ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
ÎNSCRIS: 11.10.10
OCT-2010
team-building

SPEED TRAVEL- Evitati-o!!!

Am aproape 50 ani, sunt director al unei companii multinationale in Romania. Sunt o persoana pacifista care nu escaladeaza conflictele si sunt adeptul principiului ca dialogul si diplomatia rezolva orice neintelegere.

Va relatez o intamplare nefericita petrecuta sambata 9 oct. 2010 in Delta Dunarii pe Dunare la Km 54, la intrare din Dunare (Brat Sf. Gheorghe) pe Canalul Dunavat, 20 m in amonte de Pensiunea SC Speed Travel SRL, proprietar Gostin Marian.

Sambata, 09.10.2010 in jurul orelor 10.00 pe o ploaie si un vant cumplit am mers la pescuit la Km 54, la intrarea pe canalul Dunavat. M-am ancorat pe mijlocul canalului intentionand sa pescuiesc cu o singura lanseta, la rapitor. In cateva minute norocul mi-a suras si am capturat un salau de cca 1.5 kg. Bucuros fiind (cu o zi inainte, nu reusisem sa capturez nimic desi vizitasem zonele de biban in jurul lacului Holbina) am continuat pescuitul chiar daca eram ud aproape pana la piele. Dupa cca 15 min de la ancorare a venit pe mal, in dreptul pensiunii SC Speed Travel SRL, o persoana care mi-a spus ca, pe patron il deranjeaza prezenta mea acolo, ca e proprietate privata si ar trebui sa dispar… (patronul se trezise nervos din cauza vremii si il deranjam…i-a zis sa ma alunge apoi s-a dus si s-a culcat din nou…a fost explicatia paznicului). Am fost f. civilizat, nu am raspuns in nici un fel la provocare; am spus ca sunt pe mijlocul canalului si ca chiar nu doresc sa deranjez pe nimeni, ci sa ma bucur de cateva ore libere si de succesul pe care-l aveam la pescuit. A venit apoi o alta persoana mai tanara tot paznic/barcagiu (domiciliata in Dunavatul de Jos) si din nou a inceput sa strige la mine sa plec de acolo ca-l deranjez pe patron. I-am raspuns, din nou civilizat, ca nu doresc sa deranjez pe nimeni si ca mi-ar placea mai mult sa ma invite la un ceai fierbinte si la pranz in restaurant, sa platesc, sa-l cunosc pe patron, sa socializam si poate, in baza unei oferte sa stabilim un teambuilding la aceasta pensiune.

In cateva minute au venit cu o salupa de viteza, motor de cca 150 HP si a inceput sa dea ture in jurul barcii (eram cu o barca Laguna de 4.8 m) facand valuri mari, introducand apa in barca, claxonand in permanenta si spunandu-mi sa parasesc zona.

Din nou nu am dat curs provocarilor, am ridicat insa ancora si i-am rugat, politicos, pe baieti sa ma ajute sa vorbesc cu patronul, dorind sa vin sa ancorez la mal si sa scot apa din barca…. in barca intrasera cca 40-50 l de apa in urma valurilor facute de catre ei si eram in pericol sa fiu rasturnat in Dunare.

In acel moment prima persoana a venit cu cainii pe mal si ii asmutea, ceilalti doi cu barca ma impingeau catre mijlocul canalului, claxonau…etc parca eram un terorist sau o persoana care ar fi vrut sa atace pensiunea…. UN ADEVARAT CIRC IEFTIN PE CARE NU L-AM INTELES.

Intr-un final am parasit zona, am ancorat pe malul opus ca sa scot apa din barca, dezamagit fiind de comportamentul patronului si al angajatilor lui.

Culmea este ca, in ziua precedenta, niste pescari, lipoveni, langa Holbina (pescuiam langa coliba lor), vazand ca nu prind nimic, m-au invitat la o ciorba pescareasca si un peste fript iar Dl. Gostin, bucurestean, aproape ca m-a scufundat in Dunare.

DE CE OARE?

In cei 30 de ani de cand vizitez delta nu am mai avut o astfel de intamplare.

Va stau la dispozitie cu informatii suplimentare, numele persoanei din Dunavatul de Jos pe care am recunoscut-o, care conducea barca si care mi-a zis ca daca patronul ii spune sa ma arunce in apa…… ca sa-si pastreze slujba, asa va face.

Ma intreb cum se comporta managerii acestei pensiuni... pe care am vazut-o, de fiecare data goala... cu clientii.

Daca sunteti/ati fost martorul acestui gen de intamplari as vrea sa schimbam impresii si sa incercam sa izolam persoane care au astfel de comportament.

Trimis de luky1960 in 11.10.10 15:54:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUNAVĂȚ. A mai fost în/la: cu precadere in Delta Dunarii

VIZUALIZĂRI: 4624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luky1960); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

bessondm
[11.10.10 17:02:32]

De ce n-ati sunat la Politie? In zona au echipaje de la Politia de Frontiera care au atributii extinse acolo, inclusiv de verificare pescari, braconaj, acte de detinere a ambarcatiunilor motorizate, acte de navigatie persoane etc. Si PF detine ambarcatiuni de mare viteza, i-ar fi pus repejor la respect, daca situatia degenera. Dupa cum ati povestit, sunt convins ca nu erau in regula la toate capitolele...

santana*
[11.10.10 17:11:13]

Nu e rau ca ati sesizat asta pe AFA, dar era bine s-o faceti (categoric ca in zadar) si la politia locala. Vad ca sunt cocalari si pe ape, nu doar pe sosea.

[11.10.10 17:19:26]

Am vorbit cu cineva de la ecologisti si mi-a spus ca au aruncat cu pietre intr-unul dintre ei.

Persoana respectiva a filmat cu tel mobil intamplarea, a facut reclamatie la Politie si la ANPA insa nu s-a rezolvat nimic.

Ma gandesc ca daca mai multe persoane sesizam aceste lucruri putem contribui la stoparea acestor comportamente.

sasrichard
[11.10.10 17:51:39]

Se pare ca individul ala este revolutionar, si bagat in multe afaceri necurate. Stilul Dan Iosif.

sandu.53
[11.10.10 20:00:23]

foarte neplacuta situatie... dar cred ca nu e timpul pierdut inca pentru o sesizare la politie. au fost si alti martori?

[11.10.10 21:02:37]

Probabil ca este revolutionar sau membru al vreunui partid.

Din pacate nu era nimeni prin zona; sbt si duminica au fost zile de cosmar... ma refer la vant puternic si ploaie.

Pe Dunare am vazut numai cateva barci... si acelea cu cei care plecasera de la pescuitul stationar de pe canale.

Nu puteam sa stau in picioare pe flotorul barcii ci numai numai in picioare pe fundul ei sau in sezut pe flotor.

Oricum am auzit ca proprietarul are un depozit de materiale de constructii sau o firma de constructii in Buc. si ca e prieten cu Tavi... brunetul care a cantat cu formatia Talisman.

[11.10.10 22:38:19]

Nefiind vorba despre o cazare acolo, a trebuit să trecem aceste impresii în starea "fără note" (invalidate). Dar e bine să rămână pe site, ca să ştie toată lumea ce oameni sunt în acea locaţie!

mihai1111
[27.10.10 15:55:42]

Buna ziua. Am citit ce s-a scris mai sus.

Acum o luna si jumate am fost si eu tot in aceea zona tot in zona acelei pensiuni. Intr-o dimineata pe la ora 8:30 am iesit cu un amic de al meu la pescuit si m-am ancorat si eu de mal mai exact langa un copac aproape de pensiune si am dat la rapitor. Dupa 40 50 de minute la fel a iesit unul din angajatii propietarului si mi a spus sa plec de acolo ca este propietate privata si ca nu am voie sa pescuiesc acolo. M-am dus unpic mai incolo si ne am continuat pescuitul in continuare. Apoi a inceput sa tipe ca sa ma car de acolo ca nu are unde sa isi arunce lansetele sa pescuiasca. Este inadmisibil asa ceva...

[27.10.10 16:12:37]

Salut Mihai,

Multumesc pentru ecou.

Stiu salcia... exact la intrarea pe canalul Dunavat pe partea dreapta... nu m-am ancorat niciodata de ea.

Nu era nimeni la pescuit, pe mal, in dreptul pensiunii atunci cand am pescuit eu.

Toate cele bune

jupanul
[02.11.10 12:54:31]

Am citit cele spuse de dumneavoastra. Intr-o oarecare masura ii dau dreptate celui care are pensiunea deoarece omul daca a momit locul si apoi vroia sa dea acolo si vin altii si dau acolo nu mi se pare frumos ca el sa arunce banii pe momeala si altii sa vina sa dea in locul in care a momit.

Parerea mea este ca nu trebuie sa ne certam si sa facem atata tam tam pentru ca unii oameni nu gandesc inainte sa scrie ceva. Nu tin nici cu unul nici cu altul. este urat ce a facut cel care are pensiunea dar este si urat ceea ce ati facut dumneavoasatra.

Nu trebuie sa spuneti sa evitam pensiunea aceea.

Alexutzalixy
[04.09.14 18:47:25]

@luky1960:

Buna ziua,

Domnule L, articolul semnat de DVS. mi-a fost de mare ajutor in realizarea unui material -ancheta pentru emisiunea la care lucrez. Va rog, daca va este cu putinta, am vrea ca punctul DVS. de vedere sa-l exprimati live, chiar daca au trecut 4 ani de la acel incident.

Prin urmare indrumati-ma va rog, cum as putea lua legatura cu DVS.

Va multumesc!

mihai1111
[04.09.14 19:13:20]

as vrea sa vad si eu daca se poate. va multumesc

Alexutzalixy
[04.09.14 19:27:07]

@Alexutzalixy:

Am vrut sa completez la postarea de mai sus ca vom cita din articolul dvs in materialul realizat pentru emisiune.

Dar ar fi extraordinar sa va avem in direct.

"M-am ancorat pe mijlocul canalului intentionand sa pescuiesc... Dupa cca 15 min de la ancorare a venit pe mal, in dreptul pensiunii SC Speed Travel SRL, o persoana care mi-a spus ca, pe patron il deranjeaza prezenta mea acolo, ca e proprietate privata si ar trebui sa dispar… A venit apoi o alta persoana mai tanara tot paznic/barcagiusi din nou a inceput sa strige la mine sa plec de acolo ca-l deranjez pe patron. I-am raspuns, din nou civilizat, ca nu doresc sa deranjez pe nimeni... In cateva minute au venit cu o salupa de viteza, ... si a inceput sa dea ture in jurul barcii facand valuri mari, introducand apa in barca, claxonand in permanenta si spunandu-mi sa parasesc zona. "

SURSA: http://amfostacolo.ro/romania-pareri, 15/dunavat (...)

[04.09.14 19:42:58]

@Alexutzalixy: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Alexutzalixy, bessondm, jupanul, luky1960, mihai1111, sandu.53, santana*, sasrichard