ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

Bisericile din Halkidiki

Chris Spherris - Allura

Este cunoscut faptul ca grecii sunt un popor ortodox si influentele lor asupra bisericii ortodoxe de-a lungul istoriei au fost si sunt inca foarte puternice. Am constatat acest lucru colindand cu masina prin micile localitati din Halkidiki, sate ascunse in paduri sau in munti, departe de statiunile turistice de pe litoral, dar si prin oraselele in care locuitorii isi vad in tihna de viata lor cotidiana. Odata ajunsi acolo, am colindat usor, domol, la pas, ore intregi pe stradutele lor.

Poporul grec, un popor credincios, are un mare respect pentru biserica, dovada fiind prezenta masiva a oamenilor la slujbele de duminica unde remarci atat tineri, batrani dar si copii, imbracati simplu si decent.

Femeile din Grecia inclusiv cele tinere, poarta straie de culori inchise (de cele mai multe ori negre) iar barbati camasi albe sau deschise la culoare foarte simple si pantalonii in culori inchise…Copiii sunt imbracati ca de sarbatoare dar cu mult bun gust si sunt extrem de respectuosi in timpul slujbei.

In bisericile si manastirile grecesti nu ai voie sa intri, chiar daca esti turist decat daca esti imbracat decent! Sarbatorile religioase sunt strict respectate, iar Craciunul si mai ales Pastele sunt sarbatorite in sanul familiilor. …

Am nimerit intr-o vara in vacanta, in perioada Rusaliilor si desi ni s-a atras atentia ca toate magazinele si institutiile vor fi inchise nu am crezut ca se va intampla acest lucru si... abia cand a venit sarbatoarea am constatat ca totul era aproape pustiu iar strazile goale.

Biserici si manastiri intalnesti peste tot in Grecia, iar existenta lor de multe ori extrem de tumultoasa, a ajutat poporul grec sa supravietuiasca istoriei, indeosebi in perioada de dominatie otomana.

Mai peste tot pe unde am circulat in Halkidiki am remarcat prezenta bisericilor, atat in localitatile mai mari cat si in comunitatile mici rurale. Constructiile sunt din piatra iar stilul lor arhitectonic seamana destul de bine cu cel al bisericilor romanesti interiorul fiind aproape identic. Odata intrat intr-o biserica din Grecia vei avea senzatia ca esti acasa!

Am vazut prima biserica greceasca int-un mic sat aflat mai in interiorul bratului Kassandra in micutul Kassandrino. Era duminica, se terminase slujba, iar preotul se pregatea sa inchida usa. Ne-a observat, a inteles ca suntem straini locului, a simtit dorinta noastra de a intra in biserica si a redeschis usa…Ne-a asteptat cu multa rabdare, iar in final atunci cand am vrut sa cumparam cateve iconite a refuzat sa ne primeasca bani. Cu mare greutate si cu multe rugaminti am platit iconitele dorite insa la plecare a vrut totusi sa ne ofere din partea lui cate o iconita cadou, pe care sa ne-o alegem noi. Simplu dar impresionant…

Am vazut apoi micuta bisericuta, de-a dreptul superba din drumul spre plaja facut zilnic de la hotelul nostru Macedonian Sun spre Athos Palace in mijlocul unei gradini de vis si a unei livezi de maslini. Micuta biserica construita recent, prin anii 80, este o oaza de liniste si pace pe care o descoperi fara a banui prezenta ei acolo. Poti lua lumanari fara a stii care este pretul exact (nu scrie acest amanunt) si pur si simplu punand cati bani doresti intr-o cutie de lemn.

Cine a fost in Kallithea nu poate uita micuta bisericuta aflata pe soseaua principala foarte des colindata. Aici intra turisti de toate natiile si religiile, iar slujbele se tin incepand cu ora 7 dimineata datorita caldurilor din verile grecesti…Ai acelasi sentiment de liniste si pace. M-am bucurat cand am vazut chiar pe acest site fotografii ale userilor facute cu aceastei mici bisericute.

Tot in Kallithea s-a construit mai recent, pentru comunitatea locala, o biserica mare aflata undeva in interiorul localitatii…Multe din bisericile din Halkidiki sunt relativ noi avand in vedere ca istoria asezarii unora dintre locuitori pe aceste meleaguri este relativ recenta (incepand cu anii '20) imediat dupa razboiul greco-turc, odata cu aducerea refugiatilor greci in aceste zone, refugiati care au populat multe din localitatile din Halkidiki.

Bisericile din satele traditionale nu sunt nici ele foarte vechi …au trecut insa prin necazurile pricinuite de-a lungul istoriei, fiind daramate, incendiate de turci dupa revoltele grecilor in luptele pentru cucerirea independentei. Au fost insa reconstituite relativ rapid cu ajutorul comunitatilor locale.

Nu pot uita frumoasa biserica din Sarti, aflata la oarecare inaltime si dominand partea veche a localitatii…Am scris despre ea in review-ul despre Sarti si am sa reamintesc si acum cu oarecare mandrie ca preotul de aici este roman si ca la slujbe rosteste si cateva cuvinte in limba romana, intr-o biserica plina de greci... Aici am gustat si din... coliva greceasca oferita de femeile din biserica, deosebit de aromata cu mirodeni locale, miere, nuca, stafide etc... si aducand mai degraba a prajitura si nu orice fel ci una foarte gustoasa!

La fel am in amintire biserica din Agios Paraskevi sau cele din Kassandria, "capitala" administrativa a peninsulei Kassandra sau cele din micile localitatii situate in Sudul extrem al bratului.

Peste tot in Grecia vei vedea micutele "bisericute" asejate pe malul marii sau pe marginea soselelor, locuri unde poti oprii si eventual poti sa te rogi sau chiar sa aprinzi o lumanare, observind cum au candele aprinse permanent…Le-am intalnit peste tot inclusiv pe inaltimile Panoramei Kalamitsi sau pe dealul de deasupra golfurilor salbatice de langa Sarti.

Un alt lucru remarcat -nu exista biserica greceasca in care sa nu vezi fluturand la intrare steagul national al Greciei. Alt semn de mandrie nationala pentru un popor vechi, civilizat, cu traditii deosebite si cu mult respect pentru cei ce-I viziteaza.

Voi atasa review-ului si frumoasele imagini cu bisericile "mari "sau "mici" intalnite mai peste tot in Halkidiki…Sunt imaginile mele de suflet si sper sa va placa si voua!

Trimis de sandu.53 in 04.10.10 19:35:20

VIZUALIZĂRI: 4375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mica bisericuta din gradina aflata pe drumul spre plaja de la hotelul Macedonian Sun la hotelul Athos Palace.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

valimi
[04.10.10 19:57:09]

Multumim, sandu53, pentru ca ne-ai plimbat iar pe malurile Greciei, multi dintre noi suntem cam nedusi la biserica...

[04.10.10 20:25:02]

@vallimi m-ai amuzat... cred ca la anu' vei merge sigur in Grecia si eu la fel!

pepsi70ro
[04.10.10 20:55:14]

Un review scris cu mult suflet, lucru pe care l-am apreciat intotdeuna, felicitari!

celeste
[04.10.10 22:38:42]

Felicitari pentru review si pentru poze. Singura biserica in care am fost este cea despre care ai scris si tu in rw. si anume cea micuta din Kaliithea.

webmasterJr
[05.10.10 00:09:54]

O melodie sensibila pentru un review foarte frumos, auditie placuta!

[05.10.10 08:29:40]

multumim @webmasterJr o alegere mai mult decat inspirata!

marcy74
[05.10.10 11:43:18]

Foarte frumos si scris cu multa sensibilitate... Asta spune tot cred, mai ales atunci cand inscrisurile apartin unui barbat! Felicitari pentru ideea de a pune in valoare si aceste edificii crestine ale Greciei care predomina la tot pasul pe intreg teritoriul grecesc.

Si uite-asa superbonusul vine de la mine....!

[05.10.10 11:58:51]

@vallimi, @marcy74, @pepsi70ro, @celeste multumesc frumos!

magdalena
[05.10.10 14:50:14]

Foarte frumoase impresiile si fotografiile, de asemenea.

Am regasit o parte din ceea ce am trait si eu pe taram grecesc...

In Thasos, la biserica Sf. Mihail am purtat si eu o fusta lunga data la intrare.

trandafir 1970
[05.10.10 16:43:42]

Frumos review, chiar ca te simti ca acasa cand intri in bisericile grecesti! Sper sa le descopar si eu, la anul!

[05.10.10 18:51:52]

@magdalena, @trandafir 1970 multumesc frumos pentru ecourile transmise privind review-ul.

Ellada_sagapo
[08.10.10 14:19:48]

sandu. 53

Iti multumesc mult pentru acest review!

Iubesc Grecia pentru manastirile si bisericile ei.

Le-as cutreiera o viata pentru a-mi gasi linistea.

Si mie mi s-a intamplat ca preotul sa imi refuze banii in Atena, atunci cand am cerut niste tamaie. Cum nu mai avea la vanzare mi-a dat din tamaia pe care o foloseau la slujba.

Marturisesc ca acea tamaie era speciala, avea un parfum divin... divin ca si pamantul pe care ma aflam!

georgiana
[08.10.10 15:18:35]

Foarte interesanta ideea ta de a grupa intr-un review mai multe biserici si manastiri din aceasta zona frumoasa a Greciei!

[08.10.10 16:24:39]

sarut mana @georgiana mi-a venit aceasta idee pentru ca peste tot pe unde am trecut am zarit aceste minunate biserici...

[08.10.10 16:31:29]

@ellada sagopo am mai scris lucrul asta - pentru mine si nu numai din primul moment in care am calcat pe pamant grecesc am avut o bucurie intensa, lumina parca s-a schimbat, alt parfum imbinand aromele de leandrii cu cele de pini... mi-am zis uite aici mi-ar place sa traiesc... am revenit apoi in timp cu alti si alti prieteni dupa mine si toti au avut aceiasi senzatie si apoi toti au iubit Grecia incat desi ne programam alte tari pentru vara ce urma in final alegeam... tot Grecia... e "boala" dar spre bucuria mea am constat ca o suntem mult mai multi cu acest lucru... multumesc frumos pt. ecou...

celeste, Ellada_sagapo, georgiana, magdalena, marcy74, sandu.53, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Halkidiki: