Descoperă 2 Mai

AUG-2010
140 [lei]
+ COPII: 1

Jos mainile de pe 2 Mai!

Ca unu care a descoperit 2 Mai ceva mai devreme decat cei ce au migrat din Costinesti catre Vama Veche, si pe care l-am trecut pe linie moarta in ultimii ani, am ramas suprins sa vad ca din statiunea mea de suflet s-a ales praful. Ma incearca un sentiment de tristete cand scriu randurile de fata.

Cine m-o fi pus sa plec la sfarsitul lui august 2010 in 2 Mai, turist de weekend gonit de zapuseala din Bucuresti? Pana si tanti Nuta, gazda mea timp de peste 10 ani era de nerecunoscut: si-a luat mobil, si-a vandut magarul si cotiga, apoi si-a pus dinti in gura si si-a turnat ciment in curte, peste flori. Locul poetului din foisor fusese cedat unui muncitor model de la santierul naval. Asta le stia pe toate, de la revolutia mondiala pana la filierele de trei optimi de tol. Mi-am scuipat in san si am fugit ca din pusca! Am gasit in cele din urma o gazda cu 70 de lei pe noapte, dar s-a dus famecul noptilor in care stam si-l ascultam pe poet pana la patru dimineata. Am intrebat si pe „strada milion”, denumire data de localnici unei fundaturi unde stateau actorii, ce se intampla aici? Pai ce sa se intample! - mi s-a raspuns, au fugit toti in Bulgaria. Dar nu cred!

Am zis ca macar plaja e asa cum o stiam noi, linistita si murdara. M-am luat cu mainile de par, la un moment dat. Au aparut sezlonguri! Si a disparut la schimb rusul care avea cabana intre „dobrogean” si plaja. A aparut turistul model Eforie Sud, cu lantul la vedere si care lanseaza cu o precizie uimitoare de pe cheiul buzelor sale coji de seminte direct pe nisip si care-si trage gipanul direct in apa daca se poate. Or fi curiosi daca pluteste! ? Tipul asta de turist, din ce in ce mai raspandit pe litoralul de la mare nostrum daca n-are maneaua la terasa, si-o pune din telefon. Zic asta e! Bine ca plecam duminica. Nici noaptea 2 Mai nu mai este ce a fost odata. Rasuna ca din mahalale cunoscutele piese din colectia „anii, banii si dusmanii”. Ingrozitor! Sunt curios daca cei din sudul statiunii, de la Nudy bar, au cerut deja azil in Bulgaria.

Inca o data: jos *** de pe 2 Mai!

Impresii încărcate de santana* in 08.10.2010 09:23:41

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4250 PMA (din 3 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de santana*? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[08.10.10 09:31:48]

@satana, ar trebui sa stii deja ca acest limbaj "de cartier" nu este permis pe site. Te rugam sa modifici titlul, ai mai avea aproape jumatate la ora la dispozitie pentru editare. Multumim.

-----------------------------

Later edit: timpul de editare a expirat, cuvantul respectiv a fost suprimat.

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.10.10 09:55:18]

Subscriu...

- santana*
[08.10.10 10:32:58]

lábă (lábe), s. f. – 1. Partea de jos a piciorului, picior de animal și, prin extensie, de om. – 2. Picior. – 3. Mînă, gheară. – 4. Paletă, camă la bătătoare. – 5. (Arg.)

HAI LA REVEDERE!

- santana*
[08.10.10 10:53:31]

Webmaster20,

o intrebare, daca-mi permiti, dar la care nu esti obligat sa-mi raspunzi. Spune-mi si mie ce facultate ai absolvit, care este ultima carte pe care ai citit-o si care este ultima piesa de teatru pe care ai vazut-o? Am vazut deseori pe afa limba romana mutilata efectiv, dar nu mi-a pasat. De aici si pana la a-mi spune ca am un limbaj de cartier, e cale lunga, dragul meu... Domnul care subscrie pare inginer. Cu regret te anunt ca activitatea mea pe acest sait s-a incheiat in sensul specificat mai sus.

[08.10.10 11:15:29]

Termenul respectiv exista in DEX insa conotatia este familiara, depreciativa, de unde si ghilimelele. Cat imi sta in putinta, incerc sa corectez situatiile pe care le amintesti dar daca acestea persista, totusi, pot fi semnalate prin functia "Sesizeaza". Referitor la ultimele intrebari, ai fi surprins sa afli raspunsul.

- webmasterXY*
[08.10.10 11:20:46]

@satana, nu doresc sa judec discutia de mai sus, ci doar sa te rog frumos sa o muti pe mesaje private.

Aici nu face decat sa devieze atentia de la subiectul articolului.

Multumesc,

- valimi
[08.10.10 11:27:12]

M-am tot gandit la ce spuneai in review despre noua specie care invadeaza plajele rand-pe-rand, aia cu lantul, gipanul si maneaua: poate vor si ei liniste, sa nu mai concureze cu gipanul altuia, sa-si puna si bratara si ghiulu' ca sa-l bata la gramaj pe altu' si sa nu fie nevoit sa-si dea maneaua la maxim, pentru ca nu o aude din cauza celei de la vecinu', o vrea exclusivitate, sa fie singurul din specia lui din zona...

- bubumaia
[08.10.10 17:40:01]

La subiect: de Costinesti ma leaga verile adolescentei. De 2 Mai, cele mai recente. Cu exceptia ultimilor 3-4 ani, cand am constatat ca destinatiile "de dincolo" sunt accesibile si noua, astia cu cont subtire-n banca. Faceam pariu cu Maia daca familia aia care-si instala "casa" pe plaja (cort mare cu veranda + curte cu gardulet + balansoar + nu-mi mai amintesc ce...) mai este si anul asta. Acolo-i gaseam, acolo-i lasam...

Si ce partide de pescuit la guvid trageam in golf!! Ooo, tempora!!

Bravo pentru stil si evocari, @satana. Ar fi pacat, in ce ma priveste, sa nu mai citesc mai stiu eu ce, scris de tine.

Din aceasta pricina, dar si pentru ca ma mananca ici-colo sa ma bag ca musca-n lapte, n-o sa spun ca subscriu... da' ma roade sa fac un comentariu, chiar daca in principiu, asta e treaba moderatorilor acestui site.

Daca ma-ntrebi pe mine, nu cuvantul "laba/labe" este cel care deranjeaza. Cu atat mai putin modul in care scrii ori cat de corect folosesti, daca mi-e permis sa zic asa, limba romana. Ci tonul si contextul in care este folosit. Degaja o oarecare violenta, o chemare la revolta... Nu prea e in nota acestui site o astfel de atitudine, asta-i tot. Ca sa nu mai vorbim de reactiile tale cu atac personal de dupa.

La drept vorbind, review-ul in sine e excelent. Foarte bine scris si mustind de umor. Si, dincolo de recunoasterea explicita, tristetea ta e evidenta in fiecare rand. Am fost tentat sa zic "intelegem ce vrei sa spui si ne place cum o faci", ma corectez si refac formularea: "inteleg ce vrei... " ca sa nu ma erijez eu in purtator de cuvant. Insa cred ca putem dezavua nesimtirea groasa prin spirit, nu prin limbaj dur. Asta ne-ar apropia, mi se pare mie, de cei pe care-i incriminam.

- mirelutza
[08.10.10 18:07:09]

@satana draga (chiar am spus asta?) ai talent la scris se vede supararea ta si cred ca ai dreptate. Ceva similar am simtit eu vizavi de un local din Vama Veche unde cu un an inainte ascultam in surdina muzica clasica de calitate si mancam boiereste numai bunatati aduse elegant de un orpatar cu adevarat scolit... , iar anul urmator acelasi local sa ne golesca buzunarele, muzica inedita inlocuita cu zdragnaneala la moda si servirea execrabila... ; sb si nu mai fi suparat ; pe AFA nu e loc de cearta ; aici se leaga prietenii adevarate si constructive...crede-ma.

- pepsi70ro
[08.10.10 21:27:56]

Pentru cei indragostiti de Costinesti sau Vama Veche de 2 Mai sau Vadu, marea, plaja si amintirile au ramas la fel. Cei care au fost in urma cu 20 de ani intr-un loc tot acolo revin cu nostalgia vacantelor tineresti unde cantau din Pitis iar focurile de tabara adunau seara de seara indragostiti visatori. Aceste lucruri nu se uita si te fac mereu sa te-ntorci in locurile dragi.

Indiferent cum le descoperi azi, ele traiesc in amintirea ta asa cum au fost cu ani in urma cand totul avea o alta dimensiune mult mai romantica si placuta.

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.10.10 15:52:49]
Domnul care subscrie pare inginer.
si chiar sunt; nu am facut un secret din asta. am si scris-o cel putin odata prin te miri ce impresii sau ecouri de aici.

dar nu vad ce legatura este intre pregatirea mea tehnica si faptul ca subscriu in totalitate la cele spuse de tine in textul articolului? ! ?

: -O

- Admin
[18.10.10 15:22:25]

hotarirea e corecta - nu sunt de dorit astfel de termeni in TITLURI - pot leza sensibilitati & ochi & urechi :) (inclusiv ale mele, ultimele) chiar daca daca termenii in care ti-a fost comunicata au fost cam neinspirati.

Am inlocuit "labele" din titlu si ii doresc pe acesta cale bun-venit noului "santana" (username ce a inlocuit vechiul "satana") - desi mai "tanar" pe site, sa speram ca se va dovedi mai intelegator, mai tolerant macar cat de o "parere" :)