ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
AUG-2010

Terase si restaurante in Dresda

Daca tot am vorbit despre Dresda aici, poate va intrebati cum ne-am potolit stomacul in acest oras incarcat de istorie si cum nu am vrut sa amestec cultura cu mancarea desi pentru unii mancarea inseamna cultura…, am sa va povestesc si de cateva locuri in care ne-am astamparat foamea.

Pot spune ca Dresda este impanzita de restaurante si terase, de la tavernele situate pe Valea Elbei, cum este terasa« Augustus Garten » unde am mancat acei « wursten » (3 euro) cu chifle preferati de nemti, dar sincer va spun ca mie nu mi se par prea grozavi, pana la cele mai frumoase si interesante locatii unde poti servi o mancare gustoasa.

Berea aici ne-a costat 4.5 euro, asa ca sa nu va asteptati la preturi mici la bautura si la mancare, in general.

De la tavernele ce impanzesc valea Elbei, panorama asupra orasului este superba! De la terasa aminita mai sus, am putut admira Catedrala Catolica, Biserica Maicii Domnului, Semper Opera si Terasa Bruhl.

Trebuie sa va spun, insa, ca noi pornisem in explorarea orasului cu burta plina, dupa o invitatie la masa facuta de prietenul nostru neamt, care ne-a servit cu o supa de coltunasi uriasi, foarte populara la ei si o friptura de porc cu varza super delicioase.

Prin urmare, nu intentionam sa luam masa la vreun restaurant, insa ne-am oprit pentru ceva de baut la « Sophienkeller », un restaurant situat in centrul istoric al Dresdei, pe strada Taschenberg nr. 3, in pivinitele fostului palat Taschenberg care a fost reconstruit pe ruinele sale dupa ce fusese distrus in cel de-al doilea razboi mondial, acum avand locatia aici un hotel somptuos.

Sophienkeller este unul dintre cele mai interesante restaurante pe care le-am vazut in ultima vreme, in interior pasind practic in secolul al XVIII-lea, pe vremea lui Augustus cel Puternic.

Incaperile acestuia sunt diferite, nici-una nu seamana cu alta. In salonul principal erau puse la vedere scafe cu faina, zahar, diverse boluri, unele pline cu compot, masti, fructe.

Aici exista mai multe separeuri care se disting prin elementele ce le definesc, creand totusi un stil uniform.

Mesele sunt rotunde, patrate, dreptunghiulare cu scaune in forma de butoi sau alte forme. Desi nu suntem afara, unele mese sunt acoperite de corturi, alta, cea mai interesanta, este sub forma unui carusel cu scaunele suspendate!

Mi-as dori sa vad acest gen de restaurante si la noi, unde fiecare incapere sa te surprinda prin unicitate, sa aiba acel « quelque chose » care sa te faca sa revii mereu in acelasi loc si totusi intr-unul diferit.

Mi-am permis sa intru si in alte incaperi, pentru a alege unde sa stam, ajungand pana la urma sa alegem terasa de afara pentru a admira orasul, interiorul restaurantului pretandu-se pentru o cina, poate tocmai de aceea toata lumea era afara.

Dupa ce am trecut de acest salon, am patruns pe un culoar (Pasajul Gardienilor), de unde ni se deschideau alte incaperi cu intrari intortocheate. Am salutat un cavaler in armura si am descoperit un salon oarecum conspirativ cu o masa mare rotunda inconjurata de scaune vechi din lemn tapisate de pe vremea bunicii, ce se numea Salonul Alchimistului (am inteles ca acest salon are legatura cu intrunirile secrete privind fabricarea portelanului in Dresda), o alta Masa Nobililor.

O alta camera avea tavanul din piatra asa de jos, incat trebuia sa intri cu capul plecat pentru a nu te lovi.

Din meniu aflu ca poti servi specialitati saxone in principal, insa noi am luat numai bere, apa si suc, dat fiind faptul ca mancasem de pranz si aici ne-am oprit pentru a ne racori, chiar intre mese.

Daca sunteti interesat de specialitatile australiene le intalniti la « Ayers Rock », un restaurant aflat in Munzgasse, o zona de pub-uri, in apropiere de Frauenkirche (Biserica Maicii Domnului), unde puteti servi si o delicioasa inghetata!

Trecand de acest restaurant, putin mai in fata, venind dinspre biserica, vi se infatiseaza o panorama superba a Dresdei si Elbei chiar de pe Terasa Bruhl, denumita de Goethe « Balconul Europei ». Coborand de pe Terasa pe scarile impunatoare ce duc la Piata Palatului (Schlossplatz), pana pe malul Elbei, puteti sa faceti o croaziera pe marele fluviu...

De mancat spre seara, am ales un restaurant asiatic aflat chiar langa McDonalds si hotelul Pullman, in zona unde sunt concentrate multe restaurante de acest gen, inclusiv chinezesti si turcesti si unde, iar, putem cumpara acei « wursten ».

Am mancat aici ieftin si bun, asa cum putem manca in Romania in astfel de restaurante, unde preturile se situeaza undeva in jurul a 3-5 euro portia.

Eu am luat orez cu pui si legume si sotul a luat paste din orez cu pui si legume, iar prietenii nostri au luat ceva de la McDonalds. Oricum, am mancat pe terasa acestui restaurant, care era aproape, pentru ca restaurantul asiatic nu avea locuri decat inauntru unde mirosea a bucatarie, mancarea preparandu-se la vedere.

Dupa zece minute am vrut sa mergem sa ne luam singuri ceea ce am comandat, dar am fost atentionati de prietenii nostri ca nu e nevoie, ca vin ei la noi si asa a fost, desi poate parea ciudat sa vezi niste chelneri asiatici aducand mancare la « Mac »!

Pentru a vizita numai centrul istoric al Dresdei, va ia o zi intreaga, asa ca in mod sigur veti reusi sa mancati de cel putin doua ori intr-unul din aceste restaurante imbietoare...

Trimis de magdalena in 14.10.10 08:48:25

VIZUALIZĂRI: 4308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dresda, supa de coltunasi uriasi despre care vorbeam, preferata a nemtilor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

dannek
[14.10.10 08:51:47]

@mangdalena

Iti place mincarea chinezeasca ????

catalinalupu
[14.10.10 09:11:09]

frumos...

@dannek... ai ceva cu mancarea chinezeasca?

magdalenaAUTOR REVIEW
[14.10.10 09:16:59]

@dannek, bineinteles ca da! Chiar, ai ceva impotriva? ... Sau nu te asteptai sa imi placa? ...

anadragusin
[14.10.10 09:52:31]

Un review foarte util pentru cei care sunt in vizita la Dresda si nu numai. Felicitari si astept validarea pozelor.

dannek
[14.10.10 10:00:40]

@magdalena

Am mîncat pe la Galati ceva cu bambus si nu m-a dat pe spate!

Tot mincarea romaneasca este mai gustoasa!

@catalina

Tie iti place chinezeasca sau japoneza???

magdalenaAUTOR REVIEW
[14.10.10 10:04:58]

Mie imi place mancarea cu bambus... Am mancat si in Arad...

sandu.53
[14.10.10 13:17:16]

nu cunosc prea bine bucataria germana dar descrierea ta si fotografiile atasate sunt foarte atragatoare! felicitari!

creivean
[14.10.10 19:57:29]

Tare faine poze @magdalena. Iar recomandarile tale culinare, de pe meridianele Europei, sunt de-a dreptul incantatoare. Felicitarile mele sincere.

savastefania
[14.10.10 22:18:48]

Hmmm, tu vrei sa ne omori cu mancarea. Noi suntem la dieta si deja am luat kg in plus numai uitandu-ne la poze si citind reviw-u tau.

Felicitari! si tine-o tot asa.

[25.04.20 10:38:09]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Dresda?, DRESDA" (nou-creată pe sait)

anadragusin, catalinalupu, dannek, magdalena, sandu.53, savastefania