ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
SEP-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Aproape de obiectivele turistice

Ar trebui sa incep prin a spune ca desi eram pentru al 3-lea an in Turcia, a fost prima data cand am ajuns in Istambul. Acest oras nu mi-a placut (cel putin zona veche dupa cum am inteles ca se numeste zona in care se gaseste bazarul, Moscheea Albastra si celelalte obiective turistice importante). Nu mi-au placut cladirile foarte inguste si foarte diferite - cu hoteluri de diferite stele intre mici fabrici cu magazine la parter, cu peisaje care ma duceau cu gandul la en-gross-urile de la marginea Bucuresti-ului si imediat langa cu imagini superbe, grandioase precum Moschea Albastra, Sfanta Sofia. Hotelul Antik Ipek se gaseste intr-o astfel de zona. Este un hotel cu 5-6 etaje si foarte ingust. Strada din fata hotelului este destul de ingusta si foarte aglomerata la orele de varf.

Hotelul l-am gasit pe net, cautand pe google "hoteluri in Istambul". Rezervarea am facut-o pe mail, fara sa platim nici un avans si sperand ca totul va fi ok si ca nu vom intampina probleme in momentul in care vom ajunge. Cand am ajuns am parcat pe trotuar fix in fata hotelului (ne promisesera in rezervare loc de parcare asigurat) iar in spate locurile erau ocupate. Masina a stat acolo pe trotuar si nu a patit nimic. Nu ne-au trimis la nici un loc de parcare cu plata.

Cei de la receptie foarte serviabili, patronul vorbea un pic romana. Au incercat sa ne faca sa ne simtim bine la acest hotel.

Hotelul:

Este un hotel in special de tranzit, folosit si de cei care se duc sa cumpere marfa en-gross din Turcia pentru magazine (sacii cu produse erau depozitati intr-o zona in holul hotelului unde se gaseste si un cantar si am vazut ca era afisat ca cei de la hotel ca au serviciul de transport marfa. Cand ne-am cazat ne-au intrebat din ce tara deoarece aveau rezervarile printate si puse in doasare pe tari (am vazut ca avea acolo dosare cu Romania, Bulgaria si Grecia pentru seara respectiva).

Deci la parter, la intrare este receptia, dupa care cateva trepte si zona in care se depozita marfa si tot in acea zona langa erau cateva masute si fotolii si dupa in spate restaurantul cu barul. La restaurant nu am mancat dar preturile de la bar erau 5 lire o bere Efes la 0.5, 1 lira cafeaua sau ceaiul. Jos in holul hotelului se simtea miros de nargiliea (dar nu era fosrte puternic)

Camerele:

Prima impresie nu a fost una buna deoarece usile par destul de vechi, dar dupa cand am intrat am observat camera care era curata, mobilierul nu era foarte nou dar bine intretinut; saltelele de la pat sunt sigura ca erau schimbate de curand... Ca dotari in camera era aer conditionat, un mini frigider incorporat intr-o masa/ birou si televizor care prindea peste 200 de programe. Baia se vedea ca era renovata de curand iar apa calda am avut tot timpul. Camerele nu aveau balcon; adica sunt niste mici balconase (se pot observa in poze) mai joase decat geamul care sunt folosite ca suport de aer conditionat si ca design. Cred ca in camere se poate fuma ca am vazut scrumiera (pe noi nu ne-a interesat acest amanunt).

Desi aveam laptop cu noi nu am incercat sa vedem daca mergea internetul wireless. Am vazut mai multe persoane cu laptop-uri jos la parter deci este posibil sa functioneze acolo.

In apropiera hotelului este o moschee iar in prima seara am lasat geamul deschis (am prins o zi ploioasa si se racise putin afara si am preferat geamul deschis in locul AC-ului) si la ora 4:50 dimineata am fost treziti de sunetul de la moschee. Cand am inchis geamul nu se mai auzea. Deci cei care se duc sa aiba grija sa tina geamul inchis daca nu vor sa fie treziti foarte devreme.

Prezentarea hotelului pe pagina lor de internet este foarte reala, pozele chiar exemplifica foarte bine ceea ce se gaseste in camere.

Ca o concluzie, daca m-as mai intorece vreodata in Istambul (ceea ce nu imi doresc) m-as caza la acest hotel unde raportul calitate / pret este foarte bun.

Trimis de corinamaria in 09.10.10 11:28:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.50 EUR pe cameră

ancamariagadea*
    [09.10.10 12:39:14]

@corinamaria,

Istanbul este un oras al contrastelor, o mixtura intre cultura occidentala si cea orientala, locul unde te simti ba in trecut, ba in prezent, orasul in care traditionalul se intalneste cu modernul. De aceea are un farmec aparte. Nu il judeca aspru Oricum, fiecare are dreptul la opinia personala, nu?

Lasand asta la o parte, review-ul tau este unul util din punctul meu de vedere! M-ar mai interesa daca ati luat vreo masa acolo: cum e mancarea si restaurantul?

corinamariaAUTOR REVIEW
    [09.10.10 12:59:53]

@ ancamariagadea Nu am luat nici o masa acolo. Si nici nu am observat pe nimeni sa ia masa.

romanitzaa
    [09.10.10 15:04:58]

Nu pot sa cred ca nu ti-a placut Istanbulul. E un oras cu un farmec aparte, care te face sa-ti doresti sa te reintorci.

Eu l-am vizitat de 2 ori intr-un an si tot nu mi-a fost de ajuns.

Diaura*
    [09.10.10 20:24:06]

Parerea mea este ca 45 Euro/noapte fara mic dejun, este un pic cam scump pentru un hotel de doua stele.

magdalena
    [10.10.10 08:24:08]

Ar fi fost bune niste poze... Si unde ati mancat pana la urma?

sandu.53
    [10.10.10 14:24:03]

un oras deosebit despre care se pot scrie multe impresii! foarte utile informatiile de la tine ira pretul sejurului este chiar foarte bun. felicitari!

corinamariaAUTOR REVIEW
    [11.10.10 09:19:57]

Poze de la hotel nu am. Am decat o poza cu ce se vede din camera. Cand ajung acasa o sa o pun.

Legat de mancare micul dejun pe noi nu ne-a interesat (nu mancam dimineata).

In Istambul am mancat in prima seara cand am ajuns la un restaurant pe o strada apropiata de hotel unde sunt numai restaurante cu specific pescaresc. Nu recomand sa mancati la nici unul din acele restaurante. Meniul kebab 15 lire, bere 5 lire dar ne-au taxat inca cam cat am mancat si baut pentru apa (de care nu ne-am atins si nici nu am cerut-o), panie (care era la pret cat meniul desi nu era afisat nicaieri pretul painii).

A doua zi am mancat undeva in apropierea bazarului tot kebap, foarte multe dulciuri luate din bazar iar seara erau pe aceeasi strada cu hotelul un fel de autoserviri cu mancare foarte buna si foarte ieftina.

Eu sunt fan ingetata, iar cea turceasca mi s-a parut delicioasa. Daca ar fi fost dupa mine as fi mancat doar inghetata si dulciuri

A treia zi, cand am plecat nu am mai mancat in Istambul ci ne-am oprit la un restaurant langa o benzinarie.

biancuta
    [16.12.10 14:48:44]

Am ajuns si eu in Istanbul, am stat la Hotelul Almina Boutique Hotel. Si eu spun ca si @ancamariagadea, Istanbulul e un oras al contrastelor, unde se imbina vechiul cu noul, cultura occidentala cu cea orientala, sunt foarte multe obiective interesante, vechi, cu multa istorie in spate. Mie mi-a placut. Trebuie sa-l descoperi. Foarte utile sunt informatiile prezentate!

[21.06.14 20:57:27]

biancuta, corinamaria, Diaura*, magdalena, romanitzaa, sandu.53