reusit sa ma fascineze si sa ma incante pentru totdeauna!!!

Trimis de RobertCodescu in 23.10.10 14:50:46

VIZUALIZĂRI: 3496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Iskra din Rzeszow !
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

magdalena
[23.10.10 15:07:33]

Am început să "descopăr" Polonia cu ajutorul impresiilor @marianei. olaru şi pot spune că a început să mă fascineze aceasta ţară despre care ştiam prea puţine lucruri, printre care şi faptul menţionat de tine cu originea lui Papa Ioan Paul al II-lea.

Observ însa că este o ţara care merita a fi tratata turistic, avand multe frumuseţi de arătat!

[23.10.10 15:39:15]

@magdalena daca ai nevoie de un ghid in Rzeszow stii de unde sa ma iei!!! Da-mi un semn si sunt al tau!!!

valimi
[23.10.10 15:52:42]

@Robert, ai pierdut mult din umor, ori n-ai fost inspirat la review-ul asta, parca nu-i scris de tine, nu-i stilul tau.

Revino-ti!

magdalena
[23.10.10 15:57:48]

@valimi, eu l-am regăsit pe alocuri! Apoi, nu am văzut încă fotografiile cu textul aferent, marca lui @robert. În orice caz, mie imi place noul stil!

@robert, atunci când va fi apropiată o astfel de excursie, te voi contacta pentru amănunte...

Flaviu
[23.10.10 16:04:15]

@RobertCodescu

Oraşul nu este al 5-lea ca mărime din Polonia. Nu este nici măcar între primele 15.

Toate cele bune!

[23.10.10 16:21:20]

Am sters P21, era dublura P27.

[23.10.10 17:37:43]

@ valimi ai dreptate dar in Polonia NU am avut aventuri care sa-mi "dezvolte" imaginatia si totodata umorul

@ Flaviu ordinea exacta este: 1. Varsovia, 2. Gdansk, 3. Cracovia, 4. Katowice, 5. Rzeszow, asa ca... documenteaza-te cand afirmi ceva doare ai tastatura si mouse nu-i asa! _

@ webmaster XY care-mi sunt "indatoririle" acum de cand m-ati facut MEMBER PREMIUM!?!?!?

celeste
[23.10.10 18:01:13]

"Indatoriririle" ca member premium sunt: sa o tii tot asa sl la mai mare... felicitari

Flaviu
[23.10.10 18:52:39]

@RobertCodescu

Poate-mi dai si mie sursa informatiilor tale. S-ar putea ca enciclopediile mele si Wikipedia sa ma fi dus in eroare.

A propos: ai auzit de Lodz, Poznan, Wroclaw, Szczecin, Lublin?

Eu ma refeream la marime din punct de vedere al numarului de locuitori.

Eu ma documentez intotdeauna inainte sa afirm un lucru.

[23.10.10 19:12:49]

@RobertCodescu > nu te-a făcut nimeni MEMBRU PREMIUM. Tu singur eşti vinovat de promovare, dimpreună cu câţiva utilizatori ce-ţi votează articolele.

Îndatoriri? nu există altele decât cele pe care le are orice membru, indiferent de "status-ul" său: să respecte regulamentul şi să aducă informaţii utile comunităţii (a doua e opţională!).

Şi poate arunci un ochi aici, ca să constaţi că oraşul ce-l descrii mai sus este doar pe locul 20 din punctul de vedere al numărului de locuitori. Aşa cum te roagă şi Flaviu, poate ne spui şi nouă despre ce clasament este vorba în care tu l-ai aflat pe locul 5?

[23.10.10 19:34:47]

@ celeste am notat "SA TRAITI! "

@ Flaviu click aici

@ webmaster oare doar "cu cativa membri" am devenit PREMIUM?? Da-mi voie sa cred ca NU!!

@ Si scuze de confuzie era vorba de locul 5 ca putere economica in Polonia si am dat deja sursa click aici

[23.10.10 20:05:03]

Te cred pe cuvânt, dar poţi veni cu un link util, nu cu adresa unui portal în limba poloneză?

[23.10.10 20:29:00]

@ webmasterXY iti dai seama ca nici eu NU m-am nascut la maternitate poloneza! Exista acolo un buton de traducere automata in limba engleza!!!

[23.10.10 20:46:35]

Nu; singurul lucru de care îmi dau seama până acum este că nu prea îţi respecţi (prin limbaj) partenerii de discuţie. Iar când faci asta cu un moderator, deja te afli în pericol!

Totuşi, dacă în loc de răspunsuri în doi peri ai da linkul exact solicitat, ce te costă?

mariana.olaru
[24.10.10 10:50:21]

Am înțeles că ai vizitat Castelul Familiei Lubomirski. Vrei să scrii un review separat despre el? Altfel, ar fi păcat să nu ne povestești puțin și să ne dai câteva date despre acest obiectiv turistic, mai ales că din fotografie pare o construcție atât de impunătoare și demnă de interes! Eu mă număr printre cei care citind un review, apreciază nu numai forma, stilul și corectitudinea exprimării, dar și utilitatea acestuia, nefiind astfel obligată să navighez ulterior pe mai multe adrese de Internet ca să aflu informații directe, simple și ușor de reținut, pe care altfel le-aș putea asimila doar lecturând reviewul. Dacă vreau mai mult, pentru informații mai largi și mai cuprinzătoare, se impune desigur și parcurgerea altor surse de informare, inclusiv paginile Internetului. Și poate ca mine mai sunt și alții...

[26.10.10 18:42:47]

@ maria. olaru PROMIT un review despre Castelul Familiei Lubomirski, o sa-mi rog colegii de training sa-mi dea si ei poze cu castelul si va fi un review! MULTUMESC de idee!!!

mariana.olaru
[27.10.10 10:57:35]

Si eu mulțumesc de răspunsul promițător!

celeste, Flaviu, magdalena, mariana.olaru, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Polonia: