ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 28.09.10
DEC-2009

Hotel Ibis- super pt un city break

La Ibis Mala Strana am fost anul trecut (2009), la inceputul lunii decembrie. De la aeroport si pana la hotel am luat un taxi pe care l-am platit in euro - nu foarte mult, a meritat! Ibis-ul e situat in cartierul Mala Strana, orasul vechi in care toate casele sunt reconditionate dar nu exista nicio cladire noua, astfel incat ai impresia ca traiesti intr-un cartier de turta dulce. Am calatorit prin Praga cu tramvaiul - sunt foarte multe, unele extrem de moderne, incalzite, cu scaune tapisate cu catifea, altele (tramvaiele) extrem de vechi si cu cate un geam lipsa.

Despre hotel: un hotel business, de clasa medie insa foarte multumitor pt un city-break; curat, camera micuta dar cocheta, apa calda la orice ora, patul impecabil, prosoapele la fel, cald in camera - era decembrie!

Micul dejun foarte variat, curat, civilizat.

Langa hotel este un mall si imediat, in dreapta mall-ului un restaurant chinezesc unde am mancat minunat - asta o scriu pentru cei mai mofturosi, ca mine! Mancarea pragheza mi s-a parut mai grea... e insa doar gustul si opinia mea. Repet, la acest restaurant chinezesc am mancat impreuna cu sotul meu: minunat, curat, cu aproximativ 15 euro toata masa: cu supa, plita incinsa de pui etc-etc, bere, ape, vin rosu - deci foarte ieftin. La bistrourile lor mancarea nu e nici ieftina nici scumpa, iar la hotel se mananca ok. Berea este de un gust incredibil, chiar si pentru mine care sunt bautoare de apa si lapte.

Praghezii mi-au parut foarte eleganti in gestica dar si in imbracaminte, nimic fitos, totul de un bun gust burghez (n-am vazut nicio dra imbracata macar excentric)

E de preferat sa va luati abonament pe liniile de transport, pare mai scump dar nu e si chiar merita. Noi nu am ales metroul pentru ca e mult sub nivelul solului si nu acopera chiar toata partea turistica.

Podul Carol m-a impresionat in mod deosebit, asa ca in fiecare zi mi-am tarat barbatul pe acolo.

Exista si o copie la scara a Turnului Eiffel - la care se ajunge cu un funicular prietenos. Alaturi e un muzeu al oglinzilor - haios dar destul de micut.

Castelul este un vis, o capodopera, o dantela veche, o minune - totusi nu va sfatuiesc sa platiti ghid in engleza, pentru ca va spune exact ce scrie in ghidul de calatorie al orasului (pe care il gasiti la orice librarie), in plus stati mai mult la coada daca va doriti un astfel de ghid si costa suficient.

M-a dezamagit putin Ceasul Astronomic caci "spectacolul" de la ora exacta a durat mai putin decat ne asteptam.

Mi-a placut ghetoul sau cimitirul evreiesc- care este minuscul, dar reprezentativ.

Suvenirurile sunt foarte scumpe dar... necesare, nu? Pot spune insa ca mai multe am cumparat din aeroport, la preturi mai bune decat in Praga.

As reveni si in Ibis si in Praga, doar perioada anului as schimba-o caci a fost frig si a plouat foarte mult.

Sa revin

Trimis de loret in 14.10.10 15:31:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 2832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loret); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.45 EUR pe cameră

sandu.53 [14.10.10 17:10:25] »

daca ma uit bine la pret chiar ca a meritat aceasta excursie intr-un oras atat de frumos! frumoasa descriere a orasului so locuitorilor sai. ai facut si sarbatorile acolo? felicitari pt. review!

magdalena [14.10.10 19:31:37] »

Eu asta nu am inteles vizavi de noi, faza cu mijloacele de transport! La noi trebuie sa fie noi si in buna stare de functionare.

Prin Viena, Praga, Budapesta am vazut si niste darapanaturi... de fiare vechi! Si ei se mandresc cu ele!

Cum ramane cu poluarea? La ei nu sunt reguli?? Sunt de patrimoniu??

De metrou, nu mai zic!

Eu pe praghezi i-am vazut foarte diferit imbracati, multe stiluri la un loc! Dar sunt multi studenti aici si poate se explica...Fiecare cu teribilismul lui.

Cred ca am mancat la acelasi restaurant chinezesc...

fluturas1* [14.10.10 20:28:17] »

Praga este un oras ce il am trecut in agenda, pe care vreau neaparat sa-l vizitez.

anadragusin [15.10.10 07:52:56] »

Da, felicitari pt. review. Este un oras care merita vizitat. Poate niste poze ceva ar fi binevenite. Puncte cu SB.

webmaster77 [15.10.10 09:25:18] »

muta la rubrica nou-creata pt acest hotel. initial review-ul fusese eronat postat la rubrica altui hotel Ibis.

loret [15.10.10 10:52:52] »

va multumesc pentru aprecieri, m-au emotionat.

Asa e in legatura cu postarea, am observat prea tarziu ca scrisesem pt un al Ibis... Imi cer scuze, dar nu stiu cum sa mut la noua rubrica. Multumiri,

Loredana

anadragusin [15.10.10 11:01:32] »

Cred ca webmaster77 a facut deja asta. Ai sa gasesti review-ul la rubrica potrivita.

anadragusin, fluturas1*, loret, magdalena, sandu.53