ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
ÎNSCRIS: 29.01.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.8 luni

Frumos, vom reveni

Am ales Eforie Nord pt ca este statiunea mea de suflet inca de cand am descoperit-o pe la 16 ani, nu am mai fost de cativa ani buni in Romania pe litoral dar mai aveam ceva tichete de vacanta de cheltuit si cum se pot consuma doar in Romania am cautat pe net si am gasit o agentie ce accepta plata cu tichete, am rugat domnita de la telefon sa-mi ofere ceva curat, frumos, cu pensiune completa si aproape de plaja, era singura ce mi-a fost oferita, pensiunea orhidee, am dat clik pe site-ul dumnealor si mi-a placut ce am vazut si apoi ce am citit de la cei ce fusesera inaintea mea acolo, emotii tot am avut pana ce am vazut cu ochii mei caci aveam dupa noi si un spiridus si pt el pretentiile noastre in ce priveste cazarea si masa erau clar mult mai mari decit daca am fi fost doar noi adultii.

Am facut deci rezervarea si am sunat la destinatie doar cu 2 saptamani inainte, surpriza... doamna ce mi-a raspuns nu-mi gaseste rezervarea si ma roaga sa revin dupa ce vorbeste dansa cu agentia, insa era f amabila si m-a linistit spunandu-mi ca au mai facut cei de la agentie astfel de incurcaturi, sa nu uit ,eu am trimis imediat tichetele prin posta si am primit de la gentia cu pricina si confirmarea primirii acestora impreuna cu voucher-ul, deci am revenit si gazda (caci dansa era la telefon cand am sunat) mi-a spus ca cei de la agentie au facut o incurcatura dar putem merge linistiti, camera ce o cerusem era disponibila chiar din dimineata in care trebuia sa ne cazam, de ce atata caz pt camera, ei bine vila are doar cateva camere cu balcon (ce costa si ceva mai mult) si mai putin zgomotoase. Am stabilit cu gazda ca ne vom auzi in seara de dinaintea cazarii sa vedem la ce ora pleaca cei cazati deja si cand am putea sa preluam noi camera, sa stim cu ce masa vom incepe si cam la ce ora sa plecam din bucuresti, zis si facut, domnii au plecat devreme iar noi am ajuns la 9.30 si am fost cazati imediat.

Acum iata ca am vazut vila pe afara si era f elegantica, aproape de plaja si debarcader cum era si descrierea, am intrat, intampinati fiind de o doamna de la curatenie ce si presta in acest timp si mirosea asa de bine in interior, a flori si curatenie ''lucie'', ni s-a spus nr. camerei si ca-i usa deschisa, putem merge sa ne cazam, am stat la etajul 2 din 3, in interiorul vilei numai marmura si granit, flori decorative de interior ce-ti incantau privirea si o receptie mica si eleganta, nimeni pe hol si usa de la intrare deschisa, parca te facea sa te simti acasa, doamna care facea curatenie doar ne-a zambit amabil si ne-a indrumat catre camera, dar sincer nu m-a deranjat deloc, nu-mi place privirea insistenta a nimanui, mi-a fost de ajuns sentimentul acela familiar.

Am mers in camera... ei bine aici voi incerca sa va descriu sentimentul pe care l-am avut cand am intrat... am simtit ca ma intorc in timp, (un timp pe care nu l-am trait, dar in care imi place sa ma transpun cand citesc o carte de epoca) camera era atat de simpla si totodata atat de expresiva, mobila nu foarte luxoasa dar de culoarea mobilei grele de demult, un pat mare trona in mijlocul incaperii la fel de durabil si impozant, o masa mica de sticla si doua scaune, o masa-servanta de televizor din aceeasi familie si cam aceasta era mobila din camera dar culoarea parchetului de un mahon si mobila cam aceeasi culoare, intre peretii albi imaculati, aplicele ce impodobeau camera erau gen lumanari ce aveau doar lumina aceea calda de lumanare, m-au facut sa ma simt atat de linistita si de... ''acasa'' incat cred ca nu m-as fi plictisit stind numai in camera, aveam aer conditionat dar nu a fost necesar, un frigider ascuns in servanta de tv. un sifonier mare pe holulet-ul mic ce despartea camera de baie, f. incapator si de aceeasi culoare cu toata mobila, apoi baia era mititica dar cocheta, cu cabina de dus si tot ce aveai nevoie in ea inclusiv gel de dus si sapun lichid.

Acum sa va spun despre restaurantul nu f mare ce era chiar la intrarea in vila, frumusel curat cu mese de 4 si altele de 6 persoane, meniul era stabilit pe toata saptamina asa cum era scris pe site-ul lor si in camera gaseai meniul pe zile si iti alegeai orele cand vroia sa le servesti dar intr-un interval de 2 ore cu incepere ore prestabilite, mancarea era fierbinte si f gustoasa, nu f. multa dar te saturai, persoana care servea si uneori servea chiar si gazda (o doamna frumoasa si eleganta ce nu inceta sa imparta zambete in stinga si in dreapta, o doamna ce ii considera pe angajati ca fiind din familie si abia indraznea sa le roage ceva, dupa cum parea ca ar fi in afara celor ce ar trebui sa intreprinda acestea) era amabila si f ingaduitoare cu spiridusii ce alergau de colo -colo incurcand-o uneori, (am uitat sa va spun ca vila era plina numai de familii cu copii de toate varstele), bauturile (in afara cafelei) nu erau incluse in pensiunea completa, deci le plateai sau dupa cum am vazut unii isi aduceau o sticla de apa sau o bere la masa.

Aveai si conexiune la internet wireless, curatenie in fiecare zi in camere si acelasi miros de flori care nu disparea nici de pe holuri, nici din camere.

Cam atat zic eu, dar cred ca suficient pt. a descrie o cazare si o gazda deosebita la noi in romania, fara a cheltui o avere dar in schimb te poti alege cu o vacanta deosebita si amintiri frumoase.

Trimis de theod_72 in 21.10.10 12:56:12

VIZUALIZĂRI: 4580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theod_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dartax [22.10.10 10:00:51] »

Adresa oficiala de internet este:

click aici

webmaster20* [22.10.10 10:12:07] »

Adaugat pagina oficiala in fisa tehnica. Multumim, @dartax! Schimbat 4 cu 3 stele conform clasificarii de pe site.

soricelu74* [05.07.11 19:21:42] »

Buna! Mai are cineva informatii legate de aceasta locatie, eventual de locurile de servit masa si de distractii dimprejur? Multumesc.

paulap [06.07.11 00:00:40] »

sg. lucru care ii lipseste pensiunii e curtea, daca va ganditi sa mergeti cu copilsi credeti ca conteaza. eu am vauzt diferenta cu alte pensiuni, care aveau curte... noi stand la bloc, baiatul cel mare e innebunit dupa iarba verde, sazburde in voie.

anu asta n-am avut noroc de vreme buna de plaja si balaceala... si ar fi prins bine.

MadaColt [25.06.12 15:15:03] »

Buna ziua! Va rog, imi puteti spune cat de aproape este de plaja? Am citit comentariul cu privire la asta dar uitandu-ma pe harta, mi se pare destul de departe? Scuze, insist pe tema asta pentru ca voi merge impreuna cu copilul care are 2ani si 8luni.

Multumesc!

soricelu74* [27.06.12 08:44:58] »

@MadaColt:

Nu e departe de plaja. Treci de o straduta mica, iar apoi de una mare. In jur de 150 de metri. Apoi cobori treptele si ajungi pe plaja. Nu faci mai mult de 3-4 minute. Problema e ca plaja e superaglomerata, cel putin asa era la inceputul lui august 2011. Trebuie sa mergi in stanga sau dreapta (mai bine in dreapta), pentru a gasit nisip fara... sezlonguri. Sunt foarte multe sezlonguri in zona! Mai cauti cateva minute bune loc pe plaja...

MadaColt [27.06.12 12:07:12] »

@soricelu74: Multumesc, f utile informatiile!

dartax, MadaColt, soricelu74*
Alte impresii din această RUBRICĂVila Orhidee: