ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2009

Salzburg - Brasovul Austriei?

mozard-Divertismento_menuetto

Anul trecut, in timp ce ne indreptam spre Cascada Krimml, despre care am scris aici ,ne-am oprit la o scurta plimbare prin superbul oras Salzburg.

Este cel mai frumos oras din Austria, dupa parerea mea, datorita asezarii lui intre acei munti superbi, pentru moment te simti ca si in Brasovul nostru, doar ca e maaare diferenta.

Prin Salzburg am mai trecut si in 2008, dar si atunci eram grabiti, dupa ce am pierdut cateva ore la SCS Viena, era tarziu, cand am ajuns si destinatia noastra era Zell am See. Asa ca, ne-am hotarat ca in 2009 sa vizitam acest oras superb.

Cum nici acum nu am prea avut mult timp la dispozitie, totusi ne-am plimbat cateva ore prin Gradinile Mirabell si Centrul vechi.

Si in 2009, tot asa ne-am grabit pentru a ajunge sa ne cazam in zona Cascadei Krimml, la o pensiune superba despre care am scris aici.

Dupa ce am innoptat pe malul lacului Mondsee, un lac superb, care se vede de pe autostrada, intr-un camping unde am intalnit un grup de romani, de fapt erau 2 baieti si o fata, care umblau prin Europa pentru a face si ei un ban. Unul era pictor, facea portete, unul cantaret, iar tipa nu mai stiu ce facea. Oricum, asa mila mi s-a facut de ei... Ne-au povestit cum toata vara sunt plecati prin orasele importante din Europa si castiga cat de cat, dupa ce cateva zile au stat prin Salzburg, au hotarat sa mearga la Lago Maggiore din Italia, unde au auzit ca se castiga mai bine. Erau din Bihor, parca. Am sa povestesc si despre campingurile de pe malul acestui lac.

Dupa ce am luat micul dejun, timp in care a plouat destul de serios si vremea a inceput sa se strice, am pornit la drum.

Ajunsi in Salzburg, am parcat in zona Gradinilor Mirabell, parcare cu plata, langa Catedrala Salzburg.

Am trecut si de agitatia de pe stradutele inguste ale orasului, dupa care am intrat in Gradinile Mirabell, considerate cele mai frumoase gradini baroce din Europa. Ele dateaza din anul 1689, au suferit numeroase modificari si sunt situate pe Mirabellplatz, 5020.

Bilet de intrare nu am platit, intrarea fiind gratuita.

Prima portiune a acestor gradini superbe e frumos amenajata cu flori si tufe de buxus, alaturi de banci pe care te poti odihni si relaxa. Ciripitul pasarelelor e foarte relaxant si odihnitor, chiar daca ne aflam in centrul aglomerat al orasului. In aceasta parte a gradinilor predomina florile galbene. Tot aici in dreapta e o sera, sa-i spun asa, in care e plin de flori iar in mijloc e un mic iaz cu pesti portocalii si broscute testoase, iar deasupra o statueta, un baiat care canta la fluier, parca, eu asa tin minte. Tot in aceasta sera e o colivie mare cu pasarele cantatoare, foarte dragalase.

Dupa ce am iesit din aceasta mini sera, am intrat in gradina cea mai frumoasa, zic eu, care e mult mai mare si dupa parerea mea e copie dupa cele de la Schonbrunn, cam acelasi stil, doar ca e in miniatura.

Plimbandu-ne pe alei am descoperit multitudinea de flori rosii, aranjate perfect, gazonul tuns la milimetru, aleile cu pietris ne-au dus la Fantana lui Pegas, o fantana arteziana superba, amplasata in mijloc, alaturi de niste statuete. Din acest loc se observa Fortareata Hohensalzburg de pe Monchsberg. Privelistea e superba... Aceste gradini sunt amenajate in trepte, cea in care e Fantana e situata la nivelul cel mai mic, dar e si cea mai frumoasa. Pe margine sunt cladiri si ziduri imbracate in vegetatii, Din flori si arbusti s-au creat aranjamente foarte frumoase si perfecte. Nu vezi un fir de iarba mai inalt ca si celelalte sau o floare ofilita sau crescuta aiurea in alta directie. Totul e perfect. Sa nu mai vorbim despre curatenie...

Aceste gradini tot timpul sunt pline cu turisti de toate varstele, dupa cum spuneam de aici se vede si Cetatea.

Tot plimbandu-ne si admirand frumusetea florilor, la un moment dat am ajuns intr-un tunel acoperit cu iedera, tunel din acela vezi in filmele de epoca, cu printi si printese, imbracati in vestimentatiile superbe, rochiile acelea si palariile mari, care se plimba prin curtile palatelor. Aici mai e si un amfiteatru in care se organizeaza tot felul de concerte.

Totul e foarte ingrijit...

Apoi, dupa ce am trecut pe langa o alta fantana arteziana, la fel de frumoasa, am urcat pe niste trepte pe o terasa, de unde aveam o priveliste mai buna asupra gradinilor, iar in fata Hohensalzburg.

Tot aici e si o toaleta, 1 euro parca e taxa, nu mai tin minte.

Dupa ce ne-am mai plimbat putin prin zona, ne-am indreptat spre masina, iar apoi am plecat spre Centrul Vechi situat la poalele Monchsberg, pe care e Fortareata Hohensalzburg.

Cu greu am gasit un loc de parcare, ne-am tot invartit prin Salzburg si am gasit o parcare micuta pe malul raului Salzach, rau care traverseaza acest oras.

Pentru a ajunge in centrul vechi, am traversat involburatul rau, pe un pod, am trecut strada si iata-ne ajunsi si pe stradutele frumoase si inguste, cu cladiri vechi, geamuri pline cu flori, zona pietonala, in care circula doar carute cu cai frumosi, ingrijiti, cu coama mare si coada stufoasa. Aceste carute aprovizioneaza magazinele, barurile si hotelurile din zona. Altele sunt transformate in trasuri pentru plimbarea turistilor. Pentru turisti am mai vazut si niste biciclete interesante.

La parterul cladirilor sunt o sumedenie de magazine cu souveniruri, mi-am luat si eu cateva, baruri, terase si bineinteles nelipsitele magazine cu Ciocolatele Mozart. Toate sunt ambalate foarte frumos, preturile sunt pentru toate buzunarele. Dintr-un asemenea magazin am luat si eu o gramada pentru noi si pentru prieteni. Sunt de toate felurile, vioarele sunt cele mai frumoase si nu asa scumpe ca si celelalte.

La intrarea in aceste magazine sunt amplasate statuete cu Mozart sau manechini imbracati in vestimentatie de epoca.

E o placere imensa sa te plimbi pe aceste stradute, furati de peisaj, la un moment dat, ne-am si pierdut.

La Hohensalzburg nu am urcat, nu mai aveam timp, oricum am vazut imagini filmate de parintii mei. Na... ei au putut urca... nu au copii mici... ha, ha... au avut timp de toate. E superb si acolo sus, merita vizitat si pentru panorama pe care o ai asupra orasului.

Poate o data si o data ne vom mai calma si noi si vom poposi mai mult timp intr-un loc si vom vizita obiectivele mai bine, nu pe fuga cum facem.

Ne-am intors la parcare, am trecut iarasi pe acel pod peste Salzach si ne-am oprit pe o banca. In timp ce-i dadeam copilului sa manance pe frumosul rau Salzach, cu apa azurie, treceau vaporasele pline cu turisti. Era frumos. Aleea cu banci unde eram noi, avea in dotare si o pista de biciclete si tot aici se plimbau foarte multi turisti.

Ne-a parut rau ca nu mai aveam posibilitatea sa stam, dar era tarziu si aveam destul de mult de mers.

Va recomand sa vizitati acest oras superb, e cel mai frumos oras pe care l-am vazut. Toate sunt frumoase, Viena are farmecul ei, dar Salzburg e altceva.

Daca stati mai multe zile, sa va luati si cardul Salzburg, care ofera mari reduceri, dar despre asta au povestit altii.

Sunt multe de vizitat in Salzburg, doar timp sa aveti.

Vroiam sa ajungem si la zoo, dar... data viitoare. Detalii gasiti aici.

Casa lui Mozart am admirat-o doar din masina.

Asa ca, un sfat, inarmati-va cu timp si vizitati superba zona Salzburger Land, cu atatea frumuseti si obiective, despre care s-au scris multe.

La anul nici eu nu le mai ratez.

Scuzati-mi pozele putine si mai mult cu personaje, dar asta e...

Trimis de Alina Morar in 18.10.10 14:04:17

VIZUALIZĂRI: 3552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Florile galbene dintr-o parte a Gradinilor Mirabell

dannek
[18.10.10 14:18:35]

@alina

De ai ști ce rau imi pare ca mi-a ajuns timpul sa vizitez și Salzburg.

Brasovul trebuie sa il pui intre ghilimele.(diferenta este foarte mare, sau Brasovul este situat in tara care nu trebuie??)

catalinalupu
[18.10.10 14:27:49]

pentru la anu'... e in program...

valimi
[18.10.10 15:14:40]

Cuma a fost vremea in iulie la Salzburg, banuiesc ca destul de racoroasa?

Felicitari pentru review.

georgiana
[18.10.10 15:52:05]

Daca tu spui ca e cel mai frumos oras pe care l-ai vazut, te cred pe cuvant. Nu am fost acolo, deci nu te pot contrazice. Mi-ar place sa-l vad asa ca tine, adica sa-l descopar putin cate putin, nu doar obiectivele turistice clasice! Sa stau pe-o banca, sa privesc cladirile, parcurile, sa pierd timpul aiurea...

[18.10.10 15:53:02]

Valimi, sa stii ca desi este un oras intre munti, e foarte cald. Atunci, in 2009, a fost mai putin cald, deoarece a plouat inainte si dupa ce ne-am plimbat.

De exemplu, anul acesta nu am mai oprit in Salzburg, doar am trecut, dar in review-ul despre Lagarul de la Mauthausen povesteam despre cat de multa lume era la baie, la lacurile de langa oras. Era foarte-foarte cald.

Anul acesta am evitat Salzburg. Si din cauza caldurii, dar si din cauza ca trebuia sa ajungem la Solden, eram obositi dupa vizita de la lagar.

Anul acesta am prins doar canicula. Si la 3000m altitudine simteai ca te topesti.

Intradevar ploua putin mai mult in Salzburg, poate sunt si zile mai racoroase. Noi nu am prins

[18.10.10 15:58:38]

Georgiana, da, cu un copil mic, cum era atunci in carucior si care nu avea rabdare, e mai greu sa vizitezi muzee, biserici si din astea. Mai mult am facut plimbari si vizite in locuri mai putin aglomerate.

Eu, deocamdata, sunt cu peisajele, muntii, muzee si cladiri... la batranete .

Si nici eu nu am rabdare sa vizitez nu stiu ce palat sau castel.

De orase sunt satula... Vreau aer... Poate cand va mai creste Ianis...

Dar si la Schonbrunn nu am vizitat palatul, doar gradinile si zoo.

Salzburgul mi s-a parut mai frumos, mai rustic, mai vechi... E splendid.

[18.10.10 16:00:40]

E cel mai frumos din Austria, nu din Europa. Parerea mea.

lica baesu
[18.10.10 19:24:37]

de ce sa-ti scuzam pozele? ala micu e cel mai frumos in ele

ascent
[18.10.10 22:51:54]

Peisaje, munti, muzee... la batranete??? Tu, la batranete??? Vaiii, care batranete? Un vot si din partea mea!

[18.10.10 23:04:38]

Daca mai prind batranetea... imi plimb nepotii...

[18.10.10 23:36:03]

sper sa placa muzica atasata!

[18.10.10 23:38:26]

Multumesc, nu prea ascult astfel de muzica, dar merge. E orasul lui Mozart, nu?

anadragusin
[19.10.10 00:59:47]

Foarte frumos orasul si povestea lui, iar pozele merita toate felicitarile.

ascent
[19.10.10 10:29:52]

Am inteles acum ce ai vrut sa spui cu "batranetea"... Initial am crezut ca te referi la prezent

balasa violeta
[19.10.10 11:22:50]

Intr-adevar multe flori si multa verdeata. Ne-am plimbat si noi datorita frumosului review.

Chestia cu batranetea... poate fi tinerete si la batranete, depinde de noi.

Ianis cred ca a contribuit la acest itinerariu. Pe cand un review de la el? Ochisorii lui ce-au vazut? Inimioara lui la ce a tresarit de bucurie?

[19.10.10 11:31:30]

El doar in mall-uri si in apa era cel mai fericit...

magdalena
[19.10.10 14:49:27]

Foarte frumos descris si pozele incantatoare!

Cum sunt ciocolatele Mozart???

[19.10.10 14:51:35]

Unele asa sunt de rele...combinatii ciudate... Eu le-am luat ca si souvenir pt noi si pt cunostinte.

biancuta
[20.10.10 00:43:53]

Frumos! M-am plimbat si eu cu tine prin Salzburg, prin Gradinile Mirabell! Pozele sunt foarte frumoase!

danoradea
[21.10.10 13:38:15]

Sper ca data viitoare cand vom ajunge in Viena o sa ajungem si noi aici, superbe locuri, mi-a placut foarte mult descrierea.

ileanaxperta*
[21.10.10 13:52:23]

Am vizitat Salzburg atat iarna cat si vara si am scris si eu despre el aici si pot spune ca mi-a placut enorm. Are intr-adevar un farmec cu totul aparte, avand si muntii de partea lui, dar si atat de multe obiective frumoase si interesante de vazut. Si daca stau mai bine sa ma gandesc, chiar se pot face unele asemanari cu Brasovul nostru... Felicitari!

savastefania
[01.11.10 18:23:10]

Foarte, foarte frumoase gradinile!!!

Felicitari pt review!

Alina Morar, anadragusin, ascent, balasa violeta, biancuta, catalinalupu, dannek, danoradea, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, savastefania, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salzburg [orașul]:

• pagină generată în 0.073632001876831 sec