ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    JUL-2010
    single

Orasul lui Mozart vazut altfel - Wals Siezenheim Stadium

Cu greu m-am hotarat sa scriu randurile de fata, intrucat ele se vor adresa partii masculine a acestui sait, minoritara, asa cum imi spun instinctul si ratiunea - nu e usor sa scrii despre o destinatie pe care multi n-ar socoti-o turistica! - ba chiar mi-as atrage dezaprobarea si din partea lor. Imi asum acest risc intrucat in Roamania nu veti vedea curand un stadion la fel de impresionant precum este Wals Siezenheim Stadium, o bijuterie (re) construita in anul 2003 si care a fost una din gazdele Campionatului European de fotbal din 2008. Poate doar stadionul CFR-ului din Cluj sa incerce timid sa rivalizeze cu arena austriaca, insa parerea mea sincera este ca nu exista inca vreun termen de comparatie. Constructia este in mare parte „pe structura usoara” asa cum spun specialistii, iar mie imi zgarie urechea, d-aia am si folosit ghilimelele. Dupa mine, incap usor peste 30 de mii de spectatori, iar „desenul” arenei spune ca si acustica este la fel de impresionanta. Am vazut la cateva saptamani distanta si stadionul echipei FC Barcelona, dar (iar o sa spuneti ca sunt oleaca sucit) gandul mi-a ramas la Salzburg.

Am ajuns in fata stadionului in preziua unei partide de cupa europeana in care amfitrioana, Red Bull Salzburg, urma sa intalneasca o echipa din Israel. O ploaie marunta gonise toti vizitatorii sub copertinele arenei, iar majoritatea vroia sa se convinga ca suprafata de joc este de iarba, intrucat, data fiind clima intr-un oras ca Salzburg, initial s-a montat un gazon sintetic. In acelasi timp cu mine a intrat si o echipa de fotbal din Emirate, Al Ahli. Si acestia au rams cu gura cascata, de unde si mirarea mea, intrucat Al Ahli joaca pe un stadion din Dubai, oras al carui nume spune cam totul despre constructii. Timp de o ora cat am stat in preajma stadionului am numarat trei echipe de fotbal care au vizitat arena.

M-a lamurit un fan al echipei austriece, mandru se vede de stadionul echipei sale, spunandu-mi ca acesta este aproape ca un loc de pelerinaj pentru multe echipe de fotbal, si nu numai aflate, in trecere prin Salzburg.

Trimis de santana* in 21.10.10 08:53:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Kaprun, Zell am See, Viena

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Tribuna oficiala. In dreapta se vad lojele VIP
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

Flaviu
    [21.10.10 09:04:50]

@santana

Peste 1 an, vei putea veni în "pelerinaj" la Cluj pentru a vedea noul stadion din Cluj. Va avea 30,000 de locuri şi va fi încadrat la categoria Elite.

[21.10.10 09:12:35]

@ Flaviu

Si eu as vrea sa pot spune: Flaviu la anu te invit sa vezi noul stadion de pe Lia Manoliu. Stai sa le vedem intai terminate.

[21.10.10 09:28:12]

Frumos review-ul tau, astept si pozele tale, ah era sa uit in sticluta aceea de la mine era un mic "incalzitor". multumesc

[21.10.10 09:38:23]

am adaugat "Wals Siezenheim Stadium" si in titlul reviewului, poate totusi sunt unii interesati si le sare in ochi.

review mutat la rubrica deja existenta "O zi in Salzburg [orasul]", sters rubrica dublura introdusa de autor.

[21.10.10 10:54:45]

@santana

aproape sigur la anul vei putea merge sa vezi un meci de fotbal pe Lia Manoliu! sunt cu 4 luni inainte cu lucrarile si este ceva de vis!

deci, la primul meci al lui Dinamo din campionatul viitor, poti sa te convingi singur!

ileanaxperta*
    [21.10.10 12:56:57]

Chiar daca sunt femeie si nu-mi place fotbalul, eu salut initiativa ta. Este un loc in frumosul Salzburg ce merita vazut, chiar si ca obiectiv turistic, nu doar ca un "camp de lupta" fotbalistic. Votul 5, cu felicitari!

[21.10.10 13:04:15]

@recul, crezi ca vor strica stadionul in asa hal incat sa joace Dinamo acolo))))) nu-i pacat de investitie sa-ti bati joc apoi de ea? hmmmm

[21.10.10 13:11:14]

@radu

pai steaua, dupa meciul cu napoli, am inteles ca s-a lasat de fotbal si s-a apucat de table: 3-3, poarta-n casa...

d'aia il inchiriaza dinamo

[21.10.10 13:31:13]

Subscriu. Pe noul stadion are si ''Shakira''Borcea loc de desfasurare )))) Cu fotbalul actuala Dinamo nu are nici o treaba. A demonstrat-o nu numai o data; x.

[21.10.10 14:08:00]

asa e, mai au de mancat pana vor juca si ei... cum se spune... aaahhh, tiki taka!!!

[21.10.10 14:32:15]

))) Da, tiki-taka Barcelona!

[21.10.10 14:44:50]

rugamintea mea sa va uitati de la ora 20 pe protv! tiki-taka daaaa))))) Ca altii inca se pregatesc)))))

[21.10.10 15:27:56]

Trebuie lasati sa se pregateasca in liniste)))))))

Doar o fac de ani de zile. Vorba aia: ''Liga Campionilor interzisa cainilor'')))))))))))))))))

[21.10.10 15:42:10]

Oameni buni, v-as ruga totusi sa revenim la Salzburg!

Daca vreti insa sa discutati despre fotbal, pe forum exista topic dedicat, chiar se plangea chelie_d ca nu mai scrie nimeni pe acolo.

Folositi cu incredere linkul: click aici

[21.10.10 15:48:05]

Mamă! Bine că nu m-am băgat şi eu, mai ales că sunt rapidist, dar şi prieten cu Gardoş (webmasteru poate ştie de ce)

Alina Morar
    [21.10.10 22:53:21]

Nu ma pricep la stadioane, dar avem si noi unul in Cluj, CFR. Corespunde?

Na, ca m-am bagat si eu ca musca-n lapte...

bessondm
    [21.10.10 23:30:45]

santana, de cand a aparut "n"-ul ai devenit tare cuminte... nu te-ai lasat prins in clenci-ul microbistilor... cu ce ocazie pe stadion?

[22.10.10 07:55:56]

@Alina, stadionul CFR-ului corespunde, cum spui tu, motiv pentru care este socotit apt pentru defasurarea partidelor din UCL, este cel mai bun din tara, deocamdata, pentru ca se construieste altul tot in Cluj (daca nu votam ca "chiorii" anul trecut, sigur se facea la Sibiu) Vezi tu, si Loganul e o masina buna, dar ia uita-te la un Mercedes, scuze pentru comparatia asta cu masinile, ca nu-mi venea altceva in minte. Unele stadioane de afara sunt adevarate temple ale fotbalului, nu doar pentru constructia in sine, ci si pentru ce se intampla la un meci de fotbal. Atentie ca industria asta, fotbalul, are cluburi cotate la bursa.

@ bessondm

Eram la shoping prin Salzburg si niste amici m-au rugat sa le cumpar bilete pentru meciul Red Bull-ului de a doua zi. Stai ca sa nu te bag in ceata, eram cu totii la ski in Kaprun.

[06.01.11 20:54:01]

azi sunt hotarat sa-l stresez pe @santana, asa ca am atasat aceasta melodie, bine ar fi sa o auzim cantata cat mai des in Romania!

Alina Morar, bessondm, Flaviu, ileanaxperta*, raduu1972, recul*, santana*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salzburg [orașul]:

• pagină generată în 0.063760042190552 sec