ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
MAY-2010
4 adulti ADULȚI

Bastionul Pescarilor – o constructie magnifica

Budapest Klezmer Band - Terkish Dance

Ei da... Nu ma pot dezlipi de Budapesta! Cand ma gandesc sa postez o noua impresie, constat ca mintea mea acum e setata pe capitala maghiara... si uite asa nu ma pot impotrivi impulsului de a mai scrie ceva despre un alt obiectiv turistic care m-a fermecat intrutotul - Bastionul Pescarilor situat in apropierea Palatului Regal, pe un deal cunoscut ca Dealul Castelului.

Asadar, dupa ce am colindat pe aleile indragite candva de ducese, marchize, baronese printi si regi... , am pozat “in draci” si ne-am pierdut unii de altii pentru ca apoi entuziasmati sa ne regasim... trupa noastra viteaza formata din ghid, subsemnata, Georgiana colega AFA si bravii nostri soti a plecat agale pe frumoasele stradute locale ale Budapestei spre noua tinta propusa. Cladirile acelea lipite si fiecare cu o coloratura diferita, statuete peste tot in drum, terase milioane, suveniruri la tot pasul si afluxul mare de turisti... toate ofereau o adevarata atmosfera de sarbatoare, ne incantau permanent ochiul iar sufletul avea o stare inaltatoare, de Mare Fericire... In drumul nostru am facut “cunostinta” cu Statuia Sf. Mathias aflat in vecinatatea superbei Biserici ce-i poarta numele si care la acea ora s-a dovedit neincapatoare fiind cum spuneam in review-urile anterioare (cele despre Palatul Regal si Basilica “Sf. Stefan“) zi de mare sarbaroare – Rusaliile, i-am fotografiat placheta cladirii originale care a fost afectata in timpul celui De-al Doileda Razboi Mondial dar refacuta ulterior total si... admiram entuziasmul turistic al tuturor celor prezenti...

Ajungem. De fapt ne apropiem de zona cunoscuta ca Bastionul Pescarilor... o adevarata imagine de fortareata formata din 7 Turnuri legate intre ele prin superbe scari si coridoare exterioare de acces! In prima zona vizitabila un domn imbracat in cavaler cu un superb si imens soim pe mana (sper ca nu am gresit rasa pasarii si sa fie vultur) facea deliciul turistilor care pozau de zor... ”Ce gaselnita interesanta! “, mi-am zis... Apoi ne-am apropiat de unul din turnuri si din nou in fata noastra s-a asternut Capitala in toata maretia ei, intr-o panorama magnifica avand Parlamentul ca imagine centrala si pe care toti cei prezenti si veniti din toate colturile planetei o admirau! Pe unul din coridoarele de acces era amenajata o superba terasa unde sa bei un suc si sa rontai ceva... , din toate “ungherele” ieseau turisti si altii intrau... si spre marea noastra tristete nu am mai avut timp sa vizitam muzeul local!

De ce Bastion si de ce al Pescarilor? La inceput m-a nedumerit si pe mine denumirea dar ghidul nostru, dl. Zoli, m-a luminat rapit. Istoricii de azi considera ca e mult spus Bastion si ca de fapt locul era unul exclusiv de observatie militara. Construit la sfarsitul secolului XIX si inceputul sec. XX de arhitectul Frigyes Schulek, complexul de fata este unul impunator de cum il zaresti si se zice ca aici aveau loc intalnirile celor din Breasla Pescarilor care in istorie au avut un rol esential in apararea orasului pe timp de razboi. Totodata in acea perioada exista in vecinatate si o Mare Piata de Peste iar unii istorici speculeaza acest aspect punand numele bastionului pe seama pietei din vecinatate... Maretia edificiului - care risti sa te lasa cu gatul stramb cand il privesti de jos - este evidenta si prin faptul ca este unul din cele mai vizitate obiective turistice din Budapesta si din acest motiv in anul 1988 a fost trecut in Patrimoniul UNESCO.

Un loc fascinant si extrem de cautat de turisti, o constructie magnifica si de ce nu... interesanta si inedita in felul ei istoric!!!

Am plecat la statia autobuzului turistic Hop-on Hop-off care ne-a purtat apoi peste Podul cu Lanturi cu acei minunati lei stand de paza... , ne-am intins gaturile ca sa cuprindem cat mai bine imaginea impunatoare a Parlamentului care parca nu se mai termina (atat e de mare), ... am patruns din nou in inima capitalei cu acele cladiri vechi si perfect intretinute care iti taie rasuflarea prin maretia lor arhitectonica si urbanistica deopotriva si am admirat multitudinea de vapoare/ vaporase care misunau peste tot pe Dunare...

Iubesc Istoria, Iubesc locurile inedite dar mai ales Iubesc tot ce-mi dezvaluie Maretia Spiritului Uman manifestat prin ARTA.

“Viata e Frumoasa cand Iubesti”... este butada care-mi guverneaza viata, iar cand spun Iubire nu ma refer doar la aceea intre barbat - femeie, parinte - copil sau maestru – discipol... ci la tot ce inseamana acest Sentiment Miraculos si Unic in felul lui Divin din care a izvorat Creatia Insasi permanent Insufletind-o, Ocrotitind-o, Transformand-o... pentru a ne unii pe noi, actorii umani, prin diverse forme de manifestare sufleteasca si transpuse minunat la nivelul fiecarui Spirit in alte Mici Creatii care alcatuiesc Umanitatea cu toate Frumusetile ei existentiale...

Va invit sa vizualizati pozele... o minunata tehnica descoperita de mintea omeneasca sub “valul” Proniei Divine... ca toate celelate descoperiti stiintifice si creatii artistice... !

Trimis de mirelutza in 15.10.10 10:35:56

VIZUALIZĂRI: 2977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Imagine Biserica Sf. Mathias din vecinatatea Bartionului ; atat de multi oameni intrau deodata incat impresia mea a fost ca era slujba....

magdalena [15.10.10 11:14:20] »

Si mie mi-a placut acest obiectiv turistic pe care l-am admirat cum se cuvine, afland de la tine o serie de informatii binevenite!

anadragusin [15.10.10 11:38:36] »

Intrun cuvant: IUBESTI VIATA (sau doua), superba desciere si sensibile idei. Poze pe masura. Felicitari.

ileanaxperta* [15.10.10 14:37:24] »

Am vizitat si eu Bastionul Pescarilor si ca si tine am fost profund impresionata de arhitectura aparte a acestei constructii. Seamana cu un castel de nisip cu forme din acelea daca le stii... tot faceam copiilor cand mergeam la mare. Eu construiam si ei priveau... In mod special imi plac turnuletele...

Si Podul cu Lanturi este o alta "feblete" a mea din Budapesta. Ai vazut ca leii nu au limba? !... Si nu mai zic de cladirea parlamentului, alta "perla" a Budapestei.

Si inchei adaugand la fraza ta din penultimul paragraf: "Viata este frumoasa cand iubesti... (zic eu) VIATA!!! " Felicitari!

creivean [15.10.10 17:42:50] »

Tot ce inseamna Buda, am pastrat-o pentru urmatoarea vizita. M-am concentrat doar pe Pesta. Te felicit pentru ca, poti spune AmFostAcolo.

lica baesu [15.10.10 20:01:31] »

bravo pt cuvintele frumoase si impresii reusite!

georgiana [15.10.10 21:05:01] »

Intr-adevar e ceva fascinant. As vrea sa mai fiu acolo. In aceeasi formatie!

webmaster13 [15.10.10 22:29:21] »

sper sa placa melodia atasata!

mirelutza [15.10.10 22:44:19] »

... iar ma simt rasfatata de tine web 13...

bubumaia [16.10.10 09:15:00] »

@mirelutza, review-ul tau e ca o baie de incantare si optimism!

De-abia am facut ochi... iata un mod atat de placut sa incep ziua! Iar randurile din final ne transmit ganduri frumoase de la o persoana, obligatoriu, frumoasa (evident, nu numai fizic). Si, dupa o asa lectura, pozele m-au incantat.

PLus ca lucrurile se mai leaga intr-un fel: tu ai vazut Bastionul Pescarilor iar eu ar fi trebuit sa merg azi la pescuit... iar vremea nu ma lasa

Mai trec o destinatie pe raboj: Budapesta.

raduu1972 [16.10.10 18:26:42] »

foarte frumos review-ul tau, sper sa ajung si eu curand acolo

webmaster26 [27.02.16 15:33:42] »

@mirelutza - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Bastionul Pescarilor, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

anadragusin, bubumaia, georgiana, magdalena, mirelutza, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂBastionul Pescarilor: