ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
ÎNSCRIS: 08.06.09
SEP-2010

Arome grecesti cu parfum de uzo

Trebuie sa recunosc, asta e, atunci cand am plecat spre Grecia, in afara de ouzo si branza feta, nu stiam mai nimic despre bucataria lor. Citisem ca toti lauda mielul, cand mi-a spus @ionescunic de coaste de miel, i-am zis ca eu nu pun gura pe asa ceva, mai bine mananc masline cu paine!

Dar, vorba mea, s-a adeverit si de data asta!

Nici nu am ajuns bine pe insula, am lasat bagajele in camera si am iesit sa luam pulsul statiunii, sa vedem si noi cum e in Grecia. Oboseala drumului cu autocarul, vantul de pe ferry, precum si briza marii, suparata si cu valuri, ne facusera o foame de lup, asa ca nu am mers mult si ne-am oprit la o taverna pe malul marii, un loc unde am revenit cu drag de vreo 2 ori.

“Nautilus”, asa se numeste, se afla in Skala Potamia, la 2 pasi de Nefeli, doar o straduta o desparte de plaja. Nu aveti cum s-o ratati, are la intrare un desen cu o sirena, ce tine in mana o esarfa pe care scrie numele firmei in greceste. Este o afacere de familie aici, ca prin multe alte locuri grescesti. Pe noi ne servea mereu Daniel, mezinul familiei, de 20 de ani, si care seamana, dupa cum spunea Ileana, cu Anthony Quinn in tinerete.

Aici veti gasi si meniu in limba romana, cateodata cand nu ne intelegeam in engleza cu Daniel si il intrebam amanunte despre un anumit fel de mancare, fugea la bucatarie si venea cu un meniu in greaca, pentru a ne da detalii mai multe. Eu, find adepta mancarii traditionale pe unde merg, (friptura si cartofi prajiti fac si eu), am zis sa incerc marea…Egee cu degetul si am cerut paine prajita, unsa cu ulei de masline si presarata cu oregano (un deliciu!) -1,5 €-, apoi am cerut o musaka-6,8 €- curioasa fiind cu ce se deosebeste de cea romaneasca. Sotul meu, batut si el la cap de colegii de la job, a zis sa incerce miel, (cu ciuperci, la cuptor) -7,2-, mentionand faptul ca noi nu punem gura pe asa ceva niciodata acasa, eu nu suport nici mirosul, asa ca am fost foarte mirata de preferinta lui, va dati seama…

Fetitei i-am luat ceva clasic si delicios, cartofi la cuptor, umpluti cu branza si sunca. In asteptarea comenzii, eu am luat, asa, tot datorita reclamei, o bere Mythos, (2,5) iar sotul, meu, vin (4,5/ 0.5 l) la o carafa frumoasa de lut, asemanatoare celor romanesti. Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, eu de regula nu beau bere, insa asta are ceva, nu stiu ce ingredient special, care m-a “drogat” pur si simplu, mi se pare foarte dulce, special facuta pentru femei.

Cat am stat noi sa savuram licorile bahice, am aruncat un ochi imprejur. In spate nostru, un grup de romani mai galagiosi sarbatoreau ultima masa, se pregateau sa plece, mai erau 2-3 mese ocupate. Taverna este jumate acoperita cu bolta de vita-de-vie, jumate cu umbrele. Peste tot te inconjoara rusticul grecesc, intotdeauna numai muzica greceasca canta, nu am asteptat niciodata foarte mult (ca de altfel, peste tot unde am mancat, am fost serviti foarte promt, cu o mica exceptie).

Sa va spun ca mielul sotului a fost foaaarte buuun, el spunanad ca numai miel va manca pe Thassos, iar musaka-ua mea a fost cea mai gustoasa? Mielul nu are gust de…miel, parca ar fi vitel fiert in lapte, asa de fraged si gustos mi s-a parut! Iar musaka-ua mea, a fost, wow, ceva foarte bun: un strat de cartofi, un strat de carne tocata, un strat de vinete, taiate foarte subiri, si deasupra, evident, un strat de branza, aproape toate felurile de mancare care se fac la cuptor avand acest strat delicios.

Am revenit, incantati fiind si cu Ileana si Gloria, fata ei, si am mai incercat si: pastitsio (macaroane cu carne tocata, sos béchamel, acoperite cu branza feta!) - 6,5 €-, caracatita la cuptor (singurul fel cu “octopus”, incercat de sotul meu, putina caracatita, insa delicioasa; nu prea ne-a inspirit sa comandam “caracatita uscata la soare” dupa ce am vazut-o in fiecare zi, bazaita de viespi!) -7,5 €, chiftelute cu branza si ceapa-4 €-, parca. Evident, ultima seara petrecuta pe insula tot aici am petrecut-o, cu: salata greceasca-4,5 €-, souvlaki de porc si bacon (mortala!!!), piept de pui umplut-7 €, branza feta la cuptor, 5 €, evident, din partea casei ouzo, apa plata, prajituri de casa!

Flisvos, o alta taverna aflata chiar pe malul marii, fiind cea mai aproape de Nefeli, ne-a ademenit de multe ori, in plimbarile noastre de seara pe plaja. Un pirat de ceramica sta de paza langa mese, in asteptarea clientilor care nu pierd ocazia de a-l fotografia. Intr-o seara, ne-am asezat la o masa, ascultand valurile marii ce se spargeau de tarm, si muzica greceasca de la boxe, si am comandat, la recomandarea ospatarului, eu, o friptura de vitel pe pat de paste de orez (seamana cu bobul de orez, dar mai mare, si mi s-a spus ca intr-adevar, sunt paste, o sa vedeti pozele), cu sos tomat, acoperita cu un strat de branza feta, servita intr-un castron de lut-7,9 €-iar sotul meu, bineinteles, miel la cuptor, servit cu orez si cartof copt, -8,4€- iar fetitei, i-am gasit meniu pentru copii, respectiv “Donald Duck”: chiftea de hamburger, cu cartofi prajiti, orez ca o mingie de tenis- 6€-

Sa nu uit, aici la Flisvos este cel mai ieftin Gyros, 1,95, restul fiind cam 2,5. Desert: un fel de negresa, ce s-a topit repede de pe masa! Tot aici la Flisvos, puteti gasi cazare la Studios Crystal, gasiti aici adresa lor de pe site: click aici

Am fost insa si la 2 taverne cu renume, recomandate de multi romani, una dintre ele fiind Krambousa. Trebuie sa recunosc ca aici am vazut cea mai multa lume, seara cu greu gaseai liber, noi insa nu am fost asa de incantati. Cum la intrare scria ”meniu in limba romana”, fapt neobisnuit aici, majoritea avand asa ceva, nu mica ne-a fost mirarea, cand sotul a cerut meniul in romaneste, sa vina…un tanar tare dragur, cu o barbuta gen Othello, ne-a zambit, descoperind o dantura perfecta, demna de reclama dentara. Intr-o romaneasca impecabila ne-a spus ”Buna seara! ”, de ne-a bagat de tot in ceata, gandindu-ne ca stie o limba perfecta pentru un grec.

Pentru ca a devenit prietenul nostru, ajutandu-ne atat la alegerea meniului, cat si la cum sa mergem in diferite locuri, am aflat (deh, curiozitatea feminina m-a impins sa-l intreb) ca este student in Salonic, dar este de bastina din Ploiesti, iar pe timp de vara lucreaza aici. De ce nu am mai revenit? In primul rand, preturile un pic mai maricele, comparativ cu alte locuri; in al doilea rand, dupa ce ni s-a adus uzo si cateva maslinute cam zbarcite, din partea casei, am fos serviti cu paine prajita cu ulei si oregano. Noi, crezand ca are acelasi regim cu celelalte, am luat-o de buna- credinta, insa la final am observat-o trecuta in nota de plata! Aveti grija: am fost avertizati sa cercetam bine nota, pentru ca ni se pune la socoteala painea, chiar daca se conuma sau nu! Nu era mare avere, coastele de miel ale sotului-7- un fel de mix de branza la cuptor, pentru mine- 4,5- un mythos-2,5 -si un pahar cam micut, care numai de 500 ml nu arata, au facut cam 22€, noi facnd socoteala de mai putin pana, in 19, cu rotunjiri cu tot. Strugurii din partea casei, “meniul umblator” cum ii spuneam noi romanasului, atmosfera si muzica buna, nu ne-au facut sa revenim, aveam de unde alege unde sa mancam.

In a doua zi pe insula, am plecat la plimbare cu Ileana, sa cascam gura dupa souvenir-uri in Golden Beach, dar ne-a prins ploaia, asa ca am fost nevoite sa oprim la o pizzeria, Cavo D’oro. Eram numai noi fetele (sotul meu e “anti-shoping-uit”), si ne-am luat cate o pizza, -8€- am baut si cate un Amstel-3€- si ne-am distrat, va dati seama, pe ploaia aia eram numai noi, toata terasa parca era a noastra. Pizza a fost delicioasa, plina cu de toate, au mancat si fetele noastre parca cu 2 guri, muzica buna, lenta… Am mai revenit in Golden Beach, intr-o zi, cand am facut plaja, dar am mers de data asta la un restaurant, Fedra, dar, cum se spune vorba aia cu pomul laudat, asa am patit-o si noi. In primul rand, a fost primul loc unde am asteptat mai mult de 10 minute!!! sa vina cineva sa ne ia comanda, eu personal fiind uimita cat de promti am fost serviti peste tot, parca eram asteptati acolo!

Preturile, normal, ca de restaurant. Ne-am ridicat sa plecam (mai bine faceam asa) si faptul asta a deranjat-o pe o ospatarita, venind imediat langa noi, cu meniuri. Am vrut sa luam, eu si sotul meu un mix-grill impreuna, pretul fiind mai degraba pentru 2 persoane-14€! -, dar sotul, mai sceptic a zis, mai bine sa-mi au eu altceva, sa nu ne bazam pe asta. Asa ca am cerut coaste de miel, -7€- impresionata fiind de gustul lor bun ,,de la Krambousa. Cred insa ca mielul meu a fost foarte mic, aproape sugar, pentru ca mi s-au adus niste costite tare amarate, cam curatate de carne, insa sosul cerut a facut toti banii: menta, ulei si otet, cald, un deliciu si ii da mielului o savoare deosebita. Noroc ca fii-mea s-a saturat repede cu pizza-6,5- si, mai mancat o felie de la ea.

Sotul meu a avut un mix grill… de criza, mica portia si saracacioasa, nejustificandu-si pretul. Ileana a fost mai avantajata cu mielul ei la cuptor, cam piperat (la pret) -10€! -Una peste alta, noi 2 cu fetita am lasat la Fedra cam 45 de €, cu berea, sucul si vinul la 500ml; fiind cea mai scumpa masa de pe Thassos, nu insa si cea mai copioasa, eu intr-adevar fiind salvata de pizza lui fii-mea, altfel chiar ma sculam de la masa nemancata. Nici macar un pahar cu apa nu am primit “din partea casei”, au fost necorcondante in respecarea meniului, s-a uitat aducerea sosului meu, nu ne-am simtit bine de loc aici, am avut impresia ca ospatarita ne injura cand vorbea cu un ospatar, severa atmosfera!

Ei, dar trebuia si una mai altfel, nu se putea sa fie totul perfect. Restaurantul insa este localizat perfect aproape de plaja, are o priveliste minunata printre pini, are mobilier super, alb, chiar ma imaginam in Mamaia, intr-un loc de fitze. Fetita mea a fost foarte incantata de aparatul de unica folosinta cu periuta si pasta de dinti de la intrarea la toaleta, 1€. O cutie mare, lipita pe perete, in schimbul monedei, iti da un pliculet, gen cafeaua instant de la noi”3 in 1”, unde exista o periuta imbibata cu pasta de dinti. Un mod ingenios si bine gandit de greci ca, dupa o masa copioasa unde cu siguranta se consuma si tzatzichi, sa iti poti pastra igiena orala!

In Limenas, capitala Thassos-ului, dupa o prima zi de plaja la Marble Beach, am mers la un fast-food, aproape de politie, parca Togeistikon. Un mix-grill ce continea 2 bucati de piept de porc la gratar, 2 mici grecesti, (loukanika parca, li se spun), cartofi prajiti, tzatzichi, rosii si ceapa, costa numai 6€, portie suficienta. Fetele noastre au fost foarte incantate de gyros-2€-, dar si mirate si incantate ca am fost serviti de baietelul familiei, pentru ca munceau cu totii aici, un pusti pistruiat tare simpatic, cu niste ochi albastri ca marea si care vorbea o engleza net superioara multor adulti!

Fiind ultima oprire inainte de urcarea pe ferry, in drum spre tara, in Limenas am luat si ultima masa pe taram grecesc, la o taverna mult laudata, Dukas, lipita de Thassian, unde de asemenea exista meniu in limba romana, insa, cand te atrag ospatarii din drum cu”Te mai faci? ”, il si cheama pe Nikos, alias Nicu din …Craiova parca, un tanar slabut si cam smecherit, cu codita mica la spate, care se misca ca spirtul. @raduu1972, multumesc de pont: super bune suvlaki de pui servite aici-6,5€-, sau de porc-7,5-hamburgerul la farfurie -6€-, dar mai ales desertul din partea casei, o inghetata pe bat cu vanilie! Totul adus rapid, foarte gustos, asa, sa ne fie cat mai grea plecarea de pe insula asta minunata!

Sa nu credeti ca am mancat numai la terase. Micul dejun intodeauna il serveam pe balcon, cateodata si pranzul, un piure, o supita la plic, niste tortellini cu tzatzichi, asta cand eram in statiune si nu eram plecati. Mai o conserva, mai un gyros, mai ne pacaleam pe plaja, foamea. Chiar am fost la supermarket-ul Enira, din Skala Potamia, cu preturi foarte bune, identice cu un supermarkrt mare, galben cu albastru, intalnit in drum spre Limenas, dar si in oras.

Bucataria greceasca? O ador, imi plac aromele ei la ceas de seara, pe malul marii, cu muzica in surdina, am ramas placut surprinsa de generozitatea grecilor, de promptitudine si de serviciile simple dar de calitate. Am plecat mereu multumiti (cu o mica exceptie), am fi mers numai la terase sa mancam, sa gustam toate bucatele lor savuroase, dar…lasam loc pentru o revenire in tara care ne-a cucerit, definitiv si iremediabil!

Καλή σας όρεξη!!! -Pofta buna!

Trimis de trandafir 1970 in 13.10.10 07:57:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mic dejun, 99% grecesc! Branza feta este singura care poate fi gasita pe piata romaneasca, am gasit aceeasi firma!

trandafir 1970AUTOR REVIEW
[13.10.10 08:04:09]

Daca se poate, va rog, am si eu o preferinta muzicala... pentru a aluneca mancarea mai usor:

Multumesc din suflet!

magdalena
[13.10.10 08:10:59]

Mi-am adus si eu aminte de mesele luate in Thasos..., tocmai acum, inainte de micul dejun?!

Dar mie uzo sa stii ca nu imi place! Mi se pare ca are gust de medicament pentru rinichi!

Cris
[13.10.10 08:21:01]

Noroc ca este prea dimineata ca sa imi fie foame.

Pacat totusi ca nu ati incercat si Korali, mie mi s-a parut mancarea de acolo mult mai buna decat in alta parte. Dar trebuia sa lasati cate ceva si pentru urmatoarea vizita, pt ca sigur va mai fi una in anii urmatori.

[13.10.10 08:45:35]

Iata si melodia solicitata, aveti grija la farfurii si pahare.

sandu.53
[13.10.10 09:19:53]

ne-ai inebunit acum de diminata cu descrierile facute diferitelor feluri de mancare greceasca... am retinut iar la favorite review-ul in eventualitatea unei excursii acolo. felicitari!

biancuta
[13.10.10 09:20:40]

Bucataria greceasca mi-a placut si mie foarte mult! Pe langa alte bunatati, am incercat caracatita! A fost delicioasa, la fel si mielul!

Sanziana
[13.10.10 09:48:35]

sa stii ca am patit si noi in Corfu la fel, ni se aducea paine de casa cu cubulete de unt, am crezut initial ca sunt din partea casei dar se regaseau pe factura. Cat despre miel, cel mai bun a fost la cuptor, deliciooos, si cu costitele in alta locatie am dat-o in bara, cred ca nu se respecta aceleasi retete peste tot.

Bine ca mi-am luat micul dejun, altfel o incurcam cu review-ul tau, felicitari, foarte amanuntit

raduu1972
[13.10.10 11:20:15]

trandafir, mi-ai adus aminte de gustoasele mancaruri grecesti, ma bucur ca te-ai defatat si tu cu tot felul de bunatati, iar la doukas noi am avut reducere 10%la nota de plata si ne-au rasfatat cu multe bunatati din partea casei, ex un coniac dupa masa, inghetata si pepene

anadragusin
[13.10.10 14:39:21]

Am citi acum review-ul si mi s-a facut o foame teribila. Noroc ca ajung acasa in curand. Super review-ul si pozele.

georgiana
[13.10.10 15:11:47]

Ce poze, mamaaaaaaa! Nu v-ati ingrasat deloc??

celeste
[13.10.10 18:27:44]

Si am zis ca numai mananc seara... ghinionul meu ca nu l-am citit de dimineata... Felicitari atat review-ul cat si pozele sunt... superrrrrrrr...

creivean
[13.10.10 18:47:18]

Marturisesc ca, am vazut prima data pozele. Toate cele 47. Excelente, chiar si aia leganata. Iar review-ul, delicios de-a dreptul, motiv pentru care, te rasplatesc cu votul 13, intr-o zi de 13.

ileanaxperta*
[13.10.10 19:54:42]

Draga mea, pot spune ca bucataria greceasca este intr-adevar una tare apetisanta, gustoasa, sanatoasa, realizata cu preparate naturale si in modul cat mai simplu. Cred ca majoritatii ne place (nu zic tuturor ca poate or mai fi si carcotasi, care sa critice bucataria greceasca) pentru la fel de simplul motiv ca grecii stiu sa puna, pe langa acele ingrediente naturale, proaspete si sanatoase, mult, foarte mult suflet si voie buna in fiecare fel de mancare. Ospatarul grec stie sa-ti zambeasca si sa te faca in orice taverna mai rustica sau restaurant mai de fitze sa te simti bine, in decorul, muzica si deci toata atmosfera specifica greaceasca.

Ma bucur mult ca esti atat de vrajita de tot ce inseamna Grecia!!! Si fi atenta ca aici in Thassos a fost doar "botezul", prima ta iesire la greci, cum se spune. Asa ca ai mare grija pe viitor... ca precum acest site AmFostAcolo.ro, si Grecia creeaza dependenta... Cum ti-am spus, te drogheaza pe viata... Dar cu siguranta niciuna nu dauneaza deloc sanatatii; dimpotriva, te fac sa simti ca traiesti cu adevarat.

Pozele mi-au amintit de preparatele "live" si mi-au revoltat sucul gastric din stomacelul meu. Bine ca am rontait cat am citit un mar si m-am mai potolit...

si vot mare cat o zi (nu de post) de vara fierbinte la mare in Grecia...

sandu.53
[13.10.10 21:13:26]

au aparut si fotografiile... pofta e si mai mare si clar la anu' urmez acelasi "traseu" ca si tine.

trandafir 1970AUTOR REVIEW
[14.10.10 01:05:10]

Va multumesc din suflet pentru aprecieri:

@magdalena, nu tututor place uzo, stiu, noi am tot adus cadouri la cunostinte, multi au mustacit... Mie imi aduce aminte de ceaiul de colici, dar nu ma deranjeaza.

Un barman de la internet-cafe ne spunea ca aici e farmecul acestei bauturi: anasonul face bine la aparatul digestiv, iar grecii il beau dupa ce manca mult, ca s-o ia de la capat...

@pacurarcris-am vrut sa mergem la Korali, dar cand sa le incercam pe toate? Next time...

Tu, bine ca ai mancat, eu am incarcat pozele pe stomacul gol, adevarat chin...

@sandu. 53-sper sa fi fost un ghid... culinar bun!

@biancuta-eu n-am avut curaj sa incerc caracatita; am gustat de la sotul, dar am spus: nu! Am avut tot felul de medicamente la mine, dar am zis mai bine sa nu le folosesc.

@sanziana. m, deci nu numai noi am fost patiti cu... daruri... Scriam review-ul si ma gandeam la tine, ce frumos si apetisant ai scris despre Corfu, un loc pe care sper sa-l vizitez cat de curand...

@raduu1972, poate erati de-ai casei, noi am fost multumiti si asa, despre reducere parca auzisem, primisem o carte de vizita cu 10%, cand am fost in Limenas prima data, dar o pierdusem.

@georgiana, sa stii ca nu am pus pe noi, mai grav era ca seara mi se facea foame, eu care nu mananc seara acasa, si mereu ziceam ca iau ceva usor, dar ai vazut si tu meniurile... Doar odata esti in vacanta, nu?

@celeste, multumesc! E cam greu cu ai mei sa fac poze la mancare, dar am scriu acest review pentru cei care se intreaba ce manca acolo! Am fost si eu in situatia asta, descarcam poze cu explicatii de oriunde, mi-am luat si o carticica cu mancaruri grecesti, nu stiam cum o sa ne descurcam, dar totul a fost ok!

Nu se pune acum, o maslina, o branza, ceva usor...

@creivean, vot cu noroc, observ. Pai, numai tu cu restaurantele frumoase din Oradea?

@ileanaxperta, simt pe propia-mi piele ambele "dependente", una mai placuta ca cealalta. Dar, incerc s-o tratez pe una cu cealalta, pentru ca nu se prea poate cafeluta fara Afa, parca nu are gust! Iar daca am noroc sa prind si un review made in Greece, nu mai intru in... sevraj!

pepsi70ro
[14.10.10 06:37:36]

Un astfel de rw. nu este bine sa-l citesti de dimineata pe stomacul gol. Insa a meritat riscul, este deosebit. Felicitari!

corinne
[14.10.10 21:28:51]

Cina nu am luat-o, asa ca mi-ai facut o pofta de... preparate grecesti! 400 de puncte sunt putine pentru amanuntele culinare pe care ni le-ai adus aminte. Nu cred ca am incercat toate preparatele de mai sus dar stiu sigur ca mi-a placut gratarul de miel...

anadragusin, biancuta, celeste, corinne, Cris, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Thassos (insula) :