Germisara Hotel [Geoagiu-Băi]

Avatar mari85
înscris/ă în 08.10.10
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Depinde ce vrei sa vezi...

Ma bucur ca am citit impresiile de pe acest site dupa ce am fost acolo. Altfel, nu cred ca mai aveam acceasi optiune.

Asadar, cei ce citim aceste impresii ne putem incadra in 2 categorii: cei ce vor sa merga acolo si se informeaza, pt a nu avea eventuale neplaceri la fata locului, si cei care au fost si 'vorbesc' in consecinta.

Personal, mi-a placut sejurul la Germisara. Am ales hotelul din curiozitate, sa vad cum e un hotel de 4 stele in Romania (anul trecut am fost la unul tot de 4 stele la Barcelona).

Nu voi comenta unele impresii negative, chiar rautacioase pe alocuri, citite 'pe-aici', desi unele chiar m-au revoltat. Unii cred ca merg in concediu pt alte scopuri decat relaxare...

Imi voi prezenta impresiile prin 'plus'-uri si 'minus'-uri, cu unele expemple elocvente:

PLUSURI:

*amabilitatea personalului

(eram programati la proceduri in fiecare zi la ora 9, iar intr-o dimineata n-am vrut sa mai mergem asa devreme; am ales sa mai lenevim; sotul meu s-a intalnit intamplator cu d-na care se ocupa tratamentul nostru, care i-a spus ca a observat ca nu am mai ajuns si s-a oferit, fara ca noi sa-i solicitam acest lucru, sa ne reprogrameze in aceeasi zi la o ora mai tarzie pt a nu pierde sedinta... desi avea destula programari...)

*mancare SUFICIENTA, gustoasa si proaspata

De foarte putine ori am reusit sa manancam tot ce am avut in meniu la o masa.

*camere ok

Camera era curata, suficienta pt 2 persoane; fata de hotelul din BCN, care nu avea minibar, la Germisara exista; asternuturi curate (chiar am o problema cu acest aspect, mai exact mirosul lor- dar nici vorba de asa ceva).

Desi exista anunt ca din motive de ecologie prosoapele se schimba la 2 zile, daca era nevoie ti le schimbau si de mai multe ori pe zi- de cate ori ne intelneam cu cemerista pe hol ne intreba daca e nevoie sa ne schimbe prosoapele sau halatele.

Baia curata, igienizata.

Am gasit in camera chiar un pachetel pt cusut, in caz ca ai nevoie de un ac/ ata etc. :)

*ambianta placuta

*piscine curate

*ni s-a pus la dispozitie si fier de calcat, carti de joc, table, etc

*liniste, peisaje frumoase

MINUSuri:

* parcarea se plateste 5 lei/zi, lucru ce l-am aflat la receptie, fapt ce ne-a facut sa mutam masina din parcare; daca stiam dinainte, poate nu reactionam asa categoric;

*desi apareau la activitati de recreere si posibilitatea inchirierii de biciclete, nu am vazut asa ceva

*panoul de comanda pt lumini si aer conditionat, montat pe tablia patului, este incomod (il loveam mereu si pornea aerul...)

*statiune mica, saraca, dar nu pustie

*nu gaseai sa cumperi suveniruri (doar chinezarii)

*strandul faimos din statiune nu e de preferat... f aglomerat desi nu inteleg motivele... multa lume de multe categorii... nu as da nici macar 5 lei pe intrare... nu va recomand;

*nu exista locuri de distractie- de fapt am inteles ca era discoteca in incinta strandului, sau ceva de genul... insa numai sambata (sejururile incepeau duminica si se terminau vinerea :))

*in 2 zile ai terminat de vizitat statiunea... f mica si saraca in oferte...

Va recomand sa vizitati Cetatea si Catedrala de la Alba Iulia daca ajungeti in zona. M-a impresionat in mod placut.

De asemeni, lacul Cincis, cu istoria sa.

Nu mi-a placut la castelul Corvinilor din Hunedoara (aproape in toate incaperile se vindeau diverse... mai ales carti in liba maghiara...) no coment!

una peste alta, noua ne-a placut. ne-am mai intoarce acolo, in hotel oricand, in satiune, cand s-ar mai face cate ceva...

Impresii încărcate de mari85 in 08.10.2010 15:25:26

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Paltinis, Predeal, Busteni, Azuga, Mamaia, Neptun, Mangalia, Saturn, Eforie, Sibiu

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mari85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2

- valimi
[08.10.10 15:29:34]

Excelent review de debut pe AFA, felicitari, te intampinam cu puncte.

Mai asteptam de la tine informatii de genul asta si despre alte locuri.

[08.10.10 15:32:34]

Bine ai venit in comunitate. Foarte bun si util reviewul, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

- presario
[08.10.10 15:56:58]

Da, un review mult mai obiectiv si mai la subiect despre acest hotel, felicitari!

Despre Geoagiu Bai in general, am incercat si eu sa scriu obiectiv aici

- sandu.53
[08.10.10 16:04:59]

o pareciere obiectiva si foarte clar exprimata. felicitari si puncte!

- mari85
[11.10.10 08:40:04]

multumesc pt aprecieri... si voturi :)

- celeste
[11.10.10 09:24:47]

Felicitari pentru review, am vazut si la Targul de turism o prezentare de la... Hotel Germisara.