ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2010
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ANI

ARTICOL ARHIVAT

Mai vrem acolo...

Superrrrr Melodie... Rafet el roman!!!!!!!

Incep prin a va spune ca daca e sa imi para rau de ceva (ma refer la concedii ca despre asta vorbim) este faptul ca nu am gasit acest loc mai devreme. Timp de 6 ani ne-am petrecut concediile in Turcia, am fost de 5 ori la Bodrum si odata la Ayvalik. Acest al 6-lea an a fost deosebit pentru ca am gasit hotelulul / locatia care ne-a multumit pe deplin (cel putin pe noi).

Am ales acest hotel - pot sa spun - pe ultima suta de metri. Am vrut initial sa mergem la Rixos care este imediat langa dar in ultima clipa ne-am hotarat sa mergem aici, la Kervansaray si nu regretam nici macar o clipa. In fiecare an am mers singuri, toti prietenii avand ceva de facut mereu si - pe ultima suta de metri - nu au mai putut merge, asa ca... am pornit la drum stiind ce ne asteapta (ma refer la cheltuieli, la drum). Am urmarit in fiecare zi acest site cu speranta ca voi gasi impresii recente, ca va scrie cineva ceva mai detaliat despre acest hotel, dar... , nu!

Am plecat vineri 17 septembrie pe la 12,30 de acasa (mult mai devreme decat plecam in fiecare an) intelesi fiind sa oprim pe drum, sa facem poze, sa mancam linistiti, etc. Ne-am oprit ca de fiecare data in Bulgaria sa mancam, sa facem o pauza si - bineinteles - am pierdut odata si drumul (nu se putea altfel). Norocul nostru ca nu am mers decat vreo cativa kilometri aiurea.

Am ajuns la intrarea in Turcia unde totul a decurs foarte bine, unde vama turca nu ne-a mai cerut imputernicirea pt masina (surprinzator) si unde am terminat in 10 minute maxim toate formalitatile. Am mers mai departe spre Canakale de unde o sa vedeti si poze iar dupa ce am trecut cu ferry am oprit sa mancam si sa ne odihnim.

Am pornit iarasi la drum spre dimineata iar in jur de 10,30 eram deja la Soke unde am oprit sa mancam si -bineinteles - sa ne facem cumparaturile. Am avut surprinderea sa constat ca toate s-au scumpit, nu prea mai aveam ce sa cumparam, asa ca am luat micul dejun (foarte scump) care a costat 17 lire/persoana (8,5 eur). Acesta a constat intr-un ceai, paine prajita (vreo 2 felii), o cutiuta de unt, una de miere, una de gem, 2 felii de vedeai prin ele de salam si o cafea turceasca. A si sa nu uit cate un bidonel de apa plata a mai fost. Dar... asta e, in concediu nu vreau sa ma gandesc ca e scump sau ieftin ca imi permit sau nu, ca trebuie sau nu trebuie. E concediu, la naiba!!!

Deci, cu moralul ridicat, am plecat mai departe iar in jurul orei 13 am ajuns la hotel. Pot sa spun ca de la intrare am ramas fascinati de vegetatia luxurianta care este acolo, de curatenie, de frumusetea locului. Am intrat pe o poarta unde la intrare exista 3 paznici care te intreaba (extraordinar!!!) in limba engleza ce si cum. Ne-au explicat cum sa ajungem la receptie unde am fost bine primit, ni s-a explicat ca putem merge la masa iar camera ni se va da la ora 14, sa lasam cheile de la masina acolo si ni se vor duce bagajele in camera iar masina o sa o gasim in ottopark. Noi, romani, neincrezatori, am lasat una din cheile de la masina si am plecat la masa, dar cu teama in suflet... (ce vreti?).

Am coborat pe niste scari rulante un nivel inferior unde am gasit o sala de mese extrem de mare si de bine aranjata. Acolo am servit masa care pot sa spun a fost pe gustul tuturor. Am gasit acolo salatele lor, mancarea lor traditionala, am gasit o varietate extrem de mare de feluri de mancare, ayran la dozator, sucuri (nu naturale) la dozator precum si tot felul de torturi si dulciuri care iti luau ochii. Ne-am uitat unde sa mancam in acea sala imensa iar cand ne-am uitat in stanga am vazut o imensa terasa descoperita iar cand am iesit cu farfuria in mana am mai descoperit inca 2 terase aflate pe nivele inferioare. Ceva de vis!!! Am mancat (fiecare dupa preferinte) si ne-am reintors la receptie unde am primit 3 carduri (pt fiecare persoana cate unul) pe care le foloseam la prosoape si un card pentru camera (cheia). La receptie te serveau cu suc (la dozator), cu rahat turcesc, cu bombonele pt copii, frumos... Ne-au luat bagajele pe un fel de masinuta (circula tot timpul pe aleile stramte si bestial de frumoase) precum si pe noi si ne-au aratat camera. SURPRIZA!!!

O viluta cu mai multe camere iar una a noastra... Super mare, cu 4 paturi, frigider, televizor, baie super mare, o masuta cu 2 scaune, tot ceea ce ai nevoie intr-o camera de hotel.

Curatenia ni se facea in fiecare zi, iar cu 5 lire am facut "minuni". Prosoapele ni le schimbau normal la 3 zile dar dupa acest mic "cadou" le schimba zilnic doamna. Sa stiti ca nu este chiar un hotel de 5 stele dar noi am fost extrem de multumiti. Nu am stat sa ne uitam ca nu avem papuci, halate, etc. Am fost foarte multumiti de spatiu, curatenie, frumusete. De altfel, noi plecam in concediu sa ne simtim bine, nu sa stau sa caut nod in papura ca usa nu era vopsita, ca nu am suc in frigider si am numai apa, etc. Eu consider ca ala nu mai e concediu. Ne-am "acomodat" si am plecat in "inspectie".

Pot sa incep prin a spune ca totul e structurat foarte bine, pe sosele, pe nivele, etc. La receptie este hotelul propriu-zis, nu am intrat in nici o camera sa va spun cum este dar ne-am intalnit cu cativa romani la vreo 3 zile de stat acolo care spuneau ca sunt multumiti de camere si sunt chiar dragute. In ultima zi am descoperit inca o parte a complexului unde mai era un hotel cu o piscina dar mai micute decat ceva principale.

Revin la prima zi si pot sa va spun ca am descoperit o piscina imensa cu sectiune pentru copii. In aceasta piscina gasim pe mijloc un fel de ponton iar intr-o parte a ei este barul care are scaune in apa si se poate servi - stand in apa - o cafea, o bere sau un suc. Sectiunea pt copii are doar 2 topogane, unul mic, unul putin mai mare dar dejuns pt copii. Tot acolo veti gasi o gramada de animatori care te antreneaza in tot felul de jocuri foarte distractive. Am coborat apoi cu un fel de telecabina sa vedem marea (pentru care venim in fiecare an in Turcia). Ne-a incantat peisajul, ne-a dat pe spate... Am ramas o clipa muti de uimire. Erau 2 telecabine care mergeau pana la 8 seara printre cactusi uriasi, prin vegetatie luxurianta.

Ajunsi la mare am descoperit un ponton pe care erau puse un fel de paturi din piele (cred eu) alba cu umbrelute, de unde puteai vedea marea in toata frumusetea ei. Ne-am uitat in apa si am vazut bancuri de pesti, o minunatie, o frumusete. De-a lungul complexului gasim o sectiune lunga unde se poate face plaja dar este sub forma unui ponton, cu sezlonguri si umbrelute, cu baruri unde poti servi non-stop suc, tot felul de cafele, bere iar la anumite ore pizza turceasca, ayran, kebab sau ce mai fac ei acolo. Noi am luat numai pizza pentru copil pt ca asta e preferata lui.

Deci, nu exista plaja cu nisip, cred ca este singurul inconvenient de acolo dar nu a fost o problema foarte mare pentru noi pentru ca am compensat cu diversele piscine. Am gasit acolo o sectiune de unde puteai inchiria tot felul de chestii. Sotul meu a inchiriat 15 minute un skijet dar sincer nu mai stiu exact pretul (cred ca 30 euro). Pretul era pt 10 minute dar te lasau mai mult sa mergi in aceeasi bani.

Am plecat asadar de la mare si atunci cand am ajuns in dreptul restaurantului principal am descoperit de unde se iau prosoapele. Am fost si noi numai sa vedem deci - dai cartela iti da prosopul, dai prosopul iti da cartela (de cate ori vrei). Tot acolo am descoperit si salile pentru masaj, baia turceasca iar in aceeasi incinta sunt mai multe chestii: o piscina mare, o piscina mica pentru copii, un jacuzi, un bar (dupa-amiaza se serveau si biscuiti, prajiturele, etc).

Seara, am venit la masa - bineinteles. Am ramas surprinsi cand am vazut ce este acolo. Bucatari care gateau afara diverse: peste (o imensitate), chiftele, pui, paste cu diverse sosuri, etc. In interior puzderie de salate, de baclavale, de torturi, de mancaruri, toate frumos prezentate si frumos ornate, fructe (mere, pepeni, struguri, pere). Si cam asta in fiecare zi, nu mai revin la mancare pentru ca as fi nesimtita sa spun ceva sau sa fac vreo obiectie. Toate sunt de nota 10.

A doua zi dimineata mic dejun, la fel de incarcat. Am plecat iarasi in "inspectie". Aproape de camera noastra am descoperit o alta sectiune cu piscina. Aici sunt 2 topogane acvatice super. Am stat aici cam tot concediul pt ca ii placea copilului. Tot aici este un bar unde puteai servi tot felul de bauturi iar intre anumite ore (cred ca dupa 12) faceau cartofi prajiti, hamburger, etc.

Am regretat ca au fost numai 7 nopti, am fi vrut sa nu se mai termine acest mic concediu sau - cel putin - sa fie mai mare. In mintea mea "derulez" in fiecare zi peisajul, amintirile de acolo care au fost foarte placute.

Ne-au facut sa ne simtim foarte bine, sa fim multumiti de raportul calitate/pret. Iar luna septembrie o recomand mereu la toata lumea pentru ca nu este asa de aglomerat iar temperaturile sunt chiar placute. Am prins acum, in septembrie 38-42 grade. Una peste alta, imi fug ideile, imi fuge mintea iar acolo... unde am fost si ma voi reintoarce mereu cu placere.

Am intalnit acolo si romani nefericiri de agentiile de turism, fiecare avea cate o mica problema. I-am sfatuit sa scrie pe "am fost acolo" ca sa stie mai multa lume ce se intampla, sa citeasca si sa se intereseze inainte de a pleca la drum, dar... fiecare cum isi asterne asa doarme. Stiu ca mai sunt multe de spus, mai am multe de povestit dar sunt la serviciu si - cum ma intrerupe cineva - imi pierd ideile si imi pare atat de rau ca nu pot sa redau absolut tot ce mi-au vazut ochii, ce mi-au simtit papilele gustative si ceea ce am simtit efectiv.

Sper sa va placa si pozele pe care le atasez mai tarziu si mai sper ca v-am fost de folos daca ati vrea sa alegeti acest hotel. Noi am fost foarte multumiti si vom reveni cu placere.

Trimis de droniucm in 05.10.10 12:08:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ortakent - Pensiunea Begonvillapart, Ayvalik - Hotel Mare, etc

VIZUALIZĂRI: 8189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (droniucm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Asa arata una din vilutele la care am fost si noi cazati. De la fiecare etaj, din spate, pornea cate o alee sau niste scari.

bobyrodin
[05.10.10 13:05:34]

foarte frumos scris astept cu nerabdare fotografiile

trandafir 1970
[05.10.10 13:08:42]

Foarte frumos descris, cu detalii suficiente [ca] sa "visam" si noi alaturi de tine si sa admiram facilitatile hotelului!

Dar cateva poze ar fi minunate sa ne facem o idee mai ampla a vacantei tale minunate pe taram turcesc.

costin1968
[05.10.10 14:31:39]

Felicitariiiii!

Foarte frumos!

P.S. 672 E? 2 adulti si un copil? Atat sa coste sapte nopti in Paradis?

Excursii prin imprejurimi, m-ar interesa, te rog, daca ai stiinta de asa ceva.

[05.10.10 14:57:59]

Da Costin1968, 672 euro am dat pe bilete = 2 adulti si un copil de 3 ani. In prima etapa de extrasezon (la ei) care a inceput cu 18 septembrie atat a costat. Biletele le-am luat de la o agentie din Mangalia pt ca eu cunoasteam pe cineva acolo (noi suntem din Constanta). I-am spus numele hotelului si perioada si mi-a facut oferta.

Da, este Paradis daca te duci pentru concediu si nu pentru a cauta nod in papura... Pentru noi a fost de vis. Dar mereu ce e frumos se termina repede asa ca...

Spuneam undeva mai sus de romani nefericiti. Noi am fost cu masina noastra si cunoasteam Bodrumul, fusesem in excursii cu vaposarul asa ca in acest an am stat aproape tot timpul in hotel.

Romanii pe care i-am intalnit erau nemultumiti din cauza ca agentia cu care au venit le-a propus excursii foarte scumpe. Ei au venit cu avionul si nu prea aveau optiuni dar greseala lor este ca nu au intrebat, nu au citit, nu s-au interesat inainte. Trebuiau sa ia dolmusul (microbuzul) din fata hotelului si sa se opreasca in oras.

O singura familie spunea ca a fost intr-o excursie, a costat 70 euro/2 persoane. Spuneau ca au fost cu vaporasul o zi, le-a spus agenta sa iasa la poarta hotelului la 7 dimineata si nici la ora 9 nu venise sa ii ia de acolo. Au sunat-o si le-a raspuns foarte urat (era o moldoveanca de pe la noi) Pe vaporas era o singura masa, destul de saracacioasa. Au venit seara tarziu din aceasta excursie, foarte obositi si nemancati.

Din cate stiu eu (din anii precedenti) o excursie cu vaporasul a fost 25 euro/2 persoane cu masa inclusa (ne-au dat atunci imi amintesc o salata si o friptura de oaie cu cartofi). Mi se pare ca le-a luat foarte mult agentia (70 euro).

Trebuie musai cand ajungi in oras (Bodrum) sa iei bilete in aceste excursii direct de la vaporas, sa nu cumperi excursii de la agentiile lor sau de la hotel pt ca sunt foarte scumpe (dupa cum vezi diferenta este destul de mare). Si la vaporas sa negociezi cu ei. Datoria lor e sa ceara dar a ta e sa negociezi. Asa ca... Noi anul acesta nu am mai luat nici o excursie din cauza celui mic.

Pentru orice alte intrebari, va stau la dispozitie.

webmasterJr
[05.10.10 18:57:17]

In completarea review-ului, am gasit o melodie, sper sa fie pe placul autorului!

[06.10.10 09:24:19]

Multumesc frumos webmasterJr, chiar imi place si cred ca se potriveste de minune cu un vis frumos care a fost la Kervansaray...

razvy2079
[07.10.10 09:27:45]

Cum era intrarea in mare, am vazut ca era direct de pe un fel de ponton. Era adanca apa?

[07.10.10 09:50:22]

razvy2079

intrarea in mare da, era de pe ponton. Aveau niste balustrade din loc in loc pe care coborai. Apa avea cam 1.50 m si erau pietre. La un pas facut in mare deja crestea nivelul mult de tot. De pe pontonul principal daca te aruncai, apa cred ca avea 10 metri dar era asa curata ca vedeai fundul marii. Chestia cea mai buna e ca te tine la suprafata, chiar daca nu stii sa inoti, e foarte sarata. Este extraordinar sa stai pe ponton si sa vezi bancuri, bancuri de pesti de diverse culori si marimi. E foarte frumos.

presario
[07.10.10 09:53:11]

Excelent review-ul, foarte echilibrat si util. Felicitari pt descriere.

[07.10.10 09:56:27]

Multumesc presario. Daca ai stii cat am urmarit un review pt acest hotel si nu am gasit... De aceea am incercat sa detaliez, poate mai cauta si altcineva ca mine. Eu am avut noroc ca am prietenele maritate cu turci in Bodrum si mi-au transmis si ele ca este ok hotelul si nu voi avea probleme.

andi13
[19.01.11 00:12:02]

Felicitari pentru un concediu reusit, dar si pentru review.

As vrea sa te intreb despre drumul pana la mare, telecabinele urcau/coborau cu program sau la cerere? Banuiesc ca toboganele erau cu program atat cele pentru adulti cat si cele pentru copii, dar din ce am citit copiii au ce face in rest, nu-i asa? (pacat ca nu au si nisip pe plaja)

Este Ai sau UAI?

[19.01.11 09:51:58]

Pt andi13

Telecabinele urcau/coborau pana pe la 8 seara. Drumul pana la mare? Pai din fata restaurantului coborai cu acea telecabina pana la ponton care era foarte lung, avea o bucata patrata in fata apoi se continua in stanga cat tine hotelul iar in dreapta era "amenajat" un loc pentru sporturi pe apa de unde puteai inchiria diverse.

Topoganele pt adulti/copii avea intr-adevar program vreo 2 - 2,30 ore dimineata si cam tot asa seara. Acestea sunt doar la una din piscine. Complexul detine 3 piscine, toate sunt frumoase dupa parerea mea.

Copii sigur ca au ce face. Au un loc special amenajat de joaca. Cand am fost noi erau 2 angajate care aveau grija de ei. Aveau televizor cu desene (in aer liber), leagane, topogane, etc. Locul de joaca este cu mocheta pe jos, chiar daca este afara, foarte curat si frumos. Chiar langa locul de joaca este un bar deschis dupa ce se termina micul dejun (dupa ora 10) unde poti sta sa supraveghezi copilul si totodata poti servi diverse paste, cafea, bere, suc, cartofi prajiti, etc. Este deschis si dupa-amiaza.

"Problema" (daca pot sa ii spun asa) cea mare pe care am avut-o noi a fost ca nu am avut plaja cu nisip unde sa se joace copilul. Dar nu a fost asa grav pt ca noi am fost cu masina si l-am dus vreo 2 zile pe copil la alta plaja in alta statiune (macar sa simta si el ca a fost la plaja). De pe ponton ne-a fost frica sa ii dam drumul pt ca am prins o perioada cand batea vantul si erau ceva valuri (nu foarte mari). Una peste alta, mergem si in acest an TOT ACOLO.

Totul a fost all inclusive. O zi buna!

Daca mai ai ceva intrebari, pot sa iti raspund.

grigorase
[10.03.11 23:18:09]

Salut!

Spune-mi, te rog, pentru ca am vazut ca ai fost cu masina, care este traseul Constanta-Bodrum?

Cat mai detaliat daca se poate!

Multumesc!

[11.03.11 09:14:24]

Buna grigorase

Pai drumul a fost asa:

Constanta-Mangalia-Varna-Burgas-Kirklareli-Havsa- Kadikoy - Gelibolu - Canakkale (ferry boat) - Edremit - Ayvalik (treci pe langa oras, apoi intri pe autostrada) - Bergama - Izmir - Aydin - Milas - Bodrum. Drumuri extrem de bune, autostrada costa parca 4 lire. La intrare pe autostrada iei bon si platesti unde iesi de pe ea. Noi am luat un card de trecere (ai sa vezi) si am intrat/iesit si ne-au mai ramas banuti si pt anul asta de intrare. Apoi numai alimentezi cardul. Indicatoare mari cat Casa Poporului, cu multe presemnalizari, imposibil sa pierzi drumul.

Daca te mai pot ajuta... intreaba! O zi buna!

grigorase
[11.03.11 22:34:59]

Multumesc maestre!

O seara placuta!

conana
[31.03.11 11:12:52]

Buna ziua tuturor!

Mi-ati ridicat moralul cu descrierea voastra asa de frumoasa!

Noi am luat deja bilete ptr. luna iunie (11-21) la Kervansaray Bodrum si sper sa fie totul in regula.

De fapt cele mai mari emotii le am cu vremea si temp. marii Egee in perioada aia. Nu stiu daca la Bodrum e la fel de cald ca in Antalya si daca apa apuca sa se incalzeasca la inceput de iunie.

Daca ar putea cineva care a mai fost pe acolo in iunie sa-mi spuna la ce sa ma astept, ii multumesc anticipat.

Pe curand (voi reveni cu detalii dupa concediu)

[31.03.11 11:38:56]

@conana, avand in vedere ca ei fac baie in mare si in luna noiembrie (uneori) nu vad de ce sa iti fie frica pentru cum ar fi in luna iunie. Cred ca e cald si bine... Noi mergem mereu in septembrie ca e un pic mai "racoare"... desi am prins 40 de grade la sf de saptembrie anul trecut.

Nu iti mai face probleme, nu e calda apa marii, te duci la cele 3 piscine ale complexului... Concediu placut!

[12.05.11 14:30:24]

Buna ziua, abia azi am descoperit acest superb site, fff util, vom ajunge si noi la acest hotel in 29 Mai, dar,

zburam din UK, unde locuim.

As dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, ce fel de prize electrice gasesc acolo, avand ceva echipament (camera foto, laptop).

Deasemenea, desi este un all inclusive, desigur vom lua ceva bani la noi, cum credeti ca este mai bine, ce bani se folosesc acolo, lirele turcesti, voi putea schimba deci acolo lire sterline, sau mai bine sa caut aici in UK?

Tot ce am citit pana acum despre hotel i-l arata ca super, cum zicea cineva, noi mergem sa ne simtim bine, nu sa cautam nod in papura,

pe trip advisor gasesti chestii de te ingrijoreaza cateodata, sa nu mai mentionez ca aici in UK fac astia niste emisiuni speciale, cu familii trimise in excursii DOAR pt a gasi/demonstra cat de proaste sunt conditiile in unele hoteluri.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.05.11 15:20:40]

@icata24 - iti raspund punctual:

1) prizele din Turcia sunt in general model european, (foarte) diferit de ce se foloseste in GB. La niciun hotel prin care am trecut prin Bodrum nu am observat prize pe stil englesc. E posibils a existe cateva prin zonele comune (receptie, lobby)

Vestea buna este ca - avand in vedere numarul mare de turisti englezi din zona - hotelurile care se respecta pun la dispozitie (gratuit) adaptoare. Ma astept ca hotelul Kervansaray sa fie inclus in randul lor, al acestor hoteluri care "se respecta"; pentru orice eventualitate insa, nu strica sa duci cu tine un astfel de adaptor.

2) referitor la subiectul "valuta": desi in Turcia se folosesc primordial euro si dolari, avand in vedere aceleasi considerente referitoare la numarul mai mare al turistilor englezi, in particular in Bodrum (si-n Marmaris, Kas, Kalkan etc) se accepta, sporadic, si lire; conversia se face insa aporoape intotdeauna in avantajul vanzatorului .

Iti recomand sa schimbi in euro SAU (preferabil) sa folosesti lire turcesti (in caz de urgenta le poti obtine si de la bancomatele de acolo)

Vezi si discutia de aici - click aici

[12.05.11 15:53:28]

Pentru [@icata24]

Despre adaptoare nu pot sa iti spun nimic, pentru ca noi nu am nevoie dar poti tine cont de ce a scris [tm67bru], poti sa iei cu tine un adaptor.

Pentru valuta pot sa iti spun ca noi am platit mereu in euro si in mai rar in dolari. Ei "inghit" orice valuta dar - exact cum spunea [tm67bru] in dezavantajul tau. Pentru orice trebuie sa negociezi.

In legatura cu temerile pe care le ai, stai linistita, noi "am fost acolo" si ne-am simtit minunat. Era si o familie din UK cu 3 copii foarte, foarte mici. Unul avea in jur de 4-6 luni iar ceilalti mai marisori (2-4 ani) si erau bine - merci. Stateau mai toata ziua la piscina cu topogane si se simteau foarte bine, iti spun asta pentru ca am vorbit cu ei si aveau si un sejur de 14 zile...

Daca ai intrebari, pentru a-ti inlatura temerile, iti voi raspunde. Desigur mereu sunt cativa nemultumiti...

Una peste alta, fiti fericiti ca ajungeti acolo si noi ne mai dorim dar nu se stie anul asta... avem altele pe cap.

[12.05.11 18:12:06]

Multumesc f mult de promptitudinea raspunsului, chiar eram ingrijorat vazand vechimea ultimei postari ca nu va raspunde nimeni.

am descoperit acest site astazi prin amabilitatea cuiva care l-a facut public pe un forum romanesc din UK.

Deja copiii mei "saliveaza" langa mine vazand pozele postate de voi, suntem in UK de cca 8 ani dar acesta este primul All Inclusive si prima oara cand ajungem in Turcia!

Trip adviser-ul este OK pt review-uri dar, multi britanici inteleg sistemul hotelier dupa standardele lor, care sunt OK desigur dar, uneori, prea posh, dupa parerea mea.

Voi face cred, vizavi de bani, cum a explicat cineva, voi folosi bancomatele de acolo, peste tot pe unde am mai fost, inclusiv Elvetia/Romania, am iesit mai bine la paritate astfel.

Ceva posibilitati din acea locatie de a ajunge la Troia?, daca cunosti, eventual cu posibilitatea inchirierii unei masini?

E adevarat ca, condusul la turci este cam... imprevizibil, ca sa zic asa?

Spun asta din declartatiile unor amici britanici care au zis ca nu s-ar hazarda sa conduca a doua oara prin Turcia!

Well, abia astept sa ajungem, multumesc din nou tuturor pt ajutor!

[13.05.11 17:02:11]

Pentru icata24

Nu stiu daca poti inchiria masina de acolo deoarece noi in fiecare an am fost cu masina. Dar sigur au si ei aceste servicii, este imposibil sa nu gasesti. Ca sa mergi in orasul Bodrum, trebuie sa iesi in fata hotelului si sa iei o masina (dolmus) pana in oras. Costa doar cateva lire de persoana. Tot asta te si aduce inapoi, sa fiti atenti in schimb unde va lasa sa nu va pierdeti pt ca este foarte aglomerat orasul.

Cu engleza se descurca mai greu. O sa intalniti in piata (daca ajungeti in oras) si turci care stiu romaneste, e de preferat sa vorbiti engleza ca noi am patit o chestie urata uitandu-ne la o taraba cu marfa.

Excursii sigur sunt la receptie dar daca vreti o excursie cu vaporasul, va duceti cu acel dolmus in oras si pe faleza gasiti barcute care fac diverse excursii care sunt super si pretul sa il negociati direct acolo, la barca pt ca la hotel preturile sunt mult mai mari.

Noi cat am stat la acest hotel nu am vazut nici un ghid (am fost individual) dar ai sa gasesti in holul acestuia un mic magazinas cu diverse produse (langa centrul spa) iar langa el sunt niste panouri cu poze si diverse oferte cu excursii. Intrebati la receptie cum puteti lua aceste excursii.

Noi avem prieteni in Bodrum (romani) si ieseam cu ei, nu aveam nevoie de aceste "intermedieri" (ma refer la excursii). Am fost 6 ani la rand in Bodrum, in diverse locatii si a fost super ok. Daca va mai pot ajuta cu ceva, te rog sa intrebi si te voi ajuta cu cea mai mare placere.

O zi buna!

[14.05.11 12:50:41]

@ dronicum,

multumesc mult de info, ff util de stiut,

o alta chestie, copii mei vb engleza mult mai bine decat romana, asadar o sa fim OK, dar,

asa vrea sa stiu daca (temeri de turist fript pe litoralul romanesc) trebuie sa stau cu grija pt eventualele bunuri lasate in camera, laptop/camera foto,

orice altceva (bani/carduri) port permanent asupra mea.

Cativa amici englezi care au fost la Bodrum m-au sfatuit ca, in cazul achizitionarii unor eventuale suveniruri, sa oferim sub jumatate din pretul cerut de comerciant, spre a-l cumpara la un pret decent!

Well, asta om vedea la fata locului, mai sunt doua saptamani!!!

balasa violeta
[14.05.11 13:59:47]

Incantata de exuberanta cu care ne povestesti! Imi place review-ul, imi plac pozele! Super!

[16.05.11 08:58:23]

Pentru icata24

E foarte bine ca vorbesc copii engleza pentru ca se pot descurca foarte bine cu angajatii hotelului.

Despre disparut din camere sincer noi nu am avut probleme niciodata si am avut si noi camera (f. scumpa), lucruri de valoare, bani, etc. Nu am avut nici o problema. Noi am dat 5 euro la femeia de serviciu intr-o dimineata, asa pentru orice eventualitate si nu am avut probleme. Ai in camera si seif (nu stiu daca mergea pt ca nu l-am folosit).

Nu stiu ce ti-au zis amicii tai dar in Turcia poti negocia pentru aproape orice. Nu poti negocia la magazinele mari gen KIPA, METRO, etc. Acolo sunt preturi fixe si nu ai incotro. La KIPA poti plati si cu euro, nu e nici o problema iar conversia este foarte buna. In rest, la bazar sigur ca poti negocia.

Cam atat... daca mai e ceva, iti pot raspunde. O zi buna!

[27.05.11 20:08:44]

@ droniucm

multumesc de sfaturi, deja, in ciuda vulcanului ce ne-a dat ceva emotii aici in UK la inceputul saptamanii, LOL, numai maine nu-i poimaine cum ar veni, azi am schimbat ceva lire britanice pe lire turcesti, am luat 500, pt inceput, om vedea cum sunt preturile acolo, ABIA ASTEPTAM!!! , NOI ADULTII, NU MAI ZIC DE JUNIORI!!

Voi reveni desigur cu impresii si foto,

multumesc din nou celor ce mi-au raspuns, multumesc site-ului acesta ca exista!

gabipuiu
[25.03.12 10:54:30]

@droniucm: Foarte frumos ai scris, spune-mi te rog drumul de la Ceanakale spre Bodrum si cit timp se face. Multumesc.

[26.03.12 09:55:51]

pentru GABIPUIU

Daca citeai cu atentie, vedeai ca am raspuns la un alt coleg exact la intrebarea ta: ruta.

Ca si timpi nu iti pot spune deoarece noi oprim cam des pe drum. Oprim mancam, oprim la cumparaturi (dupa Izmir sunt ceva mall-uri foarte mari pe marginea dreapta a drumului), oprim pentru poze.

Sa nu iti faci probleme deoarece soselele sunt extraordinar de bune. Dupa ce iesi din Izmir, se mai ingusteaza nu mai ai autostrada dar oricum sunt 100% mai bune ca ale noastre.

Imi pare rau ca nu pot sa iti dau si timpii.

daca te mai pot ajuta cu ceva... poti sa imi scrii

Numai bine!

gabipuiu
[29.03.12 20:11:23]

@droniucm: Multumesc, am citit totusi ca este autostrada de la Izmir spre Aydin. Sau poate tu nu vrei mersul pe autostrada pt. a intra la mall-uri?

[29.03.12 22:14:08]

@gabipuiu: @gabipuiu: Buna, buna

Da, este autostrada si inca una super buna (nu ca ale noastre). De la Aydin mai ai de mancat 10 paini pana in Bodrum. Oricum o dai tot iesi de pe autostrada dupa Aydin si tot pe langa mall-uri treci asa ca... e o sugestie pentru o mica relaxare dupa atata condus. In mijlocul acestor magazine ai sa gasesti mereu restaurante cu terase si cu un mic loc de joaca pentru copii unde am baut cred cea mai buna cafea turceasca.

Incepand de la Aydin, aveti de mers (daca plecati spre Bodrum) cateva sute de km si pe un drum mai ingust, cu un singur sens de mers dar foarte bun.

Numai bine!

andi13, balasa violeta, bobyrodin, conana, costin1968, droniucm, gabipuiu, grigorase, icata24, razvy2079, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDuja Bodrum (ex Kervansaray) [HV-1] [Torba]:

• pagină generată în 0.073818922042847 sec