ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 21.09.10

Filozofari la filozofari turistice de... calitate.

Am scris intr-unul dintre ecourile anterioare ca, imi este mai bine sa citesc cele scrise de voi, sa-mi aleg date care-mi sunt de folos pentru atunci cand ma arde scaunul de la birou si ma apuca dorul de duca.

Recunosc, exprimare egoista.

Reformulez, nu am timpul necesar pentru a scrie despre cate am vazut, in materie de locuri din lume dar si de situatii in calitate de fost inspector OPC. Pentru ca, cineva trebuie sa stranga ceva pentru urmatoarea plecare...

Uite ca tot citind cele scrise de voi cred ca ar fi interesant sa va spun ce au patit prieteni de-ai mei plecati intr-o vacanta ce se dorea a fi superba, undeva intr-un colt de lume.

Au luat biletele de la o agentie de la noi din oras. Oras mic, de provincie, agentia de turism, de nivelul orasului nostru. Bilete, asigurari medicale, bilete de avion, contractul cu agentia. Acolo, totul super. S-au gandit sa inchirieze o masina si sa plece sa viziteze respectiva insula. Au oprit intr-o parcare sa faca poze, mai putin de cinci minute, intr-o parcare cu lume multa. La intoarcere, au constatat ca din masina le disparuse TOT. Genti, acte, bani, carduri ba chiar si niste bijuterii pe care doamna, din necunoastere le purta dupa ea in geanta.

Aveau prin buzunarele pantalonilor scurti cativa euro. Au fost singurii bani cu care trebuiau sa se descurce urmatoarele cinci sau sase zile ramase.

Ce ati face in asemenea situatie?

Din pacate nu vorbeau decat limba franceza iar acolo nu-i intelegea NIMENI.

La politie nu s-au putut intelege, au fost nevoiti sa stea pe banci de lemn alaturi de diversi infractori. Nu aveau nici un act. Din ce mi-au povestit, au trecut prin momente grele. Demersuri complicate cu actele, drumuri la consulat si multe multe probleme.

Ideea este ca, toate demersurile pentru "salvarea"lor le-a facut agentia de turism si prin reprezentantii de acolo si cei de aici care au stat zile in sir pe telefoane si faxuri pentru rezolvarea problemei.

Va intreb, ce faceati intr-o asemenea situatie daca, pentru superba vacanta ati fi facut rezervarile pe internet?

Din amintirile despre reclamatiile turistilor si modul lor de rezolvare, cred ca este mult mai sigur sa facem contracte cu agentii de turism. Asta inseamna ca exista CINEVA pe care il poti suna in cazul in care ai o problema de orice fel. Unul dintre voi chiar a spus sa luam neaparat la plecare un numar de telefon al agentiei. Iar agentiile au reprezentanti sau colaboratori in toate locatiile unde trimit turisti. Si acel cineva poate fi "tras de maneca " in cazul in care nu isi respecta contractul. LEGAL. Nu imi amintesc sa fi existat vreo reclamatie depusa care sa nu fi fost analizata.

Autoritatea pentru protectia consumatorilor se ocupa de protejarea noastra ca si clienti -persoane fizice-, nu intervine in probemele dintre doi agenti economici. Se presupune ca acestia au departamente juridice care se ocupa de asta. Sau cel putin asa era cand am plecat eu.

Si legat de asta, desi cu totii suntem presati de timp, sa ramanem sa citim CU ATENTIE contractul pe care ni-l pune la dispozitie agentia de turism.

Rezervarile facute pe internet implica probabil preturi mai mici dar si un grad de risc. Pe care ti-l asumi sau nu.

Imi mai amintesc despre faptul ca, la un moment dat se vorbea despre imaginile postate pe internet de la hoteluri. Camerele sunt fotografiate dintr-un anumit unghi si se pare cu anume fel de obiectiv care face ca distantele sa para mai mari. Adica, camera pare mai mare decat este in realitate. Iar date concrete nu se dau nicaieri.

Din cate mai stiu, agentiile de turism stiu multe date despre locatiile respective pentru ca, mai ales cele serioase trimit reprezentanti sa vada toate locatiile cu care incheie contracte. Adica nu ezitati sa le puneti intrebari. Multi dintre ei stiu bine detalii din locatia respectiva.

Cam atat astazi.

Sper sa va fi fost de folos, asa cum imi sunteti voi mie povestind despre atatea posibile destinatii de vacanta.

Trimis de TEOANCA in 11.10.10 15:56:36

VIZUALIZĂRI: 1292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

ascent
[11.10.10 16:22:27]

Un vot si din partea mea. Ai perfecta dreptate, stiu pe cineva care a patit ceva asemanator in China... Norocul a fost ca isi pierduse doar pasaportul, buletinul de identitate ii ramasese pentru ca il avea in alta parte. Bine, pasaportul alaturi de bani, telefoane mobile, etc....

dannek
[11.10.10 17:10:17]

Sigur tara cu pricina era una latina.

Sa iti povestesc pe scurt ce am patit eu in Austria.

In primul an an stat la un hotel 2 saptamini 2 persoane care aveam laptopuri. In toate zilele cind plecam in oras sau unde aveam treaba lasam cele 2 laptopuri in camera in ultima zi cin am plecat iarasi in oras l aintoarcere nu am mai gasit nici un laptop.

Am chemat politia ca mi-a spus ca nu sunt primul si ultimul turist din acel hotel care pateste asa ceva.

Intradevar rezervarea am facut-o pe booking nu are legatura cu cel 2 laptopuri. Politia mi-a dat un act de constatare iar pe patron la durut la bască. Nici macar nu si-a cerut scuze. Ce m-a frapat a fost faptul ca la receptie pe cele doua ture erau receptionere romance. Pute-au sa spuna pe sest in ultima zi sa avem grija de laptopuri dar nimic.

Ajuns in tara am scris mail la ministerul turismului in Austria, care mi-a raspuns ca va verifica sesizare si cam atit, schimburi de mailuri.

Anu acesta am poposit intr-un orasel minunat de pe malul unui lac tot din Austria, dupa patania de anul trecut in fiecare zi luam laptopul din camera si il bagam in portbagaj. Intr-o zi ma grabeam si am lasat din graba telefonul pe plafonul masini si o harta telefonul cu GPS de vreo 300 euro. Am plecat intr-o mica plimbare cu vaporasul pe lac.

La intoarcere dupa circa 4 ore am gasit telefonul la locul lui pe plafonul masini si harta.

Acea parcare era foarte aglomerata pentru ca oferea o panorama splendida orasului dar si a lacului.

Era o parcare de tranzit, opreau foarte multe autocare cu turisti sa faca fotografi.

Toata problema e ca daca te afli in locul nepotrivit la timpul nepotrivit o patesti. Iar intr-o tara straina mai ales trebuie sa fi mai atent decit la tine.

Andox
[11.10.10 17:18:01]

Desi nu prea cred ca mi se poate intampla asa ceva deoarece actele si banii, se pot lasa la hotel (eventual chiar intr-un seif) in afara de carnetul de sofer si banii de cheltuiala pe ziua respectiva iar bijuterii nu cred ca voi cara cu mine intr-o vacanta, eu as face urmatorul lucru:

1. As suna la ambasada sau consulat (cu siguranta ma pot ajuta mai mult decat o agentie, mai ales in privinta actelor.)

2. As suna un prieten, ruda sa-mi trimita bani (western union sau money gram opereaza cam prin toate tarile.)

TEOANCAAUTOR REVIEW
[11.10.10 17:38:56]

@dannek

Da, era o tara latina! Corect.

In Viena si mie mi-a returnat banca o suma de bani pe care ii "pierdusem " intr-un aparat care s-a defectat fix cand doream eu sa schimb. Era in preajma sarbatorilor de iarna si nu mai aveau pe cine sa trimita.

Dupa doi ani am revenit si am zis sa incerc.

Aveau sesizarea mea inregistrata si mi-au returnat TOTI banii.

@Andox

Sigur, e ok si asa. Pentru ca stii ce sa faci. Ei nu stiau ca nu stiu ce sa faca. Ei bietii, printre primele dati iesiti din tara, nu se puteau intelege cu nimeni pe acolo, intrasera in panica. Ce cautau bijuteriile de aur in geanta nu stiu, dar vezi tu, noi fetele ne dorim sa aratam bine chiar si in vacanta. Sa se vada ca suntem romance frumoase! Of... am glumit...

Nu toti cei care pleca peste hotare stiu ca NU STIU.

Pentru asta ne-am strans noi pe aici, sa invatam unii de la altii.

recul*
[11.10.10 18:23:34]

cred ca pentru bani exista solutia cardului, din cate stiu eu, poti primi bani de la ghiseu daca ai datele cardului, chiar daca ti-a fost furat.

in ce priveste actele... eu le tin separat tot timpul. in primul rand pentru ca un portdocument se deosebeste de un portofel si putini sunt cei care vor sa vada cum arati in poza din buletin, in al doilea rand, daca se intampla sa le pierzi, e mai putin probabil sa le pierzi pe amandoua in acelasi timp. si cred ca si niste copii ale actelor, aruncate in fundul geamantanului, ajuta un pic! oricum, un lucru este absolut necesar: sa nu uitati ca infractorii nu au vacanta! ganduri bune!

ileanaxperta*
[11.10.10 18:59:06]

Eu nu las NICIODATA geanta sau alte valori in masina/autocar de cate ori cobor, chiar si pentru 1 minut. Dar asa se intampla cand esti neatent iar neatentia se plateste uneori f. scump.

Imi pare rau pt. experienta neplacuta prin care au trecut prietenii tai, dar poate de aici vom invata cu totii ceva foarte important. Sa avem mereu grija maxima de bunurile noastre personale, indiferent unde/cu cine suntem.

Si pentru randurile de altfel utile, un vot si de la mine. Numai bine si vacante de vis si mare atentie oriunde veti calatori!!!

sandu.53
[11.10.10 19:58:26]

doamne fereste de asa o patanie! sfaturile tale sunt bine de retinut!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[11.10.10 22:13:23]

si totuşi... chiar şi făcând rezervarea pe internet, între mine şi saitul ofertant există un contract! citeste termeni si condiţiile de pe booking.com, de pilda!

acum, pe de alta parte, laptopuri, bani, acte lăsate neasigurate în camere sau maşini nu vor returna nici un fel de agenţii sau hoteluri.

au avut şi nişte colegi de ai mei o astfel de patanie (acolo a fost vorba despre cineva din exterior) si in afara de ajutor în ceea ce priveşte înlocuirea actelor, nu au primit nimic (poate ceva scuze, dar nu sunt sigur).

motaneata
[11.10.10 23:10:20]

In patania prietenilor tai intalnim doua aspecte: hotia si neglijenta.

Hotia este reprobabila, dar ea exista de cand lumea si peste tot. Cu siguranta prietenii tai nu s-au nascut ieri, deci stiau ca trebuie sa-si ia minime masuri de prevedere.

Daca au mers in vacanta cu avionul, cand au ajuns, nu s-au cazat mai intai la hotel? Acolo nu si-au lasat bagajele? Nu abia dupa aceea au inchiriat o masina? Atunci cum le-au disparut gentile din masina?

Sa zicem ca nu au avut incredere in seiful de la hotel (sau hotelul nu avea seif). In cazul asta nu tii actele si banii la tine intr-o borseta? Le lasi aruncate la intamplare intr-o masina inchiriata si pleci? Nu mai vorbesc de bijuterii, le iei la tine ca sa le tii aruncate in masina inchiriata?

Oricum, patania prietenilor tai va fi invatatura de minte atat pentru ei, cat si pentru cei care au citit cele spuse de tine.

Are dreptate @ileanaexperta:

neatentia se plateste uneori f. scump.

Sa nu uitam insa ca asemenea intamplari fac parte din viata si stii cum se spune: Doamne fereste de mai rau!

stefania
[12.10.10 11:15:51]

Buna

Nu stiu cum santeti voi, dar eu oriunde am fost (si am cam fost) mi-am lasat leptopul si bijuteriile in camera de hotel si nu au disparut niciodata. Chiar in Roamania, la Felix sau la mare nu am avut probleme. Desigur se poate intampla oricand. Cred ca voi fi mai atenta de acum incolo. Cred ca prieteni tai au fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit. si noi am fost in Grecia si am inchiriat o masina decapotabila care statea pe timpul noptii in fata hotelului. Intr-o seara am uitat aparatul de fotografiat pe bancheta din spate a masinii, dar nu a disparut, chiar am fost mirati, caci in apropiere era un hotel in care erau cazati muncitori romani care lucrau acolo.

mirelopodu*
[12.10.10 13:21:57]

Da, e bine de reținut! Bine ai făcut că ai semnalat aspectul. În acest sens, sunt întru totul în asentimentul lui ileanaxperta.

TEOANCAAUTOR REVIEW
[12.10.10 15:21:50]

Mi-ati pus multe intrebari despre cum au ajuns prietenii mei in aceasta situatie si am sunat sa ma documentez.

Am aflat ca:

- este vorba despre Tenerife unde au ajuns cu avionul Bucuresti-Madrid-Tenerife. Si unde nu exista consulat. Cel putin acum cativa cand s-a intamplat.

- A doua sau a treia zi dupa ce s-au instalat la hotel, au hotarat sa inchirieze o masina sa viziteze o rezervatie sau un parc (asa ceva, poate stiti mai bine cei care au fost acolo), si sa faca un tur al insulei. Si-au luat cu ei o gentuta mica si un rucsacel cu toate actele si toti banii, doamna dorind sa cumpere din drum de undeva bijuterii din aur care am inteles ca sunt vestite pe acolo. Ceea ce a si facut.

In drumul catre parcul cu pricina, au oprit intr-un loc cu un peisaj superb unde multi faceau poze. Au coborat si s-au departat din masina aprox. 2m, cu spatele la ea sa faca poze lasand insa masina descuiata. Totul a durat mai putin de cinci minute.

Apoi a urmat cosmarul, care a continuat in Madrid.

Li s-au cerut copii dupa biletele de avion, pe care le-au platit. Si inca multe altele.

Interesant ca, desi agentia i-a ajutat cat a putut, oamenii cred ca le-a purtat un mare si grozav ghinion si nu mai pleaca prin agentii de turism facand rezervarile doar pe internet sau mergand in grupuri organizate in diverse "misiuni economice ".

Si uite cum @Dragos are uneori dreptate...

bose
[19.10.10 19:26:42]

Aşa cum bine spunea cineva, hoţii nu au vacanţă. Mare grijă. E păcat de concediul stricat. Şi câte alte chestii implică. Rămâi marcat pe viaţă. Avem o prietenă căreia i s-au furat banii în Antalia. Cu geantă cu tot. A aşezat-o lângă ea fără să o supravegheze şi a făcut ,,aripi". Nu are nici o explicaţie că nu era singură dar nimeni nu a văzut nimic. Şi hoţia e o meserie şi unii o practică cu artă. De acea trebuie să ne luăm măsuri de prevedere în orice situaţie. Cine se gândea de exemplu că se fură în Tenerife? Dar uite că se întâmplă. Luaţi-vă fraţilor o borsetă şi ţineţi-o pe voi tot timpul. Nu trebuie să o vedeţi. Trebuie să o simţiţi. Şi în vacanţă nu trebuie să fie mare, că nu vă luaţi toate actele cu voi. Ceva mic şi uşor de purtat. Când zona unde sunteţi e mai aglomerată sau mai dubioasă ţineţi mâna pe ea. Eu am fost foarte precaut şi în Roma şi în Amsterdam, chiar dacă eram în zone ,,supercivilizate". Hoţii circulă şi ei liber ca şi turiştii şi ajung oriunde. Au privirea ageră şi te citesc dintr-o mie dacă ai atitudine de victimă. Vă spun eu sigur că dacă e acolo un ,,profesionist" din Romania, te ,,citeşte" din mii de turişti străini că eşti român. Sunt foarte buni psihologi. Aşa că, dacă vrei să ai o vacanţă frumoasă şi fără griji, nu lua lucruri de valoare cu tine. Actele, banii şi camera foto sau video. E suficient. Şi toate astea purtate pe tine. Banii şi actele cât mai lipite de corp. Obiectele de valoare se lasă în cameră doar în seif. Nu ispitiţi pe nimeni, mai ales personalul hotelului, pentru că nu rezistă la ispită. Dacă nu o fac ei... au complici... vezi Bulgaria!!!

Poate par exagerat, dar ştiu ce spun... şi poate nu o să vă placă ultimul sfat, dar... când sunteţi ,,afară", evitaţi contactul cu românii care nu sunt turişti, ghizi sau angajaţi pe la hotel sau în alte servicii. Sau măcar reduceţi contactul la strictul necesar! Mare atenţie!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

ascent, bose, dannek, ileanaxperta*, mirelopodu*, motaneata, recul*, sandu.53, stefania, TEOANCA
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: