ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.05.09
SEP-2008

Agios Sostis

Ma aflam cu familia in vacanta in insula Zakynthos, avand cazarea in statiunea Amoudi. In acest loc de vis consider eu ca ar fi mare pacat daca te limitezi sa stai doar pe o singura plaja si in rest mai nimic. Asa ca noi in fiecare zi, de dimineata, dupa micul dejun, stabileam de comun acord, cu harta in mana, in ce directie sa apucam.

Uneori mergeam pe o alta plaja si ramaneam in statiunea respectiva si luam masa la una din tavernele de acolo! Alte ori vizitam mai multe locuri, localitati, crame de vin, magazine sau locuri in care consideram noi ca trebuie sa oprim!

Citisem pe un site turistic, pe internet despre Insula Agio Sostis! Ma tot minunam eu! Cum sa fie o insula pe o alta insula? Nu-mi imaginam nici cum. Si intr-o dimineata de septembrie, foarte insorita am ales sa mergem in aceasta directie.

Este situata in sudul insulei Zakynthos, in statiunea Laganas, una dintre cele mai vestite din insula si cele mai preferate de tinerii englezi pentru distractia din cluburile de noapte, pentru plajele largi cu nisip fin, dar si pentru preturile mici, comparative cu lira lor! Am ajuns cam in jumatae de ora, prin Tsilivi, Zante-town si pe drumul care trece pe langa aeroport catre Laganas.

Cum ajungi pe plaja din Laganas, insula Agios Sostis se si zareste in partea dreapta! Este micuta, sau mai bine spus pare asa pana ajungi pe ea. Este legata de uscat printr-un podulet de vreo 200 de metri. Se poate ajunge pe insula, platind la intrare un billet care costa vreo 4 euro.

Cu biletul puteai merge pe insula la unul dintre cele 2 baruri si in schimbul lui puteai consuma ceva de baut, la alegere. In apropiere de pod este un mic port. De aici se mai poate pleca si in excursie catre insula Maratonisi, unde daca aveti rabdare si noroc puteti admira broastele testoase renumite, Caretta-Caretta, care de fapt sunt simbolul insulei Zakynthos.

Cand am fost noi in anul 2008 nu era excursie cu submarinul, dar am aflat ca in anul urmator a aparut. Trebuie sa fie foarte interesant, dupa cum am vazut un filmulet pe youtube.

Insula este vestita mai ales pentru discotecile care se organizeaza seara aici. Totul prinde viata cand se aprind luminitele si bautaura curge in valuri si fetele din Marea Britanie uita numaratoarea paharelor, pana nu mai vad poduletul la plecare.

Despre ele si modul lor de a se distra au aparut si in presa noastra in anul respective multe articole, intr-un cotidian romanesc, foarte citit, care a cam scandaliazat opinia publica!

Ziua in schimb totul este foarte linistit! Dupa ce ai primit biletul la intrare si ai urcat cele cateva trepte, ai ajuns pe insula si totul e ca in poveste! Frumusetea peisajului care il descoperi acolo sus te face sa nu regreti ca ai ajuns aici! Ai senzatia ca nu este atat de mica insula, cum ai vazut-o de jos, de la tarm.

Ne-am luat cate o bere rece si un frappe si ne-am asezat la o terasa, la cea de sus, de la care este o panorama foarte frumoasa aspupra statiunii Laganas si asupra golfului cu acelasi nume. E minunat! Se zareste chiar si statiunea Kalamaky, unde este aeroportul insulei! Culoarea marii la ora aceea este una de vis!

Incet, incet, incep sa mai vina turistii. Coboram sa vedem si cealalta parte a insulei, cea dinspre insula Maratonisi. Acolo este din nou un bar, cu umbrele frumoase si o mica plaja amenajata, unde deja cativa turisti matinali fac plaja.

Aici ne-am petrecut toata dimineata, ca nu ne mai venea sa plecam, atat de bine ne era. Am facut baie in marea curata si albastra, cum numai in Marea Ionica poate fi si ne-am bucurat de vacanta, de soare si de faptul ca am ales aceasta mica insula.

Dupa aceea am ales sa luam pranzul la o tavera din statiunea invecinata, in Kalamaky. Mi-a placut si plaja din Laganas, am mai revenit si aici in alta zi, dar mai frumos este sus pe insula aceasta mica. Am inteles de la alti turisti cu care am mai discutat atunci, pe plaja ca aici se organizeaza si nunti sau alte evenimente speciale, dar atunci este rezervata in excusivitate de acestia.

Va sfatuiesc daca ajungeti pe insula Zakynthos si sunteti cu masina personala, sa nu evitati sa treceti macar pentru cateva ore pa insula Agios Sostis, din Laganas. Vei trai o altfel de experienta decat pe o plaja obisnuita.

Cu toate ca aceasta insula este departe, cand ajungi acolo ai sa constati pe zi ce trece ca merita fiecare km facut pe deplin!

In primul rand mancarea gatita la tavernele din insula este foarte delicioasa, vinul cultivat aici este …. delir curat. Apa, cea mai albastra pe care am vazut-o eu vreodata si peisaje care te fac vrei nu vrei sa-ti doresti sa revii!

Binenteles ca si in acest an am ales tot o insula ionica-Lefkada

Trimis de raduu1972 in 11.10.10 00:00:56

VIZUALIZĂRI: 6275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

webmasterJr
[11.10.10 00:17:30]

Nici un review despre Grecia fara muzica, nu merge altfel!

Auditie placuta!!!

[11.10.10 00:20:00]

multumesc multtt webmaster jr, fiindca esti inca jr dau o fanta by grecee, k?

magdalena
[11.10.10 09:19:50]

Multumim de sfat, o sa tinem cont!

Frumoase fotografii, P02 e dublura cu P03...

Cris
[11.10.10 09:39:20]

Multumim ca ne mai aduci aminte de frumusetile Greciei, pica bine pe vremea asta.

[11.10.10 09:46:51]

Sters P03, dublura la P02.

dannek
[11.10.10 10:52:37]

Tentanta locatia!

De trecut in agenda de calatorie!

georgiana
[11.10.10 10:53:18]

Si eu AmFostAcolo! Si mi-a placut mult de tot si da, e adevarat ca se fac si cununii acolo, am citit tot aici pe site la Adisor: click aici

Felicitari pentru vacanta frumoasa, poate ne mai povestesti si altele, eu cand vad pe prima pagina Zakynthos, las totul si dau click sa citesc cu nerabdare!

ileanaxperta*
[11.10.10 11:07:57]

Repede, repede ti-am dat votul nr. 7 cu SB. (sa nu pierd "randul", ca mai mereu mi se intampla .

Radule, Radule, ce ne tot faci, baiatule, si tu si Georgiana cu Zaky al vostru... dar al meu inca nu e!!! De gasesti si tu atatea locuri atat de speciale de aici. Si daca mai stii si cum sa "manuiesti" simplu, frumos, exact sa ajunga la sufletul omului cuvintele, oare ce-mi mai trebuie? Doar sa merg si eu in Zaky odata. Am vrut in vara asta, dar deja zarurile erau aruncate pt. alte zone, dar tot in splendoarea asta de Grecie, care ne-a facut pe majoritatea dintre noi, turistii, "sclavii "ei, pt. totdeauna. Dar niste sclavi atat de liberi si de fericiti, de putem an de an sa-i batatorim cararile si sa-i balacim marile cu atat de mare bucurie si satisfactii de vacante reusite!

Iar pentru tine, uite, te fac "sclavul" a inca 400 PMA. Si la inca multe, cate poti tu duce... : -))

sandu.53
[11.10.10 13:40:40]

excelent scris am retinut toate amanuntele iar pozele mai mult decat frrumoase! felicitari!

biancuta
[11.10.10 14:09:34]

Trebuie sa ajung cumva si in Zakynthos... Frumos descris, cu foarte multe amanunte utile!

[11.10.10 16:24:36]

cat timp se face din romania pe insula?

[11.10.10 21:31:03]

va multumesc tuturor pentru timpul acordat lecturarii acestui review sper sa va placa si pozele si dc nu sa vedeti chiar voi aceste locuri frumoase

@ dogvl78,noi am facut aprox 17ore de condus non-stop ,bine cu mici pauze pt cafea,daca te tine ... drum bun ai ce vedea

pepsi70ro
[11.10.10 21:36:43]

Am citit dimineata pe fuga, insa acum am recitit. Foarte frumos povestit despre un loc unde mi-ar place sa ajung. Felicitari!

[11.10.10 21:38:50]

multumes pepsi, daca te pot ajuta cu ceva sfaturi cu mare placere dar iti spun un secret experta este georgiana) pe zakynthos.

trandafir 1970
[11.10.10 22:44:26]

Promit sa ajung pe Zakynthos cat mai repede, dar pentru 2011 zarurile sunt aruncate: Sarti!

Ce frumoasa e marea Ionica, poza 22 e dementiala!!!

Tu ne-ai convins cu Zakynthos, noi te convingem cu Sarti la anul? (stii tu care"noi"!)

Uite, pentru timpul de gandire iti trimit niste voturi, asa, cam vreo 400, sa te gandesti mai usor!

[12.10.10 00:01:03]

oare cat poate costa o casuta din aceea simpla si albastra din sarti? poate castig la loto

georgiana
[12.10.10 10:10:23]

@dogvl78,

Am o propunere, atat pentru tine cat si pentru restul, care citesc si vor sa ni se alature:

O cumparam toti pentru site si mergem acolo prin rotatie, va fi casuta albastra ''Am FostAcolo''!

Ce ziceti?

Ne apucam de economisit pan'la vara?

monikn
[13.10.10 19:11:00]

kalimera! vad ca esti maestru in ceea ce tine de Grecia... bravo!

trandafir 1970
[13.10.10 19:33:48]

@georgiana, pot sa fac eu lista? Scuze de off topick!

mirelutza
[13.10.10 22:40:00]

Ce frumos iti sta un punctaj PMA la review cu cate 5 cifre... pentru ca meriti! Sti ca incepi sa devii molipsitor? Citindu-ti impresiile grecesti oftez ca o indragostita plina de visare...

[14.10.10 00:34:55]

hai sa cumparam, casuta aia albastra e minunata, o am in cateva poze, o sa le postez pe aici cand scap de lene sa le caut. Am vazut-o la sarti in mai multe locuri. am si intrebat cam cat costa una, e in jur de 35-40.000 euro. vara sunt locuite, iarna se retrag oamenii spre salonic, cred ca si iarna e fain acolo

dannek
[14.10.10 08:55:20]

Zakyntosul este pe agenda mea de mult dar nu stiu cind îi va veni rîndul.

Ghiniul este ca am decoperit Austria (dar scumpa pentru bugetari)

recul*
[17.10.10 11:11:14]

ooooooffffffffffffffffff!!!

[07.10.14 03:10:18]

Mutat în rubrica "Zakynthos - locuri ,,must see", ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

[30.11.17 13:28:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Laganas» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Zakynthos]

biancuta, Cris, dannek, dogvl78, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mirelutza, monikn, raduu1972, recul*, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laganas și împrejurimile: