ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O zi in Murano

Rondo Veneziano - ''Colombina'' - ''Rondo Veneziano''

Din cauza mezinei familiei, care s-a plictisit dupa primele 10 minute in petrecute Venetia si care ar fi facut cale intoarsa nu catre hotel, ci chiar catre Romania, am amanat vizitarea Palatului Dogilor (motiv pentru care mi-am socotit vacanta in Venetia o nereusita) si am ales mai devreme cu o zi vizitarea insulei Murano, renumita pentru atelierele de suflat sticla. La iesirea din piata San Marco, inspre Adriatica se afla punctul de imbarcare pentru cele mai renumite doua insule din laguna venetiana, Murano si Burano. Cum am pus piciorul pe insula, la 10 pasi de debarcader un italian guraliv (n-o fi pleonasm) ne-a poftit inauntru. Che lingua si parla? Romaneste, am zis promt si mi-a fost frica, doar pentru o secunda, ca va stramba din nas si ne va parasi acolo. Vedeti ce inseamna istoriile astea, mai toate neadevarate, despre turistul roman care este privit ca un potential infractor? Auzisem tot felul de povesti prin care se spunea ca daca-ti declini identitatea, toti vor duce mana la portofel. N-a fost deloc asa, pentru ca Gaetano, ghidul nostru ad-hoc, s-a purtat la fel de civilizat cu noi ca si cum ar fi facut-o cu niste compatrioti de-ai sai.

Atelierele de sticlarie

Atelierele de suflat nu sunt nici pe departe asemanatoare cu cele vazute pe la Discovery, ci chiar par venite din negura anilor. Doar mesterul sticlar pare contemporan, imbracat simplu in blugi, cu figura de bunicut simpatic (o sa-l vedeti si in fotografiile atasate). A mesterit o vaza in mai putin de un minut, iar calul de sticla i-a luat vreo doua. Vreau sa spun ca am ramas muti de admiratie, si noi, si cei cativa japonezi (am dedus dupa moace si dupa aparatele foto) care s-au adugat grupului intre timp. La fel de muti am ramas si cand am vizitat magazinul de prezentare al atelierului, intrucat preturile sunt de-a dreptul astronomice (a se vedea, de asemenea fotografia). Se pot gasi suveniruri la preturi acceptabile. Noi am cumparat ceva care inchipuia o broasca testoasa, ceva nedefinit pe care nu l-ai baga in seama daca n-ai fi in Murano, cu pretul de 10 euro. Magazinele cu lustre, de pilda, te ametesc din prima (mai ales din cauza preturilor) pentru ca te simti ca intr-un muzeu cu asemenea obiecte.

Nunta la Santa Maria e Sant Donato

Biserica Santa Maria e Sant Donato ar fi prima atractie de pe insula Murano. Am avut norocul s-o gasim deschisa, ba mai mult decat atat, am asistat pentru prima data la taina oficierii unei casatorii intre catolici. Sa-mi fie cu iertare stimati compatrioti ca spun cele ce urmeaza, dar nu seamana deloc cu lalaielile de la noi, orga care se aude dinspre altar face sa-ti vibreze si cele mai sensibile corzi. Invitatii si curiosii stau in banci, dar nu asezati, mirii in drepata altarului, iar preotul canta latineste acompaniat de doi tarcomnici, cam ca la noi, cu singura deosebire ca ultimii par veniti de la festivalul de muzica de la San Remo. Oficierea nu dureaza mai mult de 20 de minute, iar la sfarsit, mirii sunt invitati sa-si jure credinta vesnica, tot in latina, moment in care preotul le pune verighetele. Pe mine m-au emotionat teribil cele vazute si descrise destul de sterp mai sus.

Ei bine, daca veti ajunge in Murano, va urez sa prindeti o nunta la Biserica Santa Maria e Sant Donato, ca sa aveti ce povesti pana si nepotilor.

Trimis de santana* in 20.10.10 08:43:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 "oferte" mai mult decat speciale

vladex [20.10.10 13:38:58] »

Bine ai revenit Sa (n) tana! Noroc ca ai un stil aparte de a povesti, altfel nu te-as fi recunoscut.

Ti-ai schimbat ''iuzarneimu'' sper sa nu iti schimbi si talentul de narator. Primele puncte vin de la mine.

Alina Morar [20.10.10 15:42:17] »

Un mini obiect din sticla de Murano, souvenir, mi-am adus acasa, dar mi l-a spart de curand fiul meu neastamparat. Din greseala a ajuns pe mana lui.

Imi doresc sa ajung si eu pe aceasta insula. La Venetia am fost, dar pe insule nu.

georgiana [20.10.10 20:12:21] »

Absolut superba aceasta lectura!

De azi devin fanul tau!

Mi-a placut in primul rand tonul vesel cu care ai scris, ton de om fericit! Si, pentru ca si eu am fost acolo, am dat click pe subiectul tau.

Nu te intrista ca si eu am fost de 2 ori in Venetia in acelasi an si nu am vizitat Palatul Dogilor, si nici biserica din Piata San Marco, pentru ca nu aveam timp de stat la cozile infernale care erau.

Mi-a placut mai bine sa ''ma pierd'' pe stradutele Venetiei (cele de pe uscat .

Si la Murano am fost si eu am avut ocazia sa vad cum se produc obiectele din sticla de Murano. Artisti adevarati. Se zice ca acesti maestri sticlari pastreaza meseria si secretul ei din tata in fiu si nu-l dezvaluie nici morti.

In biserica de care zici si eu am intrat pentru cateva clipe, dar n-am fost atat de norocoasa ca sa prind vreo cununie. Da, intr-adevar la Biserica Catolica, este alt ritual la slujbe, mult mai simplu si mai frumos.

Poza nr 11 este intr-adevar superba.

Ai fost si ininsula Burano?

lizuk [20.10.10 20:30:02] »

Cat costa deplasarea spre insula? iei un vapor obisnuit, gen bus, sau e vorba de excursie organizata? cat dureaza sa ajungi pe insula? cat iti ia sa o vezi (sau sa vezi ceva din ea) asa, lejer, la pas?

Daca ar fi sa ai o singura zi de stat in Venetia, ce ai alege sa faci? ca sa si vezi ceva, dar sa si "simti" orasul (adica nu sa stai doua ore la o coada ca sa intri intr-un muzeu) ? Murano isi mai gaseste locul in cazul acesta? Merci!

Cristian_h* [20.10.10 21:00:43] »

eu am luat un "vaporetto" obisnuit chiar din statia de langa San Marco, biletul este unul normal, si pe insula am stat cam 3 ore, insula are un canal principal pe chei sunt tot felul de magazine de sticlarie, iar atelierele care pot fi vizitate sunt semnalizate, nu am avut nimic organizat, nu mai retin exact insa cred ca din San Marco se fac cam 30/40 de minute!

santana* [20.10.10 21:08:18] »

@ lizuka

nu stiu exact, parca 7 euro de persoana. Drumul cu vaporasul (hai c-am dat-o in diminutive) dureaza in jur de 10 minute. Sper sa nu vina cineva sa faca "farmacie" cu mine sa spuna ca dureaza 11,20 sau o ora... Eu asa am estimat, cu privirea catre alte minunatii. Categoric ca Murano poate fi vizitat, chiar daca ai la dispozitie doar o zi pentru Venetia. Ma amuza intrebarea ta, stii de ce? Pentru ca partea cea mai misto e la intoarcere cand orbecai vreo doua ore sa ajungi din Piata San Marco la Ri Alto, podul peste Grand Canal, punctul terminus al expeditie, unde toata lumea rasufla usurata ca a ajuns cu bine la iesire. Tot farmecul in Venetia e sa te pierzi la intoarcere, o faci vrand-nevrand. Ca sa cunosti toata Venetia iti trebuie o viata la dispozitie, dar nici o zi nu este putin.

@georgiana

Multumesc pentru aprecieri. Sunt in general un tip optimist, vad viata in roz chiar si cand nu e. Imi pare rau ca nu am vizitat nici Burano si nici Palatul Dogilor din urmatorul considerent: cu un an in urma a stat la un parc de distractii cate o ora, o ora si ceva sa ne dam in tiribombe ca la balci, definitia mea pentru Disneyland sau Gardaland. Nu ma hraneste adrenalina, cu atat mai mult cu cat, la plecare, tatal meu care este membru UAP mi-a zis sa nu care cumva sa nu ma intorc cu fotografii cu picturile lui Titian. Hai c-am descoperit si latura optimista din aceasta mihnire a mea. Am un motiv in plus sa ma duc iar in Venetia, chiar daca ma cam incurca acum faza cu paralele. Este, cel putin pana in acest moment, destinatia la care am zis ca revin. Stiti cum suntem noi, zicem mereu, ce sa ma mai duc la Barcelona de pilda, am fost, am vazut, cautam altceva.

lizuk [20.10.10 21:26:57] »

Multumesc frumos, cristian_h si santana. Peste vreo doua saptamani cred ca o sa stiu exact cat face vaporetto: -)

In alta ordine de idei, cat inseamna un "bilet normal", cam cat costa? exista ceva card de o zi pentru transport, sau vreun set de 10 bilete, de exemplu, mai avantajos? de obicei imi fac singura "cercetarea" dar acum mai am foarte putin timp la dispozitie si multe altele de aranjat

santana* [20.10.10 21:35:27] »

@Lizuk

Cauta pe net "ghid roman la Venetia" Iti va da toate informatiile nevesare, de la mersul trenurilor, pana la pretul biletelor. Noi asa am procedat. Sper sa nu supar administratia acestui site intrucat este o agentie de afara. Tot acest ghid te; poate lamuri si cu privire la locurile care trebuie vazute.

lizuk [20.10.10 22:19:59] »

Merci de recomandare, am scos informatii. Interesanta ideea ghidului, si foarte utila!

georgiana [20.10.10 22:35:56] »

@Lizuk,

Eu am cumparat bilet pentru 24 de ore din Punta Sabbioni, care era valabil si de acolo cu vaporetto catre Venetia si pe Canal Grande cat am vrut sa ne plimbam si de acolo pana in insula Murano, si in Burano si intors catre Puntea Sabbioni, ca locuiam de fapt in statiunea Lido di Jessolo.

Dar nu-mi mai amintesc pretul, ca era in 2007 si am mers chiar de 2 ori in acel an, ca ne-am dorit sa revenim.

Deci poti intr-o singura zi sa vezi si cele doua insule, pentru ca sunt micute, de fapt Burano este doar mic un sat de pescari, in care femeile se ocupa cu dantelariile. iar Murano este renumit pentru sticla. Dar te sfatuiesc sa nu le ratezi, nici nu stii cu cata nostalgie am citit eu review-ul acesta!

Vacanta placuta si drum bun!

balasa violeta [20.10.10 22:42:03] »

Omul cat traieste invata! (daca vrea)

Am fost impresionata de fabricarea obiectelor din sticla de Murano.

Placut surprinsa de ceremonialul unei nunti la catolici.

Acum sunt linistita ca nu toti romanii sunt perceputi ca cei care ne-au facut de rusine. Din aceasta cauza m-am ferit de Italia.

anadragusin [20.10.10 23:49:08] »

Felicitari Santana pentru experientele traite si pentru impartasirea acestora cu noi. Superba lecturarea acestui review.

dorgo [05.12.10 21:49:35] »

@ santana... cei care era prinsi ca vind "secretul" fabricarii sticlei de Murano erau dusi cu o gondola la prima ora a diminetii in mijlocul unui canal si, in prezenta dogelui si a unui preot erau aruncati in apa cu o piatra legata la gat... apoi, dupa ce din apa nu mai ieseau bule, barca se intorcea la mal...

santana* [05.12.10 21:58:19] »

Dorgo, cred ca-i un mestesug care a la fel de bine pastrat si astazi. Pe mine m-a lasat mut cum mesterul pe care-l poti vedea in fotografii a facut un cal din sticla. Picioarele erau facute dintr-o singura miscare... Venea cu bucata de sticla topita de la cuptor, apoi de pe o alta masa lua copita obiectului (tot o bucata din sticla, insa mesterita anterior), o lipea de sticla topita si dintr-o singura miscare piciorul calului era gata. Am stat la un metru de el si am vazut totul. Stiam de la ghidul nostru cum erau pedepsiti tradtorii, ba chiar mi-a povestit mai multe la o bere, insa inteleg italiana doar in parte si ma gandeam eu dupa, ca poate n-am inteles bine, plus ca au un debit verbal care te ucide.

webmaster13 [06.01.11 21:14:32] »

Propun si aici acest fond sonor, se poate schimba/sterge la cerere!

Alina Morar, anadragusin, balasa violeta, dorgo, georgiana, lizuk, santana*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Murano & Burano:

• pagină generată în 0.045291900634766 sec