ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
OCT-2010

Incredibilul Benidorm - Manhattanul Spaniei!

I love you - ANDRE RIEU

Daca mi-ar fi spus cineva ca voi avea sansa sa-mi petrec zilele de cocediu in cel mai inalt hotel din Europa, n-as fi crezut... A fost posibil cu ajutorul Programului pentru Seniori initiat de guvernul spaniol. Inspectand lista ofertelor de statiuni si hoteluri, el a fost preferatul: Hotel GRAN BALI din statiunea Benidorm. Grupo Bali (cine n-a auzit de el?) este proprietarul a inca trei hoteluri de 4* in statiune.

Benidorm este una din cele mai renumite statiuni de plaja din Spania, fiind adesea denumita * Manhattanul Spaniei* sau *Beniyork*, datorita liniei orizontului compusa din numerosi *zgarie-nori*. Fierbinte si pasionala precum sangele unui toreador, imbatatoare si fermecatoare ca vinul sudic, atragatoare ca un flamenco, Spania te uimeste la fiecare pas si te face sa o indragesti si sa o visezi deseori. Si pentru ca anul trecut, in noiembrie cand am fost prin acelasi program in statiunea Punta Umbria, la Atlantic, am avut un sejur de o singura saptamana, zile ce-au zburat parca in cateva clipe, anul acesta am hotarat s-o dublam pentru a putea vedea cat mai multe obiective.

Benidorm se afla la o distanta de 120 km de Valencia, al treilea oras ca marime din Spania si capitala provinciei cu acelasi nume si la 60 km de frumosul oras Alicante. Comunitatea sau Tara Valenciana are peste 520 de km de tarm mediteranean, fiind denumita cateodata si Regatul Valenciei, datorita istoriei bogate a regiunii. Plajele cu nisip fin sunt excelent amenajate, hotelurile au clasificari diferite, shoppingul este o activitate de rutina, terenurile de golf sunt splendide, sporturile de apa- *la ele acasa*, peisajele incredibile, muzeele la locul lor, cetatile impresionante, plimbarile placute, viata de noapte nu suporta termen de comparatie si lista ar putea continua cu echitatia, ciclismul si multiplele posibilitati de petrecere a timpului liber.

Benidorm are trei plaje: Llevante, Poniente si Mal Pas- fiecare premiata cu *steag albastru*. Gran Bali este situat la 300 metri de plaja si plimbarea pana acolo in aerul proaspat al diminetii era o adevarata placere! Placerea mea pe plaja era sa hranesc micii porumbei ce ne dadeau tarcoale... Si o faceam pe sest si cu putina teama de a nu fi prinsa (amenda era usturatoare: 600 euro!) Si pentru ca este lucru bine-stiut, cand plecam noi in concediu avem parte numai de vreme excelenta, si de data asta s-a confirmat: in tara erau temperaturi apropiate de 0 grade, iar noi ne lafaiam in valurile calde ale Mediteranei...

Gran Bali, construit in 2002 este alcatuit din doua cladiri, cel vechi cu 20 de etaje si hotelul nostru, *zgarie nori* cu inaltimea de 210 metri, avand 54 de etaje, dintre care 43 dotate cu camere duble sau apartamente de lux -in total=776, iar restul etajelor fiind ocupate de sali de conferinta, sala de fitness, SPA, incaperi pentru mentenanta hotelului. Hotelul nostru se mandrea si cu doua lifturi panoramice si inca alte 21 interioare. Parcarea este subterana, gratuita.

Camera noastra de la nivelul 18 ne asigura privelistea unui rasarit de soare ce ne fascina in fiecare dimineata. Camera mare, balcon cu masuta si doua chaise-longue-uri, aer conditionat, TV-satelit, minibar, internet, safe, birou si o canapea extensibila, pe langa paturile noastre imense, baia cu doua incaperi separate - parca nu ne-a lipsit nimic...

Hotelul are trei piscine exterioare, jacuzzi in aer liber, hamac cu umbrela, mini-parc pentru copii, sala de jocuri, animatie, cateva baruri, magazine, salon de cosmetica.

Masa a fost pensiune completa cu tot felul de specialitati traditionale, cu vin si apa minerala la ficare masa. In statiune se pot vizita si trei parcuri tematice pentru intreaga familie: Terra Mitica, Aqualandia si Mundomar. Daca alegeti Terra Mitica, veti trai intens misterele celor mai vechi civilizatii din Marea Mediterana parcurgand cele cinci spatii care il alcatuiesc: Egiptul- cu lumea faraonilor; Grecia- cu un cartier din Grecia Antica; Roma- cu Imperiul Roman in toata splendoarea sa: Iberia (vechea Spanie) - cu o ambianta mediteraneana.

Bineinteles ca nu putea sa lipseasca excursia de o zi in Valencia - incepand turul orasului cu centrul istoric unde ne-a intampinat in Plaza de la Reina, maiestoasa catedrala, apoi traversand Plaza de la Virgen pentru a vizita Palau de la Generalitat, cea mai veche biserica a Valenciei, San Nicolas, basilica gotica de la Virgen de los Desamparados si terminand cu vizita in *La Ciudad de las Artes Y las Ciencias* - orasul artelor si stiintelor- cel mai mare complex cultural din Europa. Este absolut un *must-see*! Fotografiile va vor demonstra aceasta! O alta zi-alta excursie in Alicante, de data aceasta, distanta fiind de numai 60 km, am optat calatoria cu tramul rapid, un metrou de suprafata rapid, silentios, care circula paralel cu tarmul Mediteranei, ultimele trei statii inainte de Alicante sunt subterane si care te lasa in centrul orasului. Biletul din Benidorm pana in Alicante a costat 5,70 euro dus-intors, fiind valabil timp de 24 de ore! Aici am admirat ficusii seculari de pe faleza de promenada a orasului, despre care localnicii se lauda ca ar fi cea mai lunga si cea mai interesanta din Europa datorita pavimentului ce-ti dadea impresia de tridimensional...

Ce m-a mai impresionat in mod placut? Era buna-dispozitie a tuturor, care te contamina pur-si -simplu! Se adunau in grupuri pe plaja si dansau, cantau sau faceau exercitii de gimnastica! Si erau trecuti bine de prima tinerete! Bravo lor! Seara ne prindea plimbandu-ne pe malul marii, cu valurile ce ne mangaiau cald, admirand fascinantele apusuri de soare...

Ce sa va mai povestesc? O vor face fotografiile... Va ramane un vis frumos, mai aproape de cer...

Trimis de Alina53 in 23.10.10 10:59:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 22679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Maiestrie in nisip- cata rabdare si iscusinta trebuie sa ai!

Costi
[23.10.10 12:58:38]

Sunt şi eu interesat de un astfel de program. Te rog să-mi spui cu ce companie aţi zburat şi dacă au fost probleme legate de orar, taxe suplimentare, de care nu s-a spus de la început, sau alte "surprize" care mai apar, din păcate, la astfel de excursii, aşa cum am citit chiar pe acest site.

anadragusin
[23.10.10 14:10:03]

Felicitari Alina53 pt. un asemenea concediu. Pretul este foarte bun pt. 14 zile. Vremea cum a fost in perioada asta?

anca_l*
[23.10.10 14:38:03]

Si eu sunt interesata de acest program, Oare exista si varianta mai aproape de Barcelona? Puncte maxime de la mine pentru ca de mult cautam ceva asemanator, si mi-a placut cum ai scris!

celeste
[23.10.10 14:53:35]

Un SB cu felicitari... intr-adevar Benidorm este o statiune incredibila. Am aflat acum o luna de Benidorm de la niste prieteni care au fost in luna august acolo si au venit fff. incantati cum probabil ati venit si voi.

Andox
[23.10.10 16:58:41]

@Alina53 am vazut ca ai fost anul trecut in noiembrie, se mai putea face plaja si baie atunci?

[24.10.10 09:05:14]

O rugaminte pentru webmaster: daca se poate atasa melodia *I love you* - Andre Rieu, va multumesc

[24.10.10 09:10:03]

Am atasat melodia solicitata. Auditie placuta.

[24.10.10 09:49:29]

In review-ul meu din 23 iunie intitulat *Barcelo Punta Umbria Beach Resort* - *Si acolo se ascunde fericirea* poate veti gasi cateva impresii care v-ar interesa. Anul trecut, la sfarsit de octombrie, am zburat cu compania spaniola Vueling de pe aeroportul Otopeni. Punta Umbria este o statiune frumoasa pe Costa de la Luz, la Atlantic.

Anul acesta destinatia pe care am ales-o prin Programul Seniori, Costa Valenciana- Benidorm, are ca punct de plecare aeroportul Baneasa- compania Blue Air. Este prima oara cand zburam de la acest aeroport, intotdeauna optam pentru Otopeni. In afara de o intarziere la decolare de o ora, n-am avut alte neplaceri. Nu exista la acest program nici un fel de taxe suplimentare- pretul biletului este fix: 400 euro/persoana pentru un sejur de o saptamana, 590 euro/persoana pentru doua saptamani. Pretul include: bilet de avion Bucuresti- Valencia-Bucuresti, taxa de aeroport, transfer aeroport-hotel-aeroport cu autocar, cazare 7/14/21/28 nopti la hotel de 4*, pensiune completa+apa si vin la masa, excursie de jumatate de zi in doua localitati apropiate destinatiei alese, asigurare medicala si asistenta turistica pe intreaga perioada a sejurului si program de animatie.

Vremea buna ne-a insotit intotdeauna in concedii (ingerasul nostru le aranjeaza pe toate!), acum in octombrie in Benidorm am facut plaja in fiecare zi-26-28 de grade, seara de abia cobora pe la 20. Apa marii era calda, nu-ti dadea acel fior pe care-l simteam intrand in Marea Neagra... De curata, ce sa mai zic, lacrima! E adevarat ca la Punta Umbria, anul trecut in noiembrie faceam baie in apele Atlanticului, ape mai calde decat ale Mediteranei datorita curentilor. Si valurile erau extraordinare! Din pacate anul acesta programul n-a cuprins si coasta Atlanticului...

Plecari in acest program se pot face si de pe aeroporturile din Cluj sau Timisoara. Destinatii ce va puteti alege: Valencia (Gandia sau Benidorm); Costa del Azahar (Peniscola); Costa del Sol (Benalmadena, Fuengirola, Marbella). Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere. O Duminica senina va doresc tuturor!

[24.10.10 09:59:38]

Multumesc wm, prompt ca intotdeauna!

Costi
[24.10.10 11:47:32]

@anca_l

Există şi un program pentru seniori pe Costa Brava, lângă Barcelona, uite aici: *****sau aici: *****sau aci: ******sau aici: *****

Cel mai bine, intri pe Google şi da o căutare după expresia "Program seniori Spania"

Vei găsi o mulţime de oferte, până în aprilie anul viitor.

[24.10.10 13:19:57]

@Costi:

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Ceea ce iti recomand sa faci si tu, deoarece informatiile postate de tine sunt foarte interesante dar nu sunt permise aici deoarece apar firme de turism din Romania.

alex1968
[25.10.10 00:10:25]

@Alina53, te rog, spune-mi daca masa a fost in regim bufet sau meniu fix- De asemenea, pentru ca am vazut ca ai fost si anul trecut, la Punta Umbria, te rog spune-mi unde ti-a placut mai mult si unde au fost conditiile mai bune. Multumesc

[25.10.10 12:36:46]

E greu de spus unde mi-a placut mai mult! Apa Atlanticului este mai calda si cu valuri mari, neintalnite de mine pana acum, bune de facut surfing. Am avut noroc de hoteluri foarte bune in ambele cazuri.

Masa a fost in regim bufet, dar avea atatea feluri pe care le puteai combina, incat cu greu te decideai... In fiecare zi, paella, dupa care spaniolii sunt innebuniti, peste, carne de porc, pui, vita, miel-la gratar; tot felul de salate, gulasuri, fripturi cu tot felul de garnituri, prajituri, inghetata...

De-am ajunge si noi vreodata la stadiul lor de dezvoltare si de civilizatie...

ecaterina_t
[26.10.10 20:18:14]

DRAGA ALINA, VOM PLECA SI NOI PE 30.10.2010 LA HOTEL GRAN BALI.

TE RUGAM FRUMOS SA NE SPUI DACA EXCURSIA LA VALENCIA SE POATE FACE SI PE CONT PROPRIU SI CE POSIBILITATI DE A VIZITA IMPREJURIMILE EXISTA (MA REFER LA MIJLOACE DE TRANSPORT).

DE ASEMENEA TE RUGAM SA NE SPUI DACA AI CEVA RECOMANDARI SA NE FACI.

ITI MULTUMESC MULT!

[27.10.10 12:01:00]

_ ecaterina t_

N-ai scris cat dureaza sejurul- o saptamana sau doua, in functie de asta sa-ti planifici obiectivele de vizitat... In programul pe care probabil l-ai primit de la agentia de turism exista doua excursii gratuite de cate 1/2 zi in orasele Denia si Xavia sau in Alcoy si Jijona. Daca stai numai o saptamana, parerea mea este sa nu te duci, sunt niste orasele mici, la departare de Benidorm, nesemnificative.

In schimb, nu trebuie ratata excursia in Valencia- este optionala si costa 55 euro/persoana. Exista posibilitatea sa mergi cu trenul-distanta este de vreo 130-140 km, totusi este greu sa te descurci de unul-singur intr-un oras asa de mare! Excursia in Valencia a inclus vizita la *Ciudad de las Artes y las Ciencias* (ceva cu totul deosebit!), turul orasului, vechea catedrala, bazilica De la Virgen de los Desamparados.

La Alicante, excursia optionala costa 45 euro/persoana. Noi ne-am descurcat si singuri si ne-a costat trenul 11,50 euro/ 2persoane dus-intors fata de 90 euro cat ne-ar fi costat excursia cu autocarul asigurata de agentie...

Biletul de tren se cumpara din tren de la taxatoare si este valabil 24 de ore! Cu autobuzul 12 sau 41 ajungi in complexul *La Marina* si in spatele parcarii acestuia este peronul pentru tram (asa este numit acest tren-metrou). Frecventa este la fiecare 30 minute! Ultima statie este in centrul orasului Alicante - *LUCEROS* -statie subterana.

De aici, iesi la suprafata in Plaza de Luceros si pe Avenida Federico Soto ajungi in cateva minute pe frumoasa faleza -*Explanada de Espana*.

In Alicante se mai poate vizita Primaria intre orele 10-14, catedrala San Nicolas, bazilica Santa Maria, Mercato Central, precum si Castillo de Santa Barbara de unde se poate admira splendida panorama a orasului Alicante.

Daca te tenteaza, poti vizita *Terra Mitica*- parc de distractii tematic, situat langa Benidorm. Tariful este pentru adult de 35 euro dimineata si 22 euro cu intrare dupa-amiaza, cu facilitatea de a-l vizita gratis si a doua zi consecutiva! Excursia din port pana la insula Benidorm pe vasul cu vedere submarina costa 12,50 euro.

In Benidorm te poti informa la punctul turistic de pe Avenida de Europa. Iti doresc calatorie placuta, vreme frumoasa si-ti astept impresiile!

Diaura*
[28.10.10 00:21:49]

Minunat vacanta. Nici nu stiu sa spun ce imi place mai mult; povestea sau fotografiile. Impreuna reprezinta un ghid complet al zonei.

alex1968
[31.10.10 22:21:05]

@Alina53, mai am o intrebare. Gran Bali - din cate am inteles - este compus din doua hoteluri. Cand ai facut rezervarea la agentie ti s-a garantat (sau ti s-a scris in voucher) ca vei sta la hotelul in care ai stat (cel inalt) sau asa ai fost repartizata acolo? Multumesc

[31.10.10 22:33:49]

alex1968 - Nu se face rezervarea din tara pentru vechiul sau noul Bali. Cand ajungi la hotel si ghida primeste la receptie rezervarea camerei pentru fiecare familie, o rogi sa-ti dea in hotelul nou.

Eu asa am facut, am rugat-o pe receptionera sa-mi dea o camera la un etaj superior (la inceput ne daduse la etajul 5). Am primit imediat la etajul 18 cu vedere la mare. Persoanele de la receptie sunt foarte amabile.

alex1968, Alina53, anadragusin, anca_l*, celeste, Costi, Diaura*, ecaterina_t
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Benidorm și împrejurimi: