ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2009
ÎNSCRIS: 05.03.08
SEP-2008

Club Isil - o alta vacanta la Marea Egee

Am ales Turcia, pentru ca ma aflu printre acei oameni care considera ca cea mai buna optiune pentru o vacanta de vara la mare este Turcia. In ceea ce priveste Bodrum-ul, alegerea am facut-o la insistentele unor prieteni care au fost de cateva ori in Bodrum. Hotelul- Isil Club (fost club Milta ), l-am ales folosindu-ma de internet si mai ales de parerile altor turisti, postate pe diverse site-uri. Hotelul este extraordinar de popular, fiind printre primele din Torba.

Mie personal nu mi-a placut experienta numita Bodrum. Cred ca nu mi-a placut orasul. Mi s-a parut arid si parca cu o nota de vulgaritate. Oricum se simte, mult mai pregnant decat in celelalte statiuni din Turcia, agresivitatea barbatilor turci vis a vis de femeile europene albe. Mi se pare o misiune imposibila sa te plimbi sumar imbracata sau neinsotita de un barbat atent si grijuliu. Chiar si cu un barbat alaturi, daca te plimbi prin bazar primesti propuneri, complimente si ocheade pline de subintelesuri.

Din Bodrum mi-a placut portul, dar asta e o nebunie de-a mea.Cam pe unde merg in lume imi place sa ajung in piete si in port. Cel din Bodrum e foarte frumos, plin de iahturi si vase de pescuit, iar promenada care il margineste este plina de cafenele si restaurante.

Referitor la hotel, Club Isil, as fi nedreapta sa spun ca nu este o alegere buna.

Cotat la 5 stele, este oarecum retras, mai vechi ca si an al constructiei, dar renovat recent si dotat cu toate utilitatile si echipamentele de ultima generatie, cu un personal incredibil de binevoitor, o echipa de animatori deosebita si o locatie spectaculoasa, raportat la Bodrum.

Locatia este apropiata de oras, adica la vreo 4 km si se ajunge foarte usor, existand un minibus care face transferul in 10 minute si care circula pana tarziu in noapte.

Am facut un tur al peninsulei cu masina si mi-am dat seama ca Torba este locatia cea mai apropiata de Bodrum - centrul istoric si bazar - cu cea mai multa vegetatie, cea mai linistita si mai exclusivista dintre toate.

Plaja hotelului este un pic cam mica pentru capacitatea lui, dar din cate am observat putini stateau la plaja ca noi, marea majoritate preferand piscina.

Am cautat un hotel in care sa nu vad romani si l-am gasit. Erau mai multi francezi, nemti si putini rusi.

Ce mai buna masa pe care am mancat-o vreodata intr-o vacanta a fost la Club Isil. Deosebita, variata si cred eu satisfacatoare si pentru cei mai pretentiosi dintre noi. Fructe de mare la discretie, pui, vita, peste, toate salatele posibile si peste 30 feluri de torturi si prajituri. Vinul extraordinar de bun, berea la fel, sucuri, sampanie, cam tot ce-ti puteai dori.

Cred ca prin calitatea mancarii si-au castigat renumele si oaspetii care sunt din ce in ce mai multi in fiecare an.

Au propria discoteca, amfiteatru, bazine de innot, sauna, spa, jacuzzi, sala de sport si cam tot ce iti doresti de la un complex de vacanta care sa te faca sa nu ai nevoie sa iesi prea mult din el.

Camerele au o arhitectura cel putin ciudata. Sunt dispuse in bungalow-uri, sunt spatioase, au aer conditionat de ultima generatie, lcd-uri, dar au un sifonier deschis, o baie cu usi din geam, transparente si niste culori cu care e adevarat ca te obisnuiesti, dar la inceput ti se par desprinse dintr-un film science fiction.

Ca si concluzie a mea personala, Bodrumul nu este un punct de referinta intr-o viata de calator, dar daca pasii sau curiozitatea te indreapta spre el, accepta-l asa cum e, cu istorie, traditie si incercare de a se adapta la modern si la cerintele acestuia.

Daca esti femeie, nu cred ca poti uita privirea barbatilor turci, centrata pe tine si nici vorbele lor gen: I like you so much, I miss you, etc. Ai impresia ca lumea pentru ei a inceput cu tine si se termina la fel. Sunt niste curtezani innascuti, numai ca au un mod necizelat de a face curte, netinand cont ca esti singura sau alaturi de un partener.

Iubesc marea, Egeea este printre preferatele mele, dar daca in Marmaris mi-ar place sa traiesc la batranete, in Bodrum nu m-as intoarce decat daca cineva important din viata mea mi-ar cere asta.

Va stau la dispozitie cu orice informatii sau lamuriri suplimentare.

Trimis de gabhip in 03.01.09 06:25:26

VIZUALIZĂRI: 2524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabhip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

cristianford [20.01.10 11:19:38] »

Buna gabhip

Eu pana in acest an fost in Kusadasi. Vreau sa-mi spui, daca vrei si poti, daca biletul a fost cu ultra all inclusive, daca plaja este cu nisip, daca prosoapele si sezlongurile sunt gratuite, eventual si alte detalii. Biletul cum l-ai procurat, prin ce firma?

Multumesc!

gabhip [24.01.10 21:15:40] »

Buna seara,

Bineinteles ca vreau si iti voi raspunde la intrebare cu cea mai mare placere.

Si eu, inainte de a-mi alege o locatie fac cercetari complete si complexe cu privire la toate aspectele, astfel incat sa nu am mari surprize la destinatie.

Hotelui Club Isil este in regim all inclusive, si totul este gratuit in interiorul hotelului, adica plaja, sezlongurile, prosoapele, etc.

Plaja este cu nisip, dar fiind foarte ingusta e de preferat sa stai pe pontoane si doar sa intri in apa de pe plaja cu nisip.

Referitor la agentia de unde am cumparat biletele, eu intotdeuna caut inainte de orice locatie pe forumurile externe de specialitate, apoi imi aleg hotelul si abia dupa, caut pe net agentia care imi comercializeaza hotelul ales la cel mai bun pret.

IN 2008 am avut cel mai bun pret de la Go travel pentru Club Isil, adica cam 135 Euro/ camera/ noapte, fara transport.

Specialisti insa in vacante in Turcia sunt cei de la Kusadasi Travel cu care am fost acum 2 ani, dar strategia de cautare a fost aceeasi- am ales eu hotelul iar ei mi l-au vandut la cel mai bun pret.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma contactezi.

GABHIP

cristianford, gabhip