ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2010
ÎNSCRIS: 16.10.10
AUG-2010

Super vacanta

Dragilor,

Pe mine m-a ajutat foarte mult acest site in alegerea hotelului la care sa merg. incercati sa filtrati reviewurile negative de genu "nu se incuia usa pe dinauntru si iesea copilul afara" sau ca barmanii puneau prea multa bautura in pahar.

Drumul a fost ok, incercati varianta Vama Veche... e liber si dumu bun pana la intrarea in Bulgaria. La ei drumul e rau primii 15 km. Schimbati banii in vama. e cursul mult mai ok decat la hotel, dar nici acolo nu e de speriat. pierzi doar vreo 30 de lei la suta de euro...

Toate tampeniile gen "sunt tratati diferit nemtii" sunt sau au fost pe perioada cat am fost eu acolo total neadevarate. Singurii care sunt tratati mai ciudat sunt cei care gasesc nod in papura la orice. este clara regula "nu se pleca cu mancare din restaurant". nu ii inteleg pe cei care vor mortis sa scoata mancare de acolo. daca aveti copii si ii luati cu voi in concediu, invatati-i sa manance la timp.

Echipa de animatie. Au facut toata distractia. Personal m-am imprietenit cu ei si chiar am iesit intr-o seara impreuna. sunt niste baieti super muncitori si pe bani foarte putini (120 euro pe luna).

Fazele cu suprapunerile tin foarte mult de tur-operator. alegeti cu grija agentia. cand am achizitionat voucherul am specificat: pat matrimonial, etaj superior, EXCLUS SECTOR K. exact asta am primit. camerele erau pre-rezervate. nu ne-au dat camerele pe masura ce s-au eliberat. mancarea intradevar, destul de grea, dar daca nu faci excese e ok. prajiturile erau super bune, fructele proaspete. piscinele curate... bauturi pe saturate... exista meniu de cocktail, dar tre sa-l ceri... daca stii engleza doar pentru a spune "2 bier", nu vei sti sa ceri.

Daca vreti locuri la piscina, treziti-va dimineata. se ocupa inainte de micul dejun. veti fi surprinsi dar nu romanii sunt cei care fac asta... pam paaaam. personal, nemtii au fost mult mai tarani decat grupurile de romani. eu nu am vazut romani terminati de bautura in lobby...

Barmanii erau super de treaba. am citit review gen "barmanii nu zambeau". am vorbit cu cativa si mi-au zis ca lucreaza 12 de ore la hotel si 12 ore acasa. tu prietene, sa stai in picioare 12 de ore, nu situ cat de zambitor esti... credeti-ma, daca sunteti oameni cu ei, sunt oameni cu voi.

Sunt din pacate unii care cred ca daca au dat 6-7 sute de euro, au cumparat intreg personalul. ati uitat cand stateati cu 20 de milioane la 2 stele la hotel Aurora in Mamaia si aveati MINUNATUL FRIGIDER pe care tot il plangeti. v-ati invatat sa va luati gem si margarina la voi... asta e problema. daca ti-e sete, ia liftul, du-te la bar, bea. in camera se doarme cand esti in concediu... nu se vietuieste.

Sper ca a fost de folos. Scuze ca am scris haotic, daca mi-a scapat ceva, va rog sa imi dati reply la review, si pe cat pot, voi raspunde. Incerc sa revin si cu foto...

Concediu placut la anu'.

Trimis de adrian22 in 16.10.10 16:19:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: kaliakra

VIZUALIZĂRI: 3585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [16.10.10 16:36:18]

Bine ai venit pe site, ai venit cu un review bun, dar renunta la raportarea impresiilor tale la cele anterioare de pe site, nu da bine. Eu te intampin cu puncte.

deliutza27
    [17.10.10 12:50:31]

daca aveti copii si ii luati cu voi in concediu, invatati-i sa manance la timp

Am dedus de aici ca tu nu ai copii, deci nu ai de unde sa stii cum este cand incepe copilul sa maraie de foame. Micutii nu sunt ca noi. Chiar daca ar avea un program fix, de foarte multe ori acesta nu poate fi respectat din diverse motive... oboseala, o masa mai saracacioasa inainte etc...

Sunt de acord cu regula de a nu duce mancare in camere, sau de a nu face provizii din meniul de la restaurant, mai ales ca la AI poti manca practic la orice ora din zi, dar sunt si de parere ca pentru acest gen de probleme, cei responsabili sunt exclusiv parintii, nu bietii copii care habar nu au de regulile astea. Ei vor doar sa manance. Cum si unde... e responsabilitatea parintilor.

bubumaia
    [17.10.10 16:26:35]

@adrian, ma alatur lui @valimi cu urari de bun venit pe site. Ma mai raliez lui si in ce priveste sfatul pe care ti l-a dat. Scrie despre impresiile TALE. E o nota conflictuala in aproape tot ce ai scris si se poate si altfel, crede-ma.

In ce ma priveste, un review care-mi releva informatii utile (cum este, intr-o mare masura si al tau) este un review bun. Ar mai fi util, apropo de informatii, ceva detalii despre curatenie, baie, plaja, eventual ceva de vizitat prin preajma.

[29.10.10 22:13:20]

m-am luat de impresiile celorlalti pentru ca dupa ce imi cumparasem voucherul de la agentie, citeam pe site tot felul de impresii negative. si mi-a fost teama. am vrut cu acest review sa ii fac pe cel ce il vor folosi ca sa isi aleaga destinatia sa nu le fie teama sa aleaga acest hotel.

ca si completari:

- foarte curat in camera, in fiecare zi veneau si faceau curat, faceau patul si aranjau pijamalele pe pat in forme dragute... la la 3 zile au schimbat asternuturile.

-baia... foarte misto, oglinda mare, feon, luminoasa, cabina de dus spatioasa.

-drumul pana la plaja. nu are rost sa asteptati shuttle bus, faci maxim 5-7 minute la pas lejer... intreaba la receptie si te vor invata o scurtatura. pe plaja si la piscina mergeti dimineata ca sa prindeti locuri bune. loc oricum gasesti, dar mai in spate daca te trezesti tarziu.

- de vizitat... nu prea ai ce... e o statiune saraca din acest punct de vedere. mergeti in grup ca sa va simtiti bine.

Daca vrei cu adevarat sa te simti bine, e un super hotel.

[29.10.10 22:19:55]

aa... deliutza... intradevar, nu am copii, dar abia astept sa fac...

niciun moment nu am zis ca ar fi copii de vina. cum spuneai si tu... puteai manca nonstop. nu exact ceea ce se servea la orele dedicate... dar nu mureai de foame daca ratai o masa... era un snackbar intre piscine unde puteai manca toata ziua paste, carnati, pizza, cartofi, inghetata si multa bautura.

merci pentru urarile de buna venit... am mai scris pe site... dar doar un ecou sau doua...

la nu plec in luna de miere... abia astept sa va povestesc. : D

roxxie
    [29.10.10 23:14:20]

Pentru unii '6-7' sute de euro reprezinta bani economisiti din greu un an intreg pt un concediu si nicidecum un maruntis care nu conteaza absolut deloc. Fiecare are alte asteptari in concediu si isi va raporta impresiile la acest nivel. E adevarat ca unele dintre ele sunt exagerari dar nu mi se pare normal sa compari acest sejur cu unul la Aurora sau la nu stiu care alt hotel. Oricand poate fi ma rau dar asta nu inseamna sa fiu multumita cu orice primesc pt ca putea fi mult mai nasol daca mergeam la alta unitate de cazare. Doar nu-mi da nimeni nimic gratis.

Ma bucur ca tu te-ai simtit bine si ai dreptul sa-ti descrii sejurul si sa-ti relatezi impresiile. Dar acelasi drept il are si oricare alta persoana care a avut o vacanta mai putin placuta.

Cum adica 'in camera doar se doarme'? Fiecare face ce vrea in concediu, e treaba lui daca vrea sa stea toata ziua in camera sau nu. Iar daca mie daca mi-e sete si noaptea si in alte momente ale zilei cand chiar nu am chef sa cobor din nou la bar si sa mai stau la vreo coada nu mi se pare nimic exagerat sa-mi iau macar o sticluta de 0,5 l de apa sau de suc. Nu zic sa vin cu bidonul de 5 litri dar o sticluta chiar mi se pare normal sa-mi iau de la dozator.

[02.11.10 10:51:12]

ok... scriu review si ecou doar in pauzele de cafea de la serviciu... poate nu ma exprim cum trebuie. prin expresia "in camera se doarme nu se vietuieste", poetul vrea sa spuna defapt ca nu e normal sa iti aduci provizii in camera atata timp cat e un intreg complex pe aproape un hectar care iti ofera la orice ora tot ce iti doresti. asta era ideea. 6-7 sute de euro inseamna foarte multi bani pentru orice roman... dar ca sa ai o atitudine de *** si sa ceri respect de la personalul hotelului... imi pare rau dar a trebuit sa fiu rautacios...

armina
    [12.01.11 16:41:59]

De acord cu tot ce ai scris. E bine ca cineva sa mai puna punctul pe i. Consider tot ce ai scris un indemn la aprecierea corecta a hotelurilor in care stam.

adrian22, armina, bubumaia, deliutza27, roxxie, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):