ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
OCT-2010

Am fost si acolo....

Am ajuns pe aeroportul din Barcelona-terminal 1, dupa un zbor de 3 ore, la 11,30 ora locala. Este impresionant ca marime. Dupa ce ne-am lamurit ce avem de facut, am luat autobuzul pana la terminalul 2, apoi am trecut prin pasaj spre la statia de tren, pana la El Clot.

De la statia El Clot pana la hotel sunt cam 5 minute de mers, pe Calea Aragon. Trebuie sa te descurci singur deoarece spaniolii nu vorbesc engleza. Mai usor este sa deduci ce zic ei in limba proprie, decat sa inteleaga ei ce vrei. In final am ajuns la hotel. Acolo, din fericire, personalul vorbeste bine engleza si este foarte amabil. Ne-au dat toate lamuririle solicitate, o harta a Barcelonei si ne-au aratat punctele turistice importante. Camera inca nu era gata, asa ca ne-au rugat sa facem o plimbare prin imprejurimi. Am profitat de prilej, am facut cunostinta cu zona, am mancat la un mic local unde ne-am inteles precum am zis si am revenit dupa o ora si jumatate.

Desi aveam rezervare pentru o camera dubla ne-a fost repartizata o camera tripla la etajul 1. Solicitand una la un etaj superior, in ideea ca orasul se vede mai bine de sus, ni s-a spus ca ar fi, dar este mai mica, asa ca am ramas acolo, deoarece chiar ne-a placut. Era mare, aerisita, cu loc mult liber si baie mare. Din cate mai citisem pe alte site-uri unele camere duble erau mici asa ca nu am insistat.

Asternuturile si prosoapele se schimbau zilnic, iar personalul de serviciu nu ne-a deranjat niciodata, indiferent de ora la care plecam din camera. Minibarul era plin atat cu bauturi -bere/suc, cat si cu dulciuri, alune.

La televizor existau si vreo 2 posturi in engleza, stiri si muzica. Nu am optat pentru mic dejun inclus deoarece, potrivit comentariilor, pretul era prea mare fata de ceea ce se oferea, cam 12 euro/zi. Asa ca minibarul a fost folosit si pentru depozitarea micului dejun.

Pentru transport am luat de la aeroport biletul de calatorie T10, in valoare de 7,95 euro. Biletul poate fi folosit pentru 10 calatorii, dar timpul de utilizare nu trebuie sa depaseasca 1,30 ore. Se introduce in aparatul de marcat atat la intrarea la linia de metrou/tren/autobuz, cat si la iesire. In caz contrar este anulata orice calatorie. Poate fi folosit de 2 sau mai multe persoane, cu conditia de a nu se depasi timpul. Deci ochii pe ceas intre intrarea si iesirea din statia de metrou. Metroul circula in zilele lucratoare cam la 1,30 minute. Diferenta dintre tren si metrou aici este ca trenul circula mai repede si nu opreste in toate statiile aflate pe circuitul metroului, desi adesea merg pe aceeasi linie dar pe circuite diferite. Totul e sa te lamuresti pe care din circuit ai de mers, deoarece anunturile se fac doar in limbile spaniola si catalana. Si greu gasesti un traducator… Pana am inteles acest lucru, am petrecut intr-o noapte o ora (de la 23,30), la linia de tren asteptand metroul…Se mai intampla.

Pentru transport si vizitarea obiecvtivelor am optat pentru Cardul Barcelona de 5 zile, la pretul de 45 euro/pers. care pe langa posibilitatea folosirii lui pe toate mijloacele de transport mai ofera gratuitati si reduceri intre 5-30% la obiectivele turistice. Acest card poate fi pentru 2,3, 4 sau 5 zile, cu valori diferite, bineinteles.

O alta modalitate de transport este Barcelona Buss Turistic cu cele 3 rute: verde, albastra si rosie, oricare la valoarea de 22 euro/persoana existand posibilitatea de a folosi toate rutele. Are ghid audio in 10 limbi. Buss-ul opreste la obiectivele de pe ruta respectiva, se coboara, se viziteaza obiectivul si se urca in altul, continuindu-se traseul. Rutele nu coincid, dar cea albastra si rosie se intersecteaza in 3 puncte. In cazul in care nu se coboara din el ruta dureaza cam 2 ore si poate fi vazut tot orasul in cele 6 ore de plimbare. Merita.

Bineinteles ca am vizitat mare parte dintre obiective: constructiile lui Gaudi, Parcul Guell, portul si portul olimpic, Arcul de Triumf, Sagrada Familia-exterior, Catedrala, acvariul, la Rambla, turnul lui Columb, Muzeul de instorie catalana, muzeul Picasso, castelul Montjuc, stadionul Nou Camp si muzeul FC Barcelona, ne-am plimbat cu funicularul. si telecabina, cu vaporul si cu autobuzul pe 2 rute. Cateva dintre obiectivele importante erau inchise fiind in reparatii.

Portul este impresionant, am vazut zeci de vase, iahturi, cateva vase de croaziera-in fiecare zi altele, superbe.

Martea este zi scurta la muzee, pana la 14 -14,30. De asemenea magazinele inchid aprox. 2 ore intre 13,30 -16.

Intr-o zi am mers in Andorra. Este un drum cu autocarul de 4 ore-dus cu 44 euro/pers, dus-intors. Exista cate 9 curse dus-intors spre Andorra si autocarul pleaca la ora stabilita, indiferent cati calatori sunt (chiar cu 1-2). Si aici magazinele inchid 2 ore cam in aceeasi perioada. Ultimul autocar spre Barcelona este la 19,15.

Au mai ramas de vazut multe in Barcelona, dar intr-o saptamana nu pot fi vazute chiar toate decat in ritm alert, ceea ce nu era cazul.

Trimis de rora in 20.10.10 19:47:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4493 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[20.10.10 20:23:25]

Nu e cumva pentru două persoane? , iertati-mă că intervin. Eu am plătit 22,50 de căciulă, parcă. Şi am luat cardurile de la aeroport.

balasa violeta
    [20.10.10 20:35:02]

Mi-a placut ceea ce am citit. Nu am vazut multe din ceea ce ati vazut dumneavoastra. Acvariul si muzeele cum sunt? Din funicular si telecabina cam ce se vedea? Ce v-a placut cel mai mult? Fantanile magice ce program muzical mai aveau?

Acest oras m-a impresionat mult!

[20.10.10 21:42:34]

Nu, Santana, cadrul Barcelona a fost 45 euro de persoana, pentru 5 zile. Poate confunzi cu Barcelona Buss Turistic.

Din cate stiu acest card Barcelona se ia doar din Piata Catalunia care este punct de plecare-sosire. Totusi s-ar putea sa se ia si pe traseu. Si poate si de la aeroport, dar in niciun caz de la automate, deoarece vanzatorul iti da si brosura cu gratuitatile si reducerile. Dar nu e o problema cu interventia. Nu are rost sa ne cerem scuze.

[20.10.10 22:01:57]

Pentru Balasa Violeta-Acvariul este deosebit, are acel geam in forma de "n" care trece pe deasupra capului spre stanga si dreapta (nu stiu daca am reusit sa exprim exact cum este), deci pestii trec pe langa tine, la o anumita distanta-bineinteles. Se viziteaza ca printr-un tunel.

Muzeele-interesante, cu cladiri deosebite prin arhitectura, precizia amanuntelor in redarea personajelor-le puteti vedea si pe diferite site-uri. Constructiile lui Gaudi-impresionante ca forma si ma opresc aici deoarece ele trebuie vazute nu povestite.

Din pacate fantanile magice... nu le-am vazut. Erau atatea de vazut si pur si simplu am uitat de ele. Mi-am amintit abia in avion... la intoarcere si am regretat enorm. Am vazut fotografiile postate pe acest site si am realizat ce am pierdut, dar, poate cu alta ocazie... vom ajunge si la ele. Oricum, dupa cum am spus, multe muzee erau inchise, deci mai sunt inca multe de vazut.

Funicularul se ia din statia de metrou Paral-el si se urca pana la Castelul Montjuc si parcul lui aflat deja la... nu am retinut ce... inaltime. Se vede Barcelona de foarte sus. Apoi se intoarce cu telecabina o statie si se ia spre alta directie pe deasupra orasului, pana spre mare, plaja. Este o priveliste superba.

Ce mi-a placut cel mai mult? M-au impresionat cladirile lui Gaud, dar de placut, mi-a placut tot ce am reusit sa vad.

[20.10.10 22:03:41]

Poate fac eu o confuzie: bus turistic pt. 1 zi: 13 euro de persoana, plus reducerile aferente la obiectivele vizitate. Atentie ca sunt mai multe firme care opereaza ca bus turistic (se disting prin niste logo-uri amplasate vizibil pe autobuz). Le-am cumparat de la hotel, insa imbarcarea s-a facut din Piata Catalunia.

Eu stia una si buna, am dat 22,50 de euro de persoana pe un card valabil cu metroul, cu tranvaiul sau cu orice autobuz din Barcelona (nu bus turistic)

[20.10.10 22:07:11]

Saru-mana din nou. Daca dintr-un motiv sau altul nu aveti fotografii sau nu le putetivreti pune, dati-mi un ok si anexez eu. Am cateva sute.

[20.10.10 22:27:10]

Da, asta este explicatia privind cardul si celelate bilete care se pot achizitiona.

Multumesc, Santana, am peste 700 de fotografii si... mai putine filme... dar... nu le pot pune acum. Abia le savurez.

mirelopodu*
    [21.10.10 09:39:20]

Mi-a plăcut review-ul tău, în care ai condensat destule informații. Barcelona este și unul dintre visele mele.

[21.10.10 14:13:06]

Iti doresc sa-l indeplinesti cat mai repede.

fogliaseca
    [10.11.12 21:10:16]

Barcelona e un muzeu in aer liber! Daca vizitam acest superb oras si ne hotaram a scrie despre el, cred ca ar trebui sa alocam doar cateva randuri transportului in comun si sa punem accentul pe Fontana Magica , La Rambla- cea mai celebra strada a Barcelonei, pe stadionul Nou Camp, orasul vechi -Barri Gotic cu celebra sa catedrala, parcul Ciuttadela, muzeul Cosmocaixa, Torre Aqbar si toate celelalte minunatii despre care ai amintit in treacat. Apropo, Parcul Guell e de fapt... Park Guell! Pt cei care doresc sa vada Aquarium-ul , le comunic ca pretul este cu mult peste ceea ce ofera, impresionant fiind doar tunelul. Daca vor sa vada cel mai tare acvariu din Europa, sa traga o fuga pana la Valencia !.

balasa violeta, fogliaseca, mirelopodu*, rora, santana*