ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 22.10.10
OCT-2010

la PMM* = 82 USD

O saptamana de miere perfecta

Impreuna cu proaspata mea sotie am hotarat dupa lungi cautari pe diverse site-uri si la recomandarea agentiei de turism sa ne petrecem saptamana de miere in Egipt, Hurgada la hotelul Sunrise Mamlouk Palace Resort. Perioada de sedere a fost de sapte nopti, de pe 11.10.2010 pana pe 18.10.2010, regimul de cazare: ultra all inclusive.

Check-in

La hotel am ajuns la ora 10:00 (ora Egiptului - nu era pe acelasi fus orar ptr ca egiptenii au trecut deja la ora de iarna, deci erau cu ora inainte). In mod normal camerele se dau la ora 2, dar cum am ajuns s-au facut toate formalitatile pentru a putea beneficia de toate serviciile hotelului pana primeam camera. Am dat vesnicul bacsis de 10 $ pentru a primi o camera mai buna, dar pentru ca am avut probleme cu rezervarea facuta de agentie, a mai trebuit sa "insist' cu inca 5$ pentru a primi o camera cum am dorit noi: etaj intermediar, pat matrimonial, vedere la piscina.

La cazare veti primi cardurile de acees in camera (care sunt si cardurile pentru tipul de sejur ales), carduri de prosoape (cu care puteti lua un singur prosop pe zi de la centrele special amnajate), o miniharta a complexului si o foaie care va prezinta ce servicii sunt incluse sau nu in tipul de sejur ales.

Conditii de cazare

In cele din urma am fost cazati la o camera din penultima cladire de pe partea stanga (cum se merge dinspre lobby spre mare), camera care era cum am cerut noi si avea si un pic de vedere spre mare. Camera era mare, inalta si aerisita; dotata corespunzator pentru a oferi un confort sporit pentru doua persoane. Am avut in camera frigider, seif, aer conditionat in sistem centralizat (care a facut fata cu brio), televizor si telefon.

Baia mare, cu dus stil roman, uscator de par si tot ce iti trebuie pentru intretinerea corporala. Prosoape suficiente care erau schimbate zilnic.

Se facea zilnic curatenie in camera si se schimbau prosoapele si lenjeria de pat. Am lasat bacsis in fiecare zi pe pat, la vedere cate un dolar.

Mancarea

Mancarea nu a fost extraordinar de buna, dar nici foarte proasta, cum se plang unii. De asemenea, nici foarte multa, dar destula cat sa ajunga la toata lumea. Pot spune ca nu ne-am ridicat niciodata flamanzi de la masa. Hotelul are 1 restaurant principal, 3 "a la carte" (cu specific asiatic, mexican si italian) si inca 2 baruri de unde se poate servi mancare (barur de pe plaja si cel de la piscina). Pentru cei care vor sa serveasca cina la restaurantele cu specific, va recomand sa faceti rezervare din prima zi. Noi ne-am gandit cam tarziu si nu mai aveau locuri pentru restul de 3 zile cat mai aveam de stat.

Egptenii nu prea exceleaza in ale bucatariei, principalele mancaruri fiind bazate, in mare, pe orez, paste, carne de pui, peste, vita si salate. In schimb ne-au cucerit cu produsele de patiserie si de panificatie.

Bautura nu exceleaza nici ea, dar este din belsug. Totusi veti fi uimiti sa constatati ca nici un fel de bautura nu seamana cu ce suntem noi obisnuiti, si aici ma refer in special la baututile alcoolice (bere, vin si tarie).

Personalul nu este din cel mai atent sau mai rapid. Trebuie sa veti rabdare cu ei sau pentru cei mai putin pretentiosi sa va serviti singuri.

Un mic aspect ce merita punctat: pentru masa, daca nu sunteti multumiti de serviciile restaurantului puteti merge si la restaurantele hotelului alaturat, Sunrise Garden Resort. Ele practic sunt la comun cu mancare si restul activitatilor, exclus cazare.

Plaja si marea

Plaja este privata si destul de mare sa acomodeze pe toti cei cazati la hotel. Nusipul este fin, apa curata, limpede si foarte sarata. Intrarea in apa se face lin si sunt zona unde mergi cateva zeci de metri fara sa iti treaca apa de genunchi.

Este si un ponton in capatul caruia sunt scari metalice pentru accesul in apa. In acea zona sunt si ceva corali si pesti de toate formele, marimile si culorile (un loc perfect pentru a va initia in tainele snorkeling-ului).

Lucurile de stat la soare sunt oarecum "delimitate" de o umbreluta, un paravant si doua sezlonguri, care sunt gratis.

Impresii generale

Hotelul este curat, ingrijit, cu personal amabil dar peste masura de relaxat. Curte interioara are doua piscine mari, un bar la piscina si unul in piscina, o mica gradina amenajata cu un paraias artificial, bar de narghilea (deschis doar seara - narghileaua este contracost 15LE simpla sau 25LE cu alcool) si bar pe plaja. Singurul minus pe care l-am gasit a fost lipsa de activitati si de entertainment. Dar nu a fost nici o problema pentru ca alaturi de noi au fost inca doua cupluri de romani (se stiu ei care - salutari si pupici) cu care ne-am distrat de minune.

In loc de incheiere

Recomand acest hotel si serviciile sale in sistem de ultra all inclusive pentru toti cei ce doresc sa petreaca un sejur odihnitor la malul Marii Rosii. Totusi, nu il recomand celor care au asteptari foarte mari, celor foarte pretentiosi sau celor care vor sa mearga mai mult in excursii optionale.

Noi ne-am simtit foarte bine si ne-am distrat de minune alaturi de noii nostri prieteni (code name: egiptologii).

Trimis de atasiei_raul in 22.10.10 10:33:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atasiei_raul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa lobby inspre piscina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.45 USD pe cameră

webmaster20*
    [22.10.10 10:57:05]

Bine ai venit in comunitate si multumim pentru impresii. Ne poti spune, te rog, ce este cu acel copil cu varsta de 25 de ani pe care l-ai trecut la "echipa"?

valimi
    [22.10.10 12:08:50]

Felicitari pentru review-ul excelent cu care debutezi pe AFA.

Cum a fost vremea la Marea Rosie in Octombrie?

Varsta de 25 de ani este varsta voastra, sper, nu a copilului.

alinutzza140*
    [22.10.10 15:44:06]

Bine ai venit in comunitate. Un rew. foarte bun care merita apreciat. Felicitari.

atasiei_raulAUTOR REVIEW
    [22.10.10 18:31:41]

Scuze, am completat gresit. Echipa a fost formata doar din 2 copii de 25 de ani

In timpul zilei au fost peste 34 de grade, seara un pic mai racoare, dar placut. Apa marii foarte calda, la fel si cea din piscina. Mai ciudat e fusul orar la ei. Deoarece au trecut deja la ora de iarna, erau cu o ora in urma fata de ora noastra. Soarele rasarea dimineata la 5:30-6:00 si apunea peste 12h. La ora 7 era deja bezna afara.

alex1968
    [22.10.10 21:08:32]

Felicitari pentru "saptamana de miere" reusita si iti doresc Casa de piatra! Te rog mult sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu clasificarea hotelului. L-am gasit la agentii cotat la 5 stele, iar aici vad ca este incadrat la 4 stele (am vazut ca "fratele" acestui hotel, "Sunrise Le Jardin Resort", este cotat la 4 stele, nu acesta). Si mai am o curiozitate. Ai scris, intre altele, ca bauturile nu sunt ca la noi, si ai inclus aici si berea. In ce consta diferenta? Multumesc.

Si inca ceva: mi-a placut mult cum ti-ai structurat review-ul.

[22.10.10 21:20:13]

Am inlaturat din caseta tehnica aceasta varsta, atat de controversata

atasiei_raulAUTOR REVIEW
    [23.10.10 08:57:07]

@alex 1968

Ambele hoteluri sunt de 5 stele. Am avut un grup de prieteni care erau cazati la Sunrise Garden Resort si spuneau ca avem camere la fel, cu mobilier si pozitionare oarecum asemanatoare, difera doar culoarea. Sunrise Garden Resort este mai mare ca si locuri de cazare (are 3 randuri de cladiri, cu doua curti interioare) si mai multa verdeata fata de Sunrise Mamlouk Palace. Plaja este la comun si ai acces la serviciile ambelor hoteluri (restaurante, piscine, sporturi, disco, etc).

Berea la ei este mai dulce si mai slab acidulata. Daca ar fi sa o descriu intr-un cuvant ar fi: SEACA. Numai gust de bere nu are dar te obisnuiesti pana la urma.

Primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns in Bucuresti: am mers la un restaurant cochet cu specific bavarez, am mancat o ciorba de perisoare si o tochitura moldoveneasca si am sorbit pe nerasuflate 2 beri de ale noastre.

@webmaster11 - multumesc pentru clarificari (nu vrem sa ducem pe nimeni in eroare)

alex1968
    [23.10.10 11:33:40]

@atasiei_raul,

Multumesc mult pentru clarificari. Iti doresc si pe viitor concedii la superlativ.

alex1968, alinutzza140*, atasiei_raul, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Mamlouk Palace (ex Sunrise) Hotel: