ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
DIN: Bistrita
ÎNSCRIS: 01.12.08
JAN-2010

Un vis pentru schiori

In inauarie 2010 am schiat la Solden dar am fost cazati la Haus Analena, in Huben, la periferia orasului Langenfeld. Conditii excelente, o panorama superba, cu pensiunea amplasata pe un pinten de stanca, cu fata spre rasarit.

Totul nou, totul foarte curat, bucataria utilata, incalzirea foarte buna si vecinatatea celor mai cunoscute bai termale din Austria fac din zona un obiectiv interesant. Cat despre partiile de la Solden, aflat la 10 km. distanta, ce sa mai spun? Excelente, super lucrate, majoritatea cu variante albastre si rosii, functie de nivelul schiorului. Terase multe si suficient de spatioase, preturi ortodoxe, servire rapida, pauzele sunt binevenite.

Trimis de nellu in 17.10.10 17:31:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Obertauern

VIZUALIZĂRI: 5616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nellu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Va doresc tuturor un cer la fel de senin.Recomand un schipass 5 din 7 zile.In ziua in care viscoleste nu se prea poate schia...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Alina Morar
[17.10.10 21:04:40]

Eu doar vara am fost la Solden... e ceva de vis... am fost la Aqua Dome... si am urcat cu masina pana la 3000m la Retenbach Gletscher.

[18.10.10 08:52:30]

relocat rubrica la sectiunea "VENT-SOLDEN-GURGL"

[18.10.11 10:46:18]

Buna

Ne pregatim de o expeditie la ski in Solden, pentru inceputul lui Decembrie.

Fiind grup mai mare si "montati" atat pe ski-at cat si pe party-time, caut cazare atat in apropierea cabinelor de ski cat si a zonei de nightlife (pe cat posibil), in ideea de a nu trebui sa ne deplasam cu masinile atat timp cat stam in Solden.

Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

multumesc,

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[18.10.11 21:46:38]

Uite, noi am stat aici. E un hotel situat in centrul statiunii, aproape de telecabine, magazine, chiar langa e un mag mare, ceva gen mall, daca bine imi aduc aminte.

[19.10.11 03:25:13]

Multumesc mult pentru bunavointa si informatii.

In paralel, in timp ce studiez hartile, review-urile si informatiile despre Solden, orice informatie de la c ei care au fost in Solden este binevenita.

Precum am zis, caut o locatie unde 8 persoane cu crica 500 Euro/persoana sa poata innopta 7 Nopti + 6 zile ski-pass si totusi sa poata merge fara masina atat la ski cat si seara la party.

Toate cele bune,

[19.10.11 09:47:14]

Intra pe Interchalet.co.uk, selecteaza Austria, dar de pe Home, alege sezonul de iarna, selecteaza zona Tyrol, Otzl Valley, orasul Solden si vei gasi pensiuni la 100 - 200 euro/persoana/saptamana.

Schipassul pe 6 zile 208 euro. Soldenul este statiunea cu cea mai agitata viata de noapte, dar menajeaza-te, a 2-a zi trebuie sa schiezi...

[19.10.11 22:06:10]

Multumesc pentru ajutor.

Deja dupa 1 zi de "sapat" am inceput sa inteleg ce si unde se intampla in Solden si se prefigureaza deja cateva garni-hoteluri, ce intra in calcul pentru noi.

numai bine,

[20.10.11 08:38:47]

Nu vei regreta. Anul asta am schiat in Ischgl, pe Valea Paznaun, tot in Tyrol, la circa 60 km. de Valea Otzl. Zona la fel de frumoasa, cu domeniu schiabil comun cu elvetienii, Silvretta Arena, cu Dutty free run pe partea elvetiana, adica free shop-urile sunt pe partiile elvetiene, la baza lor in fapt.

Cu toate astea, in ianuarie 2012 mi-am rezervat cazarea din nou la Solden.

Cei care au mai fost, stiu de ce...

[20.10.11 16:53:07]

Acum chiar ca sunt curios

Am fost anul trecut, in Decembrie, la Ischgl si a fost cel mai "tare" concediu la ski de pana acum. Tot asa, m-am documentat si am ales cazarea perfecta, de unde pe jos ajungeam imediat la cabina si seara la distractie, fara masina.

Oraselul Ischgl este SUUUUPERB (cu strazile in panta, aranjat, ingrijit is plin de viata), cele 240 km de partie in Austria si Elvetia dementiale iar last but not least, viata de noapte din plin, ceea ce in Austria, la ski este o raritate...

Daca nu erau o parte din prieteni care vor neaparat sa mergem int-un loc nou, tot acolo ma duceam si anul acesta.

OARE, sa inteleg ca Solden este si mai si?

Abia astept sa verific O

[01.12.11 14:14:35]

Este asa de frumos ca la anul plecam din nou acolo, cu un grup de 16 bistriteni. Sper sa si ninga, pentru ca acum este foarte putina zapada la Solden, in toate statiunile austriece de fapt. Voi reveni cu impresii si poze.

Alina Morar, GabrielBrasov, nellu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Solden: