ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 08.10.10
OCT-2010

Dragut - dar cu prea mult personal necalificat

am facut rezervarea cu 2 zile inainte on line dar nu mi-a confirmat nimeni daca s-a acceptat sau nu, dar am zis hai l-a risc sa merg, daca nu o fi voi gasi eu ceva in zona.

am ajuns in jurul orelor 18:00, fara sa afiseze ceva indicatoare pt a ajunge si cei care nu au GPS in localitatea respectiva, calea de acces probabil impracticabila pe timp de iarna, si surpriza lipsa loc parcare cu toate ca pensiunea are 11 camere dar erau peste 20 de masini in parcare. am parcat undeva in fata unei magazii de lemne sau ce o fi fost.

camera intr-adevar a fost rezervata dar cu un etaj mai jos fata de ce am cerut dar nu a fost o problema foarte mare acest lucru. in camera curat, elegant, putin rustic amestecat cu ceva modernism, poate putin cam inghesuit dar nu vreau sa exagerez, in camera era un frigider nespalat care mirosea a salam astfel sticla de suc a trebuit sa o tin in balcon (era destul de racoare afara asa ca nu a fost o problema), si foarte mult par de doamna, prin blana de la covoare (deci trecut cu aspiratorul superficial)

restaurant cina - mancarea buna cu gust, dar nu pe saturate, portia cam mica, pret 110 lei cu tot cu ciubuc, vinul a fost cam caldut dar l-am mai racit cu apa minerala care era rece, iar afinata o cinzeaca din partea casei,

noaptea a fost frig caloriferele erau doar asa putin caldute temp 20-21 grade (eu acasa ma lafaiesc cam in 25 -27 de grade)

exteriorul foarte frumos, curat, ordonat, ingrijit, plus o panorama deosebit de frunoasa,

restaurant mic dejun - dezastru pastrama stricata iar asta depuncteaza tot ce a fost bun in platoul comandat pret 50 lei + ospatari care nu stiu sa te priveasca subtil cand mananci dar stiu sa iti vorbeasca subtil cu subanteles.

pacat o investitie foarte frumoasa o locatie de toata frumusetea dar angajati de mana a doua, cu putina minutiozitate si cu o disciplina corespunzatoare se poate duce usor spre 4 stele.

in principiu nu fotografiez locurile unde merg deci nu am poze

Trimis de xxxsss in 13.10.10 16:13:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 2473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xxxsss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[13.10.10 16:34:48]

Mutat la rubrica "Pensiunea Popasul Domnesc [Voronet]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[13.10.10 19:24:36]

am si eu niste neclaritati si as vrea sa mi le lamuresti:

1. in primul rand te plangi pentru lipsa parcarii dar recunosti ca erau vreo 20 de masini parcate, in conditiile in care pensiunea are 11 camere mie mi se par cele 20 mai mult decat suficiente, nu crezi?

2. In conditiile in care la rezervarea online nu este specificat care camera o vei primi si nici nu ai primit mail de confirmare de ce esti suparat ca nu ti s-a dat camera pe care o doreai tu, cine ti-a promis-o?

3. o temperatura constanta de 21 de grade este mai mult decat potrivita si suficienta, faptul ca tu stai la 27 de grade acasa nu inseamna ca asa trebuie sa fie peste tot

4. referitor la capitolul masa cred ca ai fost cam exigent, ai reclamat celor de la pensiune ca ai avut pastrama strica, ce ti s-a raspuns?

De ce anume ii acuzi pe ospatari, ce subintelesuri nu ti -au fost pe plac, nu e bine sa faci acuzatii fara sa vii in sprijinul lor cu ceva.

In speranta ca imi vei clarifica aceste semne de intrebare te rog sa te mai gandesti la depunctarea capitolului masa, strica nota generala a unei locatii frumoase pe care eu personal am vizitat-o si ar fi pacat.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [13.10.10 23:57:40]

acum, ştiu din experienţa convieţuirii zilnice la serviciu cu un coleg exterm de călduros din fire ce înseamnă să rabzi de frig. trebuie însă să recunoşti că aprecierea din articol a temperaturii din cameră este pur subiectivă şi nu una bazată pe măsurarea cu un termometru cât de cât corect.

mă uimeşte însă preţul! 280 de lei pe noapte, fără nicio masă inclusă???

Doamne! ce mai oferă la banii ăştia, în afară de greutatea găsirii unui loc de parcare?

[14.10.10 09:17:39]

@Dragos, daca citesti mai atent vei vedea ca au si mancat acolo, pret masa 110 ron. Si totusi nu prea iese socoteala, in conditiile in care pe site-ul lor o camera dubla costa 120 ron.

[14.10.10 11:21:20]

sa va raspund

1- eu amfacut o rezervare, o placuta cu "rezervat" pt cei care au inchiriat camere nu ar fi stricat, trebuia sa las masina la 150 de m de pensiune si sa fac naveta bagaj masina, eu inoptam acolo, nu eram la un pahar de ceva pentru 1/2 ora. si situatia asta a mai patit-o cineva care a venit in urma mea si a trebuit sa mearga prin noroi de la locul unde si-a lasat masina si pana la intrarea in pensiune (touareg rosu aproximativ ora 19:00 in caz de vor administratorii pensiuni sa se uite pe camere)

2-de pe "turism info" de unde am facut rezervarea spune foarte clar sa trimitem un mail de confirmare si locatiei respective pentru a ne confirma daca s-a facut sau nu. Daca eram un fixist si mie imi place sa dorm numai in camere de la etaj, nu aveam dreptul sa stiu daca se poate sau nu, daca nu poate alegeam alta locatie

3-poate pt tine e ok, daca dormi imbracat si singur, incearca sa dormi dezbracat si cu o gagica langa tine si dezvelit ca n-a in asemenea situatii te mai "hrjonesti"

4-exigent cand ti se serveste mncare expirata??? nu te supara asta este cel mai groaznic lucru care se poate intampla, tipic gandiri romanesti mai intai trebuie sa moara cineva ca sa se ia o masura (la capitolul asta m-ai dezamagit total)

subantelesuri??? "facem pt domana una mica" "facem pt domnul una mare". "sa v-o arat la masa"... bine, chipurile se referea la sticla de vin, dar surasul din coltul gurii spunea cu totul altceva.

locatia dupa cum vedeti am laudat-o si imi place foarte mult, masa de seara nu am criticat-o, dar acel mic dejun a stricat tot. sunt un cetatean care am platit sa mananc nu am cersit ceva.

[14.10.10 11:26:06]

Dragos

- era cu tot cu combustibil nu am fost atent la bifare

- temperatura nu este subiectiva telecomanda de la masina imi arata temperatura exacta, 21 grade la inceput iar dimineata la 05:00 - 20 de grade

de obicei in incapere trebuia sa fie poate mai mult ca totusi corpurile au degajat si ele ceva caldura.

[14.10.10 12:26:46]

Incerc sa inteleg cu greu cele scrise de tine. Imi pare rau ca te-am dezamagit dar intrebarea mea era simpla: ai sesizat cuiva faptul ca mancarea era stricata, ai cerut o condica ceva de sesizari, ai cerut sa vorbesti cu un sef? E simpla si la obiect si cred ca ar clarifica orice nedumerire asupra problemei. Cat despre caldura, regret sa te dezamagesc dar nu dorm singura si imbracata, stiu ce inseamna o harjoneala sau ceva in acest sens, frumos ar fi fost sa semnalizezi acest lucru, ti s-ar fi dat un resou ceva sau ar fi marit temperatura, copilul care nu plange nu primeste laptic.

Imi pare rau ca ti s-au parut deplasate apropourile ospatarilor, la acest capitol fiecare interpreteaza cum doreste.

Cat despre parcare, am fost de multe ori in multe locatii, inevitabil am intalnit si parcari pline, era insa de ajuns sa semnalizez acest lucru angajatilor si se rezolva, mai mutau ei o masina sau ma anuntau cand se elibera un loc, ideea in sine este ca atata timp cat nu semnalizezi asemnea probleme nu se rezolva, nu cred ca o locatie, oricate stele sau margarete are ea are un om platit sa se uite pe geam sa vada daca au turistii un loc de parcare sau cine cu ce masina vine.

Ca si incheiere, categoric nu incurajez ideea ca trebuie sa moara cineva ca sa se schimbe ceva, eu cu siguranta as fi facut o sesizare si nu m-as fi lasat pe banii mei tratata asa. Dar atata timp cat nu luati pozitie in cazuri de acest gen este vina dumneavoastra.

[14.10.10 15:04:58]

ajustat pret sejur astfel incat valoarea sa reflecte si pretul transportului (inclus)

Am primit o plangere referritoare la acest set de impresii din partea proprietarilor pensiunii; exceptand observatia ca sesizarea nemultumirilor catre conducere ar fi rezolvat, foarte probabil, majoritatea problemelor semnalate - personal nu vad nimic nelalocul lui in acest review, ba chiar mi se pare unul echilibrat.

Daca proprietarul pensiunii doreste, isi poate scrie propriul punct de vedere prin intermediul dreptului la replica, folosind rubrica de fata.

Si mai important, ar putea folosi discutia de mai sus pentru a-si perfectiona si mai mult serviciile (este o unitate turistica de top, am inteles) si pentru a preveni pe viitor astfel de nemultumiri si neintelegeri.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.10.10 15:07:16]

@xxxsss, multumesc de lamuriri. aici, cand trecem pretul este de preferat sa spunem cat costa camera (si ce se include in acel pret); masa poate sa fie pentru doua persoane (cazate si 'hranite' in acelasi loc!) chiar si de cateva ori mai scumpa. ma gandesc doar la faptul ca intre mine, care iau doar o apa plata, si altcineva, care ia doua sticle de trei sferturi de vin la ~30-40 lei una, poate fi o diferenta la masa chiar de la simplu la dublu sau chiar mai mult (in conditiile in care am manca aceleasi feluri de mancare... ceea ce iarasi, nu e musai)...

iar despre telecmanda cu termometru, e chiar prima data cand aud. te 'invidiez' (prieteneste, desigur!) ca esti detinatorul uneia. in acest caz, sustin cele spuse de tine.

da' totusi, intreb si eu: ai intrebat pe cineva de ce nu se incalzeste mai mult in camera? ai cerut sa se faca oarece in directia remedierii situatiei? ca io, frigurs cum ma stiu, sigur il luam pe fochist de urechi!

[14.10.10 17:01:15]

HAI sa mai lamuresc o situatie in care toti mi-ati zis de ce nu am sesizat???

1- am 135 kg

2- foarte temperamental

3- nu suport faza cu toate scuzele stupide care se inventeaza la fata locului cand este o problema

4- in principiu accept ceea ce mi se ofera dar a doua oara nu se va mai intampla

5- merg in weekend-uri destul de des in diferite locatii deci nu vb aiurea

6- am aproape 80 de angajati, tot prestari servici, iar patronii pensiuni nu ar trebui sa faca plangere pt acest lucru, si sa incerce sa nu mai ajunga in astfel de situati, implicit ii va creste din nou punctajul aici.

concluzie

tot respectul pentru patroni, si tineti oameni din scurt (nu le mai ascultati toate toate scuzele care le ofera) doar asa vom face performanta.

gamma999
    [08.11.10 15:02:42]

1. "150 de metri" de pensiune? Pai, aia e parcarea Manastirii! Si NU POT SA CRED ca a trebuit sa parchezi acolo!

2. La rezervarile pe mail sau pe site-uri, de obicei, sub datele de identificare, ti se cer si "altele" - cerinte speciale, nevoi anume, etc. , etc. Ai solicitat, expres, camera la etaj si nu ai fost servit?

3. Vara, la "27 de grade", nu ti-e prea cald?

4. "Mancare expirata"? Asta o rezolvi pe loc, ce cei de-acolo, nu vii la nu stiu cata vreme si pui povestea pe site!

5. In general, chlenerii se comporta atat cat de lung le lasi "latul" si cat de mult le permiti... Trebuie ca cineva sa fi inceput cu "subintelesurile" si nu cred ca acei chelneri au fost aceia!

gamma999, xxxsss
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Popasul Domnesc: