ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2009
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 06.01.09
    JUL-2008

Ipsos & Acharavi, Corfu

Vara aceasta am avut 2 vacante in Corfu, ambele extraordinare si, la rugamintea unei persoane de pe acest site, voi posta cateva din impresiile de acolo.

Prima destinatie: Ipsos.

drumul cu autocarul a fost destul de obositor (20 ore) insa cei de la *** ( operator turistic ) m-au impresionat prin seriozitate si profesionalism si au facut sa treaca timpul mai usor... la sosire a fost singurul eveniment mai neplacut in sensul ca la eleni appartments am asteptat de la ora 9 la ora 13.30 sa fie gata camerele si eram gata-gata sa facem o criza de nervi... se spune ca hotelul este de 3 stele insa sa nu va asteptati la mai mult de 2 stelute... pe mine nu m-a prea interesat aspectul acesta pentru ca timpul petrecut in camera a fost nesemnificativ. Hotelul este destul de in regula, daca nu te astepti la cine stie ce lux... mobila simpla, totul curat, destul de liniste avand in vedere ca nu e chiar la strada. Proprietarul, Spiro este foarte agreabil, cu conditia sa nu incalci programul 10-19 de balaceala in piscina. Distanta fata de plaja e mai mare de 200m cum zic cei de la agentii, insa nu e nici foarte mare si e placuta plimbarea.

plaja m-a speriat la inceput... are cam 5 metri latime, plina de pietricele insa in apa nisipul este foarte fin, trecerea spre adancime foarte lina... sezlongurile costa 7 euro (2 bucati si umbrela) spre centru statiunii si 5 euro spre capat unde nu va recomand pentru ca pietrele sunt mai mari si exista si multi "bolovani" in apa.

sa nu uit... sezlongurile sunt disponibile intre orele 9-19.

la terase preturi rezonabile... cu 10-15 euro mananci o masa de pranz buna, cu tot cu sucuri.

magazine nu prea sunt decat cateva de suveniruri si vreo 2 cu imbracaminte dar nu prea ai ce cumpara din ele... pentru shopping am fost in corfu town insa mare grija ca acolo magazinele se inchid la 14.30 si se redeschid la 19... autobuzele circula dupa orarul afisat in statie si un drum dus-intors costa cam 3.5 euro

in ipsos, cine se duce pentru distractie a facut o alegere fenomenala... barurile, terasele si discotecile sunt deschise pana dimineata... noi ne-am facut veacul la old tree... un fel de terasa-discoteca cu muzica de toate genurile, personal extraordinar si niste cocktail-uri grozave... preturile... 3 euro berea, 6 euro cocktail-ul, 2-3 euro sucurile.

in general, pentru statiunile de pe aceeasi coasta ai autobuz direct... nu si pentru cele din nord/sud/coasta opusa... de exemplu, eu din ipsos aveam autobuz direct spre nissaki, barbati dar nu si spre acharavi, roda, sidari... asta trebuie sa vezi la fata locului... si daca esti in statiune dar nu in statie si vezi un autobuz cu destinatia ta afisata, ii faci semn si opreste, insa in limita locurilor disponibile pe scaune, caci la ei nu ai voie sa stai in autobuze/autocare in picioare (ia soferul amenda - asta e o informatie pe care o am de la un ghid).

Avand in vedere ca autobuzele circula din ora in ora, daca pleci de dimineata si iti programezi cate 2 ore pentru fiecare statiune, cred ca o zi iti ajunge pentru vizitarea a 2-3 statiuni lejer.

------------------------

A doua destinatie: Acharavi

Eu am stat la Vila Thassos si mi-a placut foarte mult. Exista o curte comuna pentru Thassos si Fannis, piscina se afla in mijloc, printre bananieri si palmieri, e destul de intim si safe pentru copii, plus ca la nici 10 metri se afla Hotel Marie unde puteti servi masa pe o terasa plina de verdeata. Pana la plaja ai 5 minute de mers lejer pe jos si in drum exista un mini-market destul de bine aprovizionat. De asemenea, pana in centrul statiunii ai tot cam 5 minute de mers. Din pacate nu am o adresa sau un numar de telefon de la vila, dar cred ca poti gasi Hotelul Marie pe internet, caci din cate mi-a comunicat un locanic, e cel mai inalt hotel din statiune si banuiesc ca unul din cele mai importante de pe acolo.

Trimis de alexica* in 06.01.09 03:05:38

VIZUALIZĂRI: 19260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Loggas Beach
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

bogdan [09.01.09 07:52:42] »

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

indiralisa_26 [26.01.09 23:24:16] »

subscriu.....si pe mine ma intereseaza c sau t?

bogdan [29.01.09 13:05:51] »

Hmm, Lisa din cate vad nu ne baga nimeni in seama aici. Dar am scris la toti d-aici si am primit totusi cateva raspunsuri.

bogdan [29.01.09 13:36:37] »

Marea majoritate m-a indrumat spre Corfu, este mai cochet dar in acelasi timp si rustic. Thassos este invers, simplu si modern.

bogdan [29.01.09 13:43:59] »

Daca faci aceeasi alegere ca si mine s-anume Corfu, poate chiar ne intalnim fara sa ne cunoastem: P Daca vrei ca asta sa nu se intample si sa mai vb pe subiectul asta, ai id-ul meu cu cea mai mare placere [ ]

Admin [29.01.09 13:44:48] »

nu fi totusi prea aspru, bogdan. Poate alexica nu a mai avut timp sa intre, sau poate ti-ar fi raspuns in limita timpului la o intrebare mai simpla, dar una atat de ampla merita, in general, timp de "compilare". Este, probabil, foarte mult de scris in ce priveste o comparatie Corfu-Thassos, sunt atat de multe criterii de luat in calcul si in primul rand gusturile si preferintele fiecaruia. In opinia mea, este preferabil sa afli cate ceva despre acest subiect, ca sa stii spre ce sa te canalizezi. Iar aceasta presupune un dialog repetat si timp!

Vestea buna ar fi ca am in lucru o sectiune distincta dedicata exact acestui tip de intrebari, unde sa fie mai simplu sa postezi o intrebare - raspunzand, mai inainte, unei serii de intrebari optionale. Dar... va mai dura un pic, momentan timpul meu liber este acaparat 100% de problemele inerente mutatului pe alt server...

indiralisa_26 [29.01.09 15:25:07] »

da, webmaster, ar fi super sa putem posta intrebari si sa primim si raspunsurile la ele dar mai repede ...ca in ritmul asta....ne intoarcem din vacanta

Admin [29.01.09 16:55:08] »

o sa ma straduiesc, indiralisa, da' trebe sa-mi castig si painea, intre timp... si-am un serviciu doar de 10-12 ore pe zi [ca multi altii, sunt convins, nu ma plang]

alexica* [29.01.09 20:01:35] »

imi pare tare rau ca nu v-am raspuns mai devreme insa motivul pentru care nu am facut-o este acela ca nu stiu absolut nimic despre insula thasos si prin urmare, nu am cum sa fac o comparatie cu corfu...tot ce va pot spune este ca insula corfu isi merita fiecare banut si este absolut minunata!

indiralisa_26 [29.01.09 20:40:42] »

sigur ca da webmaster : intai munca si apoi distractia , suntem rabdatori...asteptam

iluzie_C [07.05.09 01:25:21] »

alexica as dori si eu niste poze daca se poate!

Danielle [15.05.09 13:08:06] »

anul trecut am fost in Thassos iar anul asta vrem sa mergem in Corfu..in Thassos am fost in statiunea Skala Potamia foarte aproape de plaja Golden beach care o recomand ca loc de plaja acolo..

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.05.09 16:30:33] »

Bogdan daca ai fost deja in Thassos, de ce nu mergi si in Corfu si apoi vei putea sa faci singur comparatia , tot ce pot sa spun este ca aceasta insula Ionica merita vazuta !

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.05.09 16:37:11] »

acum 30 ani 4 insule grecesti se detasau in topul destinatiilor turistice din aceasta tara ; 1.Creta ,2 Rodos 3.Santorini 4. Corfu

Sorien* [08.06.09 17:53:49] »

Salut! Suntem un grup de 6 prieteni care va pleca in aceasta vara intr-un sejur in Corfu. Vom pleca cu masina si mi-ar placea sa-mi dati cateva sugestii, cei care au fost in aceeasi situatie.

1. Care ar fi cel mai convenabil traseu Bucuresti - Corfu? Cam cati km sunt?

2. Se poate face dintr-o singura "bucata", sau trebuie oprit o noapte pt odihna? (Suntem 2 soferi)

3. Daca ar fi sa oprim pe drum, unde ar fi cel mai nimerit, ce e de vizitat pe drum (chestii interesante)?

4. Ce merita vazut si ce nu pe insula?

5. Distractii, cluburi, plaje, taverne, etc...?

Va multumesc!

ralumoldoveanu [21.06.09 17:26:59] »

Salut!

Am si eu cateva intrebari, la care va rog sa-mi raspundeti:

- Cu ce agentie de turism ai fost in Acharavi?

- Cati bani de cheltuiala recomanzai sa avem la noi? Vom merge 2 persoane in vacanta si va fi tip self-catering (fara masa).

Multumiri!

gheorghe.ittu [24.06.09 13:55:26] »

Traseul pana in Corfu este: Bucuresti - Sofia - Salonic - Egumenista si de acolo cu feribotul. Intre Salonic si Egumenista a fost inaugurata autostrada.

Distanta 1050 Km, timp apr. 15 ore. Ultimul feribot intre Egumenista si Lefkimi din corfu pleaca la ora 20,30 si costa 39 euro pentru 2 persoane si auto.

Gheorghe Ittu

nono [22.06.11 19:43:43] »

nono am fost in corfu la panoss cu *** (agentie turism) in acrahari. este foarte frumos multa verdeata plaja este mare dar atentie pe plaja este mai mult pietris. vila este curata se face curat in fiecare zi despre piscina numai de bine. va doresc vacanta placuta

webmaster [22.06.11 20:04:09] »

@nono, asa cum scrie si mai jos cu rosu, referirile pozitive la agentiile de turism sunt interzise pe acest site. Pentru ca esti nou pe site, doar esti avertizat acum, insa te rugam sa fii mai atent la acest aspect in viitor.

alexica*, bogdan, Cristian_h*, Danielle, gheorghe.ittu, iluzie_C, indiralisa_26, nono, ralumoldoveanu, Sorien*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: