ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 03.08.10
    JUL-2008
    6 AD. + 2 COPII -- v: 4, 15

Un loc special pentru o vacanta speciala

Intreaga zona din apropierea faimoasei statiuni Marbella este deosebita, unica iar portul atrage multe yahturi extrem de luxoase. Apropo, anul acesta Michelle Obama si-a petrecut vacanta in aceasta statiune.

Impreuna cu 2 familii de prieteni am hotarat sa inchiriem o vila de vacanta in zona si ne-am dorit sa fie chiar pe plaja si sa aiba si piscina. Am gasit vila perfecta in Cabopino, la cativa km de Marbella, intr-o zona rezidentiala, impecabila, langa un port mai mic dar f cochet.

Vila cu 4 dormitoare, living, bucatarie, salon pt servirea mesei, inca un living cu mobilat in stil maur, terasa inchisa si deschisa cu vedere la plaja, garaj subteran, gradina superb amenajata, acces la piscina, barbeque, iesire direct pe plaja.

Dotari complete, masina de spalat vase, 2 de rufe, sezlonguri, umbrele, tv, dvd si tot ce-ti mai trece prin cap.

Am aterizat la Malaga si am inchiriat un minibus de 8 pers cu care am mers cam 45 km pana la Cabopino unde ne asteptau proprietarul si doamna de la agentia prin care am inchiriat. Foarte prietenosi, ne-au explicat tot ce trebuia sa stim, ne-au dat cheile si am facut un aranjament astfel incat sa vina o femeie de 2 ori pe sapt sa faca curatenie si sa schimbe asternuturile. De restul destul ne-am ocupat noi.

Mini si supermarcheturi in apropiere, restaurante cochete: chinezesc, italienesc, frantuzesc, pub si mai multe traditionale de peste la 200 m, in port iar unul chiar la 20 m pe plaja din fata.

Asta in cazul in care n-aveam chef sa gatim noi acasa. Plaja ok, cea din fata neamenajata, cu intrare destul de abrupta, cu valuri si curenti. La 200 m o plaja amenajata f buna si intrarea lina in apa.

Marbella si Puerto Banus sunt niste locuri minunate, pe alocuri cam (foarte) fitoase: magazine de firma, restaurante cochete, yahturi si masini de mare lux, fotbalisti cunoscuti, fii de seici arabi, englezi cu titluri nobiliare dar si lume mai "normala". Pitoresc! N-am sa mai insist deoarece am vazut si alte descrieri f bune pe site. Draguta vacanta, cam scumpa dar daca luam o vila in randul 2 sau 3 ar fi costat mult mai putin. In rest nu se cheltuieste enorm dar e f important ca prietenii sa se simta bine impreuna. Pentru noi a fost o experienta cat se poate de placuta.

Trimis de marutz* in 06.10.10 00:19:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marutz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Bucataria
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[06.10.10 00:34:15]

webmaster.

am observat ca si pe proprietatile acestor foto apare o data din august si sept 2007. Noi am fost acolo in 2008 iulie si atunci am facut pozele. Nu stiu care e explicatia pt aceasta discordanta.

magdalena
    [06.10.10 07:44:19]

Foarte interesant! Cat a fost inchirierea? Cum ati gasit vila?

valimi
    [06.10.10 09:02:21]

Pandesc si eu o iesire catre Costa del Sol, in toamna asta, pentru mine e foarte util review-ul.

Costi
    [06.10.10 10:52:43]

@valimi

Pandesc si eu o iesire catre Costa del Sol, in toamna asta...

Ia-ţi părinţii, socrii, sau pe oricine altcineva care are peste 55 de ani şi poţi merge pe Costa del Sol cu 350-400 euro de persoană, 7 zile, pensiune completă, transport cu avionul inclus, prin oferta guvernului spaniol "Turism pentru seniori".

Dă o căutare pe google după cuvintele "turism seniori" şi vei vedea ce oferte interesante sunt.

Călătorie plăcută!

Şi eu sunt interesat de acest program, dar nu pot să te iau cu mine (două persoane), pentru că tu vrei în toamna asta, iar eu mă gândesc pentru la primăvară.

[06.10.10 13:03:18]

Aranjamentul pt inchiriere a fost facut printr-o agentie gasita pe net.

Vila a fost inchiriata pt o luna parca 20000 eur si am impartit cu mai multe familii, pe dormitoare, pe sejururi de 10 zile.

Apropo, am gresit la durata sejurului, rog webmasterul sa corecteze cele 14 zile.

Erau si vile mai ieftine, bineanteles si in functie de nr de dormitoare, gradul de confort si localizare.

[06.10.10 13:13:58]

Adica sa corectam din 14 in 30 [zile]? Nu am inteles foarte bine.

[06.10.10 13:15:45]

nu, noi am stat doar 10 zile din cele 30.

[06.10.10 13:30:56]

am corectat atunci durata sejurului la "10 zile/nopti"

celeste
    [13.10.10 22:53:15]

Deci cat v-a costat cazarea... si masina pe care ati inchiriat-o? Agentia este din tara? ... Felicitari pentru poze si bineinteles pentru... poze.

celeste, Costi, magdalena, marutz*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Marbella: