ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
OCT-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Pizzeria Grazia Dellada

Pizza Boys - Pizza (Oldies)

Vis-a-vis de hotelul Carlo Magno , unde am fost cazati, este o pizzerie cu un ambient foarte placut despre care m-am gandit sa scriu un review separat pentru a putea fi reperat mai usor in sectiunea „Restaurante Roma”.

Chiar in seara in care am ajuns am iesit din hotel in ideea de a bea o bere sau ceva rece. Era foarte cald, cu toate ca era zece seara practic toata lumea era in maneca scurta. Am intrat sa cautam un loc si era full, atat inauntru cat si pe terasa. Foarte multe mese mari de cate 8-10-12 pers, parca toata lumea avea ceva de sarbatorit in acea seara si au iesit cu familiile. Ni s-a spus de catre seful de sala, sau ce-o fi fost sa asteptam cam 10 minute si o sa se elibereze. In timp ce asteptam pe trotuarul de lang, au mai venit vreo doua cupluri „la coada”. Dupa nici 10 minute a venit sa ne cheme si intr-adevar ne pregatise o masutza de doua persoane undeva inauntru.

Cu toate ca am intrat doar pt ca sa bem ceva, cand am dat peste tot felul de miresme nu am putut rezista tentatiei si am comandat si ceva de manare. Daca tot eram in Italia... am luat pizza. Sotia si-a luat „marinara” (ceva destul de simplu, cu sos de rosii pe deasupra, masline si pasta de ansoa) iar eu am optat pt „quattro formaggi” (cascaval, mozarella, branza cu mucegai si, posibil, reblochon) ceea ce s-a dovedit a fi o alegere mai mult decat inspirata. Nu speram sa manc o asa pizza buna chiar in Italia. Mai mancasem si cu alta ocazie si ramasesem foarte dezamagit de pizza de la ei. Raman in continuare fanul numarul unu a pizzei romanesti, facuta din aluat pufos si pe care sa fie inghesuite la maxim diferite ingrediente, cat mai multe si mai variante de preferat, desigur rolul principal sa fie jucat de suca, ciuperci si cascaval.

Adevarul e ca nici aceasta quattro formagi nu a fost ceva extraordinar daca ne referim strict la blat. Clasic italienesc, uscasios si de grosimea unei lame de cutit. Insa combinatia de cele patru branzeturi a fost de-a dreptul senzationala. Una din ele se topise si nu se solidificase complet astfel ca inca era inca in stare semilichida (vascoasa) in momentul in care mi-a adus-o. De senzatie!

Preturile acceptabile: pizza marinara 7 eur, pizza quattro formagi – 10euro. O bere Peroni de 660 ml – 5 euro. Partea mai putin placuta a fost la primirea notei de plata. Era clar ca cele doua pizze au valorat 17 euro si berea 5, a mai fost si taxa de serviciu cum ii zic ei 1 euro/pers si cu toate acestea in loc de 24 eur cat trebuia sa fie, totalul era 29 EUR. Am detectat imediat problema: pizza sotiei care a fost 7 euro era trecuta pe nota de plata cu 12. I-am zis picolitzei si imediat a luat nota inapoi revenind dupa un minut cu ea corectata cerandu-si mii de scuze si invocand motivul ca seful ei a facut o greseala neintentionata. Dar sunt 100% sigur ca daca vorbeam cu ei in italiana, nu in engleza, aceasta greseala nu s-ar mai fi produs. Ce sa-i facem, sangele latin isi lasa amprenta. Se pare ca si la ei, ca si la noi, e imposibil sa nu se incerce putin fraierirea clientilor straini. Doar ca uneori nu le iese. Dar o sa incerc sa nu ma las influentat de aceasta intamplare neplacuta in concluzie o sa le dau nota maxima si la partea de servicii avand in vedere cum s-au miscat si cum ne-au improvizat imediat acea masutza chiar daca era plin ochi. Iar pizza comandata cred ca a venit in maxim 10 minute asta in conditiile in care aveau zeci de clienti in local.

Si avand in vedere si pizza quattro formagi pe care am mancat-o si berea de 660 ml (am o oroare de nu se poate la cele de 330 ml) nu pot spune ca am ramas cu gust amar in urma acestei experiente, ba chiar dimpotriva. Ceea ce va doresc si Dvs! (si multa atentie la nota de plata)

Trimis de cristi_an3000 in 13.10.10 14:47:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3061 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pizza marinara
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

celeste
    [13.10.10 15:02:24]

De cand imi doresc sa ajung in Italia sa mananc pizza si paste de la mama lor... Felicitari pentru review.

[13.10.10 15:45:16]

Of, Pizza, cedez statutul de web pe o pizza!!!

Sper sa placa melodia atasata

sandu.53
    [13.10.10 20:41:44]

mi-ar place sa incerc o pizza la "mama"ei acasa... chiar mi-ai facut pofta! bun review.

david
    [14.10.10 00:50:48]

Notat acesta pizzerie pentru concediul de anul viitor in Italia. Pizza quattro formagi din Poza 02, arata superdeliciosa.

santana*
    [14.10.10 07:11:43]

@celeste & sandu53

Prieteni, atentie la vorbele "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa nu-ti placa"

magdalena
    [14.10.10 08:22:46]

Preturile de care vorbesti erau "acceptabile" pentru Roma? Ca sa stiu si eu preturile acolo...

cristi_an3000AUTOR REVIEW
    [14.10.10 08:51:34]

@david, da, pizza aia alba chiar a fost super-buna, inca ma felicit pt alegerea pe care am facut-o. Totul a pornit de la faptul ca nu-mi era foarte foame asa ca m-am gandit sa iau una nu foarte incarcata. Si am nimerit-o. A fost mult mai buna decat aialalta, marinara.

@magdalena, preturile mi s-au parut ok, nu ca in restul orasului ar fi foarte mar. De exemplu in comparatie cu Venezia mi s-au parut mai mici. Ce sa mai zic in comparatie cu Paris, mult mai mici. Pe la alte restaurante de exemplu am vazut salate incepand de la 4-5 euro iar feluri principale sau pizza de pe la 7-8 euro. Desigur, daca te tin buzunarele poti sa gasesti si restaurante unde manci de 100 de euro (iar cand iesi cauti o shawormerie).

In schimb in fatza la Colosseum am mancat mai scump - doua sandvisuri si o bere - 17 euro. Depinde de cum te orientezi si de inspiratia de moment.

anadragusin
    [14.10.10 09:11:30]

Datorita serviciului, sotul meu de vreo 3 ani viziteaza anual Italia, o zona la vreo 100km. de Venetia. In fiecare an vine acasa si imi spune ca iar a mancat pizza adevarata si eu inghit in sec. Dupa ce am citit review-ul tau, bineinteles ca iar am inghitit in sec, dar macar am vazut pozele, tot m-am ales cu ceva.

MariusTitu
    [14.04.16 12:03:07]

Si eu recomand pizzeria. Preturile sunt foarte ok.

[...]

anadragusin, celeste, david, magdalena, sandu.53, santana*