ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
SEP-2009

Desopera manastirea Secu

Am plecat intr-o frumoasa dimineata de septembrie cu un prieten la plimbare prin tara pentru cateva zile. Dupa ce am strabatut mai multe locuri frumoase, trecand prin Cheile Bicazului am ajuns la manastirea Secu din judetul Neamt.

Manastirea se afla la 20 km de Targu Neamt, in localitatea Vanatori-Neamt, de la soseaua care duce spre targu Neamt am facut dreapta si am mers 4 km, dupa care am ajuns la poalele muntilor intr-o zona linistita si plina de verdeata. Aici am descoperit frumusetea acestui loc, de la intrare in curtea manastirii am ramas uimiti cat de frumos era inauntru, plin de trandafiri. Manastirea este inconjurata de ziduri inalte, groase, asemeni multor manastiri din Bucovina, hramul manastirii este Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul, o parte din moastele acestuia sunt pastrata in interiorul manastirii alaturi de o parte din moastele mai multor sfinti printre care si Sf. Apostol Andrei.

Ne-a placut mult aceasta manastire, fiind si prima pe care am vizitat-o in judetul Neamt. De la Secu, am pornit catre manastirea Agapia si spre alte obiective importante din judetul Neamt

Trimis de cristi82d in 06.10.10 12:34:29

VIZUALIZĂRI: 2148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x crucea se afla in fata intrarii in curtea manastirii
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster20*
[06.10.10 22:34:39]

Iti recomand sa iei in serios recomandarile primite, nu le mai reiau dar sper ca iti dai seama ca nici aceste "impresii" nu pot primi punctele standard.

cristi82dAUTOR REVIEW
[07.10.10 22:54:11]

Am inteles, dar ce anume ar trebui sa scriu? Sa dau copy-paste de pe alte siteuri... am scris ce anume mi-a placut din ce am vizitat, fara ani si alte date... impresii personale

webmaster20*
[07.10.10 23:07:57]

Regulamentul prevede o limita de 5 impresii/vacanta care primesc punctele standard. Poti scrie mai multe impresii si, daca utilizatorii le considera utile, te vor rasplati cu voturi. Pentru a-ti face o idee despre impresiile care prezinta un grad ridicat de interes poti arunca o privire peste reviewurile scrise de utilizatorii situati pe primele 20 de locuri.

[07.10.10 23:15:04]

Şi uite şi opinia mea:

Dacă scrii cu copy/paste, dăm în alte alea...

Acum, impresiile tale beneficiază (majoritatea) de PMA standard. Dar ca măsură a aprecierii lor, te invit să socoteşti fără a ţine seama de aceste puncte; în schimb, adună-le pe cele acordate de cititori. Vei vedea că (din păcate) nici aceştia nu prea apreciază munca ta.

Concluzia logică ar fi că totuşi lipseşte ceva. Eu l-aş numi... fior. Tu spune-i cum vrei, dar încearcă sa-l găseşti şi să-l pui în texte!

Baftă!

cristi82dAUTOR REVIEW
[07.10.10 23:26:40]

E cam rau cu cele 5 impresii/vacanta... mai aveam multe fotografii de la 3 manastiri, tot din Moldova, una dintre ele vad ca nu a fost postata pe site... voi fi penalizat daca atasez poze la reviewurile deja existente si sa fac destinatie noua cu cea care nu a fost postata? Chiar daca nu voi primi puncte... va multumesc

[07.10.10 23:35:28]

Uite, drept dovada iti prezint doar rezumatul tau pentru ultimele 2 saptamani:

A). SETURI DE IMPRESII scrise in aceasta saptamana (40): 4

DIN CARE:

- 0 suspendate/invalidate (temporar sau definitiv)

- 2 fara punctaj standard

# Total PMA obtinute din impresiile publicate: 2800 PMA

- punctaj standard: 2 * 1000 = 2000 PMA

- punctaj obtinut din [3] voturi CRT (LA ZI) = 800 PMA

- SuperBonusuri: [0] = 0 PMA

şi

A). SETURI DE IMPRESII scrise in aceasta saptamana (39): 13

DIN CARE:

- 0 suspendate/invalidate (temporar sau definitiv)

- 3 fara punctaj standard

# Total PMA obtinute din impresiile publicate: 19600 PMA

- punctaj standard: 10 * 1000 = 10000 PMA

- punctaj obtinut din [30] voturi CRT (LA ZI) = 7600 PMA

- punctaj obtinut din [21] voturi SAPT. ANALIZATA = 5000 PMA

- SuperBonusuri: [1] = 2000 PMA

Adică în 2 săptămâni ai scris 15 impresii; la 12 ai primit PMA standard! , cu toate acestea, ai reuşit doar un singur SB!!! şi în total, ai 'convins' cititorii să-ţi acorde doar 33 de voturi... (în ambele săptămâni). Asta dă o medie de aproximativ 2 voturi la un articol... Însă aşa cum unul a strâns voturi pentru SB, altele au rămas fară...

E clar că lumea aşteaptă şi calitate nu doar cantitate. Păcat ca pentru poze nu se pot primi voturi, aici ai câştiga mai bine!

[07.10.10 23:47:54]

Acum răspund la întrebarea adresată în timp ce scriam analiza de mai sus:

nu vei fi de loc penalizat! Penalizarea se aplică doar când se constată abateri grave de la reglament. Ori depăşirea (cu oricât!) a limitei orientative de 5 impresii PUNCTABILE per vacanţă (sau lună calendaristică, pentru ieşiri de week-end) nu este o 'infracţiune' pe AFA!

Aşadar, poţi continua să scrii!

O recomandare, totuşi: la pozele puse la review-uri despre destinaţii generice (Mânăstiri Moldova, de exemplu), unde pot fi descrise chiar şi zeci de obiective diferite, este bine să poarte FIECARE la începutul descrierii locul unde au fost făcute (Biserica X din satul Y), apoi exact ceea ce ai surprins în acel instantaneu (exemplu: Turnul clopotniţei).

Succes!

PS poţi ataşa poze şi la impresiile altor useri, dacă nu ai destule date care să merite să scrii un review separat (eu personal cred că este chiar indicat aşa). Iar în eventualitatea în care ulterior vei scrie un review despre locaţia respectivă, pozele vor putea fi mutate la acesta. Trebuie doar s-o ceri.

cristi82d
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Secu [Comuna Vânători]: