ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2010

La Multi Ani Oradea!!!

A XIX-a editie a Toamnei Oradene s-a incheiat ieri cu traditionalul de acum spectacol al focurilor de artificii. Punctul culminant al acestei manifestari a fost in acest weekend, de vineri si pana duminica seara, centrul orasului a fost un "altar" inchinat bunei-dispozitii si distractiei la maxim prilejuite de serbarea zilei orasului. Chiar daca ziua orasului Oradea este sarbatorita pe 12 octombrie, petrecerea in cinstea orasului a fost organizata cu cateva zile mai repede pentru a putea fi organizata in weekend.

La 897 de ani de la prima mentionare, orasul fiind cunoscut atunci dupa denumirea latina - Varadinum, Oradea a ajuns un oras destul de cosmopolit, care nu ezita sa petreaca din plin in fiecare an la inceput de octombrie. Ca de obicei, ultimele 3 zile ale Toamnei Oradene sunt si cele mai fierbinti, mai aglomerate din punct de vedere al manifestarilor ce au loc cu aceasta ocazie. Dar pentru marea majoritate a oradenilor ziua orasului inseamna in special trei lucruri: cele 3 seri in care se organizeaza concerte de muzica, retragerea cu torte si focul de artificii.

In ceea ce priveste concertele de muzica ele cuprind in general nume cunoscute ale scenei romanesti, dar nu numai. In acest an in fata oradenilor au cantat: Elena Gheorghe, Alex, Laurentiu Duta, Horia Brenciu, Andra si Directia 5. Nu pot spune ca a fost nici cel mai reusit an, dar nici cel mai slab din acest punct de vedere, eu unul am observat ca cei prezenti in centrul orasului sau distrat foarte bine, de cei mai tineri nici nu mai vorbesc, ei au savurat din plin fiecare minut al concertelor.

In alta ordine de idei, centrul orasului a fost paralizat cu aceasta ocazie, incepand de vineri dimineata, iar populatia mi s-a parut mai putin concilianta din aceasta cauza ca in alti ani. Strazile din centru au fost invadate de carusele, gherete cu mici, frigarui, gratare, bere, vin fiert, sucuri, dulciuri pentru copii si toate celalalte briz-brizuri inerente acestui gen de manifestare.

Si cum retragerea cu torte a militarilor din garnizoana am ratat-o din pacate in acest an a trebuit sa ma multumesc cu concertul din acesta seara si cu spectacolul focurilor de artificii. Evenimentul cel mai asteptat al serii si chiar al intregii Toamne Oradene, focurile de artificii s-au lasat un pic asteptate, dar au fost o rasplata binemeritata pentru cele cateva mii de persoane care s-au incapatanat sa infrunte frigul acestui inceput de octombrie.

La Multi Ani Oradea!!!

Trimis de danoradea in 11.10.10 01:24:22

VIZUALIZĂRI: 1605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Multi Ani Oradea! - asteptand infrigurati spectacolul focurilor de artificii
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[11.10.10 01:25:08]

Am sa rog un web sa retraga punctele pentru acest review si sa nu puncteze nici pozele.

[11.10.10 06:28:00]

Done

alinutzza140*
[11.10.10 09:59:00]

Felicitari pentru rew. Ce frumos ai surprins artificiile.

sandu.53
[11.10.10 20:19:03]

totusi Oradea este un oras mult prea frumos si civilizat... ii port amintiri placute din adolescenta! votul meu pt. Oradea e cel mai pretios 400 puncte plus 2000 pc. bonus fiind vot 7.

[11.10.10 21:19:37]

Multumesc tuturor pentru aprecieri, ca sa fiu cinstit meritul pentru poze apartine sotiei mele, eu am facut in acest timp un mic filmulet cu artificiile, care il voi atasa imediat ce va fi disponibil.

creivean
[11.10.10 21:37:39]

Pentru ziua de maine (cand este ziua orasului, iar eu implinesc 14 ani de trai cu baba), un calduros La Multi Ani Oradea si un La Multi Ani tuturor Oradenilor, membri AmFostAcolo, sau nu.

Felicitari vecine, pentru o astfel de initiativa. Ma simt bine, citind un astfel de review. Pe bune. Iar pozele-s super. Ai un ajutor de nadejde.

Acum treaba cu filmatul, n-o prea cred. Cred ca ai fost pe la Ramada, la Oktoberfest si de la atata snaps, deja vedeai dublu si nu te-ai riscat, sa intri in gura noastra de carcotasi cu niste poze leganate...

[11.10.10 21:58:00]

) mi-ar fi placut mie sa stau langa o bere, dar din pacate o mica raceala m-a cam impiedicat "sa-mi fac de cap" in acest sfarsit de saptamana, poate next time.

luciaoradea
[09.12.10 19:23:43]

Un vot maxim si din partea mea! Abia acum am citit review-ul si, cu toate ca am fost si eu la concetul dat de ziua orasului nu am ramas pana la sfarsit din cauza frigului. Asa ca am reusit cu ocazia citirii review-ului tau sa vad si focurile de artificii!

alinutzza140*, danoradea, luciaoradea, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oradea şi împrejurimile: