ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2010
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    AUG-2010

Rezervoarele alpine Kaprun

G. G. Anderson - Stille Wasser sind tief

Pentru a ajunge aici trebuie sa ajungeti mai intai in Kaprun; de aici mergeti prin valea Kapruner Tal aproximativ 7 km - drumul este superb, impecabil, fara nicio groapa. Urcand pe serpentine, veti observa la un moment dat o parcare etajata, cu 5 etaje; aici trebuie sa va lasati masina proprie; pentru autocare este o parcare speciala exact langa casa de bilete (cel mai bine va lasati masina la ultimul etaj al parcarii - la final oricum veti iesi pe acolo, si va va fi si mai usor sa ajungeti la casa de bilete).

Biletele costa 17 euro de persoana - daca aveti cardul Salzburgerland aveti o reducere de aproximativ 15%; de asemenea daca locuiti la o pensiune din zona Zell am See - Kaprun si aveti cardul de la pensiune, aveti o reducere de 10% (cele doua reduceri nu se cumuleaza).

Pentru a ajunge sus la baraje si la cele 2 lacuri traseul este alcatuit din 3 parti. Mai intai veti lua autocarele - cu acestea mergeti putin prin padure apoi intrati intr-un tunel de piatra (fiecare tunel are un numar si la intrare puteti vedea exact ce lungime are). In partea a doua veti urca multele cu cel mai mare lift in diagonala din Europa - poate urca greutati de cateva tone. In cea de-a treia parte alte autocare va vor lua de unde v-a lasat liftul - cu acestea veti intra intr-un tunel de piatra, foarte ingust de aceasta data. Toate cele 3 parti ale urcarii sunt perfect sincronizate, nu veti pierde deloc timp asteptand.

La iesire, dupa cateva minute, veti putea admira primul lac de acumulare; versantii inconjuratori au zapada tot timpul anului iar apa este de un albastru fantastic.

Veti continua urcarea catre barajul de sus (alcatuit de fapt din 2 baraje mai micute) - lacul superior are o culoare superba si mi s-a parut putin mai mare.

Ajunsi sus, puteti admira superba panorama; exista doua terase mari unde va puteti relaxa; va puteti plimba pe cele doua baraje care compun barajul superior.

Programul urcarilor este de la 8:10 pana la 16:45 - ultima urcare este la 15:30.

Puteti astepta autocarul cu care veti cobori in zona special amenajata, langa magazinul de suveniruri. Tot aici puteti vedea un mic muzeu (foarte educativ pentru cei mici): click aici

Ar trebui sa planificati cateva ore pentru intreaga excursie pentru a avea timp suficient sa va opriti si sa admirati aceste frumuseti.

Trimis de irma_ro* in 03.10.10 16:25:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 parcarea cu 5 etaje :)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

romanitzaa
    [03.10.10 17:42:10]

Foarte frumoase pozele.

[03.10.10 17:50:22]

multumesc

raoulp55
    [03.10.10 19:44:20]

Imi doresc mult sa ajung si eu in Alpii austrieci, vara...

Trebuie sa fie superbi...

[03.10.10 19:45:29]

sunt ca in povesti acum imi doresc sa vad cum sunt si iarna...

[03.10.10 21:28:12]

am atasat aceasta melodie, insa se poate schimba la cerere!

creivean
    [03.10.10 21:29:52]

Exceptinal. Ce culoare are apa!!! Pentru ce se aduna apa acolo, pentru vreun oras din zona, pentru hidrocentrale, sau pur si simplu sunt construite drept lucrari hidrologice (de aparare a zonei de inundatii)? Sunt accesibile si iarna?

Felicitari pentru review si poze.

[03.10.10 21:54:43]

@webmaster13 multumesc

@creivean multumesc; din ce am citit sunt folosite pentru cele doua hidrocentrale de la Limberg si Kaprun-Hauptstufe; se pot vizita de la inceputul lunii iunie pana la jumatatea lunii octombrie

[03.10.10 22:11:46]

Am fi vrut sa urcam si noi la baraje, dar efectiv nu mai puteam de obosita dupa ce am vizitat cascadele. Eram gravida in luna 6 si cu picioarele super umflate.

Dar, am ramas cu gura cascata in parcarea acea etajata, asta inainte de a urca pe Grossglockner, unde am vazut acea parcare, cum arata o parcare la aproape 3000m altitudine.

In locul de unde plecau autobusele spre baraje, la un moment dat, a aparut un autocar plin cu persoane cu handicap. I-au dat jos cu ajutorul unei platforme, iar apoi i-au urcat intr-un autobus, condus de o femeie, asa tin minte ca era condus de o femeie. Chiar ma intrebam cum poate sa conduca prin acele tunele inguste, in care simti ca te lovesti de pereti, cum am citit undeva.

Eu stiu ca culoarea aceea a lacurilor este data de apa care curge in urma topirii ghetarilor. Sau nu?

[03.10.10 22:30:16]

@Alina Morar asa stiam si eu... culoarea este data de apa provenita de la ghetari... este deosebita si eu am vazut o femeie care conducea un autocar...

[03.10.10 22:41:56]

A, deci bine am tinut minte. Totusi o femeie sa urce cu un autobus, plin cu oameni, pe acel drum pana sus pe munte...

bessondm
    [05.10.10 11:08:26]

Super-excursie, iar de poze, nu mai zic... superbe!

Fara fals patriotism, o asemenea culoare a apei, la fel de verde (smarald), am vazut si la noi in tara. Ca sa va convingeti ca nu exagerez, vizitati lacul de acumulare Paltinu, Valea Doftanei, jud. Prahova (sursa de alimentare cu apa potabila pentru Ploiesti).

[05.10.10 13:30:23]

@bessondm avem si noi locuri frumoase, pacat insa ca nu sunt foarte cunoscute si puse in valoare

[05.10.10 13:44:08]

Da, am putea trai, aproape, numai din turism, daca ar fi cineva sa se ocupe...

Mai ales ca avem aproape toate formele de relief.

Alina Morar, bessondm, irma_ro*, raoulp55, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Kaprun: