ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 10.10.10
AUG-2009
2 AD. + 1-10 ani COPII

Mare si munte, vacanta perfecta

In august 2009 am plecat pentru prima data spre Thassos, cu o documentare temeinica pe AFA.

Nu voi insista asupra drumului sau asupra frumusetilor insulei, deoarece sunt foarte multe review-uri scrise pe aceste teme.

Am plecat la ora 23 din Ramnicu Valcea prin vama Bechet, patru familii cu auto proprii si am ajuns in Thassos, Limenas, in jurul orei 12.

Hotelul Aethria este de 3 stele (le merita fata de alte hoteluri de aceasi categorie din Grecia) este situat langa portul nou din Limenas, dispune de mai multe corpuri de cladiri amplasate in jurul piscinea.

Curtea hotelului este ingrijita, plina cu palmieri, locuri de parcare suficiente, spatiu de joaca pentru copii.

Camerele spatioase (A. C. inclus in pret) se face curat in camera zilnic, prosoape schimbate in fiecare zi, lenjerie de pat o singura data in 6 zile.

Micul dejun, inclus in pretul camerei, invariabil acelasi dar destul de imbelsugat.

Un minus ar fi pretul camerei (a trebuit sa ma supun majoritatii atunci cand am ales locatia) si faptul ca trebuia sa ne deplasam cu masina pentru plaja, plaja din Limenas nefiind una de top.

Pe langa plajele foarte cunoscute Makryamos, Golden Beach, Alyki, Paradise Beach, am incercat sa gasim un refugiu in linistea plajelor mai mici, aproape virgine, cum ar fi Marble Beach, Vathi, Pachis.

In una din zile am inchiriat toti un vaporas din portul vechi (120 euro) pentru o minicroaziera, in care am putut sa ne bucuram de apa limpede si nisipul alb de marmura al unor golfuri greu accesibile de pe uscat.

Obligatoriu trebuie vizitate satele de munte care au farmecul lor, Theologos si Kazaviti, cu case din piatra si stradute pavate cu piatra.

Cel mai mult mi-a placut plaja Vathi situata intre Marble Beach si Golden Beach, greu accesibila de pe uscat, dar cu apa de un turcoaz fantastic si nisipul alb din marmura. Desi era plin sezon, pe plaja eram doar noi si alte 4-5 persoane.

Cu siguranta voi reveni.

Trimis de gabivl in 13.10.10 12:56:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina si un corp al hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

sandu.53 [13.10.10 13:20:03] »

1400 lei sau euro... buna descriere a acestei locatii. felicitari!

celeste [13.10.10 14:08:40] »

Te asteptam cumva si cu niste poze? Felicitari pentru review.

raduu1972 [13.10.10 14:47:45] »

astept si pozele, pt ca sunt un fan thassos nu imi ramane decat sa citesc cu placere acest review. felicitari

gabivl [13.10.10 14:59:13] »

1400 euro total, 600 hotel (cam mult), 250 transport, restul papica, plimbari etc.

Pozele sunt incarcate asteapta sa fie validate

webmaster99 [13.10.10 15:21:58] »

adaugat la pretul sejurului precizarile de mai sus.

creivean [13.10.10 19:23:53] »

Un hotel curatel, dar cam scump, mai ales daca nu-i pe plaja.

dogvl78 [14.10.10 00:41:28] »

gabi floarea?

gabivl [14.10.10 10:31:24] »

Nu.

kkkotto07 [02.02.11 23:24:30] »

Imi poti spune mai exact cum ajung la plaja Vathi pe uscat? Cam cat se merge pe jos?

gabivl [04.02.11 07:13:10] »

@kkkotto07

Am fost la plaja Vathi de doua ori, prima data cu un vaporas, apoi pe jos.

Este un drum de coasta spre Limenas, destul de prost, care porneste din nordul plajei Golden Beach (Chrysi Ammoudia). Treci pe langa hotel Dionyssos si mergi pe drumul serpuit cam 30 de minute pe jos. Poti merge si cu masina, dar atentie la condus.

dudi_iancului [31.05.11 21:27:09] »

buna. poti sa-mi spui te rog cat de aproape e de port hotelul? ma intereseaza daca e prea aproape ca plaja sa ne fie afectata de barci, zgomot, motorina, uleiuri prin apa, etc. apoi m-ar interesa cat de mari erau preturile la restaurantul hotelului (pentru cina).

noi am gasit doar oferta cu mic dejun, nu demipensiune. iar ultima intrebare e: cati km sunt pana la plajele fotografiate de tine, pachis si golden beach.

multumesc anticipat.

gabivl [01.06.11 22:34:41] »

@ dudi iancului

hotelul este la 4-500 m de portul nou, la 10 minute mers pe jos de portul vechi si plaja din Limenas (destul de mica)

Hotelul este in zona linistita, curte cel putin 200x 200 metri cu piscina, palmieri, parcare.....

Apa marii curata pe toate plajele.

Nu am mancat seara la hotel am fost la tavernele din centru. Noi nu am folosit agentii de turism am telefonat direct la hotel, am negociat pretul, am trimis avans prin banca, am primit o comfirmare scrisa de mana prin fax, totul a fost O. K. Recomand negocierea pretului.

Distante: Pachis 5-6 km. , Golden Beach 10-12 km. , Paradise beach 20 km.

Vezi www.aethriahotel. gr

Vezi locatie si foto pe google earth

adynutza26 [12.07.13 17:59:47] »

Tocmai discutam cu niste prieteni si mi-au spus ca au avut la acest hotel o experienta tare neplacuta anul trecut, in 2012. In a doua zi de cazare, li s-a furat portofelul din geanta (care era in geamantan acoperita de haine) cu tot cu acte si bani. S-au intors imediat in tara. Cei de la hotel le-au restituit suma pentru celelalte 4 nopti de cazare, dar actele nu le-au mai recuperat.

Asa ca mare atentie, inchiriati-va seif ca e mai sigur!!!

cata1975_toader [17.07.14 23:36:52] »

Buna ziua.

Deoarece intenționez sa fac o rezervare la acest hotel vreau sa va pun o întrebare in legătura cu piscina hotelului.

Asa cum ați spus si dvs. si din ce am citit si pe alte site-uri se pare ca este foarte adânca. In jur de 2 m ceea ce mi se pare f mult într-adevăr.

Vreau sa îmi spuneti Dvs dacă sunt si zone cu adâncime mai mică având in vedere ca am un băietel de 10 ani pe care nu cred ca îl voi putea tine departe de piscina hotelului oricât am colinda noi toată ziua pe plajele insulei.

La sfarsitul zilei, o baie in piscina tot va dori sa facă ????.

Va multumesc anticipat.

gabivl [19.07.14 17:39:22] »

@cata1975_toader: Nu exista piscina (zona) mai mica pentru copii. Vacanta placuta

adynutza26, cata1975_toader, celeste, dogvl78, dudi_iancului, gabivl, kkkotto07, raduu1972, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂAethria Hotel: