ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2010
ÎNSCRIS: 22.03.09
SEP-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Excursie Riga

un oras superb cu multa istorie, cu muzee interesante si parcuri deosebite. am fost fascinat de centrul vechi. acolo poti sa te pierzi pentru cateva ore si sa nu realizezi cum trece timpul. Curatenia orasului si amabilitatea locuitorilor reprezinta ceva firesc pentru capitala Letoniei.

Trimis de hefaistos in 09.10.10 10:38:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE BALTICE

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hefaistos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 edit WM0: Muzeul Naţional de Artă al Letoniei (http://www.lnmm.lv/en/lnmm/)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ancamariagadea* [09.10.10 12:44:04] »

Bine ai venit pe site, @hefaistos!

Ce pacat ca nu ne povestesti mai multe. Chiar am deschis cu nerabdare review-ul tau si am fost dezamagita sa citesc atat de putine. Este un oras frumos, nu toti putem ajunge acolo si sunt sigura ca, daca ai aduce ceva completari, ar fi citite cu interes.

Dragoș_MD [09.10.10 14:40:03] »

Offf... a fost prima capitală vizitată de mine ever.

Am stat acolo aproape două luni jumate şi tot nu m-aş fi săturat...

E drept, şi trei zile sunt suficiente ca să te îndrăgosteşti. Mai ales pe vreme frumoasă.

Mulţumim pentru poze, dar nu crezi că era util să scrii şi ce reprezintă? Nu toată lumea afostacolo...

mirelopodu* [10.10.10 09:09:38] »

Păcat că nu e mai cuprinzător review-ul tău. Sunt convinsă că ai ce scrie despre această destinaţie oarecum inedită pe site. Poate ne împărtăşeşti şi nouă impresiile amănunţite, proaspete, aşa cum a făcut Dragoş cu cele de acum 20 de ani. Aşteptăm.

sandu.53 [10.10.10 14:43:30] »

m-am repezit vazand review-ul tau despre Riga sa-l citesc... pacat ca ai scris asa putin despre o destinatie atat de frumoasa... poate revii!

ileanaxperta* [10.10.10 15:40:08] »

Am butonat cu nerabdare sa citesc despre Riga, dar... Putin, domle, tare putin... poate dincolo era mai mult... : -)). Am glumit. Poate detaliezi si tu mai mult, ca, precum vezi, esti incurajat de pe margini de noi toti. In schimb pozele sunt superbe si pt. ele eu iti dau un vot... asa, de incurajare. Hai, scrie mai mult... ca bine iti va fi, vei vedea. Curaj!

webmaster77 [10.10.10 20:23:37] »

Mutat la rubrica "Descoperind Riga" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

hefaistos [11.10.10 07:20:35] »

ziua buna! multumesc pentru ecourile voastre. nu ma asteptam sa imi raspunda cineva. este pentru prima data cand spun parerea pe site si poate din acest motiv am scris putin. promit sa revin cu detalii si poze

Dragoș_MD [11.10.10 08:30:28] »

pai hai! ce mai astepti? !

hefaistos [11.10.10 17:13:29] »

Cele mai interesante locuri de vazut sunt: muzeul auto, muzeul armelor, castelul Riga pozitionat pe malul raului Daugava, muzeul ocupatiei, turnul tv [368 m, se poate vizita pana la inaltimea de 100 m] biserici si catedrale superbe. primul lucru pe care l-am facut acolo a fost sa merg la centrul info turist din centrul orasului in autogara centrala. de acolo mi-am procurat pliante si harti care m-au ajutat in excursia mea. majoritatea locuitorilor stiu engleza si te ajuta cu informatii. exista posibilitatea sa alegi turul orasului cu autocar cu etaj, tur pietonal [2h], tur cu bicicleta, cu vaporasul [pe raul Daugava]. toate aceste oferte sunt cu ghid in limba engleza.

in autogara centrala exista posibilitatea sa calatoresti in alt oras interesant: ST. Petesburg, Tallinn, Jurmala [statiune pe malul Marii Baltice], Vilnius. Din portul orasului exista feriboturi ce leaga Riga de Stockholm, Kiel si Lubeck. Eu din Riga am gasit [spre surprinderea mea ] zbor low cost spre Stockholm si am preferat sa aleg asa. Feribotul cred ca este mai interesant dar dureaza mai mult [14 h cred] si este mai scump.

sunt multe activitati si locuri de vizitat in Riga si Lituania pe care le am ratat sau omis in povestea mea. Mancarea traditionala mai mult decat gustoasa. Am revenit in tara placut surprins de ceea ce am vazut acolo.

webmasterXY* [11.10.10 21:56:29] »

În urma adăugărilor din ecoul de mai sus, am reacordat "votul site-ului".

Doar o mica remarca: Riga este în Letonia, nu în Lituania. Acolo este Vilnius.

Te aşteptăm şi cu alte poveşti din călătoriile tale.

hefaistos, ileanaxperta*, mirelopodu*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Riga: