Pensiunea Casa Rudi & Ella [Săliște]

înscris/ă în 25.08.09
AUG-2010
+ COPII: 2 -- varsta: 5 si 9

Corect

La intoarecere de pe litoralul bulgaresc, am optat pentru o oprire in zona Sibiului, mai ales ca doream sa vizitam Sibuiul si imprejurimile. Daca anul trecut am ales Rasinari, anul acesta am ales Saliste si pensiunea Rudi&Ella. Cind am ajuns in Saliste am dat un telefon si am fost indrumati cum sa ajungem la pensiune. Pensiunea este pe locul vechii rotarii si fierarii din sat (acum oras) la marginea acestuia, totusi usor de gasit... Este compusa dintr-o casa moderna + o casa traditionalã+ casa rusticã (lipita de cea rustica). Facilitati masa de ping-pong acoperita, parcare, gradina/curte, acces la bucatarie, foisor in curte, gratar/barbeque, loc amenajat de joaca. Pentru detalii cum arata fiecare casa etc. cautati pe internet.

Trebuie in totul sa tineti cont ca este clasificata la 2 margarete, dar sunt cele mai adevarate margarete.

Am ajuns mult mai devreme, ora 8, decit anuntasem 10-11 si in consecinta am luat micul dejun si apoi am vizitat Saliste pina s-au eliberat locurile. Am fost cazati in casa rustica pe la 11.30, de fapt un apartament cu 2 camere decomandate si baie (in pod nu am urcat :)). Totul este curat doar sa zicem calitatea dotarilor (tipul de gresie, covoarele, tipul de sapun, tipurile de pahare, soba pe lemne) iti zic ca nu esti la 4 margarete. Gazdele primitoare, o atmosfera de familie de fapt acolo in casa moderna locuiesc impreuna cu 2 copii de 3 si 9 ani. Se serveste micul dejun consistent + natural si daca ceva nu pus pe masa dar iti trebuie poti solicita si in masura a ceea ce au in casa iti ofera (ex. cacao). Pentru masa de prinz /cina trebuie sa anuntati inainte si ceea ce se gateste pentru familie se serveste, noi am ajuns duminica si plecam luni iar deja portiile erau facute deci nu am servit prinzul, totusi gazdele ne-au recomandat un restaurant foarte bun unde am mancat f bine - Casina Romana.

Curtea mare si cu gazon + flori iti permite sa lasi copii sa se joace. ! Dart-ul este accesibil doar la cerere pentru ca sa nu ajunga pe mana copiilor mici.

Am uitat sa zic ceva... e liniste.

Daca vreti ceva de calitate , altceva decit hotelurile standard de 3-4 stele , incercati aceasta pensiune .

Daca mai am ocazia o sa revin cu placere.

Impresii încărcate de gili in 12.10.2010 15:43:22

VIZUALIZĂRI: 1939

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (gili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2900 PMA (din 1 voturi) nota2

- sandu.53
[12.10.10 16:00:52]

da interesant loc poate revii cu precizari inclusiv costurile...