ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
DIN: Florida
ÎNSCRIS: 10.07.10
JUL-2010
single

Orasul unde e imposibil sa te plictisesti

Arash - Tike Tike Kardi

Subtitlu: “Cu conditia sa lasi prejudecatile in avion” :)

A venit vremea sa scriu impresii despre Sousse. De unde sa incep? Zeci, sute de amintiri imi navalesc in minte. Asta pentru ca este orasul tunisian unde am petrecut cel mai mult timp. Desigur, am mers la plaja, la medina, la centrele comerciale, la restaurante, dar l-am cunoscut si “off the beaten path” cum ar zice englezul. Este al treilea oras ca marime dupa Tunis si Sfax. In consecinta, este animat, aglomerat, si, da, murdar pe alocuri. Ca orice oras plin de viata. Daca va doriti un concediu linistit, cu soare si mare, in care sa “vegetati” si sa nu va deranjeze nimeni si nimic, Sousse probabil nu este cea mai buna alegere. Dar daca va place o atmosfera calda si prietenoasa, animatie ziua si noaptea, si mai multi vorbitori de araba decat de rusa, germana, poloneza, romana, si ce alte natii mai vin in vizita, parerea mea e ca ati nimerit bine.

Chiar daca Sousse este un oras mare, nu va duceti cu gandul la Tunis. Nu se compara. Este mai “la tara” cum ar zice un prieten care mi-a deschis ochii. Are zeci de hoteluri, poate sute de restaurante (de la cele scumpe pana la “impinge tava” de cartier), supermarket-uri (Carrefour, Monoprix, Champignon), cel putin doua mall-uri micute dar cochete (Benetton si Celio printre magazine), multe cluburi si discoteci, o universitate, o gara, statie de louage, magasin general de unde se cumpara alcool, si in general tot ce trebuie intr-un oras dezvoltat. Inclusiv frigidere :)

Este cam la 30 min distanta de Monastir cu al sau aeroport international (desi acum agentia care opereaza pe Tunisia lucreaza cu un charter care aterizeaza in Tunis). La o ora de Hammamet. La o ora de Mahdia cu plaje de vis. La o ora de El Jem. La cateva minute de Port El Kantaoui (PEK) si fantanile multicolore care “se dau in spectacol” seara.

Apropos de PEK. Daca sunteti cel putin trei persoane in grup, e rentabil sa luati un taxi din Sousse pana acolo. Altfel, puteti lua tuk-tuk, trenuletul care va duce incet-incet la marina. Se ia de pe Blvd Boujafaar, cel care merge paralel cu marea (hotel Nahrawess Boujafaar este alt punct de reper). Daca cumparati bilete dus-intors, este mai ieftin decat daca cumparati separat (cu vreo 2-3 DT). Problema e ca trebuie sa va intoarceti din PEK cu aceeasi companie cu care v-ati dus, nu cu oricine (deci atentie la numele si culoarea trenuletului).

Am mai scris cateva informatii si sfaturi legate de viata in Sousse ca raspuns la intrebari. Le gasiti facand click aici. Alte informatii? Stiati ca medina din Sousse este in patrimoniul UNESCO? Incursiunile acolo mi-au placut mult. Stiti cum am evitat hartuiala negustorilor? Am ascultat muzica cu casti in urechi. Asa ma puteam preface ca nu aud cand cineva ma interpeleaza, si imi vedeam mai departe de drum. Am descoperit si piata de peste proaspat, de legume, si de condimente. Ce mirosuri ademenitoare!

Fata in fata cu Soula Center (magazin mare cu preturi fixe la intrarea in medina) este un magazin (tot cu preturi fixe) care vinde ulei de masline, deja ambalat sau varsat, si alte produse pe baza de ulei: sapunuri, creme, uleiuri parfumate, ulei de argan pentru piele, etc. Intrati macar de curiozitate.

E usor sa va rataciti in labirintul din medina. Din fericire, orice iesire apucati nu va scoate departe. Daca aveti vreme, intrebati cum se ajunge la muzeul Dar Essid. Este o fosta locuinta aristocrata care merita vazuta. Cristi_an3000 a scris foarte frumos despre ea si a ilustrat-o cu fotografii - click aici

Daca vi se face pofta de o shawarma autentica si ieftina, faceti o plimbare pana la terasa La Cabane (pe Ave Perle du Sahel in cartierul Khezama). Tineti minte, baietii sunt tentati sa puna harissa din plin, dar puteti sa cereti fara. Au si pizza buna. Vis-à-vis de La Cabane este un Publinet (Internet café). 2 DT pentru 30 min, 3 DT pentru o ora, deschis pana noaptea tarziu. La cativa pasi mai incolo, brutaria/patiseria La Viennoise. Cred ca de acolo mi s-au tras kilogramele in plus cu care am plecat din Tunisia :) Ce nebunie de preparate!

In aceeasi intersectie sunt doua cafenele pentru barbati. De fapt sunt multe in Sousse, si ma amuza teribil sa ma uit la clienti. Veti observa ca scaunele sunt asezate catre strada, nu fata in fata in jurul meselor. Se pare ca indeletnicirea acelor barbati este sa stea de dimineata pana seara la o tigara si cafea si sa urmareasca cum viata trece pe langa ei.

Daca vi se face pofta de cluburi, Bora Bora si Metropolis sunt doua locuri foarte populare.

Eu as mai putea sa scriu multe, dar nu stiu in ce masura amanuntele astea banale intereseaza pe cineva. Mai bine imi puneti intrebari, daca v-am starnit curiozitatea. Nu pretind ca stiu tot, dar sunt sanse mari sa am raspuns la multe intrebari. Va astept cu placere. Intre timp, saha (= sa va fie de bine).

Trimis de Darklocks in 21.10.10 01:17:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 8514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Colt de strada din Sousse foarte drag mie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [21.10.10 01:29:54] »

Fond muzical http://www.trilulilu.ro/ilicom/5b5affe2b51b22. Multumesc.

anadragusin [21.10.10 01:32:18] »

saha si tie. Multe amanunte utile pentru asemenea destinatie de vis. Felicitari!

webmaster13 [21.10.10 05:59:50] »

rezolvat fondul muzical!

zena* [21.10.10 10:51:42] »

Am auzit ca se pot face croaziere pe mare. Poti sa spui ceva despre ele; durata si pret?

ileanaxperta* [21.10.10 11:23:00] »

Trebuia sa ajung si eu acolo in primavara asta, dar Tunisiana m-a tras in piept, furandu-mi practic banii, stiind de cateva luni bune ca intrasera in insolventa de plata. Deci si neajunsa in Tunisia si cu banii luati...

Dar asta este si calatoresc si eu prin impresiile voastre si acum aici, pe pagina ta, unde am citit numai lucruri interesante si utile si pt. asta eu iti multumesc si te premiez cu cele 400 pma. dar si cu un binemeritat SB. Numai bine si vacante de vis!

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [21.10.10 11:58:01] »

Zena,

Stiu destul de putin despre excursiile pe mare pentru ca nu m-au tentat. Dar la orice hotel stai, cred ca exista cineva care va incerca sa iti vanda excursii. Din cate mi s-a spus, dureaza cam 1/2 zi. Poti cumpara si direct din port, fie Sousse sau PEK. Este ceva de genul plimbare cu vasul piratilor, sau o croaziera de pescuit. Mai multe informatii despre asta si alte review-uri utile gasesti la www.tripadvisor.com si www.virtualturist.com (in engleza).

Acum, ceva ce chiar as vrea sa incerc este o calatorie cu ferryboat din Italia (Sicilia) in Tunisia (Tunis) sau invers. Este in jur de 10 ore dar cred ca merita din plin. Vezi lista ferries Sicilia to Tunisia sau cauta pe google daca te intereseaza.

petrus95 [21.10.10 12:19:41] »

in legatura cu excursiile pe mare. acum trei ani cand am fost in sousse, se faceau din portul de agrement. erau ancorate acolo cateva ambarcatiuni cu iz de nave de pirati, calatoria era vreo 10 euro daca negociai la sange, ca si orice in tunisia. in pret erau incluse o masa de peste si o racoritoare. ceva program de entertaiment si pescuit sau baie in mare. totul dura vreo doua ore si puteai vedea litoralul de pe mare.

preturile erau mai mari la agentii sau la hotel asa ca merita sa mergi la fata locului sa te tocmesti si eventual sa sari pe punte in ultimul moment cu jumatate de pret. acolo asa functioneaza totul.

apropo de piata de fructe si legume din medina imi amintesc si acum mirosul si forfota de acolo, de pepenii cei mai gustosi pe care i-am mancat vreodata, la mizeria si agitatia de acolo, de saorma de oaie si de mirosul siropului dulce de la baclavale si un fel de placinte mici prajite in ulei. ce mai, o lume plina viata. sper sa nu intre in uniunea europeana ) si sa ramana cu farmecul lor specific, cu vanzatorii care iti scot banii din portofel, si care nu isi fac probleme ca iti mai pun un pumn de curmale in plasa direct cu mana.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [28.10.10 14:49:33] »

Ileana, imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta cu agentia de la noi. Am mai citit impresii similare. Nu stiu ce sa zic; eu am cumparat sejurul prin ei in Aprilie si am mers acolo in Mai. Totul a fost ok, nu pot sa ma plang.

Sper sa ajungi intr-o zi acolo, daca asta iti doresti. Sa stii ca poti gasi preturi foarte rezonabile daca nu te deranjeaza sa mergi in extra sezon, adica pana in Mai inclusiv si dupa jumatatea lui Septembrie. Eu iti recomand toamna, pentru ca in primavara este inca racoare si apa nu e prea calda.

yns99 [24.01.18 21:27:13] »

@Darklocks: Ce oras imi recomanzi, Medina sau Sousse? Am gasit oferta in ambele orase.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [24.01.18 22:21:00] »

@yns99: Medina??? Este un oras in Saudi Arabia Poate te gandesti la Mahdia. Sau altul?

yns99 [25.01.18 14:55:26] »

@Darklocks: Scuze, Hammamet.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [25.01.18 17:46:44] »

@yns99: Nu am mai fost in Tunisia de 6 ani, nu stiu daca si cum s-au schimbat orasele.

Sousse este al treilea cel mai mare oras din tara si are multa istorie. Daca te intereseaza cultura locala si istoria eu zic sa stai in Sousse.

Daca vrei mai mult relaxare si plaja Hammamet este o alegere mai buna dupa parerea mea, dar depinde si de nivelul hotelului ales.

Darklocks, ileanaxperta*, petrus95, yns99, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sousse: