ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2010
ÎNSCRIS: 05.10.10
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

O experienta trista...

Desi mergem in Grecia din 2008, in total 3 excursii, dintre care doua in Thasos, acest sejur la hotelul Rachoni Bay nu a fost deloc ok, tinand cont de faptul ca am platit o suma de bani pentru a ne bucura de niste conditii normale, decente, nicidecum pretentioase.

Desi in poze totul arata bine, la fata locului lucrurile stau cu totul altfel. Hotelul nu este prea ingrjit, camerele sunt groaznice, mobila este oribila, foarte uzata si urat mirositoare, baia de asemenea neingrijita, peretii sunt plini de pete de la luptele "sangeroase" cu tantarii locali (lucru usor de evitat daca se montau niste banale plase pentru insecte). Desi in fiecare noapte consumam cate doua pastile de tantari, era aproape degeaba, nu prea aveau efectul scontat.

Mancarea lasa mult de dorit, iar cine spune pe acest forum ca mancarea este ok, imi pare rau, nu vreau sa jognesc pe nimeni, dar inseamna ca in tara nu preau au ce manca. Salate de varza, morcovi rasi, salata de cartofi fierti, sfecla rosie am si eu acasa frate, nu am platit o suma de bani ca sa ma simt ca la orfelinat sau la azilul spital de batrani. Iar cele doua feluri de mancare "la alegere" sunt niste tampenii, peste congelat, chiftele "tavalite prin tarana" oribile la gust, orez cu porumb la fiecare fel de mancare. Unde sunt mancarurile specifice grecesti? Vreau sa va spun ca la bani mai putini am stat la un hotel in Limenaria tot cu demipensiune unde am mancat suvlaki, tzatziki, salata greceasca, stifado, peste adevarat la gratar (nu file de pangasius congelat), etc. Mancaruri foarte bune, ne-am simtit excelent.

Nu va mai spun ca, la desert am primit o data gris cu lapte (exact ca la orfelinat), pepene rosu (molesit), mere cu scortisoara, niste tampenii.

Pentru cine cunoaste valoarea banului, chiar daca pretul unui sejur la Rachoni Bay nu este unul prea mare, vreau sa va spun ca la aceeasi bani in alte locuri primiti mult mai mult, si ma refer in primul rand la calitate si nu la cantitate.

Pe langa toate acestea, vreau sa va spun ca insula Thasos este superba, dar partea aceasta de vest si nord vest este cea mai saracacioasa. Rachoni Bay este amplasat in partea de nord vest. Cele mai frumoase peisaje sunt in partea de nord - est - sud, din Limenas si pana in Limenaria. Aici in Skala Rachoni pur si simplu nu aveti nimic de facut (asta daca nu sunteti cu masina personala), in afara de plaja si baie, nimic.

Cand am fost in Limenaria efectiv nu ne-am plictisit un minut, magazine de suveniruri, taverne foarte multe, magazine de tot felul, atmosfera animata, foarte frumos, zona portului superba, plaja din Metalia, etc. In Rachoni nimic, te simti abandonat. Un songur supermarket la 500 m de hotel si atat. Tre sa iei autobuzul si sa mergi in Limenas sau in Limenaria unde ai atat de multe posibilitati. Sau poti inchiria o masina.

Oricum, patronul hotelului nu baga pe nimeni in seama, pare un grec cam "b...........", desi grecii sunt in general ospitalieri.

Asta e, vreau doar sa va spun ca nu am nimic cu nimeni, nu am fost critic doar asa de forma, ceea ce am relatat aici este pura realitate. Aveti grija...

Bye!

Trimis de johnydash in 05.10.10 18:26:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Limenaria (Thasos), PaRALIA cATERINI

VIZUALIZĂRI: 4929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnydash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

alex1968
    [05.10.10 18:37:46]

Te rog, spune-ne si pretul sejurului la Rachoni Bay, pentru ca ai uitat sa-l treci in sectiunea aferenta.

[05.10.10 18:39:24]

@Johnydash bine ai venit printre noi si multumesc pentru detaliile oferite.

Esti la primul review si poate nu stii, dar aici pe acest site, care nu este un forum, ii respectam pe ceilalti si parerile lor si nu folosim cuvinte ca b... tot din respect pentru cei care citesc.

In acest moment este criza peste tot, nu cred ca o comparatie cu ce a fost anul trecut are valoare. Trebuie comparat cu ce se intampla acum.

sandu.53
    [05.10.10 19:21:03]

e un punct de vedere si e foarte bine ca l-ai exprimat! nu cred ca s-ar supara cineva pentru simplu fapt ca ti-ai expus parerile! e bine ca noi ceilalti care nu am fost acolo sa citim tot ceea ce se scrie si abia apoi sa ne facem o parere si sa hotaram daca mergem sau nu intr-un anumit loc. eu iti apreciez punctul de vedere si ca atare iti punctej review-ul.

[06.10.10 07:46:07]

Pretul sejurului a fost de 270 eur/persoana x 2 = 540 eur.

Parerea mea este ca nu e o suma chiar mica si in afara de asta eu personal consider ca daca am dat un ban, nu conteaza, mult sau putin, l-am dat ca sa obtin o satisfactie, asa ca nu sunt chiar de acor cu chestiile de genul "ce vrei frate mai mult la banii astia? ". Frate, de banii astia vreau sa fiu doar respectat. Nu cred ca cer prea mult...

[06.10.10 07:55:26]

Webmaster22, daca te duci acum in Grecia (asta daca nu ai fost deja anul asta) ai sa vezi ca la greci nu prea se vede criza, turisti sunt, mai ales vestici, iar grecii nu muncesc nici mai mult nici mai putin, nu se agita si mai ales nu se streseaza. Ce am observat este ca fata de acum 2 ani cand am fost prima data la greci, s-au cam innoit la masini, nu prea am mai vazut rable pe la ei, au o gramada de pickup-uri noi (toyota, nissan, ford, isuzu), in general masini care cam trec de 20-25 de mi eur. Asa ca... nu prea e criza.

[06.10.10 08:05:52]

Eu nu vreau sa sperii pe nimeni, dar aveti mare grija pe ce dati banii, pentru ca banii se castiga greu in ziua de azi, au alta valoare acum.

Atmosfera generala in hotel e nasoala, conditiile sunt foarte slabe si sunt o gramada de lucruri pe care nu l-am spus aici pentru ca nu stau acum sa inventariez ce a fost nasol acolo, in schimb ca oricare, am incercat sa profitam totusi de faptul ca suntem pe insula si am tot mers prin Limenaria si Limenas (cu autobuzul - 1.40 eur/ persoana pt. Limenas si 3.00 eur/persoana pt. Limenaria), am fost in satul din munti Rachoni (e destul de mult de mers pe jos, cam 4 - 5 km), am fost in Prinos (cam 5 -6 km de mers pe jos), ne-am miscat destul de mult. Dar unii stateau doar in hotel si la plaja, nu aveau chef sa mearga pe jos si erau cam dezamagiti. De fapt cam toata lumea era nemultumita. A fost singura vacanta in care mi-am dorit sa treaca timpul mai repede si sa ma intorc acasa.

alisaL*
    [18.08.11 11:02:45]

Poate a fost un noroc, dar anul acesta desi am rezervat printr-o agentie 2 camere aici, la fata locului cei de la Rachony Bay ne-au zis ca nu mai au camerele. Tipa de la receptie foarte plictisita ne-a expediat in 2 minute si ne-a zis ca ne-a gasit loc in alta parte.

Din fericire acolo unde am stat a fost super, asa ca nu-mi pare rau, ca vad ca oamenii nu sunt multumiti de Rachony Bay.

alex1968, alisaL*, johnydash, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂRachoni Bay / Sunrise Beach Hotel: