ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
AUG-2010

Descopera manastirea Dragomirna

Aflata la 15 km fata de orasul Suceava, in localitatea Mitocu Dragomirnei, manastirea Dragomirna se inalta maiestuos intre colinele Bucovinei din anul 1609, anul zidirii acesteia.

La iesirea dinspre nord din Suceava am facut dreapta si dupa 10 km am ajuns in acest loc minunat avand ocazia de a ne umple sufletul de bucurie cu vizita la aceasta manastire.

Avand hramul Pogorarii Sfantului Duh, manastirea Dragomirna este inconjurata de padure si de un lac in partea de est in care si-a oglindit vesnicia de-a lungul timpului. Biserica manastirii se deosebeste de alte manastiri din Bucovina si din tara prin inaltimea impresionanta a acesteia, in jur de 40 metri, am ramas si noi uimiti cat de inalta poate fi, totodata fiind si foarte ingusta comparativ cu inaltimea.

Dupa ce am urcat cateva trepte am intrat in biserica, aceasta fiind amplasata mai sus decat nivelul solului, am putut admira o parte din pictura interioara a bisericii, in prezent in interior se executau lucrari de reabilitare. Si in interior incaperile nu sunt situate la acelasi nivel, de la intrare pana la altar, fiecare incapere fiind situata mai sus decat cealalta.

Manastirea este inconjurata de ziduri inalte si groase din piatra, asemanatoare ca cele de la manastirea Sucevita. In interiorul manastirii am putut vizita muzeul acesteia, ne-am delectat privirea cu manuscrise vechi, obiecte bisericesti sculptate, icoane vechi, precum si alte obiecte de cult valoroase.

In imediata apropiere a manastirii se afla un lac, unde va puteti plimba pe malul acestuia, este atat de multa liniste, se aude doar susurul apei.

Mi-a placut foarte mult acest loc.

Trimis de cristi82d in 15.10.10 22:35:56

VIZUALIZĂRI: 2299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in curtea manastirii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

sandu.53
[16.10.10 08:45:11]

este una dintre cele mai frumoase manastirii! impunatoare cu o arhitectura aparte ma consider norocos pt. ca am vizitat-o de 4 ori. felicitari inclusiv pt. fotografii!

celeste
[16.10.10 10:41:37]

Nu am reusit sa vad manastirea, dar din cate vad din poze e un loc foarte frumos unde mi-as dori sa ajung.

cristi82dAUTOR REVIEW
[16.10.10 20:00:38]

Multumesc

hlli
[16.10.10 22:39:59]

Am ajuns la Dragomirna cu citiva ani in urma, dar spre regretul meu era in reconstructie. Nu am putut decit sa vad imprejurimile si... sa simt multa pace si liniste.

Era o zi toamna friguroasa, dar plina de soare... am stat ceva timp si am privit printre schele arhitectura manastirii, care m-a impresionat intr-un mod aparte.

Mi-am propus sa revin cu proxima ocazie sa vad si interiorul, dar aceasta nu s-a mai ivit. Sper din tot sufeltul ca si acest vis, ca si multe altele, bunul Dumnezeu sa ma ajute sa-l realizez.

Sa auzim de bine!!!

cristi82dAUTOR REVIEW
[17.10.10 09:48:21]

Sa o vizitati, nu veti regreta

celeste, cristi82d, hlli, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Dragomirna [Mitocu Dragomirnei]: