ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2010
SEP-2010
3 AD. + 2 COPII

Pestera Petralona

Nicos Mediterraneo - Elazoubie

Ratasem vizita la Meteora, din cauza ca ploaia nu se mai oprea, la drumul de intoarcere catre casa, dupa o vacanta superba in insula Lefkada!

M-am gandit ce-ar fi daca as face o mica abatere, sa vizitam Pestera Petralona, aflata undeva la sud de orasul Salonic? ! Pentru ca iesise soarele si oricum nu doream sa ajungem acasa in acea zi, ci sa dormim intr-un oras grecesc, inainte de a intra in Bulgaria.

Pe drum am avut ocazia sa mancam cateva smochine din pomii de pe marginea drumului, pentru ca era vremea lor si acolo sunt ca la noi prunele, deci cam pe toate drumurile! Am gasit repede pestera, cam la sud cu 50 km de orasul Salonic, apoi am urmat indicatorul pe un drum secundar. Citisem pe internet multe despre ea, mai ales si reviews-urile colegilor de pe Amfostacolo!

Problema era ce sa facem cu fetita noastra de nici un an intr-o pestera??? Asa ca sotia mea s-a ‘’sacrificat’’ si de data aceasta, alegand sa ne astepte in masina, alaturi de cea mica, deorece adormise de atata drum!

Si am plecat sa vizitam pestera doar eu si baiatul nostru!

Am parcat masina undeva in partea stanga, deoarece tanara grecoaica de la bariera ne-a sfatuit sa luam autobuzul care urca la pestera gratuit, la fiecare 20 de minute. Pana a plecat autobuzul, am intrat sa vedem cam ce suveniruri se vand in aceasta parte a Greciei si in general sunt lucruri chinezesti, ca peste tot, destul de scumpe, totusi. Acolo este si o mica taverna in care daca vrei poti servi masa sau consuma ceva de baut. Este o zona de campie, dar imediat altitudinea creste, in zona unde este pestera.

Drumul pana sus la pestera cu autobuzul este scurt, cam 5 minute. Soferul nu stiu de ce mergea cu usa deschisa. Acolo sus, cred ca se si infunda drumul. Eram destui turisti, ca era dupa amiaza. Am observata ca intrarea in pestera era in partea stanga, iar in dreapta era un indicator de muzeu.

Am hotarat sa mergem intai sa vizitam pestera. Am platit la casa de bilete 7 euro de persoana si am primit un mic pliant informativ despre pestera. Cand ne-am strans 15 turisti, am fost luati in primire de o ghida, tare simpatica, care vorbea in limba engleza si printr-un tunel artificial, am ajuns intr-o pestera foarte bine conservata.

Pestera Petralona are cam 2 km lungime si este cam la 300 de metri peste nivelul marii, daca am inteles eu bine din spusele ghidei. S-ar fi format cu 2-3 milioane de ani in urma, dar a fost descoperita nu demult.

In urma cu 700000 de ani ar fi trait aici omul petralonian, care a trait mult pentru vremurile acelea, adica 35 de ani, comparativ cu altii, care mureau la 20-25! Aici s- au descoperit dovezi ca el ar fi gasit aici adapost, foc si apa. S-au mai gasit si oase de elefanti, lei, lilieci si hiene.

Aceste dovezi ale inceputului de civilizatie le mai putem gasi si in vitrinele cate sunt asezate in pestera, pe unde trecem. Atentie ca sunt acolo anumite spatii cam inguste, pentru cei care sunt mai dolofani!

Pestera este foarte frumoasa, o multime de stalactite si stalacmite, firicele de apa, diferite sali cu nume caudate. Este iluminat foarte bine. La un moment dat, fiind ocupati cu studiatul unor formatiuni din pestera, ne-am pierdut de restul si am reusit sa fac si cateva poze! La intrare era un indicator care scria ca este interzis filmatul si fotografiatul.

Inainte de a intra, iesise un grup de turisti, care nu au avut rabdare sa se stranga 15 persoane si au intrat fara ghid si ne-au spus ca toata lumea facea poze in pestera. Nu de alta, dar si sotia vroia sa stie cum e in pestera, daca tot am adus-o pana aici si am lasat-o in masina cu fetita! Si…poate ca si voi, nu?

Am stat cam vreo 15 minute acolo, dupa care am iesit si am mers sa vizitam si muzeul Petralona! In fata muzeului erau o multime de animale facute din piatra, reprezentand girafe, ursi, hiene si alte specii.

Inauntru era amenajata o pestera in miniatura, in mijlocul careia erau cranii si oase de om si de animale, unde toata lumea se fotografia. Aici nu era interzis fotografiatul!

Pe pereti erau alte picturi, care reprezentau evolutia omului de la maimuta incoace si lupta omului pentru hrana si supravietuire.

Mi-a placut mai mult pestera decat muzeul! Dupa aceea, am coborat din nou multimea de trepete si ne-am asezat pe bancuta, in asteptarea autobuzului, care venea tot la fiecare 20 de minute.

Apoi, am ajuns in parcarea unde lasasem fetele mele si am plecat sa nu ne prinda inserarea catre Promahonas, unde vroiam sa cautam o cazare de tranzit, sa ne odihnim, pentru ca a doua zi mai aveam de parcurs destui km prin Bulgaria, pana la Bucuresti.

Trimis de raduu1972 in 09.10.10 10:48:33

VIZUALIZĂRI: 4955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Indicatorul care ne lamureste cum ajungem la pestera

[09.10.10 11:12:59]

rog un webmaster sa-mi stearga poza 14 si 17 din prea mult entuziasm le-am incarcat de 2 ori, multumesc si sa-mi ataseze urmatoarea melodie:

[09.10.10 11:23:20]

gata si muzica!

magdalena
[09.10.10 11:26:44]

Si la noi se lasa cu sacrificii, noroc ca nu sunt eu aceea!

Sa inteleg ca nu pot sa patrund prin anumite spatii, daca ma duc acolo dupa un tur prin restaurantele lui @presario si @creivean? !

Astept validarea fotografiilor...

[09.10.10 11:27:36]

multumesc webmaster 13, o bere rece merge? sau un vinisor fiert cu scortisoara?

creivean
[09.10.10 13:39:54]

Foarte interesant obiectiv. Mi-a placut si... cine stie, candva poate o sa-l vad. Ai SB, din partea mea.

trandafir 1970
[09.10.10 15:36:10]

Am citit si eu despre aceasta pestera, am pus-o la "puncte de interes" pentru Halkidiki, la anul!

Multumesc de pont!

Ellada_sagapo
[09.10.10 16:18:10]

Pacat ca nu ati putut vizita manastirile de la Meteora, asa liniste cum am simtit acolo nu am simtit in niciun loc.

Sper ca data viitoare sa fie soare si pe straduta voastra si sa le vizitati, cu tot cu sotie si fetita!

Bine ca macar ati compensat cu aceasta pestera si nu a fost o pierdere totala.

Foarte mult imi place P12

Felicitari!

pepsi70ro
[09.10.10 23:07:05]

Foarte frumos povestit, o experienta de vacanta reusita pentru care meriti toata aprecierea. Flicitari! Data viitoare voi vizita si eu aceasta pestera.

[10.10.10 10:50:52]

Va multumesc tuturor pt aprecieri dar mai ales pt ca va-ti rapit putin din timpul vostru si ati citit acest review, dar mai ales tin sa-i multumesc unui user de exceptie-georgiana care m-a ajutat foarte mult in calatoriile mele prin grecia.

biancuta
[10.10.10 11:08:11]

Pestera Petralona chiar merita vizitata! Mi-a placut si mie foarte mult. Am scris si eu despre ea: aici

Felicitari pentru review!

ileanaxperta*
[10.10.10 14:44:13]

Deh... mama mereu se sacrifica. Offf...

O pestera de luat in seama. Mai ales cand este descrisa atat de bine si de amanuntit de tine. Bravo. Iar faza asta cu fotografiatul interzis este cam peste tot. Si eu am patit-o atat la vizitarea pesterilor dar si la manastiri, dar toata lumea poza pe rupte, ce sa facem? !... Bine este daca poti poza fara blitz, ca acea lumina ar dauna exponatelor.

Un vot mare si de la mine. Si cand/daca mai ajungi in Grecia continentala, asa e, incearca si nu rata Meteorele. Acolo esti cel mai aproape de Dumnezeu deci si de tine insuti... vei vedea si vei simti pe propria-ti piele experienta asta. Numai bine si vacante de vis intotdeauna!!!

monikn
[13.10.10 19:42:26]

superbe poze! macar cu astea ai scos bazama curata faptul ca fetele au ramas ,,afara ,,.

recul*
[17.10.10 11:15:52]

o experienta surprinzatoare pentru Grecia! cel putin pentru mine...

[11.01.13 14:57:02]

Mutat în rubrica "Peștera PETRALONA" (nou-creată pe sait)

cipic-cipic
[24.07.13 21:42:26]

@webmaster:

Fratilor, programul actual de vizita al pesterii Petralona

(util ca sa nu bateti drumul degeaba)

este zilnic 9- 15.30 exceptie luni cand este inchis

biancuta, cipic-cipic, Ellada_sagapo, ileanaxperta*, magdalena, monikn, raduu1972, recul*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Petralona: