ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Hallstatt Perla regiunii Salzkammergut

Hallstat un colț de rai situat în munții Dachtein și pe malul lacului Hallstätter.

Localitatea pe lîngă faptul că este de o frumusețe inegalabilă, aici întîlnim urme ale așezărilor omenești din epoca neolitică de aceea UNESCO a hotărît să treacă Hallstatt pe lista patrimoniului mondial.

În acest sens în oraș există un muzeu care adăpostește urme ale civilzației preistorice.

Paralel cu orasul se află două tunele auto în lungime de 2270 m care care străbat muntele pe toată lungimea localități Hallstatt și se termină în localitatea Lahn, unde se află o mină de sare.

Cum se iese din tunel la circa 100 de metri gasim un indicator pe partea dreaptă, care ne îndreaptă către mină. Aici găsim o parcare foarte generoasa dar cu plată, tarifele fiind afișate la vedere.

La mina de sare se ajunge cu ajutorul unui funicular care urcă pe munte circa 838 de metri în doar trei minute. Biletul numai pentru funicular costă 12 euro de persoană iar pentru mină prețul este de 18 euro/persoană. Noi am ales numai plimbarea cu funicularul.

De la 838 de metri priveliștea este fermecătoare se poate admira atît lacul Hallstätter dar și localitățile Lahn și Obertraun.

Cu toate că oraselul este foarte mic este presărat cu foarte multe pensiuni și terase dar și două biserici una protestantă și cealaltă catolică.

Orașelul are o singură stradă principală pe care cu greu se pot strecura doua mașini.

Pe acestă stradă se poate circula cu mașina ziua pîna în ora 1800 numai dacă faceți dovada că sunteți cazați la una din pensiunile aflate în orășel și procurați o cartelă de acces (de unică folosință) de la caseria aflată la debarcader. Această cartelă vă ajută să ridicați bariera situată la întrarea în Hallstatt. După ora 1800 bariera se ridică singură și accesul este permis tuturor mașinilor, dar degeaba intra-ți cu mașina pentru că nu veti găsi loc de parcare.

Parcari sunt în număr de patru, singura pe care am folosit-o la recomandarea personalului de la pensiune a fost parcarea P1 care este situată lîngă cascada pîrîului Muhlbach a cărei apă se varsă în lac și care întrerupe tunelul pe o porțiune de circa 100 m.

Aș dori să deschid o paranteză.

După nefericitul eveniment petrecut anul trecut în hotelul din Viena și anume dispariția a două leptopuri din camera de hotel, la care administratorul hotelului nu a schițat nici cel mai mic gest de regret pentru cele întîmplate, aici în acest mic orașel de munte într-o dimineață din grabă am uitat telefonul mobil pe plafonul mașini. Am plecat în croazieră pe lac timp de circa 4 ore. Această parcare este foarte tranzitată ziua, deoarce oferă o priveliște minunată a lacului și a orașului, vin autocare cu turiști fac fotografii și pleacă mai departe. După cele circa 4 ore petrecute pe lac, la întoarcerea în parcare după ce plouase puțin am găsit telefonul pe plafonul mașini unde îl uitasem în urmă cu 4 ore.

Telefonul ca telefonul asta este l-am uitat greșeala mea dar el avea GPS și eram nevoit să cumpăr altul sau ramîneam cu orientarea în baza hărților. Atunci am înțeles că acel hotel este o excepție nefericită de la regulă.

Strada principală este presărată cu magazine și terase. Deoarece în zonă se află o mină de sare foarte multe magazine comercializează produse din sare.

De-a lungul străzi întîlnim magazine cu suveniruri, echipament sportiv, minimarket, magazin cu pește prospăt și un punct de informare turistică care era ticsit de pliante și broșuri.

Aici am văzut pentru prima dată pomi fructiferi (păr) crescuţi pe lînga zidul casei, iar ramurile erau prinse de zid ca să nu atîrne pe trotuar să deranjeze trecători. (foto)

Numărul bărcilor din Hallstatt se pare că este mai mare decît numărul de mașini și asta se datorează faptului că este situat pe malul lacului iar ca o grijă pentru natură din partea autorităților, toate bărcile sunt propulsate de motoare electrice, singurele care beneficiază de motoare diesel sunt acele vaporașe care fac mini croaziere pe lac.

Pe malurile lacului se mai află și alte localități, cel mai important este Obertraun dar și cîteva localități mai mici care fiecare număra cîteva case de-a lungul lacului acestea fiind: Lahn, Obersee, Untersee și Steeg. Pe toate acestea le puteți vedea dacă mergeți într-o croazieră pe lac.

În Hallstatt există un centru de unde se pot închiria bărcuțe electrice pentru o plimbare pe lac alături de grațioasele lebede de un alb imaculat dar și alături de rațele sălbatice pe care le găsești pe luciul apei și te însoțesc pe timpul plimbări în speranța că îi vei arunca un biscuit în apa. Dar pe alocuri sunt indicatoare care interzic aces lucru.

În perioada calduroasă în lac se poate face baie în acest sens fiind amenajat un strand la intrarea în Hallstatt în localitatea Lahn.

Hallstatt mai este numit şi perla regiunii Salzkammergut datorită atâtor locuri turistice de vizitat.

Sporturile care se pot practica vara sunt: pescuit, canotaj, ciclism, parapantă, alpinism, ciclism montan, înot, scuba diving.

Iarna: schiatul, sănius și toate sporturile de iarnă.

Dacă sunteți în drum spre Salzburg de la Viena pe A1 nu ezitați să faceți un mic ocol pe la Bad Ischl și Bad Goisem și după aceea să vizitați Hallstatt pentru că nu o să regretați nici un minut petrecut pe malul lacului Hallstätter.

Trimis de dannek in 18.10.10 19:26:54

VIZUALIZĂRI: 5942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hallstatt biserica protestanta

motaneata
[18.10.10 20:48:58]

Acum un an am fost si eu in acest minunat orasel baroc, cu case in culori pastelate, asezate idilic pe limba de pamant dintre munte si Hallstatter See. Noua ni s-a spus ca masinile au accesul interzis in oraselul istoric, cu exceptia celor destinate aprovizionarii. Sa inteleg ca acum accesul este permis, sau te referi la zona de langa oraselul vechi?

dannekAUTOR REVIEW
[18.10.10 22:44:19]

@motaneala

Cind am cumparat bilet pentru a ne plimba cu vaporasul i-m aratat tipei de la caserie un card dat de cei de la pensiune si in baza acelui cad mi-a dar o cartela de acces in orasel.

Dar cind baga-i cartela la bariera sa se ridice nu ti-o mai inapoia.

Dupa ora 16 sau 18 bariera se ridica singura si se putea intra fara probleme.

In review a intervenit o eroare si o fraza nu este terminata Atunci am înțeles că acel hotel este o excepție nefericită de la regulă

[18.10.10 22:53:49]

Am editat eu. Sper sa fie ok.

Alina Morar
[18.10.10 23:30:09]

Prin Bad Ischl si Goisern, am trecut si eu in acest an, la Hallstatt, la anul, sper.

dannekAUTOR REVIEW
[18.10.10 23:55:59]

La muzeul de la Bad Goisem ai oprit??? ca eu am uitat de el!

catalinalupu
[19.10.10 09:03:04]

Vai ce-mi faci... trec la favorite... si fac ore suplimentare la serviciu... ca sa maresc bugetul de vacanta de la anul!

mariana
[19.10.10 09:04:20]

Mina de sare este o experienta interesanta si o iesire spectaculoasa pe un topogan de lemn de la 60 m inaltime. La pestera de gheata din Obertraun nu ati ajuns? Sunt defapt 2 pesteri si un muzeu, se urca cu telecabina iar traseul pana la intrarea in pestera este foarte frumos.

Pentru mine, Hallstatul este una din cele mai frumoase statiuni din Austria, nu degeaba este pe toate copertile cu ghidul tarii.

Mai este pe apa masuta cu scaune in fata parului?

Alina Morar
[19.10.10 09:07:41]

Dannek

Nu, am oprit doar pe malul lacului la Gmund, parca, nu am harta in fata. Aveam mult de mers pana la Solden.

Atunci m-am hotarat ca la anul sa-mi petrec cateva zile din concediu in aceasta zona.

mirelopodu*
[19.10.10 19:54:25]

Din cate vad, acest mic orasel, este o bijuterie adevarata, iar peisajele din jur cred ca iti taie respiratia. M-am delectat si cu pozele care sunt mai mult decat sugestive.

Alina Morar, catalinalupu, dannek, mariana, mirelopodu*, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Hallstatt-Obertraun: