ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JAN-2010

Piraeus - zona Parcului Flisvos

Nu concep Atena fara Partenon si fara Piraeus.

Poate ca atractia mea legata de acest port se datoreaza faptului ca mereu mi-am dorit sa traiesc langa mare, sau pentru ca este punctul de plecare catre insulele Greciei. Daca ar fi posibil mi-as plimba picioarele pe fiecare dintre ele.

Voi imparti Piraeusul in doua: Mikrolimano si zona metropolitana a Parcului Flisvos.

Astazi o descriu pe cea din urma. Se ajunge aici cu tramvaiul luat din apropiere de statia de metrou.

Plimbarea cu acest tramvai este in sine o atractie deoarece urmeaza linia marii.

Daca imi aduc eu bine aminte costul calatoriei este acoperit in cartela saptamanala pe care o aveam. Cartela costa 10 euro si acopera toate mijloacele de transport in comun.

Se coboara la statia Trocadero si de acolo la pas pana unde te tin picioarele.

Parcul ofera tobogane si locuri de joaca pentru copii si este totodata un loc placut de plimbare. Copacii parca ascund marea din loc in loc.

Plimbarea de-a lungul marii mi-a placut cel mai mult, inainte de apusul soarelui cand cerul da un spectacol ocular impreuna cu marea – cu Golful Saronic.

Este o zona mai linistita fata de Mikrolimano. Un loc de pus ordine in ganduri aflat la 12 km de centrul capitalei agitate. Numai partea de dincolo de strada iti aminteste ca de fapt te afli intr-o asezare urbana. Marea iti este in fata iar blocurile undeva in spate. In anumite zone puteti intalni chiar si pescari care isi incearca norocul.

Iarna parcul este impodobit cu casute decorative, barcute luminoase si brazi tot la fel.

L-am vazut si vara si iarna. Iarna mi s-a parut special pentru decoratii, insa ce mi-a placut cel mai mult la Piraeus si la Grecia in general in anotimpul rece au fost portocalii care erau incarcati in luna ianuarie.

Minunat contrast intre copacii nostri despuiati de frunze si acei portocali plini de viata, asa ca poza cu portocalii va fi cea care deschide sirul pozelor pentru acest review.

Trimis de Ellada_sagapo in 07.10.10 22:17:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cadru de iarna in Piraeus - Grecia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

Ellada_sagapo [07.10.10 22:21:31] »

Il rog pe webmaster sa ataseze aceasta melodie: Thalassa - Mihalis Hatzigiannis, cantaretul meu preferat. Thalassa pentru ca inseamna MARE.

click aici

webmaster11 [07.10.10 22:24:42] »

s-a atasat melodia propusa de autoare.

Ellada_sagapo [07.10.10 22:27:01] »

Multam'!

Acum sa incarc si pozele, pentru ca ele sunt cel mai bun povestitor.

raduu1972 [08.10.10 13:06:57] »

frumos, grecia este un loc de care multi ne-am indragostit.

georgiana [08.10.10 13:31:51] »

Pozele tale sunt foarte frumoase, cred ca putini de pe site au avut ocazia sa vada cum arata iarna Grecia si marile ei!

Si eu mi-as dori, pentru ca si eu sunt una dintre cei indragostiti iremedialbil de mare, de Grecia si... de altele!

Si..logic,daca e@ Elada_Sagapo,nici nu se punea problema sa fie alt interpret ,care sa insoteasca randurile ei pline de sensibilitate,decat dragul ei Mihalis!

sandu.53 [08.10.10 13:37:36] »

ca de fiecare data ai scris un review excelent despre un oras din Grecia... pozele in iarna cu portocali imi face dor de vreme frumoasa. felicitari!

Ellada_sagapo [08.10.10 14:33:50] »

@raduuu1972, cam tare ne-am indragostit, boala grea dragostea asta!

Draga Geo, iarna marea este trista, plange chiar si ea dupa caldura soarelui, insa vizitarea Greciei iarna este un balsam ocular pentru copacii plini de fructe, pentru florile care se afla la tot pasul, pentru cele 20 de grade.

Eu am trait o diferenta de 30 de grade, pentru ca numai cu cateva zile in urma la noi temperatuta era de -10.

Sa va povestesc aterizarea mea in Grecia.

De cum am iesit din avion pe culoar era un panou publicitar, nu mai tin minte la ce anume, pe care scria: "bine ati venit in PARADIS".

Mi-a mers la suflet! Un moment perfect din viata mea pe care nu-l voi uita niciodata.

Ma urcasem din Bucuresti dupa grele incercari de tras valiza printre gramezi de zapada si prin frig, si am coborat, in paradis, la 18 grade, cat erau seara, si intr-o oaza de verdeata.

Aceste senzatii, pe langa Grecia ca si paradis in sine, zic eu ca merita incercate macar o data in viata.

@sandu. 53

Multumesc!

Acum nu ne ramane decat caldura amintirilor si a viselor

celeste [08.10.10 18:11:39] »

Are dreptate @raduu1972 cand a scris ca "multi ne-am indragostit " de Grecia. Felicitari Ellada Sagapo...

Ellada_sagapo [08.10.10 18:29:14] »

Multumesc! Sa fim din ce in ce mai multi!

trandafir 1970 [08.10.10 18:47:45] »

Fiind cea mai noua (cred!) indragostita recent de Grecia, nu se putea sa nu-mi mearga la suflet acest review! Poza 1, cu portocalul ala superb, este incredibil in ianuarie!!!

Chiar ma intrebam cum arata iarna in Grecia, pentru ca suntem pe aici cativa "virusati" iremediabil care visam la un revelion la vreo 800 de km de tara?

Nebunie curata, ar putea crede multi, insa cred ca si iarna este frumos aici!

Ce ne sfatuiesti, sa mergem sa descoperim si noi "paradisul elen" iarna?

Pozele sunt super, felicitari!

georgiana [08.10.10 19:23:15] »

@Trandafir 1970,

Hai, spune-ne!

Ce Revelion visati voi bucurestenii, la 800 de km??

Ca poate ma infiltrez si eu in visele voastre si fac o magie si transform visul in realitate!

Ellada_sagapo [08.10.10 19:38:07] »

@Trandafir 1970

Multumesc mult, daca vrei sa vezi cum arata Grecia iarna, pana and ajungi sa o vezi, iti recomand review-ul meu numit "Haina de Craciun a Atenei", pe care l-am scris special pentru a oferi si o alta imagine.

Stiu ca nu multe persoane viziteaza Grecia iarna asa ca am vrut sa vin cu ceva special.

Eu recomand Grecia indiferent de anotimp!

@georgiana

Daca tot te pricepi la magii, ia vezi cum faci o magie si faci sa-mi apara in portofel cat de multi bani poti tu, ca sa pot vizita toata Grecia!

trandafir 1970 [08.10.10 20:48:46] »

@Ellada_sagapo, tocmai, pentru ca nu am asa multi bani in portofel cum am vrea toti, cred ca un revelion in Grecia (poate Salonic, poate Paralia) este o alternativa mult mai ieftina decat in tara!

Am fost azi la targul de turism, inca facem sapaturi sa vedem ce e mai convenabil.

Sa nu supar web-ii, poate vorbim pe privat, daca te intereseaza alternativa asta!

Ellada_sagapo [09.10.10 23:38:06] »

Eu sunt mosica si trebuie sa fiu in tara pentru obiceiuri anul acesta, dar va doresc voua vacanta placuta!

danoradea [11.10.10 21:48:41] »

O tara minunata Grecia asta, iar Pireul un oras foarte frumos, eu am fost fascinat de atmosfera din port, oricum imi doresc si eu sa ajung cat mai curand in grecia si iarna

celeste, danoradea, Ellada_sagapo, georgiana, raduu1972, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pireul:

• pagină generată în 0.04203200340271 sec