ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    OCT-2010

Despre Scarlet Pub

ACTUALIZARE: Scarlet Pub a fost închis. Acum la această locație funcționează alt restaurant - Brauhaus- cu alt specific.

Scarlet Pub se gaseste in Centrul Vechi al capitalei, pe Strada Smardan nr. 37, strada unde au rasarit terase si pub-uri ce se intrec in stil si meniuri, care mai de care mai deosebite. Acesta este de departe cel mai deosebit loc in care am fost pana acum la un capucino. Are destule mese pe terasa, dar am ales sa ne ascundem inauntru de cele 6 grade de afara si sa ne incalzim cu cate un capucino cald, dar fara sa banuim ce atmosfera vom gasi acolo.

Primul lucru pe care a trebuit sa-l facem cand am intrat a fost, bineinteles, sa gasim o masa. Sa stam la bar, sa urcam la etaj, sa alegem o masa cu scaune din lemn sau pe cea cu canapele? Ora 12 ne oferea atatea variante... fara sa stam prea mult pe ganduri, am ales-o pe ultima, cu toate ca, orice loc am fi ales, ne-am fi simtit la fel: exceptional! Atmosfera primitoare a anilor '80 iti incanta vazul cu un decor interesant, cu domnite frumos imbracate, in tablouri imense, viu colorate, intinse pe niste pereti ce se joaca in jurul tau combinand prezentul cu trecutul. Pe fundal, la un volum destul de incet, Madonna canta vestita sa piesa True Blue, urmata de multe alte hituri ale anilor '80.

Meniul este foaarte diversificat in ceea ce priveste bauturile, ca nici nu stii la ce sa te hotarasti. Cafea, bere, bauturi tari, cocktailuri alcolice sau nonalcolice, energizante etc. Nici preturile nu sunt exagerate: espresso - 6 lei, Capucino simplu sau vienez - 8 lei, vreo 4 tipuri de limonada la 500ml (cu menta, roz, cu mar, cu lime) - 13 lei, cea simpla fiind 8 lei, in cantitate de 250ml, Red Bull, Burn - 12 lei, Cappy Nectar (250ml) - 7 lei, Nestea (250ml) - 6 lei, cocktail Apple Martini (250ml) - 17 lei (cam asta era pretul la orice cocktail) etc. Ps. : la capucino vienez am primit un biscuite de m-am lins pe degete :).

Daca doriti sa va stapaniti foamea, aveti cu ce: salate, paste, peste, supe, sandvisuri si, de fapt, cam tot ce poftiti. Salatele sunt 17-18 lei, iar tipurile de preparate sunt in numar destul de mare. Putin mai prost stau la capitolul deserturi: acestea sunt doar 2 si anume tiramisu simplu sau cu fructe.

Pot spune despre al meu capucino ca a fost foarte bun, cu un mot de frisca gustoasa, combinandu-se foarte bine cu biscuitelul aromat cu scortisoara si caramel.

Personalul este foaaaarte ok; s-au oferit sa ne faca poze, un domn elegant a stat de vorba cu noi si ne-a recomandat sa trecem seara pe acolo cand se mai incinge atmosfera si oamenii incep sa danseze. In unele seri puteti asculta recitalurile a diverse trupe sau, duminica (nu stiu daca in fiecare duminica), puteti asista la prestatia unui dj. Ni s-a spus ca, pentru petreceri, nu prea se poate schimba genul de muzica deoarece lumea este obisnuita cu acest ambient si poate fi deranjata in cazul unei schimbari, iar pub-ul se inchide atunci cand pleaca ultimii clienti.

Va recomand aceasta locatie la orice ora din zi si din noapte, dat fiind faptul ca eu m-am simtit minunat!

Trimis de Simonaaa* in 07.10.10 19:53:19

VIZUALIZĂRI: 4087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pe acel mic etaj sunt vreo 2-3 mese. Nu ma certati ca e intr-o parte, din nou sunt facute cu alt aparat dar am cerut dreptul de a le posta :)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53 [07.10.10 19:58:07] »

un loc atragator si descris excelent de tine. felicitari si poate o sa-l vizitam!

krondia* [07.10.10 20:38:22] »

În afară de capucino, ne mai poti recomanda şi altceva?

Simonaaa* [07.10.10 20:40:36] »

Dupa ziua de azi nu... dar cu siguranta vor mai fi si alte dati... abia mi s-a deschis apetitul.

magdalena [07.10.10 22:03:59] »

Sa inteleg ca nu ai mancat aici...

Limonadele cu menta si lime suna interesant, dar daca mai mergi si mananci sa ne spui cum e si mancarea!

Simonaaa* [07.10.10 22:05:14] »

Da. Sigur o sa mai merg si sigur o sa va spun

celeste [07.10.10 23:55:09] »

Niste poze ne atasezi si noua? Cei drept in Centrul Vechi au aparut multe pub-uri, in unele arunci un ac si nu reusesti sa gasesti o masa. Este o locatie de retinut si cu acesta ocazie vine un cappucino cu... nr. 5 in valoare de 400 PMA.

Simonaaa* [07.10.10 23:57:43] »

Ooo multumesc! As decupa cateva poze de-ale prietenei sa le pun aici, dar mai intai trebuie sa-i cer acordul. Oricum, data viitoate cand voi mai merge, voi lua aparatul sa fac eu cateva poze bune

david [08.10.10 00:28:23] »

Din review-ul tau inteleg ca acest local, se preteaza mai mult pentru un citro sau o cafa, iar in caz ca te loveste foamea se poate manca o salata sau o supa la plic.

Sper ca nu se serveste si bataie!!!

Simonaaa* [08.10.10 11:12:27] »

Data viitoare o sa-mi iau ceva de mancare pentru voi sa vedem despre ce e vorba... bataie... noi n-am primit. Dar daca vrei tu...

creivean [15.10.10 17:55:28] »

@Simonaaa

Felicitari pentru review. Mie unul, mi-a placut. Apreciez stabilimente de genul asta. Iar pozele par de-a dreptul vintage, in ton cu localul.

A, a iesit si un SB, il meriti.

Simonaaa* [15.10.10 18:08:58] »

Multumesc! Este primul superbonus de pana acum. Am fost in Scarlet si azi si alaltaieri si mai am sa va spun una-alta: la 10 se deschide, dar daca ajungeti pana in 11 nu va veti simti minunat pt ca bucataria nu e deschisa, deci puteti doar sa beti, luminile sunt stinse, muzica nu e pornita si se face curat. Legat de mancare... salatele sunt bune; cornul cu unt (3 lei) este cat un corn obisnuit si e delicios! Azi am vazut la cineva in farfurie ciorba si ceva peste cred si aratau excelent; sunt foarte frumos aranjate in farfurie! Am baut un ceai vede mai mult decat foarte bun, mai mult decat aromat! Au ceai doar verde si negru pe care il primesti direct in ceainic al carui suport este chiar cana. In ceainic se afla mai mult decat o cana. Pe meniu este trecuta cantitatea de 150 ml si costa 8 lei. Azi am baut un... frappe pe nume "Tropical Dream" in a carui compozitie este si ceva alcool (malibu si putin cocos). Cald, amestecat cu cafea sau ce or pune in el (nu le am cu cafelele), e bun, bun! Va sfatuiesc sa nu mai puneti zahar (alb sau brun) pentru ca este el destul de dulce. Am gustat si Irish si ceva cu menta dar nu erau bune precum asta. Pretul lor este de 10 lei, cantitate 150 ml. Am vazut la cineva limonada roz (cu capsuni) si arata foarte bine, ca o acadea. De altfel, totul arata bine. Toate bauturile sunt in degrade, niciuna nu are o singura culoare. Personalul la fel de dragut ca de obicei. Va urma.

creivean [15.10.10 18:16:23] »

Este primul superbonus de pana acum

dintr-o lunga serie, sunt convins.

Pe de alta parte, vreau sa-ti spun ca, in Budapesta, asta vara, am observat ca, toate PUB-urile de pe Vaci, serveau si mancare. Un numar limitat de sortimente, dar daca vroiai, puteai alege ceva de mancat. In Viena, la fel, cam peste tot se poate si manca ceva. Asta ar fi o stare de normalitate.

Simonaaa* [15.10.10 18:19:07] »

N-am spus ca nu este normal, ci doar am incercat sa scot in evidenta diversitatea meniului.

creivean [15.10.10 18:22:53] »

Vezi 7 ecouri mai sus. Nu ma refeream la tine

Maria Smeu [15.10.10 18:53:22] »

Vad ca ai facut o adevarata pasiune pt acest local. Ce-i drept, merita. Si mie mi-a placut "Tropical Dream", la fel ca si servirea si interiorul (cu tablouri frumoase pana si la toalete)

Simonaaa* [15.10.10 18:56:11] »

Da. Pai ma simt ff bine aici. N-am fost la toaleta, dar planuiesc o vizita pt ca sunt curioasa cum arata

sandu.53 [15.10.10 19:20:01] »

simona ai completat review-ul cu un ecou complet, foarte bun si pe care pe merit ti l-am punctat. bravo!

webmaster13 [15.10.10 23:21:47] »

daca tot s-a vorbit despre aceasta melodie... am atasat-o!!!

Maria Smeu [16.10.10 10:42:31] »

Simonaaa, mi-am permis sa atasez cateva fotografii facute la SCARLET PUB, in completarea celor incarcate de tine. Sper sa nu te superi.

Simonaaa* [16.10.10 19:42:12] »

Va multumesc mult! Maria, bineinteles ca nu ma supar, ma bucur ca mi te alaturi .

webmaster26 [06.11.17 13:26:52] »

Locația la care se referă impresiile de mai sus a fost între timp închisă.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

celeste, david, magdalena, Maria Smeu, sandu.53, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: