ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
JAN-2009

Iarna pe Transfagarasan

Cantece de munte - Cand te scuturi de zapada

Era inceput de ianuarie. Petrecusem un revelion foarte frumos, alaturi de nasii nostri in judetul Arges, foarte aproape de Transfagarasan, mai exact in Comuna Albesti.

A doua zi a noului an a inceput sa ninga. Am hotarat sa facem o iesire scurta undeva, in zona, pentru a mai putea da jos din caloriile stranse cu deosebita’’ grija’’ din sarmalute, cozonaci si alte bunatati cu care ne-am desfatat papilele gustative. Ne-am hotarat sa facem un pic de miscare in superbul peisaj muntos de pe Transfagarasan, dar doar in zona argeseana.

Tranfagarasnul este mai mult decat drumul care leaga Muntenia de Ardeal. Este cea mai celebra sosea din Romania, care e o adevarata provocare pentru soferi, din cauza serpentinelor numeroase, care nu te lasa sa circuli decat cu viteza medie de cam 40 km pe ora.

Este drumul care traverseaza Muntii Fagaras, care sunt de o frumusete rara, cu inaltimile lor de peste 200 de metri, cu lacurile glaciare, cu cascadele minunate si cu rezervatiile naturale care exista aici. E una dintre cele mai pitoresti zone montane de la noi, pacat ca din cauza zapezii drumul se inchide partial de la sfarsitul lunii octombrie, pana la mijlocul lunii iunie.

Drumul ajunge pana la 2042 de metri, pe o lunngime de 92 de m, care are o multime de poduri si viaducte, un tunel lung de aproape 900 m, de care suntem mandri, ca il avem, mai ales ca s-a construit cu foarte multe truda si multe sacrificii de vieti omenesti.

Cum masina noastra era oarecum echipata cu anvelope de iarna si lanturi, am hotarat sa dam o fuga pe Transfagarasan, pentru o portie de miscare, luand cu noi si o saniuta.

In drum ne-am oprit pentru a bea o cana de vin fiert la parintii nasilor nostri, care locuiesc in comuna Arefu, care este chiar la baza Transfagarasanului si care este considerata a fi cea mai mare comuna din tara dupa intinderea ei.

Dupa ce ne-am mai incalzit cu o cana de vin fiert cu scortisoara, am plecat pe Transfagarasan. Drumul era bun, zapada fusese inlaturata si pot spune ca desi era iarna, se circula in conditii foarte bune, traficul era relativ mare, dar nu ne deranja cu nimic. Mai fusesm aici de nenumarate ori, dar recunosc ca niciodata iarna, pe zapada. Era un fel de provocare, la care nu ma indemna inima sa renunt.

Am ajuns la Barajul Vidraru destul de rapid. Pe drum am admirat cat de frumos este iarna, la munte, in special crengile brazilor impodobite cu zapada ca-n povesti.

Am facut o scurta oprire pentru o serie de poze la Barajul Vidraru. Imi inghetau mainile pe aparatul de fotografiat, dar aerul ma inviora in mod placut. Acest loc deosebit reuseste sa ma incante de fiecare data cand ajung acolo, fie ca e iarna, vara sau primavera. Privelistea este absolut incantatoare asupra lacului si asupra muntilor, care se deschid pentru a face loc lacului de o frumusete rara.

In parcare am gasit loc, dar erau o multime de masini. Banuiesc ca au facut undeva in zona si ei petrecerea de Revelion, sau pur si simplu avand liber, s-au gandit si ei sa petreaca cateva ceasuri in mijlocul naturii. Sa se bucure de zapada si de tot ce inseamna munte.

Am plecat mai departe sa cautam un loc de sanius si dupa ce am trecut de Pensinunea Vidraru si eram linga paraul Buda, am gasit un loc minunat de a a ne da cu saniuta. Apoi a urmat o partida de bulgari. Baiatul nasilor nostri era in culmea fericirii, mai ales ca era mai micut atunci. Dar si noi cei mari am fost foate fericiti de aceasta iesire, care a fost binevenita dupa toata munca din timpul saptamanii in Bucuresti. A durat cam 7 ore, drumetia noastra prin zona, ajungand pana in apropiere de Cabana Capra.

Va recomand si voua sa incercati si voi o iesire la munte iarna, pe Transfagarasan, pentru ca sunt convins ca vara ati fost de multe ori majoritatea. Macar atat, pana unde este deschis traseul in perioada respectiva, nu sa va aventurati unde este interzis.

Peisajul de aici binecunoscut, iarna este transformat intr-o alta lume!

Posibilitati de cazare exista o multime in zona, chiar inainte de a intra pe Tranfagarasan sunt in localitatile de la sosea o multime de pensiuni, pentru toate gusturile.

Am avut o iesire foarte placuta, la incepand de an, in plina iarna, care ne-a inviorat pe toti si as dori sa o mai pot repet.

. ,

Trimis de raduu1972 in 17.10.10 13:35:31

VIZUALIZĂRI: 3757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Transfagarasanul vazut din fuga masinii

[17.10.10 13:59:40]

Rog un webmaster diponibil sa-mi ataseze urmatorul link, va multumesc

[17.10.10 14:29:04]

Atasat fondul sonor solicitat. Auditie placuta!

[17.10.10 14:31:07]

Multumesc webmaster 10 esti foarte prompt, sper sa placa melodia atasata.

gcorneille*
[17.10.10 14:34:26]

Intr-adevar, am ajuns numai vara, sper sa reusim in aceasta iarna sa mergem si noi. Mai exact, pina unde ati putut urca? De fapt, de la Vidraru ati mai urcat mult?

[17.10.10 14:40:24]

@gcorneille, noi am reusit sa urcam pina foarte aproape de cabana Capra care este situata la o altitudine de 1585 m.

In condiitile in care zapada este data poti ajunge pina aproape de tunelul de la Balea care este inchis, dar daca nu ai o masina foarte bine echipata nu te sfatuiesc, intotdeauna partea dinspre Sibiu este mai bine dezapezita si drumul este mult mai bun, pe partea argeseana drumul este pe alocuri chiar foarte prost

mariana.olaru
[17.10.10 15:53:44]

Ca piteșteancă, adică aproape un om al locului, am bătut de multe ori drumul pe Transfăgărașan, dar o singură dată pe timp de iarnă. Permite-mi să alătur și eu peste puțin timp, căteva impresii celor deja postate de tine, despre peripețiile acelui drum. Până atunci, 400 pma sunt ale tale, pentru că nu ai descurajat pe nimeni să cunoască Transfăgărășanul la vreme de iarnă!

georgiana
[17.10.10 16:19:06]

Esti un mare curajos, ca intotdeauna, de altfel.

Ma intreb cum ar fi sunat impresiile tale, daca faceati si data de 2 ianuarie, ramasi undeva, inzapeziti pe acolo, sau blocati in trafic, ca-n filme? !

Peisajul din poza nr 20 este incantator!

aLeXa10
[17.10.10 17:51:59]

Super!

ileanaxperta*
[17.10.10 18:23:25]

Sunt convinsa ca iarna aici peisajul devine unul de vis feeric, pastelat cu vesnicul verde al brazilor, chiar daca sunt imbracati in omatul rece. Nu am fost nici eu in acest anotimp, dar dupa pozele tale trebuie sa fie superb. Voi lua si eu in calcul o "escapada" pe timpul iernii, ca prea arata bine, nu? !...

@georgiana, nu cred ca raduu1972 nu s-ar fi descurcat pe o inzapezire acolo... Ar fi intrat in prelungiri de vacanta si ar fi venit aici cu povesti mai spectaculoase si mai pline de aventuri... asta daca ar fi scapat teferi, doar cu ceva sperieturi si (doamne fere) ceva degeraturi... si mai ales... fara picioare luxate sau rupte . Si uite cum a venit pe gheata (ba nu, pe ploaie, deocamdata) SB-ul de la mineeeee.

lica baesu
[17.10.10 18:23:30]

frumos... dar care-i treaba cu curcanul; ? n-am inteles...

georgiana
[17.10.10 18:40:04]

@ileanaxperta,

Cred ca ai dreptate, s-ar fi descurcat @Raduu 1972 si acolo, ca de obicei, poate ca ar fi mai recurs si la vreo noua cascadorie!

Ce mai conta inca un picior in ghips?

A fost o gluma, sper sa nu se supere, nu nu fac parte din categoria acelora care chiar ''se bucura de neacazul omului''.

Sincer,eu iarna nu prea hoinaresc,stau cumintica la caldura! Iar aici, sincer, nu m-as fi aventurat! NU iarna!

[17.10.10 19:24:15]

@lica baesu, curcanul a fost dus cadou pentru nasi, de asta am pus la pret sejur!!!

Cris
[17.10.10 20:19:13]

Superbe poze, Radu. Noi nu am ajuns inca pe Transfagarasean, dar urmeaza, speram vara urmatoare.

magdalena
[17.10.10 21:46:38]

Din fotografii reiese un adevarat spectacol iarna la Barajul Vidraru! Noi am fost primavara (click aici).

Nici nu stiam ca e deschisa zona iarna!

Cascada Capra ai vazut-o iarna? Inghetata, evident...

Alina Morar
[17.10.10 21:56:26]

Bine ca ati reusit sa urcati si pana acolo si ca drumul era curatat.

Si eu doar vara am fost pe Transfagarasan, dar tu ne-ai aratat, din poze, o particica din acest drum.

trandafir 1970
[17.10.10 23:29:45]

La marele fix vine review-ul tau, peste cateva zile ajung si eu pe Transfagaran, insa pe partea cealalta, venind dinspre Cartisoara. Noi vom ajunge numai pana la Balea Lac, insa la intoarcere o sa povestesc cum este drumul acum.

Am citit pe net ca il vor inchide in noimebrie, apoi se va ajunge, pe partea dinspre Sibiu numai cu telecabina, pana la Balea. Tare-as vrea sa vad si eu hotelul ala de gheata, dar... mai vedem!

Multumesc@raduu1972, sper sa prind si eu zapada vinerea viitoare, atunci cu siguranta imi voi aminti de pozele tale!

A, ar trebui sa faci un repetir, prea e frumoasa zona, dai sfoara in tara si poate ne mai adunam cativa Afa-friends, mai stii?

mirelutza
[17.10.10 23:58:54]

Vizualizandu-ti pozele... a venit iarna in sufletul meu... in sensul ca albul zapezii si natura fascinanta infatisata mi-au dat asa o stare de liniste si nostalgie... pentru care iti multumesc radu. ; sunt nascuta iarna si poate de aceea o iubesc atat de mult!!

santana*
[18.10.10 08:28:17]

Ce detine mister Raduu1972 in manuta sa dreapta? (vezi poza 22) Daca e ce-mi inchipui eu, atunci sa te trec la "afinitati turistice".

dannek
[18.10.10 11:02:54]

Iarna din cite stiu este inchis dar mare curaj din partea ta sa te aventurezi

almona
[19.10.10 08:52:34]

Felicitări, raduu1972 şi pentru curaj şi pentru review.

Pe mine m-ai impresionat, iar peisajele sunt de vis. Din păcate, mie iarna nu-mi place nici în poveşti. Sunt foarte friguroasă şi cred că am rămas cu sechele din vremurile apuse când în case era foarte frig. Dar, din când în când nu refuz o bulgăreală urmată de un vin fiert cu scorţişoară.

Şi vine de la mine votul cu nr. 20, să fie cifră rotundă

recul*
[20.10.10 19:56:12]

@santana

ce sa tina? o proba de antigel, ca deh, e iarna...

aLeXa10, Alina Morar, almona, Cris, dannek, gcorneille*, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mirelutza, raduu1972, recul*, santana*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: