ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
AUG-2010

Bucuresti - Kusadasi dintr-o bucata

In august anul acesta am fost in Kusadasi si acum am timp sa scriu despre drumul facut de noi cu masina, fara oprire intermediara, pana la Kusadasi.

Trebuie sa precizez in primul rand ca nu este prima data cand mergem in Turcia cu masina (este al 2-lea an consecutiv), numai ca anul trecut am fost cu masina in Antalya, am avut 2 nopti intermediare la dus si 2 la intors (am vizitat si Cannakele, Pamukkale, Denizli) si am fost mai multe masini. Anul acesta am fost cu 1 singura masina in care eram 4 persoane/ 2 cupluri, toti din masina cu carnet de conducere, dar au condus doar baietii.

Drumul ales de noi a fost a fost pana in dreptul localitatii Selcuk acelasi ca si anul trecut: Bucuresti - Giurgiu – Ruse - Razgrad – Targovishte – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo – Hamzabeyli – Havsa –Gelibolu – Eceabat – Cannakkale – Izmir – Selcuk – Kusadasi (mai precis Surmeli Efes hotel).

Am avut GPS si harti cu traseul scoase de pe net. Pentru Bulgaria, pe GPS am pus puncte intermediare orasele enumerate mai sus. Cand ne apropiam la aproximativ 10 km de punctul intermediar il scoteam de pe harta pentru a nu fi dusi pana in centrul orasului. In Bulgaria GPS-ul ne-a aratat de cateva ori ca suntem in camp iar drumul de la Elhovo la Hamzabeily nu il stia deloc dar erau semne care indicau drumul spre vama. In Turcia GPS-ul s-a descurcat foarte bine si ne-a dus pana in fata hotelului.

Din cartierul Baneasa pana in fata hotelului GPS-ul ne arata ca ar fi 1070km. Cu aproximatie din ce imi amintesc au fost 70-80 km in Romania (pana in vama), in Bulgaria 290-300 km, pana la ferriboat inca 260-270 km si dupa aceea restul pana la hotel.

Am plecat pe la ora 11:30 din Bucuresti. Desi era o zi de luni, nu a fost foarte aglomerat si am traversat relativ repede orasul si intr-o ora jumatate eram in benzinarie la Giurgiu. Aici am facut plinul de benzina (55 litri). Am intrat foarte repede in Bulgaria, pe partea romana nu a fost nici un control, am platit taxa de pod in lei 25.5 si atat. La bulgari, dupa ce am trecut “podul prieteniei” ni s-au cerut actele. Cum aveam pasapoarte la indemana, am dat pasapoartele, s-au uitat pe ele dar totul a durat 2 minute.

Am luat vigneta din vama (nu mai era nimeni, eram singurii). Initial mi s-a dat decat chitanta si am cerut si vigneta propriu-zisa (a costat 5 euro). A mormait ceva bulgarul dar pana la urma mi-a dat deoarece noi nu ne miscam din fata ghiseului lui. Am cerut deoarece aveam experienta anului trecut cand tot din vama ni s-a dat doar chitanta iar la iesire am avut probleme. Vroiau sa ne puna sa platim inca o data. Atunci fiind multe masini doar cu chitanta ne-au lasat sa trecem. Intr-una din iesirile noastre in Bulgaria (in drum spre litoralul Bulgaresc) am luat vigneta de la benzinaria Shell din Ruse (dupa ce se face stanga pe sub pod inspre Varna sau Razgrad).

Drumul a fost relativ ok pana dupa Elhovo. Spun relativ deoarece erau niste limitatoare de viteza care daca nu esti foarte atent nu le observi si nici nu mi se par bine semnalizate (erau de 2 tipuri: santuri in sosea sau ridicaturi destul de mari). Dupa Elhovo pe o distanta de 10-15 km era plin de cratere in sosea. Aici s-a mers cu 20-30 km/ ora. Drumurile lor mi s-au parut foarte libere, am intalnit foarte putine masini si nici un echipaj de politie.

Ajunsi in vama bulgaro – turca (pe la ora 19:00) am pus benzina care ne-a costat fix 50 leva (aproximativ 23 litri). In vama eram a 2-a masina. In fata era un van 8+1 de Ro. Cat am mai stat pe acolo a mai aparut o masina tot de Ro. In partea bulgareasca am trecut pe la 3 ghisee unde s-au uitat la vigneta (primul), pasapoarte (al doilea) si pasapoarte + talon (al treilea). Dupa aceea am ajuns in zona libera unde este duty free-ul. Duty free-ul mi s-a parut destul de scump, adica cu preturi normale (ca la orice alt magazin). In vama turceasca au fost 3 verificari pentru sofer si 2 pentru restul pasagerilor. Prima a fost la ghiseul unde ni s-a pus viza pe pasaport. A doua a fost cu talonul masinii si pasaportul soferului (s-a pus viza de masina pe pasaportul soferului). Masina noastra e in leasing si stiind de anul trecut ca s-a uitat sa avem si traducerea cu apostila si stampila de la ambasada aveam actele pregatite. Legal ar trebui sa ceara doar apostila. Cei de la ambasada vor si stampila dar ca sa nu ne stricam concediul le-am facut pe amndoua. Anul acesta m-am incurcat eu putin in acte (i-am dat sotului imputernicirea in limba engleza in loc de cea tradusa + apostila si stampila) si spre surprinderea mea nu a zis vamesul nimic. Era ok. Oricum, nu recomand la nimeni sa nu isi faca traducerea. Legal este obligatorie traducerea cu apostila. La ultimul ghiseu au verificat inca o data pasapoartele (daca au toate vizele)... si iata-ne pe la ora 19 si jumatate in frumoasa Turcie.

De aici am plecat inspre ferriboat. Citisem pe diferite site-uri ca noaptea merge din 2 in 2 ore, nu stiam cu exactitate orele la care ar trebuii sa plece din Eceabat. Drumul pana la ferriboat a fost mult mai aglomerat decat in Bulgaria, dar s-a circulat destul de bine. La ferriboat am ajuns la ora 23:45.

Cand am ajuns ferriboatul era acolo, nu a trebuit sa asteptam si ne-am urcat. Am fost pe ferriboat in primul rand de masini si pana la 00:00 cand a plecat s-a umplut. Erau numai masini de Ro si un autocar de Tr. Ferriboat-ul ne-a costat 13 E. Si aici am avut o surpriza. Cand a intrebat “How much” ni s-a raspuns “treisprezece”. Initial a fost ceva de genul treisprezece... am platit dar dupa ne-am dezmeticit... a zis in roamna... Pentru cei care nu au mai fost in Turcia nu recomand drumul noaptea (recomand noapte intermediara) deoarece se pierd niste peisaje superbe si de pe ferryboat si de pe drumul in paralel cu marea. Traversarea a durat cam 30 minute. Dupa ce am coborat in Cannakale am oprit la primul Shell din drumul spre Izmir unde am facut plinul (am completat cu aproximativ 18 litri) care a costat de 66 lire si am platit 37 Euro adica un curs de 1.8 lire = 1 euro. La nici o benzinarie nu accepta monezi de Euro si dau rest doar in lire (eu am dat 40 euro si mi-a dat rest 5.4 lire).

La Izmir am intrat prin oras si dupa pe la jumatatea orasului am intrat pe autostrada (asa ne-a dus GPS-ul si anul trecut si acum), numai ca acum am traversat imediat orasul (semafoarele nu erau pe intremitent). Stiu de la prieteni ca ar fi un drum care ar intra pe autostrada inainte de Izmir pentru a ocolii aglomeratia. Taxa de autostrada a fost 2 lire si la ora 06:45 eram in fata hotelului Surmelli Efes (despre care am scris la rubrica destinata hotelului). Ca consum de la Cannakale la Kusadasi, pot spune ca atunci cand am plecat (pe acolo am facut decat un drum pana la Efes care era foarte aproape de noi) am pus benzina de 126 lire (70 euro) adica aproximativ 35 litri.

Nu am avut probleme cu politia nici in Bulgaria (unde nu am avzut nici un echipaj de politie), nici in Turcia. Am intalnit in Turcia echipaje radar dar aveam viteza legala. Noi anul trecut ne-am luat amenda 100 lire prntu 103 km/h in afara localitatii unde legal era 90 km/h dar pana la 99 km/h inclusiv nu dau amenda.

Foarte multe drumuri din Turcia sunt in lucru dar se circula bine. Majoritatea lucrarilor sunt si marcate foarte bine.

Pauze am avut destul de dese. Pentru toalete am oprit la benzinariile mai mari si in Bg si Tr si nu s-a intamplat sa fie toaleta inchisa (doar pentru angajati si clienti) cum mi s-a intamplat in Ro.

Din tara am plecat cu Leva (am gasit la o casa de schimb de la Piata Romana), cu Euro si ceva maruntis lire ramase de anul trecut.

Pretul benzinei in Bulgaria este de 2.1 leva/ litru iar in Turcia variaza am vazut ca de la 3.56 lire/litru la 3.85 lire/ litru. In Bulgaria am pus benzina de la LukOil-ul din vama unde am platit cu leva. Am intrebat si se putea plati si in euro sau cu cardul. In Turcia am pus benzina de la Shell sau de la Petrol Ofisi. Benzina din Turcia am platit-o numai cu euro la un curs de 1 euro = 1.8 lire.

Cand o sa am timp o sa scriu si de drumul pe care ne-am intors: Kusadasi – Istambul – Hamzabeily – Bucuresti. Dar daca intre timp aveti intrebari... va pot rapunde.

Trimis de corinamaria in 07.10.10 13:56:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 12349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta* [07.10.10 14:34:33] »

Foarte bun si amanuntit scris pentru cei care circula in Turcia cu masina. Eu cu autocarul am facut 22 ore!!! Felicitari! un vot si de la mine.

sandu.53 [07.10.10 15:10:11] »

lung de tot drumul asta dar si ffoarte documentat! felicitari! un review extrem de util.

ascent [07.10.10 16:27:11] »

Un vot cu SB din partea mea pentru amanuntele calatoriei! Asteptam continuarea!

biancuta [07.10.10 23:29:33] »

De doua ori am inceput sa citesc review-ul tau, dar am fost nevoita sa ma intrerup. Am facut si eu drumul Tg. Mures - Efes, dar cu oprire in Canakkale si nu prin Hamzabeily, ci prin Edirne. Amenda am prins si noi in imprejurimile Izmirului.

Felicitari pentru prezentare!

maria55 † [18.04.11 19:20:28] »

@corinamaria, te-am votat cu mare drag. Complet, la obiect si fff util. De citiva ani fac acest traseu, tot dintr-o bucata la dus, iar la intors i-mi iau o noapte intermediara pe la Kesan. Fac acest lucru deoarece la intoarcere nu plec dis-de dimineata din Kusadasi pt ca sa nu fiu nevoita sa merg noaptea prin BG. Ai descris atit de perfect drumul, incit si circotasa sa fiu, tot nu i-as gasi nici un cusur. Super!

bobyrodin [18.04.11 22:33:52] »

te rog sa scrii care este viteza legala in Turcia, in localitate. pe drumurile expres cat si pe autostrada.

maria55 † [18.04.11 23:36:23] »

@bobyrodin, daca bine i-mi amintesc 50km/h in localitate si 90km/h pe autostrada, I-ti spun sincer nu prea am tinut cont in Turcia, mai ales in afara localitatilor. la volan fiind o doamna. Insa in Bulgaria, mare grija caci sunt niste 'rai' si nu cred ca i-ti spun o noutate! De fapt la drumurile lor si sa vrei sa mergi cu100/h nu ai cum. Cert este ca noi am plecat la ora 6 din Eforie pe traseul Vama Veche-Varna-Burgas-M. Tirnovo-Derekoy (vama turca) iar de aici pe o scurtatura Inece-Haskoy-Havsa-uzunkopru-Hamidiye-Kesan-Gelibolu-Eceabat (ferry-boat) -Canakkale-Ayvacik-Kuciukkuiu-EdremitAliaga-Izmir (autostrada) -Selcuk Kusadasi. Cu binevenitele pauze de masa si de cafea cu timpul pierdut prin vami si cu o pauza de 4/h ptr somnul soferitei am ajuns a doua zi pe la 9 dimineata la destinatie. Nu am luat cazare intermediara la dus, insa la intors ne-am cazat o noapte la Kesan pt a nu fi nevoite sa calatorim prin Bulgaria noaptea. Hai ca m-am intins la povesti si cred ca am inceput sa te plictisesc Scuze!

M'Liviu [04.07.11 17:28:34] »

da as dori si eu detalii despre drumul de la kusadasi la istanbul. am fost si eu anul trecut cu masina pana la kusadasi fara noapte intermediara. ca si numar de ore am plecat la 14 din bucuresti iar la ora 8 dimineata eram la hotel. este mult de mers. Anul acesta in acelasi timp practic 18 ore am ajuns in antalya. doar ca sunt cateva sute de km in plus cam 350. sa ai drumuri bune si concedii frumoase

corinamaria [07.07.11 19:55:24] »

Atentie la drumul Kusadasi - Istambul. Anul trecut nu am putut platii autostrada pana la Istmabul cu cash. Acest lucru l-am aflat de abia atunci cand eram intrati deja pe autostrada. Am fost nevoiti sa luam un card special de plata care a costat 50 lire (suma minima). Nu mai stiu exact cat a fost taxa pe autostrada... era 3 si ceva... pana 4 lire... deci am ramas cu 46 lire blocate pe un card care nici nu mai stiu daca mai e valabil...

M'Liviu [08.07.11 20:30:53] »

stai linistita e valabil si la anul si peste 2 ani. il poti folosi pe orice autostrada din turcia. cu acel card de 25 de euro poti merge in antalya de 2 ori dus intors si iti cam ajunge, deci est eo investitie pe termen lung. multa bafta.

aleex30 [15.06.13 09:11:40] »

aveti in vedere ca anul acesta se lucreaza aproape pe jumatate din drumul parcurs in Turcia... pana aproape de Canakkale... si de la 90 te tezesti ca merci cu 50 30 15 km /H TRECI DE PE O PARTE A DRUMULUI PE CEALALTA... Si asa pierzi cateva ore in plus fata de normal

in rest drumul e bun... eu am plecat de la CONSTANTA la 7 si am ajuns la 22 la KUCUKKUYU

aleex30 [15.06.13 09:23:43] »

AA SI CEL MAI IMPORTANT... ptr autostrada de la vama la ptt (posta lor) luati e un cod de bare care se ataseaza pe oglinda interioara... se numeste HGS SI TRECETI PRIN PORTILE H GS DE LA AUTOSTRADA fara sa va mai chinuit cu cardul... costa 5 lire + cat vreti sa-l incarcati 20 de lire e deajuns pana la ANTALIA... nimeni de pe acest site nu spune asta sau nu stie... posibil...

nu va mai chinuiti cu acel card

aleex30 [15.06.13 09:27:08] »

viteza in localitatati e mentionata ca si la noi... la intrare dar si pe parcurs... la turci... dar unde se merge pe acea semiautostrada... in localitati e tot 90... va arata indicatoarele... numai la intersectii se micsoreaza...

aleex30, ascent, biancuta, bobyrodin, corinamaria, ileanaxperta*, M'Liviu, maria55, sandu.53
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi:

• pagină generată în 0.039875984191895 sec