ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUN-2007

Bochali - un loc la inaltime

Bochali sau Μποχάλη in greaca este un mic sat situat in partea cea mai sudica a muntilor Vrachiona din Insula Zakynthos.

De ce mi-e mie draga aceasta insula si este prima de care va povestesc?

Pentru ca este locul care m-a facut sa calc pentru prima data in Grecia. Pentru culoarea apei de la Navagio m-am aventurat acolo unde mi-a dictat inima. Si de atunci inima mea a ramas in Grecia, din momentul in care i-am trecut granitele de fapt.

Ce e special la Bochali? Faptul ca de acolo din varf se vede marea in toata splendoarea ei, capitala Zante si esti mai aproape de cer, doar te afli pe pamant divin, nu-i asa?

De la Bochali am vazut prima data in viata marea de la o asemenea inaltime. Daca mergeti acolo va sugerez sa o faceti dupa ora 18, eventual cu o cina la taverne pentru ca mai apoi sa va bucurati de priveliste si sub lumina lunii. Este un loc cu adevarat romantic.

Satul s-a aflat de-a lungul timpului sub stapanire venetiana, franceza, britanica, rusa si nu in ultimul rand otomana. Dupa cutremurul din 1953 care a distrus majoritatea satelor de pe insula, Bochali a fost partial refacut, urmand ca treptat sa ajunga la stadiul in care se afla astazi.

In 2001 satul nu avea mai mult de 700 de locuitori. Este prin urmare un loc linistit. Are o biserica, o scoala, un liceu, o benzinarie, o piata mica si cateva taverne.

Biserica, Zoodochos Pigi are icoane bizantine si interiorul suflat in aur. O alta altractie o constituie castelul venetian aflat intr-o padure de pini. Este singurul loc care ofera o vedere la 360 de grade, asta daca il prindeti deschis. Eu nu am avut acest noroc.

Singura problema pe care am intalnit-o a fost parcarea. Strada este foarte ingusta si locurile de parcare sunt la mare pret. Dar orice nemultumire este imediat uitata la vederea panoramei de care va veti bucura imediat in poze.

Trimis de Ellada_sagapo in 20.10.10 11:27:26

VIZUALIZĂRI: 4258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama din Bochali, Insula Zakynthos, Grecia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[20.10.10 11:30:56]

Un cantec de suflet, in interpretarea cea mai reusita a lui, cu Haris Alexiou.

Sper sa va placa!

http://www.youtube.com/watch? v=xqiFIC_Hqec

Multumesc webmasterului pt atasare!

webmasterJr
[20.10.10 11:48:49]

A sosit si videoclipul!

[20.10.10 11:50:30]

Dealul Bochali e intr-adevar un ''Must see''! Cine a fost in Zante si nu a ajuns acolo, sus, are ce regreta! E o straduta foarte ingusta cea pe care ajungi cu masina, doar cat sa incapa ea. O bisericuta, care o vezi chiar si din port, din locul de unde se pleaca in croaziera. Si un bar foarte boem, sub niste copaci atat de batrani, ca si zidurile cetatii din apropiere.

Si noi am poposit acolo cateva minute. Intr-adevar privelistea ce se deschide acolo asupra capitalei Zante aste una care face sa amutesti. Se vede absolut totul, inclusiv tot portul, chiar si locul unde te lasa fery-boatul!

Stiu ca seara este si mai frumos, am vazut din niste fotografii de pe internet, dar noi nu am avut norocul sa ajungem pe inserat!

[20.10.10 12:07:16]

Cine nu a fost are ce regreta si... pentru ce se intoarce!

Uite, eu nu imi amintesc sa fi zarit bisericuta din port. Data viitoare imi pun "ochelarii detaliilor".

Si, Georgiana, cam pe cand planuiesti sa vezi acest loc si pe inserat?

[20.10.10 12:18:12]

Mutat la rubrica "Descoperind Zakynthos-ul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[20.10.10 12:33:43]

@Elada_Sagapo,

Stii cand? Cum castig la loto, imediat am zburat acolo!

Si-mi iau si prietenii si pe cel care sunt fani Zakynthos: pe tine, pe @Almona, @Ionescunic, @Ioncsovadrian, @Raduu 1972. Pe Radu il iau si cu picioru-n ghips !

Sper ca n-am uitat pe careva. Pe @Cristian h! Scuze si tu ai fost acolo... Si pe @Motaneata.

[20.10.10 12:36:24]

Oh ce frumos ar fi sa mergem in aceasta "formatie".

Sa ne punem pe rugat deci!

raduu1972
[20.10.10 12:40:18]

Oauuu, am reusit cu un picior asa sontac, sontac sa ajung la p. c. si sa citesc ceva care mi-a redat putin zambetul pentru ca si eu amfostacolo. chiar si pe dealul bochali, offf ce frumos a fost, sper sa ma reintorc odata. felicitari, dau si eu vot asa intr-un picior))))

[20.10.10 12:45:54]

Multumesc, Radu!

Pai ne intoarcem sigur daca va castiga Georgiana la loto. Asa ca sontac sontac pune-te pe rugat!

Ma bucur ca te-a facut sa zambesti, chiar si putin.

Insanatosire grabnica!

biancuta
[20.10.10 13:28:52]

Si eu vreau Zakynthos!!! Frumoase poze, Ellada sagapo, mereu ai cate o surpriza despre frumoasa Grecie!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.10.10 14:09:17]

Eu votez pentru. Pentru că nici eu n-am văzut Bochali. Şi dacă @georgiana ne ia, atunci să o ajutăm şi noi. Gândurile noastre bune să meargă către împlinirea dorinţei ei

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.10.10 14:29:02]

Atunci trebuie sa ma rog sa castige Georgiana la Loto (pentru mine m-am rugat si nu a mers, ) insa Grecia este asa de mare si frumoasa si mai sunt multe alte insule de descoperit, ex. Karpathos, Astephaleia, Chalki, poate totusi schimbam Zakintosul cu acestea!!!

Si de la mine un vot pentru informatiile din aceste impresii.

fiind mai mult off topic no pma pls!!!

mirelutza
[20.10.10 14:59:04]

Puteai sa nu scri nimic si pozele tineu loc de review. Superbe, superbe... esti o artista draga mea!

trandafir 1970
[20.10.10 16:44:16]

Cand ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie prima mea destinatie de vacanta Zakynthos... Dar am luat-o si eu incet, cu cea mai apropiata insula, urmand sa le descopar farmecul celorlalte pe rand...

Pozele sunt de vis, un vis albastru, ce va deveni realitate si pentru mine candva...

Daca tot faceti lista cu admiratorii acestei insule, ma primiti si pe mine? Chiar daca nu sunt (inca) fan Zakynthos, am profesori buni aici, pe site, care-mi insufla admiratia fata de un loc pe care nu-l cunosc, dar il indragesc inainte de a ajunge acolo!

Se vede faptul ca nostalgia toamnei ne face sa visam tot mai mult la clipele fericite petrecute in Grecia, dovada, nu este zi sa nu descoperim macar un review despre tara pe care o indragim cu totii, din Thassos pana-n Santorini!

@Elada_sagapo, sa mai scrii, ai facut-o asa frumos si cu portocalii din Athena, la inceput de an...

[20.10.10 21:18:14]

Va multumesc tuturor!

corinne
[20.10.10 22:26:43]

Este loc si pentru mine?

Imi doresc si vreau si eu pe insula Zakynthos... face parte din frumoasa Grecie care ne-a innebunit si ne-a fermecat pe multi dintre noi.

Privind pozele m-am vazut o clipa pe zidurile vechi din Centrul Medieval al Rhodosului privind spre portul plin de ambarcatiuni gata de plecare.

Felicitari pentru descriere!

[20.10.10 22:31:06]

Mutumesc!

Este loc pentru toti cei care doresc, cum sa nu. Am comite un mare pacat daca am tine pe cineva departe de Grecia!

Rhodos, un vis de al meu. Facem schimb de destinatii!

chelie_d
[20.10.10 22:53:02]

@christian h, am tot citit si eu pe internet si am observat ca insula Karpathos este considerata a-2-a ca frumusete dintre insulele grecesti, dupa Santorini. Vad ca aici pe site nu a scris nimeni despre ea si tare sunt curios daca o fi asa cum se zice.

felicitari pentru review Ellada_sagapo

scuze de offtopic

Alina Morar
[20.10.10 23:16:10]

Pe mine ma luati?

Eu n-am fost deloc in Grecia, asa ca as avea o gramada de ghizi, n-ar mai trebui sa ma documentez, sa trec la favorite, etc.

Neaparat trebuie sa ajung pe aceste meleaguri. Va vad pe toti... asa... innebuniti... indragostiti de Grecia...

[20.10.10 23:18:20]

Nu ai fost deloc in Grecia?

Trebuie neaparat sa te imbolnavim si pe tine!

Hai, cine se mai anunta?

Poate mergem in sir indian catre Grecia, sirul AFA.

Alina Morar
[20.10.10 23:21:32]

Nu

Dar sunt bolnava deja de Austria si Elvetia...

[20.10.10 23:27:04]

Da, Austria m-a imbolnavit si pe mine. Elvetia nu a apucat inca. Dar nu au intrat zilele in sac.

E valabil pentru amandoua. Avem o lume frumoasa, sa ne tot imbolnavim, numai bani sa fie! Si daca nu-s bani, atunci impartim pamantul si ne ducem care pe unde, si povestim unii altora ceea ce am vazut, aici, pe AFA.

Si tot putem spune ca nu am trait degeaba!

motaneata
[21.10.10 15:55:48]

Cand am vazut review-ul despre Zakynthos, l-am si inhatat!

Nu stiu de ce, dar cand vad sau aud cuvantul Zakynthos, mi se face pielea de gaina, ma ia cu frig. Dar ma simt bine! Iti multumesc Ellada_sagapo!

Am citit apoi ecoul scris de @georgiana. De data asta m-a luat cu cald: la prima lectura nu m-am vazut pe lista fanilor si-mi era ciuda! Aproape trist, am mai citit o data "lista": minune, eram acolo, nu fusesem exclus! Multumesc Georgiana!

[21.10.10 15:59:11]

@Motaneata,

Eu am zambit, am sperat ca-l vei citi si tu si restul fanilor! Macar aici sa ne mai adunam, noi cei care am privit albastrul acela special de la Navagio!

[07.10.14 03:15:11]

Mutat în rubrica "Zakynthos - locuri ,,must see", ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

[30.11.17 13:32:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Zante Town și împrejurimile» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Zakynthos]

Alina Morar, almona, biancuta, corinne, Ellada_sagapo, georgiana, mirelutza, motaneata, raduu1972, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zante Town și împrejurimile: