ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
ÎNSCRIS: 23.08.10
SEP-2010

DAF JUNIOR Giroc - un prinz

Billy Gorlt Orch - Sentimental Journey

Azi au fost citeva raze de soare si un pic de caldura... o zi frumoasa pentru un inceput de octombrie care s-a aratat friguros.

In cercul meu de prieteni, repede ne adunam cind este vorba de o petrecere, o sueta, o masa in oras. Asa ca in jurul orei 15, am ales sa mergem la Daf Junior, la Giroc, un mic satuc de linga Timisoara. Sunt doar citiva km din oras pina la Giroc. Mai toate satele din jurul Timisoarei s-au cam unit cu orasul. Nu mai sunt terenurile arabile de alta data, locul acestora fiind luat de vile frumoase, cu gradinute cu flori, cu mai mult spatiu in jurul constructiilor, mult mai aerisit decit cel din zona de blocuri a orasului.

Asa ca in 15 minute am ajuns. Erau, de data aceasta, locuri de parcare suficiente. Seara, in timpul sapatminii, este destul de aglomerat, iar pentru sfirsitul de saptamina este bine de rezervat o masa prin programare telefonica. Timpul racoros nu ne-a permis sa stam afara, am preferat o masa in interior, la salonul pentru fumatori.

Pe terasa de afara este foarte placut sa stai in perioadele mai calde. Te mai racoresc jeturile fine de apa ce sunt pulverizate de sus. Si atmosfera este deosebia seara cind se aprind lampioanele. In imediata apropiere a terasei este o mica cascada artificiala... insa susurul apei este destul de neplacut pentru cei mai obositi si stresati... pentru altii o binevenita relaxare... Peste tot sunt flori aranjate cu mult bun gust. Este improvizat si un mic riu in care poti vedea diverse specii de pesti frumos colorati.

Localul este structurat foarte bine, dupa dorintele fiecaruia. La nivelul de jos sunt mai multe terase pentru servit masa, bar, restaurant interior. Tot aici este vechea cladire, prima din acest complex, unde poti servi doar pizza. Mai este o mica constructie, linga cascada de apa, pentru petreceri in grup mai restrins. La etajul superior este gelateria, unde poti savura o inghetata de buna calitate. Tot la etajul superior, este si o sala pentru nunti, botezuri si alte petreceri. In general localul se adreseaza doritorilor de a servi masa in liniste. Muzica se aude in surdina, iar zgomotul orasului este departe, aproape ca l-ai si uitat pentru perioada cit te afli la Daf.

Dar sa nu uit pentru ce ne-am dus pina la Daf Junior. Mincarea este gustoasa si bine pregatita. Portiile sunt mari, iar preturile sunt mici. Da, surprinzator!!! La Daf, eu prefer sa maninc mititei, care mi se par cei mai deliciosi din citi poti gasi undeva. Doar mititei? Nu, sigur ca nu. Am luat cartofi cu rozmarin si slata de varza. Am fost patru persoane, dintre care doi au servit tot mititei, dar cu cartofi prajiti, si a patra persoana a servit un gulas (preparat prea picant pentru gustul meu). Am mai baut apa, bere, gin-tonic... si a costat aproximativ 75 de lei. Deci cum spuneam, super convenabil ca pret. Portiile sunt mari, asa ca nici o data nu am putut sa maninc doua feluri de mincare. Rar s-a intimplat sa pot gusta din nemipomenitele clatite Daf. Daca nu reusesti "sa dai gata" toata portia, poti solicita ambalarea pentru acasa. Ospatarii sunt amabili, cu zimbetul pe buze, rabdatori pina rasfoiesti meniul bogat in oferte.

Prima data am fost in acest loc acum aproximativ 3 ani. M-au invitat niste prieteni care traiesc in Germania de mai bine de 22 de ani, veniti intr-o scurta vacanta la Timisoara. Ei stiau de Daf Junior, aflasera in Germania!!! Si eu, la doi pasi de el, nu auzisem inca!!! Au zis "mergem sa minacm intr-un loc grozav". Pentru mine asa a si ramas de atunci si pina azi. Ma duc de fiecare data cu placerea acolo. Dupa parerea mea, puteti merge cu incredere.

Sa auzim de bine!!!

Trimis de hlli in 06.10.10 21:43:46

VIZUALIZĂRI: 9889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 auziti susurul cascadei?

webmaster20*
[06.10.10 21:57:14]

Aceasta este pagina oficiala?

[06.10.10 22:11:45]

Da, vad ca aceasta este pagina oficiala.

Nu am vazut-o nici o data pina acum, chiar nu am fost interesata atita timp cit am vazut pe viu. Vad ca au o prezentare frumoasa si conforma cu realitatea.

[06.10.10 22:31:27]

Aici am mancat si eu micii de Femadar, care in opinia mea sunt foarte buni.

[06.10.10 22:37:47]

Am inteles ca DAF JUNIOR si FEMADAR sunt ale aceluasi proprietar.

Asa ca, probabil, marea majoritate a carnii si a preparatelor din carne au ca sursa de aprovizionare Femadar. Produsele Femadar sunt, de altfel, destul de apreciate in TM.

[06.10.10 22:59:21]

Da, asa este intodeauna carnea este proaspata, doar o transfera de peste drum unde este abatorul.

sandu.53
[07.10.10 08:30:54]

da intr-adevar ieftin, pacat ca e asa departe de Bucuresti incat trebuie sa astept o delegatie spre Timisoara!

presario
[07.10.10 14:05:35]

Este un restaurant foarte mare si foarte bun. Dupa ce am vazut review-ul asta mi-am amintit ca am fost si eu acolo o data, in anul trecut.

Vara este foarte frumos la terasa.

celeste
[07.10.10 16:33:57]

Dupa cum au spus prietenii tai intr-adevar este un "loc grozav".

[07.10.10 19:09:32]

am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

Nicu
[07.10.10 21:54:23]

Un locuitor din Giroc va spune despre Timisoara in felul urmator

-Timisoara este localitatea de linga... Giroc!

[07.10.10 22:05:09]

Nicu... draguta apreciere!!! Numai ca pe mine personal, banateanca fiind, chiar nu ma deranjeaza!!!

Sa auzim de bine!!!

[07.10.10 23:12:14]

@ Nicu

Timisoara este localitatea de linga... Giroc!

Buna gluma! Cred ca esti fan Pascota, care este tare mandru de comuna lui Giroc!

Asemenea glume le aud si de la locuitorii din Dumbravita.

magdalena
[08.11.10 13:58:31]

Interesant! O sa mergem, de ce nu??

Dan&Ema
[22.12.15 10:05:23]

Am mancat la DAF si am jucat si bowling langa ""mancatorie"". Cum am avut multe drumuri la Timisoara, DAF a fost de vreo 3 ori locatia unde am mancat si chiar am organizat niste momente cu participatre mai larga. Poate dupa urmatoarea reintalnire cu DAF Junior, voi scrie si eu. Imi place la DAF.

celeste, Dan&Ema, david, hlli, magdalena, Nicu, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Timișoara?: