ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2010
ÎNSCRIS: 24.05.10
SEP-2010
2 AD. + 1 - 14 ani COPII

Servicii impecabile

Concediul de anul acesta l-am programat pentru Turcia in perioada 03-10 septembrie si am ales hotelul Vera Mare fiind influentata atat de impresiile de pe AFA cat si de notele bune acordate de nemti pe holidaycheck.

Se pare ca nu am gresit.

Sa incep cu prima etapa: drumul. Am plecat cu avionul din Bucuresti la 18.30. Serviciile companiei romanesti de transport aerian foarte bune: plecare exact la ora stabilita, masa si bauturi in avion, aeronava nou-nouta, practic nu am simtit drumul deloc. La aterizare am fost asteptati de agentia partenera din Turcia, urcati intr-un microbuz si debarcati in cca. 50 min in fata hotelului. Totul foarte bine organizat. Bravo turcilor si agentiilor romanesti care lucreaza cu acestia.

La receptie formalitatile au durat cateva minute si am fost condusi in camera unde ni s-au prezentat in limba engleza instructiuni pentru folosirea seifului si cateva cuvinte despre facilitatile din camera. Camera avea vedere laterala la mare, undeva spre interior asa ca nu am vazut acele locuri in constructie despre care spuneau cei care l-au mai vizitat.

Camera: Foarte curata si intretinuta, fapt ce l-am remarcat in intreg hotelul, cu 2 paturi, unul dublu si unul simplu, minibar cu apa, suc si apa minerala, gratis doar la sosire, un fotoliu, masuta, dulapuri foarte mari si curate, baie cu cada dotata cu sampon si sapun lichid, balcon foarte mare, etc. Mobilierul arata ca nou desi au trecut 3 ani de la deschiderea hotelului. Aerul conditionat este centralizat dar se poate programa la temperatura dorita. Trebuie sa spun ca facea fata cu brio temperaturilor destul de ridicate, si daca era programat la 22 grd. in cateva minute camera se racea. Pentru accesul in camera am primit doua cartele, iar pentru prosoapele de plaja 3. Din punct de vedere al camerei dar si din altele hotelul este foarte bun pentru familii cu copii chiar daca sunt adolescenti, patul suplimentar care este un pat normal de 1 persoana se geseste in toate camerele standard si nu sunt folosite canapele sau fotolii extensibile. Este astfel la fel de comod si pentru copii care in unele hoteluri se cam chinuie cu dormitul.

Hotelul: Nu este unul mare, dar ai tot ce iti poti dori intr-o vacanta. Curatenie impecabila, holuri largi si frumos decorate, gradina cu balansoare si vegetatie frumos intretinuta, lifturi la care nu era niciodata aglomeratie, receptioneri amabili si gata oricand sa-ti rezolve o problema. Chiar, referitor la asta a trebuit intr-o zi sa cer ajutorul pentru ca am reusit sa blochez seiful si problema s-a rezolvat imediat, in lipsa noastra pentru ca nu aveam nimic in el, dar ceea ce este mai important cu zambetul pe buze din partea personalului. La plecare am solicitat la receptie cu o zi inainte late check-out si desi hotelul era plin (sarbatoarea Ramadanului) problema mi s-a rezolvat si ultima zi a fost mult mai placuta decat in alte calatorii unde de la ora 12.00 pana la ora plecarii avionului era un chin.

Personalul: Eu una am fost impresionata de amabilitatea armatei de personal: receptioneri, chelneri, barmani, cameriste, personal de securitate, animatori, etc. Desi am mai oferit traditionalul ,,bacsis ,,nu cred ca asta influenteaza, cel putin la acest hotel, serviciile foarte bune pe care le-am primit. Toti sunt, sau cel putin asa lasa sa se vada, interesati sa te simti bine, sa nu-ti doresti ceva si sa nu primesti.

Restaurantul si barurile: Restaurantul principal, singurul pe care l-am vizitat, oferea meniuri care au fost pe placul nostru. Nici sotul meu care tine un fel de regim nu a avut motive sa se planga, dimpotriva a fost foarte multumit. Pentru mine si fiica mea a fost paradisul salatelor, fructelor si dulciurilor. Si acum ma intreb de ce legumele si fructele importate la noi din Turcia nu au nici un gust iar acolo pareau luate din gradina bunicii mele de la tara.

Dulciurile erau spectaculoase: torturi obisnuite sau de inghetata, baclavale catif, rahat, serbet, mere glasate, nu am reusit niciodata sa gust inghetata seara nu pentru ca nu era sau era coada ci pentru ca nu mai puteam dupa festinul care era la cina. In ceea ce priveste alte feluri de mancare pot spune ca nu am gasit ceva sa nu ne placa, este adevarat ca incercam cu placere mancaruri deosebite, specifice tarii pe care o vizitam. Turcia se pare ca ne indeplineste toate exigentele.

La baruri se serveau tot felul de bauturi alcoolice si nealcoolice. Eu am incercat coktailurile iar sotul numai berea care era slab alcoolizata si vinul. La cele 3 baruri in fiecare zi se serveau coktailuri (numai un singur fel cu alcool si unul fara alcool, dar daca rugai barmanul sa-ti prepare ceva, iti facea fara probleme si iti servea paharul frumos ornat chiar daca nu ofereai bacsis, era de ajuns un zambet si un multumesc.

Restaurantul era suficient de mare si gaseam intotdeauna locuri la mese frumos aranjate. Doar intr-o seara am facut ocolul meselor pentru ca nu gaseam locuri si tocmai voiam sa plecam si sa venim putin mai tarziu, cand seful de sala ne-a observat si ne-a invitat sa mergem cu el si ne-a gasit imediat locuri. Apa la 1,5l gaseai la barul din hol si pot spune ca din punct de vedere al meselor si al bauturilor totul era asigurat fiind inclus in AI. Singurele lucruri pe care trebuia sa le platesti, in caz ca ti le doreai?? erau bauturile pentru minibar (meniu in camera) si pop-corn, nu stiu de ce? Avand atata abundenta de mancaruri si bauturi, de ce ti-ai mai fi dorit sa manaci pop corn? Noi nu am reusit sa gustam din toate preparatele ce se serveau incepand de dimineata de la 07.00 si pana tarziu, noaptea, si chiar glumeam cu sotul ca daca am incerca sa luam cate o lingurita din tot ce era la restaurant, probabil ca nu ne-am mai fi putut ridica de pe scaune, cel putin in ultimele zile cand s-a sarbatorit sfarsitul Ramadanului, daca am inteles eu bine (va rog sa ma corectati daca nu este asa).

Ultimele noastre trei zile hotelul s-a umplut de turisti turci, iar holul principal de mese cu rahat, fistic si alte chestii de rontait, gogosele, serbet, cafea la nisip, etc. Am uitat, am avut o nemultumire - CAFEAUA. Era ori ness, foarte diluata, ori turceasca sau expreso foarte mica. Asa am descoperit ca cei care serveau la bar nu prea stiau engleza, indiferent ce ceream in materie de cafea, primeam o cafeluta mica... mica, intradevar tare. Asta insa a fost un subiect de distractie pentru noi atat acolo cat si cand le-am povestit cunoscutilor.

Distractiile: Din pacate am ratat croaziera de o zi pe Mediterana, pe care mi-o doream. A fost programata pentru penultima zi si nu s-a mai facut din lipsa de doritori, astfel am primit banii inapoi. Insa in hotel incepand de la ora 10.00 animatorii incercau sa te atraga cu tot felul de activitati distractive si sporturi la care noi ,,parintii ,,nu am participat dar am lasat-o pe fata nostra sa poarte stindardul familiei. Seara erau spectacole, unele destul de reusite, cum a fost cel din seara turceasca. Si aici am remarcat buna organizare a celor din hotel, daca locurile la amfiteatru nu erau suficiente si mai erau turisti care stateau in picioare, imediat aduceau scaune si le ofereau acestora. Te invitau la dans la discoteca de dupa spectacol sau la dansurile lor traditionale, fara sa fie insistenti, si acceptai numai pentru ca nu puteai sa fii nepoliticos cand ti se acorda atata atentie. La spectacolele interactive gen ,,miss ,,sau concursuri amuzante participau mai ales nemti sau austrieci, indiferent de varsta si fara nici un fel de inhibitii, i-am admirat. In general turistii cazati odata cu noi in hotel mi s-au parut de buna calitate, persoane politicoase si bine educate. In rest soare, mare, relaxare, o vacanta adevarata.

Plaja: Intradevar plaja este cu pietre la intrarea in mare si cam adanca, chiar si la mal 4-5 m si se adanceste brusc, dar cum noi iubim marea indiferent de cum arata ea ne-am bucurat de ea si ne-am balacit sa ne ajunga pentru un an. Ceea ce am remarcat in mod deosebit la plaja este ca gaseai locuri pe sezlong la orice ora veneai si am putut a stau destul de mult la mare pentru ca aveau acele copertine care pe mine si pe sotul ne-au salvat de arsurile cu care ne pricopseam in primele zile chiar daca nu abuzam de razele soarelui.

Piscina: Destul de mare cu umbrele sezlonguri si copertine, iarasi gaseam loc aproape in fiecare dimineata daca nu depaseam ora 10.00. Apa curata, o placere sa inoti si puteai privi sau chiar participa la diferitele jocuri ce se organizau aici. Te mai serveau si cu pepene rece sau puteai sa te servesti tu cu orice bautura de la cele 2 baruri din exterior. Atat la plaja cat si la piscina pe timpul zilei erau niste baieti care tot timpul adunau eventualele gunoaie sau paharele de plastic, curatenia se pastra cu sfintenie. Exista si un spatiu pentru copii, dar mai mici nu cum era fata noastra, spatiu dotat cu piscina, un club, animatori care se ocupau numai de ei si organizau tot felul de distractii. Tot aici era si barul destinat lor care mi s-a parut, la o singura vizita pe care am facut-o, foarte atractiv pentru ei - mancare si bauturi frumos ornate si aranjate ca sa-i atraga.

Concluzii: Din punctul meu de vedere hotelul este perfect atat in privinta serviciilor, cat si in privinta costurilor care sunt necesare pentru o vacanta aici. Il recomand fara retineri mai ales familiilor cu copii.

Trimis de micheline in 08.10.10 16:01:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micheline); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de pe aleea catre plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.00 EUR pe cameră

[08.10.10 17:31:18]

Excelent review micheline. Felicitari!

valimi
    [08.10.10 18:34:27]

Superbonus pentru un review incantator.

Pretul mi se pare cam mare pentru septembrie.

sandu.53
    [09.10.10 09:03:41]

un loc in care vreau sa ajung iar cu review-ul tau excelent aproape m-ai convins... felicitari si trecut la favorite!

michelineAUTOR REVIEW
    [10.10.10 18:36:58]

Multumesc pentru aprecieri.

Pretul este mare datorita transportului, care a fost 735 EURO pt 3 persoane. Stiu pentru ca am cerut factura separata. De fapt fata noastra care nu implinise 15 ani a avut gratuit cazarea si masa - un lucru demn de retinut pt cei ce au copii. Deci daca scazi transportul raman 626 EURO.

machetrei
    [05.05.11 11:36:02]

In iunie vom merge si noi la acest hotel si m-ar interesa cateva detalii referitoare la:

- parcarea masinii personale

-accesul la terenul de basket

-functionarea topoganelor: functioneaza numai cateva ore pe zi cum am citit ca este pe la alte hoteluri?

-cardul pentru prosoape.

Informatiile din acest review (si din celelalte) ne-au fost ajutat foarte mult. Multumim!

michelineAUTOR REVIEW
    [07.05.11 08:30:20]

Pentru @machetrei:

Despre parcare nu pot sa-ti spun mare lucru pentru ca noi am calatorit cu avionul, dar cred ca era la intrarea in hotel dupa bariera. Nu cred ca nu erau locuri.

Cardurile pentru prosoape ti se dau la sosire odata cu cardurile de acces in camera (cate unul pentru fiecare persoana). Cand iei prima data prosoape spui numarul camerei si le lasi acolo. Pe timpul sejurului schimbi de cate ori vrei prosoapele (in limita programului), iar la sfarsit iti iei inapoi cardurile pe care le predai la receptie.

In fiecare dimineata animatorii organizau jocuri pe echipe (volei am vazut eu), trebuia sa te inscrii si participai la ora la care erai anuntat.

machetrei
    [09.05.11 11:41:47]

Multumesc @micheline pentru detalii.

machetrei, micheline, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vera Mare, ex MaxHoliday) [Bogazkent]: