ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2010
DIN: medias
ÎNSCRIS: 18.10.10
SEP-2010

O experienta de viata

Este o locatie incantatoare cu multa verdeata si multe piscine. Marea este minunata si ramai uimit sa vezi ca in apa foarte mica daca intri cu ochelari ti se deschide o alta lume plina de culoare si de vietati care nu se sperie si care te inconjoara. Plaja este cu pietricele si ai nevoie de papuci pentru ca te poti rani in coralii rupti ce sunt pe fundul marii. Daca ai posibilitatea nu trebuie ratata rezervatia nationala de corali si nici excursiile optionale. Limba cea mai folosita este rusa si araba, engleza si germana fiind foarte putin cunoscute.

Merita vazute aceste locuri dar... trebuie sa tineti seama de cateva lucruri care mie mi s-au parut importante:

- nu este buna apa de la robinet (chiar si pe dinti esti sfatuit sa te speli cu apa minerala)

- nu e bine nici bauturile sa le consumi cu gheata (este ghiata din aceeasi apa)

- am avut proasta inspiratie sa plecam in vacanta in timpul ramadanului (am prins ultimele zile) si am intalnit oameni surmenati, apatici, nervosi

- daca esti atent la igiena o sa fie un pic socant sa vezi chelneri care iti baga degetul in pahar sau sa vezi la masa ca nu toata vesela este curata (nu pot sa trec cu vederea faptul ca l-am vazut pe cel de la piscina spaland masa cu mopul de sters pe jos)

- toate acestea le urmaresti deoarece la sosire esti avertizat ca e foarte usor sa te imbolnavesti (toxiinfectie alimentara sau enterocolita) cu forme foarte grave ale bolii.

Trimis de 4xfilip in 18.10.10 15:12:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (4xfilip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ancamariagadea*
[18.10.10 16:02:35]

Avand in vedere ca ma intereseaza aceasta destinatie, te rog mult da-ne mai multe detalii despre cum erau camerele, mancarea, serviciile. Unde este situat exact? Erau piscine? Avea spa?

Cat a costat?

Orice detaliu este util. Multumesc.

4xfilipAUTOR REVIEW
[21.10.10 09:33:37]

salut

- referitor la camere pot sa-ti spun ca sunt frumoase curate si daca lasi pe noptiera 1-2 euro sau dolari o sa gasesti camera permanent aranjata.

- piscine sunt frumoase apa e minunata la piscina dar daca ai fost in turcia de exemplu o sa vezi o diferenta in minus la servirea de la piscina (turcii sunt mai atenti)

- hotelul este situat la 20 minute distanta de aeroport, la 30 minute distanta de cel mai mare centru comercial din zona

- zona este sigura cu multa armata si politie este spuma egiptului dupa cum se lauda toti

- teoretic au si locuri unde poti sa-ti lasi copilul dar practic nu era nimeni sa-i primeasca

- au vreo doi animatori dar... am vazut si mai frumos

- dupa cate am scris o sa crezi ca a fost un concediu ratat dar nu e chiar asa asta ma nemultumit dar per ansmblu e ok cu o experienta noua

- totusi spun cinstit ca nu mai merg in acea zona

- poate trebuie sa vezi parerea celor care merg in fiecare an

- referitor la costuri ce pot sa zic am platit 2400 pentru toata familia 3 adulti si un copil

daca mai vrei detalii poti sa mai intrebi

pa

costin1968
[22.10.10 18:51:51]

Fratilor!!! Alegeti in Egipt Hotelurile PICKALBATROS (Elvetiene) sau STEINBERGER, sfatul meu, umil va cer permisiunea sa-l dau.

M-am intors din Egipt de 6 zile (am postat review pt JUNGLE AQUA PARK RESORT, "Ceasul elvetian... "); la pasajul de mai sus, cu mopul, am ramas interzis!!! Evitati dragii mei..., caci se poate, in BATRNUL EGIPET de la Agonie la EXTAZ nu e decat un pas.

2400 Euro si masa stearsa cu mopul !!!Sincer va spun, la "JUNGLE", cum iesea cineva din piscina( de fapt un lac de aprox 1 km lungime) , in maxim 2 minute venea unul cu mopul si stergea gresia(sic!), iar la sezlong (contra a 5 lire egiptene=1 $ /sejur) am fost serviti astfel : a venit baiatul cu tava cu paharele la noi si a spus "for the prince from Romania"

frumusata
[29.10.12 13:26:28]

da, numai ca Jungle Aqua park nu e vandut de agentiile de la noi, cel putin in perioada ast. As vrea si eu sa merg acolo, dar din pacate mi se ofera hoteluri de mana a doua, alternativa e pe cont propriu. vreau sa merg in Egipt saptamana viitoare si nu am unde, pentru ca oferta e slaba si totusi charterele cica sunt pline.

4xfilip, costin1968, frumusata
Alte impresii din această RUBRICĂJaz Mirabel Beach Hotel: