ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
SEP-2008

Taverna Neraida [Alycanas]

Nikos Vertis-Mono Ghia Esena greceasca

Dupa o nefericita intamplare din zilele precedente, m-am trezit in concediu medical si nu numai, ci si cu-n picior in ghips!

Asadar, nu-mi ramane decat sa imi petrec ‘’sejurul de 14 zile’’ in sanul comunitatii AFA, de dimineata si pana seara tarziu. Si tot citind pe-aici, mi-am amintit de un loc foarte special pentru mine, locul unde luam de obicei masa, in concediul din vara anului 2008, din statiunea Alycanas, din insula greceasca Zakynthos. Si de ce nu, sa va povestesc si voua despre el! Hai ca incerc...

In 5 minute ajungeam din Amoudi in Alykanas cu masina. Alegeam aceasta statiune, pentru ca era mai mare decat Amoudi, unde aveam noi cazarea la Vila Korali. Erau o multime de taverne pe malul marii, in aceasta statiune, dar aceasta era mai aratoasa.

Taverna Neraida mi-a atras atentia din prima zi. Era asezata chiar la malul marii, langa plaja. Are si un nume deosebit! Si sus nu putea lipsi steagul Greciei! .

Intre taverna si mare era ca o mini gradina de palmieri micuti si leandri infloriti. Era o placere sa stai la masa si sa privesti marea, printre florile de leandri. Dincolo, cand e senin, se vede insula Kefalonia. Aici am servit masa de nenumarate ori. impreuna cu familia.

Ne placea si la plaja sa venim tot aici, cand timpul ne permitea si nu eram plecati in croaziera sau in Zante-town. Plaja era foarte buna, lata si cu nisip fin si avea si steagul Blue Flag. Se puteau practica aici in Alycanas si sporturi nautice. Am fost si noi 3 de cateva ori cu canoe, cu numai 5 euro ora

Nu departe de mal este o corabie veche asezata de greci, care da o imagine foarte frumosa, de multe ori se identifica cu Alycanasul. Toata lumea se fotografia cu ea. Se putea ajunge usor pana la ea, deoarece apa era foarte mica.

Este si un mic port, in apropiere de taverna Neraida, de unde poti inchiria barcute ca sa poti ajunge la cele doua atractii ale insulei: Golful Navagio si Blue Caves. Sau pur si simplu sa te plimbi seara sau sa pescuiesti.

Cand ajungeam la taverna, eram intmpinati mereu chiar de patron. Imediat ne salute politicos, bucuros de oaspeti. Ba chiar a doua zi, remarcandu-ne a si dat mana cu mine. Nicodata nu am stat mai mult de 15 minute in asteptare pentru a servi masa. Am fosta aici si la pranz si al cina, de mai multe ori.

In colturile tavernei era plin de plante ornamentale, foarte frumoase si foarte inalte, parca erai intr-o gradina botanica. Un mic colt din care nu iti mai venea sa pleci sau unde iti doresti sa te intorci cat mai des. Imi placea sa stau cat mai in fata, sa pot supraveghea baiatul, care ii mai place uneori sa se tot indeparteze de mal, in timp ce savuram un pahar de vin bun grecesc.

Cel mai mult ma impresiona fetele lor de masa de hartie alba, cu harta insulei desenata. Pe care chelnerul o schimba la fiecare client, era prinsa lateral cu niste clame. Am servit aici mancare greceasca de toate felurile: musaca, suflaky, peste, coaste de miel. si multe altele pe care nu mi le mai amintesc eu. Stiu ca baiatului ii placeau la nebunie clatitele si pizza facute aici. Portiile erau mari la mancare si contineau si garniture. salata greceasca mi-a palcut foarte mult. Tsatsiky, doar lor, mie nu prea.

Primul pahar de bautura il plateam, dar urmatorul era din partea casei. Cand nu serveam bauturi alcoolice, ne aducea din partea casei o sticla de apa minerala rece. Sau niste fructe.

Portitile de mancare erau mari si costau intre 5-8 euro cel mai scump preparat. Ne rasfatam in fiecare zi cu altceva bun de mancare. Devenisem clientii casei si eram tratati cu mult respect. O data am servit un prinz mai copioasa eu am comandat o carafa de vin, ai mei sucuri, dupa ce terminam noi bauturile, ne sunt aduse altele, hmm intreb dc? ni se spune" From the house"bineee, incerc cu greutate sa termin carafa de vin, o termin sii... iar alte bauturi... de data asta am refuzat politicos, dar tipul insista From the house, binenteles ca nu am mai putut sa beau inca o carafa de vin, care era foarte bun dar...

Seara, era si mai frumos, pentru ca era iluminat si atrea turistii si mai mult. Si canta muzica. De obicei era si mai aglomerat si abia gaseai o masa libera. Era plini de englezi.

Ne-a placut foarte mult aici atat mancarea, felul cum o aseazau pe platouri sau farfurii, unde aproape nicodata nu lipsea ca ornament salata verde si bineinteles lamaia verde.

Neraida, acest loc cu nume care te trimite cu gandul la nimfe si la sirene, este cu siguranta un loc in care orisice turist aflat in vacanta, pe insula, in Grecia ar vrea sa-si petreaca macar cateva momente.

Trimis de raduu1972 in 15.10.10 12:11:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Taverna Neraida, vedere de pe plaja

magdalena
[15.10.10 12:57:28]

Fete de masa din hartie cu harta insulei desenata am avut si noi in Thasos, se vede treaba un obicei la greci!

bobyrodin
[15.10.10 13:33:43]

foarte frumos revul tau, parca ma vad langa tine "ajutandu-te" la a doua carafa cu vin.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.10.10 14:07:14]

În primul rând, însănătoşire grabnică. În al doilea rând, se spune că pe copii dacă-i baţi la tălpi, le vine mintea la cap. Tu ţi-ai rupt piciorul şi ţi s-au împrospătat amintirile

Anul trecut, am fost şi eu în Zakynthos şi tot acolo făceam plajă pentru că am constatat că este cea mai bună porţiune de plajă din Alykanas. Chiar mă gândeam cum ar fi o cazare la studiourile Agia Kiriaki să ai Neraida în stânga şi plaja în faţă.

În grădiniţa aceea am văzut pentru prima oară crescând laolaltă, în nisip, leandri şi floarea soarelui.

Din păcate, n-am mâncat acolo niciodată. Am băut doar un frappe pentru că mi s-a părut de bun simţ să fac o minimă consumaţie după ce m-am aşezat pe şezlong sub umbrelă, nu pentru că ar fi venit cineva să-mi ceară asta în mod expres.

Pe plajă se auzea în surdină muzică grecească şi personalul era foarte amabil.

Totuşi, îmi aduc aminte de un ospătar care a ştiut să gestioneze foarte elegant o situaţie cât se poate de penibilă.

La masa de prânz erau ocupate vreo trei mese: un cuplu la vreo 50-60 de ani, o familie cu doi copii mici şi două tinere. De pe plajă se ridică un cuplu la vreo 30-35 de ani, el în slip şi ea în costum de baie din două piese şi se aşează la o masă fix în raza vizuală a celor doi copii mici.

Ospătarul îi întreabă ce doresc şi când a auzit că vor să mănânce, le-a spus să se întoarcă pe plajă că-i serveşte acolo. Ăştia insistau să rămână la tavernă, ospătarul că e mai bine pentru ei pe plajă. Până la urmă le-a spus de la obraz să se îmbrace.

Bineînţeles că s-au simţit ofesanţi şi au plecat.

[15.10.10 14:10:17]

webmaster te rog sa-mi atasezi urmatoarea melodie, cu multumiri

[15.10.10 14:15:36]

done!

phx
[15.10.10 14:20:25]

Felicitari pentru memoria pe care o ai, sa-ti mai aduci aminte dupa 2 ani atatea amanunte despre taverna si imprejurimi.

ileanaxperta*
[15.10.10 14:26:59]

SB a venit in zbor pe un platou de la taverna Neraida - Zaky... livrat special pentru impresiile tale.

Excelente si foarte utile acest review pentru cei norocosi care isi vor petrece o vacanta acolo. Felicitari!

dannek
[15.10.10 14:57:33]

O musaca oricind este bine venita dar cu niste muraturi asortate!

creivean
[15.10.10 18:41:23]

Un alt review de nota 10. Felicitari pentru impresii si poze, precum si o insanatosire grabnica.

lica baesu
[15.10.10 19:38:30]

te invidiez ca ai fost acolo... vreau si eu!

georgiana
[15.10.10 21:49:10]

Si eu avut cazare in Alykanas, 2 saptamani, fix dupa tine, la o saptamana! Dar nu am mancat la Neraida, dar am retinut ca parca avea si o alimentara in spate sau magazin de obiecte de plaja!

Si acolo, am vazut pentru prima data crini de nisip si vad la tine in poza strelitia, care doar in sudul Italiei mai vazusem.

Imi placea la nebunie portuletul si pietrele care delimitau malul. Acolo mergeam intotdeauna dimineata sau seara sa vad cum pescuiesc unii!

Si mie imi placea numele tavernei! Asta era punctul de reper cand mergeam pe rand la plaja!

Ma bucur ca ai avut o vacanta minunata!Iti doresc insanatosire grabnica!

Ellada_sagapo
[15.10.10 22:39:52]

Desi am cutreireat insula, in Alikanas nu am ajuns.

Felicitari si insanatosire grabnica!

[16.10.10 18:15:03]

fiind vorba despre o unitate de alimentatie publica am sters nota de la capitolul cazare. de asemenea am mutat review-ul la o noua sectiune creata astfel incat aici sa gazduim pe viitor toate impresiile despre astfel de taverne, baruri, etc din Zakynthos.

[16.10.10 18:16:12]

va multumesc webmaster 77 pentru completarile facute

[17.10.10 00:03:33]

V a multumesc tuturor pentru rabdarea de care a-ti dat dovada cand a-ti citit review-ul meu. Va multumesc si pentru gandurile bune si urarile de sanatate.

trandafir 1970
[17.10.10 01:20:36]

Of, Zakynthos, cat m-a batut Ileana la cap sa mergem aici!

Dar nu-i nimic, asa strang cat mai multe informatii despre frumoasa insula; trebuie sa ajung odata si odata la Navaggio!

Musaka-ua arata superrr, noi nu am gasit decat in castronase de lut in Thassos, nu-i bai, poate de aceea ne simteam... ca acasa atunci!

@raduu1972, cum e sa stai 15 zile in Grecia? Ai vazut toata insula? Cred ca acum, mi se pare un vis fantastic sa stau atata timp in vacanta, sa "ma-nnec " in ochii marii Ionice, sa nu ma fiu mereu pe fuga sa merg in diverse locuri, ca acum trece timpul si gata, trebuie sa fac bagajul...

Felicitari pentru poze, pentru review si... pentru privilegiul de a sta cat mai mult pe un taram minunat!

A, si ai grija ce faci cu piciorul, sa te faci repede bine!

Sanatate multa!

recul*
[17.10.10 11:09:09]

un review bun, de fapt inca o confirmare ca Grecia este inepuizabila... ce m-as mai muta acolo... definitiv! multumim, radu!

[13.07.17 12:42:10]

Mutat în rubrica "Taverne în Alykes - Alykanas, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

almona, bobyrodin, dannek, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, phx, raduu1972, recul*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Alykes & Alykanas: