ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2010
    single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Restaurantul Gli Orti di St. Domenico

Odata ajunsi in Siena, primul popas l-am facut la Restaurantul St. Domenico, aflat in piata cu acelasi nume, in fata catedralei Caterina di St. Domenico. Restaurantul este amenajat intr-o cladire veche dar renovata si frumoasa si are si o terasa. Noi am astat la terasa. Poate parea ciudat pentru noi, dar era o terasa amenajata in trepte. Mie mi s-a parut nostima.

Facand parte din programul excursiei atat meniul cat si pretul a fost stabilite inainte. Vazand mai tarziu la alte terase, cam care sunt preturile in acest oras si in altele in care am mai mancat, pot spune ca a fost ce mai ieftina masa din cate am servit in Italia.

Pe fiecare masa la care stateau cate patru persoane au fost aduse; antipasti (aperitivele), un platou (sau un tocator mare din lemn) cu mici sandwich-uri cu sunca, cascaval si salata verde, altul cu prosciutto crudo (sunca afumata cruda taiata in feliute foarte subtiri) si cubulete de cascaval usor afumat, un castron imens cu salata asortata, un alt castron cu penne preparate cat se poate de simplu cu ulei de masline, bucatele mici de rosii si oregano si cate o sticla de vin rosu pentru doua persoane, apa la discretie si cate o cafea. totul a fost delicios; proaspat si servit cu promtitudine. Si va pot spune ca nu am avut noi o servire de exceptie, pentru ca eram in grup organizat. Ospatarii se miscau la fel de repede si cu acelasi zambet la toate mesele. In conditiile in care o sticla de vin costa la supermarket cam 8- 10 Euro, si noi am platit pe tot 10 Euro, consider ca a fost un pret foarte bun. Am consultat totusi meniul si daca nu aveam oferta agentiei, am fi platit cam 20 Euro /persoana.

In plus terasa oferea o vedere de ansamblu asupra pietei, ospatarii erau tare frumusei si amabili si o muzica vesela rasuna in boxele terasei.

Daca ajungeti in Siena va recomand acest restaurant; este amplasat la marginea centrului vechi si de aceea preturile sunt mult mai mici decat in Piazza del Campo, unde fara 50 Euro nu scapi la o terasa.

Trimis de Diaura* in 08.10.10 09:20:28

VIZUALIZĂRI: 2816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Siena - Restaurantul Gli Orti di St.Domenico
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[08.10.10 10:13:58]

Vreau si eu din poza 8 si din poza 6. Si din poza 9 deseara.

Diaura*AUTOR REVIEW
    [08.10.10 10:17:22]

Ai doua variante; ori dai o fuga pana acolo si stai cateva zile sa te saturi cu bucatele lor traditionale, ori incerci sa faci acasa; pennele siguri iti reusesc.

[08.10.10 10:50:29]

Mutat la rubrica "Restaurante, baruri, terase" pt Sienna - nou creata pe site.

georgiana
    [08.10.10 13:11:30]

In poza nr 8 e prosciuto? Atunci vreau si eu si niste vin alb langa!

[08.10.10 14:50:29]

Asa, am inteles, dar cu "vestigiile" din poza 9 cum ramane?

Diaura*AUTOR REVIEW
    [08.10.10 14:54:33]

@ presario Improvizezi cu ce gasesti " pe langa casa omului".

Sau mai bine prepar eu ceva si te invit si pe tine si pe georgiana la masa.

[08.10.10 14:59:23]

Diaura - iti zic un secret. Am acasa tot timpul o mica "rezerva" de 2-3 chestii de genul ala. Saptamana trecuta am primit niste Amarone della Valpolicella - clasico.

magdalena
    [14.10.10 08:04:03]

Cum ma ispitesti tu... Cum se face ca citesc asemenea impresii inainte de masa???

Maria Smeu
    [15.10.10 17:30:23]

Am citit, am votat, acum dau fuga la bucatarie!

Diaura*, georgiana, magdalena, Maria Smeu, presario